Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

cu copilul la inmormantare


100 raspunsuri la acest subiect

#81
Adriana mica

Adriana mica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 08 aprilie 2014 - 12:47

Corina, poate ramane acasa. Dimineata merge la scoala, de unde il ia bona care ar sta cu el pana m-as intoarce eu, spre seara. Inmormantarea nu are loc in Bucuresti. Din cauza asta nu putem merge la capela inainte de inmormantare, asta ar fi cred, o varianta mai putin traumatizanta (evident, daca si-ar dori acest lucru).


Editat de Adriana mica, 08 aprilie 2014 - 12:50 .


#82
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 08 aprilie 2014 - 12:49

judecand cu mintea de acum, eu as fi preferat sa nu merg la inmormantarile bunicilor mei, am ramas cu amintiri urate, mult timp dupa aceea am avut cosmaruri...



#83
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 08 aprilie 2014 - 12:54

Eu nu l-as lua. Tocmai pentru ca este o persoana apropiata si e posibil sa ramana marcat si de suferinta voastra, nu doar de cea a pierderii bunicului.

 

Eu l-am luat pe Stefan de doua ori la cate un priveghi, unde am stat putin, am fost sa prezentam condoleante la capela, unde se afla si persoana decedata. Stefan a vazut sicriul de fiecare data. Era un pic crispat dar nu l-a deranjat in mod deosebit. Cand am avut insa de mers la o inmormantare la cineva din familie nu l-am luat cu noi. E un mediu mult prea dureros pentru un copil.

 

Cred ca e mai bine sa-si aduca aminte de bunicul lui asa cum era cand traia.



#84
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 08 aprilie 2014 - 12:54

Adriana, la subiectul asta eu am scris ca ar trebui lasat copilul sa-si traiasca experientele.

Intre timp...nu mai sunt asa de sigur.

Daca insista sa mearga, du-l. Daca e pe muchie...il convingi usor sa ramana acasa.



#85
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 08 aprilie 2014 - 12:56

Nici eu nu l-as lua, nu persoana in sine il poate traumatiza, desi si varianta asta e valida, ci inmormantarea in sine....nu sunt niste evenimente placute.



#86
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 08 aprilie 2014 - 12:59

as mai adauga ceva : cand a murit bunicul din partea mamei, s-a intamplat pe neasteptate, era in putere, nu era batran, nu-l stiam bolnav. cred ca eram in liceu atunci. tin minte ca eram extrem de furioasa pe cel de sus, imi venea sa iau icoanele de pe pereti, sa le arunc si sa tip "de ce bunicul meu ? de ce l-ai luat tocmai pe el si pe altii, care sunt rai, ii lasi sa traiasca degeaba ?" am perceput moartea bunicului ca pe o mare nedreptate sau pedeapsa venita din partea divinitatii. nici acum nu pot sa spun ca mi-a trecut de tot...



#87
Adriana mica

Adriana mica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 08 aprilie 2014 - 13:16

Multumesc tuturor pt sfaturi, imi sunt extrem de utile. 

 

Rufus, am vazut ca Tora a revenit la subiect spunand ca ar proceda diferit daca ar putea da timpul inapoi. Nu insista sa mearga, este deocamdata marcat de veste.



#88
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 08 aprilie 2014 - 16:17

Tora ar proceda diferit pentru ca Ana a ramas marcata de moartea sorei mele. De atunci abordeaza subiectul moarte foarte des, este speriata sa nu cumva sa murim si noi.

Dar nu stim daca inmormantarea a marcat-o (nu a fost in "linia intai", nici in capela nu a intrat) sau disparitia in sine, Ana fiind foarte apropiata de sora mea.



#89
Adriana mica

Adriana mica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 09 aprilie 2014 - 09:24

Ieri seara era ok cu ideea sa ramana acasa. M-a intrebat de ce eu merg, spre deosebire de el, i-am explicat ca in felul acesta incerc sa-i ajut pe tati si pe bunica. Si ca el va ajuta mult dupa aceea (bunica va sta cu noi o perioada). 

 

In dimineata asta s-a trezit suparat ca il consideram mic, spunea ca vrea sa mearga si sa ajute si el. Am incercat sa-i explic de ce ar fi mai bine sa nu mearga, nu am gasit insa nici un argument solid care sa-l faca sa se razgandeasca. Am aranjat deja sa mergem impreuna, sa facem o coronita din partea lui, sper ca asta ma va ajuta sa-l conving. Ma gandesc ca un refuz categoric din partea mea nu este abordarea cea mai potrivita, tot ma gandesc cum sa ii prezint lucrurile astfel incat sa fie cat de cat impacat cu chestia asta.



#90
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 09 aprilie 2014 - 09:55

Eu nu l-as lua  [flo2]

Noi joi am inmormintat-o pe mama, si crede-ma mi s-a rupt sufletul de nepotul meu (24 de ani) cum plingea.

Eu tot copil il consider ......m-a durut sufletul cum a suferit. 




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Astăzi, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -