Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Copii nascuti in 1999 ( 5)


299 raspunsuri la acest subiect

#291
april

april

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.234 mesaje

Postat 16 august 2006 - 10:27

da...a crescut....si noi "crestem" in jos [xx(]





vacanta maramures

#292
nefertari

nefertari

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 39 mesaje

Postat 16 august 2006 - 12:51

Uffff - credeam ca v-am pierdut !!!



Dragele mele , multumim pentru urari - a fost cam trista sarbatoarea noastra . Alex este la Braila , iar pe strada noastra sunt numai fetitze deja marisoare si cu alte preocupari . Asa ca nu am avut pe cine invita la petrecere [q]

In schimb l-am scos in oras si i-am facut toate gusturile . I-am promis o petrecere cand revine acasa .Nici aici nu ne laudam cu multi copii - sunt doar 2 baieti de varsta lui si acum de curand s-a mutat o fetitza .

Excursia de care pomeneam s-a anulat pe motiv de gripa aviara si scarlatina . Alex nu a facut insa era purtator si a urmat tratament .

Acum alta minune - avem giardia - suntem sub tratament . In plus are nevoie de ochelari .

I-au cazut, pe rand , cei 4 dintisori .Deja cei de jos au crescut bine ,iar cei de sus sunt in curs . Nu avem probleme de "directie" .



Refuza sa vorbeasca de scoala .De cate ori i-am cerut parerea s-a uitat uimit la mine si a schimbat subiectul . Singurul lucru cert pe care-l stiu e ca abia astepta sa scape de gradinita , citez - Urasc gradinita " . Mai multe emotii avem noi .

Urmeaza o noua sedinta cu parintii dupa 25 august , cand ne vor fi aduse la cunostinta rechizitele necesare si uniforma .

In privinta uniformei - nu a fost impusa de scoala ci parintii au propus-o .Nu va fi un anumit model ci doar o culoare - nespecificata inca . Va fi nevoie de incaltaminte de schimb .



zana - desi tarziu - raspundem - Vor fi si cheltuieli cu masa dar speram sa scapam de ele pe motiv ca locuim exact vis-a-vis de scoala si avem pe cineva care se poate ocupa de "hranirea" odorului infometat .

Dupa cum spuneam -clasa a fost reamenajata din banii parintilor .

Din cate stiu , exista deja 2 generatii care au terminat scoala generala - 4 ani step , 4 ani normali - cu rezultate excelente - toti fiind intrati la licee bune , fara probleme .



S-auzim de bine !





Eu,el(Alex-6ani)Alex si ea(Freya-11.05.2005)Freya



#293
zana

zana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 642 mesaje

Postat 17 august 2006 - 12:16

Am cumparat ghiozdan, de fapt copilu' l-a ales, nu va spun ce culori are, e asa de strident [bang] daca mergeam singura sa-l cumpar o dadeam in bara.
Nu se potrivesc gusturile noastre defel, ce nu fac eu? doar sa-i placa sa mearga la scoala, a inghesuit in el tot ce a gasit prin casa: carti, caiete....

Nefertari, si noi avem la scoala o clasa de step dar n-am putut sa ma apropii nici sa vad ce si cum.
Si eu i-am pus ochelari, i-am si schimbat lentilele la 3 luni, asta e!
In grupul ei de prieteni mai sunt copii cu ochelari si s-a obisnuit cu ideea ca trebuie sa-i poarte acum.

Stinu, insanatosire grabnica!

[pup] pe toate si sa aveti o zi frumoasa.

#294
grati.ela

grati.ela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.921 mesaje

Postat 17 august 2006 - 13:13

La multi ani sarbatoritilor si multa sanatate Iustina!
Noi anul trecut la prima intalnire cu doamna invatatoare (cam pe la inceputul lui iunie) am primit o lista cu rechizite necesare. Sa alegeti cu grija caietele (sa aiba foaie lucioasa) si stiloul. La inceput am schimbat vreo trei stilouri si pentru o scurta perioada a apelat si la vechiul meu stilou chinezesc. Ba nu scriau decat intr-o anumita pozitie, ba lasau urma prea groasa...Sa nu uitati de pic pentru ca desi unele invatatoare nu permit sa se stearga ci sa se puna in paranteza ce e gresit, sunt multe care nu au nimic impotriva acestuia. E urat dar si mai rau e sa-i rupi foaia la fiecare greseala.
Ghiozdanul stil troler nu este acceptat de unele invatatoare (pe motiv ca deranjeaza in timpul orei...cum il atingi cum o ia la fuga pe rotite). Si eu trebuie sa-i iau ghiozdan nou Ozanei dar de data asta ii voi alege unul mai usor (in timpul anului ghiozdanelul cantareste aproape 5kg). Mult succes la cumparaturi!

#295
biluta28

biluta28

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 320 mesaje

Postat 21 august 2006 - 11:31

Buna fetelor!
Si noi ne preocupam de cumparaturi pentru scoala avem de luat uniforma si ghiozdanul in prima faza.
Despre stilouri din experienta celor care au trecut deja prin asa ceva ce marca sunt cele mai bune calitativ si sa scrie bine???

La uniformele de fete cele clasice pepite unde as putea gasi si eu unele mai de calitate??

Mihaela - 33 ani- sagetator Ana 6 ani jumate - Edi 2 ani
http://community.web...bumID=546687000


#296
Mercedes

Mercedes

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.127 mesaje

Postat 21 august 2006 - 12:16

Multumim frumos pentru urari,va doresc si eu La multi ani cu sanartate copilasilor nascuti in august si multa sanatate copilasilor nascuti in 1999.
Incepem si noi scoala anul acesta cu emotii.I am luat ghiozdan cateva caiete, penar incarcat cu mai multe creioane si carioci, niste coperti de caiete si carti si cam atat.
De uniforma nu stiu nimic deocamdata.

Voi ati mai exersat liniutele, cifrele si literele acasa in vacanta? noi foarte putin am inceput cam de o saptamana in ritm lent.

#297
grati.ela

grati.ela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.921 mesaje

Postat 21 august 2006 - 12:42

Stilou i-am luat Schneider (i-a trebuit mult timp sa se acomodeze cu el) dar am incercat si cu stilou chinezesc, penar Herlitz (au la Selgros si sunt f.bune). Uniforma de fetita superba am vazut tot la Selgros: fustita scurta bleumarin cu funda alba din saten si sacou cambrat tot cu insertie de saten alb. Erau scumpite (cam 1 milion setul) dar pt fetitele subtirele era tare frumusel.

#298
annitha_cl

annitha_cl

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 108 mesaje

Postat 21 august 2006 - 14:01

Buna fetele!
Intru si eu dupa mai bine de cateva luni... ehh problemele astea.. Ce sa va spun...Andrei e la mama lui si duminica, pe 27 mergem sa-l aducem acasa...abia astept. M-a intrebat daca i-am cumparat deja ghiozdanul ( e bobocel anul acesta). Dragul de el...ii este teama ca m-am dus singura sa-i cumpar cele trebuincioase pentru scoala si ca nu o sa-i placa...dar eu NU, il astept pe el sa mergem amndoi la cumparaturi...
Sunt putin stresata ca la noi la scoala abia dupa 1 septembrie gasim invatatoarea si abia de atunci incepem cumparaturile ca habar nu avem ce trebuie sa cumparam... (in afara de ghiozdan, penar, stilou...).
Eu am mii de emotii ca se apropie si ziua lui de nastere si trebuie sa organizez petrecerea "cu foarte multi copii" cum au fost cerintele.. Anul trecut nu a avut zi de nastere serbata pentru ca mama lui a plecat in italia chiar in dimineata zilei lui de nastere si el fiind acolo (la parintii ei, unde ea locuia) nu a avut nici tort si nici cadouri... L-am serbat eu de sf. Andrei dar a spus ca nu se pune si ca vrea petrecere "acasa" (cu alte cuvinte sa-i organizez eu petrecerea).
Voi ce ati mai cumparat pentru scoala?

#299
annitha_cl

annitha_cl

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 108 mesaje

Postat 21 august 2006 - 19:20

BTW, la sectiunea scoli, gradinite... s-a deschis un nou subiect pentru mamicile de bobocei 2006-2007, haideti sa discutam acolo despre scoala... ce spuneti?

http://forum.desprec...143&whichpage=1

#300
april

april

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.234 mesaje

Postat 25 august 2006 - 12:01

un nou capitol aici


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -