Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (28)


199 raspunsuri la acest subiect

#21
ursulet33

ursulet33

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 300 mesaje

Postat 21 iulie 2012 - 13:00

Citat:
citat din mesajul lui sara_

Ursulet ma intereseaza orice informatie noua despre autodiversificare. Cartea de unde ai cumparat-o? Sau o ai in format electronic? Dr noua ti-a dat o lista de alimente sigure si necesare la varsta asta?

mamica fericita de baietel mare Sebi si fetita dulcica Sara Antonia

Happy mamosul



asta e cartea, eu am cumparat-o pe Kindle si ti-as imprumuta-o cu placere, dar nu cred ca se poate [:I]
http://www.amazon.co...f=docs-os-doi_0

uite aici alte info, gasesti inclusiv linkuri cu retete
http://wholesomebaby...yledweaning.htm

doctorita spunea ca fara capsuni/ fructe de padure pana la 1 an, banana de la 8 luni, atentie cu fructele care constipa (prune de ex), atentie cu rosiile care pot fermenta in stomacel [:D] ... in general atentie la combinatii, sa nu-i dau rosii si lapte de ex una dupa alta

Mamica Iuliei (24 ian 2012)

#22
Letitia

Letitia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 122 mesaje

Postat 21 iulie 2012 - 13:43

Buna dragelor!

Sunt pe fuga, vroiam doar sa va spun ca m-am simtit foarte bine la intalnire, sa o pup in mod special pe Ileana de ziua ei si pe Lady pentru strigarea catalogului [pup]; si sa va spun cum fac eu cu proteina/ carnea: dupa 6 luni o sa avem prima saptamana doar cu carne (30g in prima zi, 50g apoi); din a doua saptamana bagam ou, 2 zile pe saptamana si vom avea 5 zile de carne si 2 de galbenus de ou (intai 1/4, apoi 1/2, apoi 3/4 si in final unul intreg) si uite asa ajungem la 7 luni.

O sa urmeze ficatul (dupa 7 luni daca e sursa verificata - animal crescut natural sau 8 luni daca e din supermarket) si pestele si vom ajunge dupa 11 luni sa avem 3 zile de carne, 2 zile de ou, 1 zi de ficat, 1 zi de peste. Cu schema asta am mers pana dupa 2 ani.

Week-end placut tuturor!
[flo]


Mami de Sofia (8.08.2007) si Tudor (31.01.2012)

#23
cicineata

cicineata

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 123 mesaje

Postat 21 iulie 2012 - 13:44


Mady,

Tu ziceai ca nu-i place Ilincai piureul de fructe, eu azi i l-am facut dintr-o piersica romaneasca tataia felii si fiarta cateva minute (pana se desprinde coaja), apoi pasata pulpa si amestecat totul la blender cu putina banana (altfel era tare acra).
Mi-a mancat tot castronelul (160 ml), bine, se mai scade cantitatea ramase pe body. Stiu ca fructele crude au mai multe vitamine dar ce sa fac, piureurile de fructe cumparate nu sunt tot fierte?
Sper sa mancam de azi inainte la fel!!!

Si supa de ieri a mancat-o mult mai bine, am scos patrunjelul radacina din schema si am pus o rosie (numai pulpa, fara seminte si coaja).

#24
anangel_lexi

anangel_lexi

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.215 mesaje

Postat 21 iulie 2012 - 13:59

Buna tuturor.

La multe lunite sarbatoritilor de azi, Andrei si Ilinca! [s]



[mamica][9cer] de [zana]Maria Cornelia (20.09.2006) si [bebic] Ioana Teodora (24.01.2012)

Din ce in ce mai mare

Creste si mezina

Perlute de domnisoara





#25
anahadasa

anahadasa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 618 mesaje

Postat 21 iulie 2012 - 14:36

Buna tuturor!
Lady, am fost la parintii mei la Vicov, dar am trecut si prin Sucevita, Vatra Dornei, Putna si Marginea. Am lenevit mai mult pt ca e destul de greu sa ne deplasam cu 4 strengari, copiii s-au bucurat mult in compania verisorilor, noi ne-am relaxat la povesti cu parintii, neamurile din zona si toate au culminat cu nunta celui mai mic frate al meu. Am facut si poze, dar urmeaza sa postez pe FB, probabil.
In rest suntem bine, gemenasii cresc, au trei mese pe zi de hrana solida si completare de LM, inca se satura cu laptele meu, desi am inceput si eu sa reduc painea, dulciurile si mancarea de seara. Asa am slabit aproape 3 kg intr-o luna. Si cu exercitii fizice simple, gen bicicleta, abdomene, alergat pe scari pana la et 4...
Inca n-au dintisorii, roadem tot ce prindem... Apropo, in afara de Calgel, ce mai folositi pt gingiute?


Ana, mami de 4 nazdravani, doi pe rand (Darius & Sara), si doi odata (gemenasii Natalia & Matei - 26 dec 2011)



#26
sara_

sara_

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 343 mesaje

Postat 21 iulie 2012 - 14:44

Ursulet cred ca vroiai sa spui ca prunele ajuta in caz de constipatie pt ca sunt laxative. La fel si perele. Multumesc pt link[flo] De evitat in primul an de viata pe langa fructele de padure ar fi si kiwi. Cartoful e controversat, unii spun ca fermenteaza si da dureri de burtica, noi l-am incercat si nu am avut probleme. Si banana i-am dat sa se mozoleasca singura cu ea si a fost ok.

Bella Mie mi se pare devreme pt porumb boabe, dintre cereale poti încerca fara griji orezul

Lady[flo]

Letitia la fel mi-am facut si eu planul cu proteinele

mamica fericita de baietel mare Sebi si fetita dulcica Sara Antonia

Happy mamosul


#27
sara_

sara_

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 343 mesaje

Postat 21 iulie 2012 - 14:59

Ana m-ai lasat masca!!! Pe langa 4 copii, casa, sot iti faci timp sa faci si bicicleta, abdomene? Tot respectul[asia]
Ce papa la cele 3 mese puii mici?
Eu inca nu pot sa ii fac un program de mese. La noi e haos inca[:I]

mamica fericita de baietel mare Sebi si fetita dulcica Sara Antonia

Happy mamosul


#28
ursulet33

ursulet33

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 300 mesaje

Postat 21 iulie 2012 - 17:47

Citat:
citat din mesajul lui sara_

Ursulet cred ca vroiai sa spui ca prunele ajuta in caz de constipatie pt ca sunt laxative.

mamica fericita de baietel mare Sebi si fetita dulcica Sara Antonia

Happy mamosul



da [:D]

Mamica Iuliei (24 ian 2012)

#29
anahadasa

anahadasa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 618 mesaje

Postat 21 iulie 2012 - 18:30

Citat:
citat din mesajul lui sara_

Ana m-ai lasat masca!!! Pe langa 4 copii, casa, sot iti faci timp sa faci si bicicleta, abdomene? Tot respectul[asia]
Ce papa la cele 3 mese puii mici?
Eu inca nu pot sa ii fac un program de mese. La noi e haos inca[:I]

mamica fericita de baietel mare Sebi si fetita dulcica Sara Antonia

Happy mamosul


Eh, multumesc Sara, dar nu fac atat cat ar trebui... Maxim 10 min de bicicleta si abdomene seara, dupa ce-i pun pe toti la culcare.
Eu is o mamica din alea 'invechite' in sensul ca merg pe schema clasica de diversificare, in sensul ca voi povestiti aici de autodiversificare, de tot felul de termeni despre care n-am vreme sa citesc, asa ca eu le dau pireu de fructe dimineata, nu mai mult de 3 fructe si au papat pana acum: mere, pere, piersici, caise, pepene galben, pepene rosu,portocale, kiwi, banane, corcoduse si doar de pofta, capsuni.
La masa de pranz papam supa sau ciorba si legumele fierte: morcovi, cartofi, dovlecel, patrunjel radacina, telina. Le-am dat si conopida si galbenus de ou, in combinatie cu cartof sau altceva, condimentat uneori cu cateva picaturi de lamaie. Cam de doua ori pe sapt le dau carnita de pui sau ficatei in combinatie cu legume.
Seara papa branzica dulce cu putina paine (nu dati cu rosii, stiu controversele, dar merg pe principiul ca putin nu strica) sau iaurt cu biscuiti, sau cereale. Am inceput si sa gustam lapte cu orez, cu gris sau mamaliga cu lapte, asa de pofta, inainte de ora 18. De fapt la masa de seara avem probleme, ca nu prea mai stiu ce sa le dau. Uneori le dau legume ca si la pranz, ce ramane, eventual combinat cu altceva. Am impresia ca seara mananca cel mai bine, la pranz fac mofturi adesea...
Nu luati ce am scris ca etalon, ca n-am mai citit recent despre diversificare [alcool], le-am dat ce mi-am amintit de la cei mari, asa ca nu garantez ca sunt in regula cu toate. Eu am mers pe principiul: gusta, e ok, nu e alergic, se simte bine, ii place, deci marim cantitatea [:D]
Scuze, am scris mult![asia]

Ana, mami de 4 nazdravani, doi pe rand (Darius & Sara), si doi odata (gemenasii Natalia & Matei - 26 dec 2011)



#30
sara_

sara_

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 343 mesaje

Postat 21 iulie 2012 - 22:00

Ana, si eu sunt de parere ca diversificarea ar trebui sa fie adaptata dupa fiecare bebelus, iar regulile ni le facem fiecare testand ce ni se potriveste.
Noi am incercat azi carnita de pui, de fapt cocos de curte. Am adaugat-o in piureul de legume si am mixat-o bine, am subtiat cat am putut, dar tot se simtea atzoasa. Sara a refuzat linguritele, dar s-a servit direct cu mainile din castron si de mancat nu stiu cat a mancat dar stiu ca s-a pictat toata[8D]
Dupa fiecare masa o bag la dus, acum e usor sa ii fac 3 dusuri pe zi dar ce ma fac la iarna daca o trebui sa schimbam 3 tinute de masa pe zi...


mamica fericita de baietel mare Sebi si fetita dulcica Sara Antonia

Happy mamosul



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -