Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Pufi de ian-feb 2010 (80) - Felicitari Simply!


54 raspunsuri la acest subiect

#1
pufuleti2010

pufuleti2010

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 991 mesaje

Postat 31 iulie 2012 - 13:55




SALUTARE! [hia]SUNTEM UN GRUP UNIT DE MAMICI DESTEPTE, FRUMOASE, DOCUMENTATE SI PUTERNICE! siavem cei mai frumosi pufuleti de [caru]decembrie - IANUARIE - FEBRUARIE - martie [caru]2009-2010Experienta de neuitat a sarcinii [9cer], am parcurs-o in Odiseea de 144 de capitole, ne-am inceput primul an din viata cu alte 232 de capitole si urmeaza.....1; 2; 3; 4; 5; 6; 7; 8; 9; 10; 11; 12; 13; 14; 15; 16; 17; 18;19; 20;21; 22; 23; 24; 25; 26; 27; 28; 29; 30 ;31; 32; 33; 34; 35; 36; 37; 38; 39; 40; 41; 42; 43;44;45;46; 47; 48; 49;50;51;52; 53 ; 54 ; 55; 56;57; 58; 59; 60;61; 62; 63; 64; 65; 66; 67; 68; 69;70;71; 72; 73; 74; 75; 76; 77; 78; 79;[ruga]Rugaciunea parintilor pentru copii: [ruga]Doamne, Dumnezeul nostru, Cel ce cu intelepciunea Ta ai zidit pe om din tarana si ai suflat in fata lui suflare de viata si, binecuvantandu-l, ai zis:cresteti si va inmultiti si umpleti pamantul, iar la Cana Galileii, prin Unul-Nascut Fiul Tau, ai binecuvantat nunta si deci nasterea de fii, cu multa umilinta rog marea Ta bunatate, ca neincetat sa reversi harul Tau si sa Te milostivesti asupra copiilor mei, pe care ai binevoit sa mi-i daruiesti. Umple-i de intelepciune si pricepere. Apara-i de toate cursele vrajmasilor vazuti si nevazuti. Porunceste ingerilor tai ca totdeauna sa le fie calauze si povatuitori spre toate faptele cele bune, ca de-a pururea sa Te poata lauda si preamari in veci. Amin.
--------------------------------------------------------------------------------------------MAMICI DE PUFULETI DIN NOU [gravi]:Alicredo - DPN Simply - DPN 30.03.2013--------------------------------------------------------------------------------------------ANIVERSARI:Ianuarie 01.01 - Luca de Decenuela - bani,cheie de masina,telefon 01.01 - Lara de Loredana7101.01 - David de Nyny - ochelari de soare,cheie de masina,acatistul Maicii Domnului 04.01 - Alexandru Lucian de Roco1617 05.01 - Alexander Gabriel de MP05.01 - Tomaca07.01 - Arthur de Danyelana08.01 - Dragos-Andrei de Ale1212xa09.01 - Maia Teodora de Sagetutza12.01 - Petra Anastasia de Danasor14.01 - Ivan Matei de Beatrice1982 18.01 - Miruna Elena de Dastefa19.01 - Daria Ioana de Ayanna_xem 19.01 - Stefan de Ana_g19.01 - Madalina de Satulica 20.01 - Teodor (BbTeo) de Plateea - stetoscop,cheie de la masina si casa,mouse 20.01 - Andreea Maria de Happyella 21.01 - Iustin de Elena_Iulia21.01 - Caius de Ruxita - pensula,surubelnita,seringa21.01 - Tudor de Alexia2823.01 - Yannis Andrei de Al3csa 23.01 - Alexandru de Atlantique25.01 - Yannis de Alexutzzza - stetoscop,cheie de masina,carte 25.01 - Alexandra de Lia200926.01 – Ariana de Simplicity26.01 - Tudor Ioan de Tomaca - telefon,bani,masinuta26.01 - Amaris Stefania de Gratiana7727.01 - Mara Ioana de Miremia - pastile, card, cheie auto28.01 - Maria Isabela de Elefantica - masinuta rosie,inel cu piatra,verigheta29.01 - Maia Ilinca de Haircut- iconita,pix,cheie de masina30.01 - Arwen92 Februarie 01.02 - Daniel de Blue_flower01.02 - Adrian Theodor de baly02.02 - Alexandra Elena de Cris.Mario 02.02 - David-Gabriel de Alicredo02.02 - Raul Alexandru de Bubu_bu - minge,pix,seringa03.02 - Dionisios-Ionas de Vi4i 04.02 - Marcu de satulica 06.02 - Lucas Gabriel de Oani_2002 06.02 - Maria Dalia de adina_bulina07.02 - Ioana-Cristina de mandruta 08.02 - rox_y09.02 - Arya-Miruna de Annaiss10.02 - Sebastian Mihai de Evyme 10.02 - Daniel Alexandru de Onitza 15.02 - decenuela 16.02 - Mara de Yasmine16.02 - Plateea18.02 - Andrei Casian, pufulete de Rlc_sandor18.02 - Sonia Andreea de Rlc_sandor21.02 - David de Lalitica22.02 - Iris-Alexia de sorina_bz - parfum,stetoscop+lantisor aur,euro24.02 - Alexandru Ioan de Livia198029.02 - Nyny Martie 01.03 - Iuria Natalia de Lorex 03.03 - Lorena de carmita_baby 04.03 - Gratiana7707.03 - Mara Andreea de rebiana2707.03 - Darius Mihai de arwen92 08.03 - Mara de Nyny - bani,foarfeca,farduri 12.03 - Irrinaa13.03 - Danasor18.03 - alicredo Aprilie 24.04 - Simplicity25.04 - bAly 30.04 - Iulenca Mai 09.05 - elena_iulia30.05 - Diana-Teodora de sorina_bz Iunie 01.06 - onitza 16.06 - satulica Iulie 11.07 - sorina_bz12.07 - lillyka15.07 - Alexandru de Ana_g20.07 - sagetutza 23.07 - danyelana 30.07 - Radu Andrei de MP August 08.08 - Mamidepuiuti 08.08 – Mariuca de Iulenca 14.08 - Bubu_bu 16.08 - Mario Andrei de Cris.M 28.08 - Loredana71 Septembrie 01.09 - Happyella 04.09 - Cris_mario 17.09 - Al3csa 26.09 - Lorex 30.09 - Viviana de Irrinaa Octombrie 08.10 - Carmita11.10 – Evyme25.10 - Ruxita Noiembrie 02.11 - Dastefa 05.11 - Alexutzzza 09.11 - Andre_lina 12.11 - Beatrice198214.11 - Adam Eduard de mami Bea 15.11 - Elefantica 16.11 - Larisel 16.11 - Vi4i 16.11 - Daria de dastefa 20.11 - miremia 23.11 - blue flower28.11 - Paul de onitza Decembrie 01.12 - Tudor Andrei de Andre_lina 09.12 - Micki_mica 09.12 - Katya Natalia de larisel - polonic,pensula,calculator 09.12 - Sofia Alena de larisel - seringa,cheie de masina,parfum 12.12 - ale1212xa 14.12 - Luca Alexandru de lillyka16.12 - Kiti de Micky_mica 22.12 - Vlad de Irrinaa23.12 - dandanaG 26.12 - adina_bulina27.12 - Mandruta27.12 - Dragos Andrei de DandanaG 31.12 - Diana de Rox_y TEHNICECum se deschide capitol nou1. Te loghezi cu userul comun pufuleti2010. Parola o primesti la cerere pe PM.2. Mergi la "Clubul scutecelor (1-4 ani)", intri pe subiectul nostru, la prima pagina si dai "Editeaza subiect".3. Copiezi toata listuta si mergi inapoi la "Clubul scutecelor (1-4 ani)", unde dai "Subiect nou".4. Dai Paste la listuta copiata si faci urmatoarele modificari: - scrii la subiect "Pufuleti de Ianuarie - Februarie 2010 (nr.capitolului)"- treci capitolul trecut in lista capitolelor de la inceputul listutei astfel: copiezi link-ul capitolului trecut, mergi la cel nou deschis, la "Mod format" pui pe "Interactiv", mergi la butonul "Intrudu Hyperlink", apare o alta casuta, pui nr capitolului, dai ok si apoi link-ul capitolului trecut si iarasi ok.Si gata!!! Capitolul nou este facut... Aaaa, si te duci pe ultima pagina a capitolului vechi sa anunti ca s-a deschis capitol nou... Aceeasi formula de mai sus.Recomandare: inainte de a crea capitolul nou sau de a face modificari in lista initiala, nu uita sa vizualizezi modificarile facute ca sa te asiguri ca nu s-a stricat ceva sau ca lucrurile arata asa cum ti le doresti. Daca nu este bine, reseteaza si incearca din nou.Bafta! Instructiunile sunt mult mai complicate decat este de fapt sa schimbi capitolul. Cum se actualizeaza listaTe loghezi cu userul comun, te duci la primul mesaj din capitol, ii dai "editeaza subiect" si in interiorul mesajului se adauga la aniversari pufuletii si mamicile noi. Cum sa ascunzi un link[url ="aici scrieti linkul" ]aici scrieti denumirea dorita [/url ]Atunci cand veti scrie formula, scoateti acele blank-uri dintre parantezele patrate, astfel incat sa nu ramana nici un spatiu liber in interiorul formulei.Cum sa pui poze la semnatura[b]Mai intai trebuie sa intri pe un site unde trebuie sa incarci pozele (exemplu: photoshop, webshots, flickr, picassa etc.). Acolo iti faci un cont si urmezi instructiunile dupa care incarci pozele. Apoi te duci pe dc la profil personal-editeaza profil-optiuni-semnatura si acolo la sfarsit sau unde vrei tu scrii urmatoarea "formula magica": [ url = "..." ]poze[ /url ]. Scoti toate spatiile, in loc de ... scrii linkul cu poze sau dai copy paste cu adresa lui, iar in loc de cuvantul "poze" scrii ce vrei tu sa apara, plus ca poti sa-l boldesti, sa-i dai alta culoare, marime etc. Apoi da-i o vizualizare ca sa verifici cum ti-a iesit. La final trimiti datele si gata. LINK-URI UTILE:______________________________________________________________________

#2
miremia

miremia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.077 mesaje

Postat 31 iulie 2012 - 14:02

Sa fie un capitol numai cu vesti bune!

Simply cu siguranta totul va fi bine, asteptam si semnatura cu burtica![pup]

____________________
Mirela, mami de Mara




#3
tomaca

tomaca

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.251 mesaje

Postat 31 iulie 2012 - 14:03

Citat:
citat din mesajul lui simplicity
Tomaca extraordinar de frumos ai scris [flo][flo][flo]cel putin pe sufletul meu; m-ar interesa mult titlul cartii sau daca o ai in format electronic e chiar ok.[flo][pup]DPN ar fi 30.03.2013 ; dar as zice eu sa il lasam pe bebe Alexandru in titlul capitolului ,ca e un moment important si sa ramana asa si in arhiva.____________________________Simply,mami de fetita frumusica
Carti pe care le-am cumparat eu:http://www.elefant.ro/carti/carti-chiosc/gsp/recomandari-psihanalitice-pentru-mame-gsp-187021.html (super !)http://www.elefant.r...tea-183178.html (n-am apucat sa o citesc; nu e o prioritate inca [:I])http://www.elefant.r...iilor-6535.html (super!)http://www.elefant.r...ilul-97182.html (super !)http://www.elefant.r...gice-64952.html (interesanta si usoara; Tudor prefera verdele si negrul iar explicatia se potriveste)http://www.elefant.r...l-tau-6512.html (super!)http://www.elefant.r...copil-6295.html (n-am citit-o inca)http://www.elefant.r...entei-6304.html (am facut-o cadou sora-mii pt relatia cu fetele ei; nu cred ca a citit-o)http://www.elefant.r...piii-71011.html - este cartea din care am povestit in mesajul recent; mi s-a parut cea mai grea. Am reluat pasaje intregihttp://www.elefant.ro/carti/familie/educatie/comunicarea-relationala-pe-intelesul-celor-mici-93709.html - sia sta are cateva idei interesante; nu e o carte mareLa PP sunt multe carti interesante; Povestea unui Dormami tomaca si bebe Tudor Ioan un [copil] Povestea unui Dormami tomaca si bebe Tudor Ioan un [copil]

#4
tomaca

tomaca

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.251 mesaje

Postat 31 iulie 2012 - 14:09

Multumesc Larisel pentru cosul cu flori. Nu-l merit, voi munciti mai mult decat mine. Citesc mult cand plec. Prefer sa citesc cartile astea decat sa-mi rup picioarele prin oras (in special Budapesta). Ma relaxeaza mai mult. Acum, e drept eu am vizitat Budaesta de multe ori si nu mai prezinta interes. Dar nici nu ma dau in vad dupa alergari.



Acum citesc Mintea Absorbanta de Maria Montessori. E rusine ca n-am citit-o pana acum, am facut xerox, dar m-am tot apucat de cartile noi (ca eu sunt ca Tudor, sau el ca mine, imi place sa miros carti noi [:I]). Primul capitol mi s-a parut cam neinteresant (poate citit alta carte intre timp), dar viziunea exprimata dupa, este ceva aparte cu adevarat. Este insa o carte la care trebuie sa revi ca sa poti vizualiza si sedimenta perspectiva prezentata de Maria Montessori. Cand se va reedita (sper), am sa o cumpar, ca mie imi place cartea-carte, nu surofatul.

Doar ca imi picau ochii in gura de somn la ora 12; tot nu m-am lasat pana n-am terminat capitolul [:I]



Povestea unui Dor

mami tomaca si bebe Tudor Ioan un [copil]







#5
larisel

larisel

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.073 mesaje

Postat 31 iulie 2012 - 15:14

Multumesc inca o data tomaca. Esti prea modesta. [pup]
App. de mare... poate treceti si pe la marea romaneasca, macar pt o balaceala.

simply Trebuie sa ai incredere ca o sa fiti bine! Si sa gandesti pozitiv si optimist, ca de-acuma samburica din burtica simte ce simti tu... [pup]

mire Sper ca Mara sa n-aibe nimic pana la urma, poate e doar o reactie la ceva alimente sau la schimbarea mediului (aerul, apa etc). [pup]

atlantique Eu ma lupt cu acest gen de manifestari de foarte demult si nu am gasit solutii de dat si la altii. Doar ca eu, din pacate, nu am cautat motivul real al crizelor (dupa cum explica tomaca e foarte logic) din varii motive. Cert e ca la noi daca e sa fucntioneze ceva acel ceva e doar rabdarea si convingerea copilului... eu rar reusesc pe cale amiabila, de obicei cedez nervos pana sa treaca furtuna. Si eu cred ca vacanta e taman bine venita... Ma gandeam si eu sa-mi iau un concediu mic...doar ca sa dorm... Sa va intoarceti "impacati" si cu multe poze! (eu mor dupa zona aia, am fost in saptamana de miere acum multi ani si mi-a placut maxim).

_______________________________________________
din 09.12.2009 mami de gemanutze sagetatoare [amoras][amoras]


#6
blue_flower

blue_flower

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.990 mesaje

Postat 31 iulie 2012 - 17:52

Simply, felicitari si de la mine....nu stiam de ce primesti felicitari in titlul capitolului.
Sa ai o sarcina usoara si multa liniste. O sa fie bine si la anul o sa fiti o frumoasa si fericita familie cu 4 membri.


[mamica] de Daniel, n.01.02.2010
Mama fericita

#7
micki_mica

micki_mica

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.817 mesaje

Postat 02 august 2012 - 11:45

Salutare!
Haideti la o cafeluta!

Am citit si eu repede-repede din urma, ca sa pot iesi cu copilul afara, pana la caldra mare.

Felicitari Simply! Ma bucur tare pentru voi (din nou)![pup]

Bravo voua pentru concedii resusite![pk]

Spor si rabdare cui a inceput munca![flo]

Noi suntem bine,pe final cu revenirea din concediu. Cica dusmanul binelui e mai binele...Asa se pare. Ca ne-a fost tare bine!
In sfarsit am avut un concediu de 2 saptamani cu Kiti, fara sa aterizam la urgenta.

Despre el si alergiile...Am mai fost si al alt alergolog, i-a facut testele cutanate si a avut reactie pe piele la: acarieni (ambele tipuri), mucegai, polen graminee ("polen de la iarba din parc"), par de caine, par de pisica, gandacul de bucatarie. Din fericire, suntem in a 2-a luna de Singulair si XYZal, si vad ca e bine. Cat a alergat toata ziua, pe afara in concediu (la munte) nu a avut nimic. Cum ne-am intors, cum a inceput sa mai tuseasca. Bucurestiul asta e taaare imbaxit.

Mie mi-e dor de munca si de activitatea mea de dinainte de sarcina, dar dupa dezbateri si analize, am ajuns la varianta sa mai stau 1 an acasa, cu el. Penru o diferenta de cateva sute de lei, parca nu l-am lasa cu bona. Si nici nu stiu daca sufleteste sunt pregatita sa il las cu cineva (un om strain, totusi) ca sa aiba grija de el. Ca tare mi-e frica sa mai trag iar cu el prin spitale si crize respiratorii. Dar important este ca e bine, ca ii merge bine dupa cate se pare.
Macar sa il vad ca se poate exprima pe inteles. Eu inteleg ce zice, dar nu toata lumea pricepe tot. Atunci as avea curaj ca se va face inteles.

Fug la o tura de parc. Va pup si o zi racoroasa sa aveti!
[flo]

Prietenie inseamna sa fii alaturi de prieteni nu cand au dreptate, ci cand gresesc.
Andre Malraux

#8
tomaca

tomaca

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.251 mesaje

Postat 02 august 2012 - 13:46

"Neata la amiaza fetelor,



M-am intors azi-noapte de la Budapesta. Ultima vizita pe proiectul asta, gata ma retrag.

Tudor a adormit foarte greu, dupa doua ore de frecus in casa, la ta-su in pat. De fiecare data face asa ta-su, il ia sa doarma cu el, si-mi strica mie rutinele apoi. [:D]

Cert e ca am ajuns aseara la 1 noaptea, m-am bagat intre ei, iar cand m-a vazut Tudor de dimineata, a fost asa de fericit.....[olala]



Micki - imi pare bine ca ati avut un concediu reusit. Si-mi pare rau ca se confirma alergiile astea si ca in Bucuresti iar incepe tusea. Ar trebui sa plecati periodic spre munte undeva, daca aveti posibilitatea.



O zi buna sa aveti



Povestea unui Dor

mami tomaca si bebe Tudor Ioan un [copil]







#9
tomaca

tomaca

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.251 mesaje

Postat 02 august 2012 - 13:48

Si observ ca am depasit-o pe Larisel la numarul de mesaje WOW!



Larisel, care pentru mine era acolo undeva sus cand s-a facut albastra iar eu aveam o stea. Am bagat ceva carbuni...



Povestea unui Dor

mami tomaca si bebe Tudor Ioan un [copil]







#10
simplicity

simplicity

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.721 mesaje

Postat 02 august 2012 - 14:07

Buna ziua(la mine inca e dimineata [:D] )

Va multumesc frumos pentru urari si pt titlul capitolului (Miremia [asia] )[flo][pup][flo]

Micki ma bucur mult ca ati avut un concediu reusit [pup]

Tomaca cred ca era bucuros Tudor sa te vada [olala] mami e numai una [:)]

Eu mi-am facut provizie de muraturi [:D] daca imi ofera cineva prajituri sau muraturi eu aleg MURATURI. Asa ca daca apare vreo pofta sa fiu pregatita [:D]

Sa aveti o zi frumoasa!

____________________________
Simply,mami de fetita frumusica




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Astăzi, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -