Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Slujba botez in aer liber?


8 raspunsuri la acest subiect

#1
ANDRUSHKA

ANDRUSHKA

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 326 mesaje

Postat 25 iulie 2012 - 16:23

Luna viitoare o botezam pe Mara si am fi vrut - dat fiind ca petrecerea va fi pe insula Ovidiu - sa o botezam tot acolo, sa vina preotul cu toate cele necesare. nu m-am gandit ca va fi o problema... eu si frate-meu suntem botezati acasa, ai nostri sunt cununati acasa...Azi am aflat ca nu se poate, ca e dispozitie sa nu se mai faca slujbe afara din biserica si trebuie mers in audienta banuiesc ca la arhiepiscop... mi se pare cam mare tam-tam, dar tot in aer liber mi-as dori s-o botez.... aveti vreo alta sugestie?

*****************
I have two X chromosomes and I'm not afraid to use them!

#2
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 25 iulie 2012 - 16:43

hai sa presupunem ca obtii aprobarea.

daca in ziua respectiva e o canicula cumplita, cu 40 grade celsius la umbra sau, dimpotriva, e cod galben/portocaliu de vijelie/grindina sau mai stiu eu ce alte fenomene meteo ? ce faci cu invitatii, cu copilasul ? unde se vor adaposti de canicula/vijelie ?

si vine preotul cu cristelnita, cu icoane, carti, mir, samd ? cred ca va complicati inutil.

cununii oficiate in aer liber, in alta parte decat biserica, am mai vazut la tv, in cazul vedetelor de exemplu. dar nici-o vedeta nu si-a botezat copilul acasa sau la locul desfasurarii petrecerii de dupa botez. toti, fara exceptie, au mers la biserica pentru a-si boteza copilasul.

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

#3
ANDRUSHKA

ANDRUSHKA

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 326 mesaje

Postat 25 iulie 2012 - 18:52

multumesc de heads-up, Corina[asia]
Am zis ca daca tot ne riscam cu petrecerea (si noi suntem norocosi din fire)sa facem si botezul propriu-zis. ca doar n-o botez in discoteca, ci in mijlocul naturii, iar Dumnezeu e peste tot. Nu vreau asta de fitza, dar asa mi s-a parut 'frumos' ca idee si potrivit ocaziei. Nu m-am gandit ca ar fi necanonic. Se pare ca e.

Intre timp, soacra-mea a gasit un preot caruia se pare ca nu-i prea pasa de aprobarile de sus si e dispus sa faca asta...imi ramane sa ma ingrijorez numai de lucrurile firesti amintite de Corina.

*****************
I have two X chromosomes and I'm not afraid to use them!

#4
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 25 iulie 2012 - 19:15

e foarte frumos ce ti-ai propus sa faci, veti ramane cu amintiri deosebite. sa speram ca vremea o sa fie de partea voastra. si sa va distrati pe cinste :-)

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

#5
amaliaro

amaliaro

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.335 mesaje

Postat 25 iulie 2012 - 19:51

Fetelor eu pe 28 adica simbata o sa botez un baietel in aer liber eu locuiesc in Grecia cea ce nu inteleg eu in Romania este ce spune preotul:daca nu esti cunnat la biserica nu poti cucnuna daca nu esti cununat nu poti boteza vrau sa va spun ca aici te poate cununa o singura persoana poate boteza oricine un copil fara nici o conditie de unde or scoate preoti roamini regulile astea numa Dumnezeu stie pina la urma fiecare face cea ce viseaza

amalia tsakoniati
[fetita] [baietel]

#6
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 25 iulie 2012 - 23:27

Andrushka, felicitari pt. botez!

Pana la urma o sa fie cum vreti voi, problema rezolvata![:)]

Off topic:

Ai inteles gresit Amalia! Aici poate oricine sa boteze un copil! Casatorit, necasatorit, divortat, etc!

Da, de cununat, nu poti sa cununi impreuna cu iubitul tau, dar poti cununa impreuna cu fratele/sora ta, cu mama/tatal tau!

Asta cu te cununa o singura persoana n-o stiam! Adica in Grecia nu ai o pereche de nasi? Ai unul singur?



"La vita e bella"

Explore Romania





De mancare

Dulciuri

Din gradina mea

#7
nadaflorilor

nadaflorilor

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.132 mesaje

Postat 26 iulie 2012 - 00:40

Citat:
citat din mesajul lui amaliaro

Fetelor eu pe 28 adica simbata o sa botez un baietel in aer liber eu locuiesc in Grecia cea ce nu inteleg eu in Romania este ce spune preotul:daca nu esti cunnat la biserica nu poti cucnuna daca nu esti cununat nu poti boteza vrau sa va spun ca aici te poate cununa o singura persoana poate boteza oricine un copil fara nici o conditie de unde or scoate preoti roamini regulile astea numa Dumnezeu stie pina la urma fiecare face cea ce viseaza

amalia tsakoniati
[fetita] [baietel]


nu exista regula in cazul botezului, pot boteza si necasatoritii, nu este si nu a fost niciodata restrictie... asta au inventat-o speriatii de bombe

la casatorie nasii ar trebui sa fie casatoriti, cum pot ei indruma noua familie in ale vietii in doi daca ei nu sunt deja casatoriti?.. e musai sa aibe ceva experienta

Nina,mami de, [fetita]




#8
madadum

madadum

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 202 mesaje

Postat 26 iulie 2012 - 00:54

botezul nepotelului meu s-a tinut la Clubul Diplomatilor, pe pajiste... a venit preotul cu tot ce i-a trebuit. nu stiu cat de mult l-au cautat pana l-au gasit dar de putut s-a putut....


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -