Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

M-am hotarat.............adoptie(81)


196 raspunsuri la acest subiect

#191
gabriela_tutuianu

gabriela_tutuianu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.151 mesaje

Postat 18 august 2012 - 10:38

engi1975 sunt sigura ca iti vei gasi copilul pe care ti-l doresti , in special ca vrsta este mai mare . de obicei se opteaza pentru 1 an - 2 ani . dar oricum te vor chema si pentru copii din alta categorie de varsta , daca va potriviti .

mult succes si sa ne povestesti despre reusita ta curand .[flo]

"niciodata nu e prea tarziu"

#192
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 18 august 2012 - 12:16

Si noi tot pe aici. Am reusit sa punem cap la cap toate actele (iar!), mai avem de luat adeverinta de la primarie si gata, depunem dosarul de atestare din nou.
De data asta dorim o fetita intre 4 si 6 ani, speram sa o cunoastem repede, desi... repedele asta e relativ. Abia in decembrie va iesi atestatul, deci cel mai repede iepurasul de pasti o sa o aduca.
O asteptam cu totii. Ne facem planuri toti trei pentru viata in patru.
Eu ma gandeam sa le pun doua paturi in camera, fetita mea vrea sa ii las patul asta care e mai mare, sa doarma amandoua in acelasi pat.
Imi spune plina de speranta ca daca pe ea a adus-o Mos Craciun, sa volbim cu el sa o aduca si pe sulioala ei.
Unii din familie si cunoscuti se bucura, altii ne spun ca suntem nebuni. De ce doi, de ce asa de mare, de ce de ce de ce. Nu ne gandim ca e criza, ca doi copii sunt greu de crescut si costa, ca nu mai intalnim noi asa o fetita cum am intalnit prima data, aberatii.
Noi ne vedem de viata noastra si asteptam cea de-a doua fetita cu tot sufletul, asa cum asteapta altii copilul nascut.

Va doresc asteptare cat mai scurta si sa nu disperati.

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

#193
sunshine2012

sunshine2012

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 143 mesaje

Postat 18 august 2012 - 12:47

Ce bine ca ati scris , chiar credeam ca toata lumea e plecata in concediu.

Si noi mai asteptam atestatul care speram ca pana la sf lui septembrie sau cel tarziu in octombrie sa soseasca.
Joi am fost la un magazin unde se vand si articole pt copii, lenjerii de pat, paturi, jucarii, tot felul de chestii pt copii, si am inceput sa visez cu ochii deschisi ce as cumpara pt fetita noastra, ce fel de pat i s-ar potrivi. Desi nu stiu cand vom ajunge sa facem cumparaturi pt ea, totusi m-am simtit ffff bine stiind ca ziua aceea va sosi. Eu sper ca asteptarea noasrtra sa nu fie ffff lunga. Intotdeauna am zis ca inainte de a implini 40 de ani voi deveni mamica,asa ca o presimtire inca din vremurile cand mergeam la FIV, iar ziua aceea va fi in mai,deci eu sper ca la sf primaverii sa devenim intr-adevar o familie implinita.

#194
malex

malex

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 264 mesaje

Postat 19 august 2012 - 13:18

Sunshine...te inteleg perfect....nici eu nu ma pot abtine de la cumparat lucruri pt copii.....deja i-am luat cercei de aur, vreo 10 fustite, sarafan, vreo 2 maletele......de amenajat camera inca nu i-am amenajat-o , dar deja stiu cum o sa arate camera ei roz de printesa.
Am zis ca in perioada de potrivire practica, chemam tamplarul pt masuratori si sa se apuce de treaba, astfel ca atunci cand vom avea incredintarea sa aiba totul aranjat. Nu mai spun ca stim la ce gradinita, scoala,ce cursuri va urma la Palatul Copiilor.......toate sunt aranjate.......DAR FETITA INCA NU NE-AM GASIT-O. Ne rugam la DD sa ne indrume pasii cat mai repede la ea!!!!!!!

#195
Mariaa

Mariaa

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.726 mesaje

Postat 19 august 2012 - 13:37

Malex,
dar ce faci daca te indragostesti de...un baietel ?!
Sigur, asta nu-i o problema ca dai cuiva fustitele, rochitele, pompoanele, etc, dar...intelegi ce vreau sa zic [:)]

Noi primisem de la o prietena lucruri pentru fetita bebelus, patut, carucior, etc (le primisem!) insa in rest nu am cumparat nimic pana nu am fost sigura ca fetita noastra vine acasa. Nu dintr-un soi de superstitie insa intai nu stiam ce vom avea si apoi la cum cresc copiii in 2-3 luni nu mai sunt bune lucrurile.

Caruciorul si patutul si toate cele de bebelus le-am dat altei mamici care nascuse in perioada aceea si am luat lucruri potrivite pentru 'bebelusul' nostru de 3 anisori si jumatate [:D]

engi, vei fi surprinsa sa gasesti aici multe mamici care pot da nastere unui copil insa au ales sa adopte [:)] Bun venit, asteptare scurta si optimism la fel de ridicat mereu !

[flo]


#196
malex

malex

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 264 mesaje

Postat 19 august 2012 - 18:15

Am optat pt fetita, deci la mine e clar....am si zis, daca nu o sa reusim sa adoptam, avem o nepotica si le va purta ea......


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -