Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

IULIA va invinge CANCERUL! (2)


239 raspunsuri la acest subiect

#1
Monnvas

Monnvas

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.585 mesaje

Postat 20 iulie 2012 - 02:41

IULIA va invinge CANCERUL!


1



Iulia-Elena, pe numele complet Iulia-Elena Fiterau Brostean, este mezina clubului nostru, Ghiocei de Martie-Aprilie 2009. A luptat ca sa vina pe lume. S-a lasat asteptata mult si a fost adusa in burtica mamei prin FIV. A fost ingrijita si iubita din prima secunda. A fost alaptata pana dupa 2 ani. A fost inconjurata cu dragoste si cu atentie.



Inca de la nastere s-a observat „o galma” in zona feselor, cum se zice in popor „la noada”. La 4 luni a facut primul RMN, in urma caruia medicii din Cluj au ajuns la concluzia ca e „doar un lipom”, nefiind vascularizat. Camelia (Cami05), mama Iuliei, a primit recomandarea sa mai astepte pana Iulia mai creste un pic, ca interventia nu este urgenta.



In aceasta primavara Iulia a facut 3 ani. Si-a petrecut ziua in spital. In martie Cami a observat ca galma a inceput sa creasca. Iulia se plangea de dureri de fundulet. La un moment dat, tot prin martie, a cazut de pe un tobogan in fund. A plans mult si de atunci n-a mai putut sta in fund, a inceput sa si schioapete un pic. Au urmat controale medicale, intai la Oradea, unde locuieste familia, apoi la Cluj, unde a facut un nou RMN. Tumora era deja vizibila si la suprafata, santul interfesier fiind putin deplasat si „galma” colorandu-se rosu-violaceu. Cu diagnosticul „teratom sacrococcigian” au ajuns la Timisoara, la Spitalul Clinic de Urgenta pentru copii Louis Turcanu. Pe RMN nu se mai vedeau uterul si ovarele, toata zona pelviana era invadata. La CT au iesit leziuni pe plaman si pe vertebre, sugerand metastaze, asa ca la jumatatea lunii mai Iulia a suferit prima interventie prin care ar fi trebuit extirpata tumora. Nu s-a putut face nimic: tumora, era prea bine vascularizata, iar Iulia pierduse prea mult sange, era sa moara pe masa de operatie. I s-au luat mostre pentru biopsie. Biopsia s-a facut in doua centre, la Timisoara si la Bucuresti, la Victor Babes. Amandoua au avut acelasi rezultat: tumora maligna, stadiul IV.



Diagosticul Iuliei este:

Tumora germinativa de sac Yolk sacrococcigiana std. IV cu metastaze locoregionale si la distanta, inoperabila



Iulia trece acum prin a doua cura de citostatice. La prima a raspuns bine, tumora s-a redus. Acum are cam 7 cm in diametru si 1 cm inaltime. Dupa a treia cura i se va mai face un RMN, pentru a se vedea dimensiunile si pentru a se stabili interventia de extirpare.



Aceasta operatie nu se va putea face in Romania. Medicul de la Timisoara i-a explicat Cameliei ca tumora este prea aproape de coloana si s-ar putea sa necesite o interventie de neurochirurgie. Parintii s-au indreptat spre o clinica din Tubingen, Germania, de unde inca asteapta un raspuns. Au inceput demersurile si pentru E112, dar tot e nevoie de bani. Inca nu am primit o estimare a costurilor. In prima instanta, vor fi 10.000 de euro care trebuie depusi la clinica inainte de interventie. Restul, inca nu stim; estimarea (inexacta) este de inca 5.000-10.000 de euro.



Asadar, viata IULIEI costa, acum, 15.000-20.000 de euro.

Cu ajutorul vostru s-au strans pana acum 4.900 euro.



Blogul Iuliei: http://iulia-elena.blogspot.ro/



Pentru Iulia am deschis contul urmator, special pentru donatii de pe DC si de la bazar:



Cont lei:



Titular de cont: Monica Vasileanu

IBAN: RO50BRDE445SV26098944450

BRD, Sucursala Dorobanti (Bucuresti)

_______________________________________________________





Cont euro:



Titular de cont: Monica Vasileanu

IBAN: RO54BRDE445SV26857404450

BRD Bucuresti, Sucursala Dorobanti

135 Calea Dorobanti, sector 1, Bucuresti 712311, Romania

Swift: BRDEROBU



_______________________________________________________



Cont PayPal



Monnvas: iuliafiterau arond yahoo punct com





  • __25.00 EUR - Anonim[flo]


  • __50.00 EUR - Chatonel[flo]


  • __25.00 EUR - Celesta[flo]


  • __05.00 EUR - Katteryna[flo]


  • _100.00 EUR - M.R.[flo]


  • __10.00 EUR - Alina[flo]


  • __10.00 EUR - S.N.[flo]


  • __30.00 EUR - G.M.[flo]


  • _100.00 EUR - A.T.[flo]


  • _200.00 EUR - M.M.[flo]


  • __10.00 EUR - A.H.[flo]


  • __50.00 EUR - I.M.[flo]


  • __50.00 EUR - I.A.[flo]




  • __15.00 USD - Happiness_4_us




  • __20.00 GBP - Strumphitza[flo]


________________________________

  • _310.25 USD - Total (suma initiala transferata Monicai pe 28 iulie)




____________________________________________________



Multumim din suflet donatorilor:



Magdyi2001[flo] Relusha[flo] Happiness_4_us[flo] Katteryna[flo] Chatonel[flo] Celesta[flo] Panseluta[flo] Kea[flo] Ela78[flo] Oxalis[flo] Anaan[flo] Ilinca_M.[flo] Dianaalex[flo] Ayla21[flo] AdiS[flo] Anca_nicolae[flo] dari_nanau[flo] Alex_Andra[flo] Szivarvany[flo] Anca_dragoman[flo] novus[flo] Simonapro[flo] Roxanaz[flo] Alina_moro[flo] Sinzi[flo] Denisamada[flo] Mireal[flo] Millie[flo] Gianina34[flo] Cricor[flo] Bebe_shtrumph[flo] Gaza22[flo] Mababei[flo] Monnvas[flo] Gigelica20[flo] Olishka[flo] M_monique[flo] Mihaelacg[flo] Bianca2503[flo] Alex_andra81[flo] Gabby2011[flo] ana_25[flo] Dodo-pui[flo] Adee[flo] Eumada[flo] Serialbastre [flo]





Si celor al caror ID nu il cunosc:



C.M.[flo] D.S.[flo] C.G.C.[flo] M.R.[flo] R.v.E.[flo] S.L.[flo] M.E.[flo] P.A.E.[flo] S.O.A.[flo] H.E.S.[flo] P.C.[flo] P.I.L.[flo] H.A.E.[flo] L.E.O.[flo] I.E.[flo] D.C.[flo] L.C.[flo] L.V.[flo] B.C.M.[flo] R.D.[flo] M.M.[flo] V.A.[flo] P.T.[flo] C.M.[flo] G.I.[flo] B.O.[flo] B.I.[flo] T.M.C.[flo] S.E.F.[flo] V.E.B.[flo] M.T.deP.[flo] M.R.[flo] B.F.[flo] N.A.[flo] A.A.M[flo] E.S.[flo] P.D.N.[flo] R.C.A.[flo] C.R.[flo] B.C.S.[flo] F.L.[flo] D.A.[flo] C.M.P.[flo] B.A.M.[flo] V.C.M.[flo] R.E.[flo] P.P.C.[flo] L.P.[flo] N.I.C.[flo] G.G.V.[flo] D.S.C.[flo] L.M.[flo] A.F.[flo] B.G.[flo] N.C.[flo] B.C.[flo] P.L.G.[flo] D.C.[flo] M.F.E.[flo] N.G.M.[flo] G.R.[flo] P.D.A.[flo] M.M.M.[flo] G.G.[flo] G.D.[flo] G.R.A.[flo] C.O.[flo] L.M.[flo] D.M.V.[flo] B.V[flo]



___________________________________________________



Multumim pentru ajutor. Pic cu pic vom strange banii necesari. Am primit si ajutorul Asociatiei MAME in lupta asta. Pentru ca Iulia va invinge cancerul. Mintea noastra nu accepta alta varianta, gramatica noastra nu permite alta formulare: Iulia va invinge cancerul!



CRISTIAN (7.03.2009)

--------------------------------------

IULIA va invinge CANCERUL

Where there's a will there's a way

Every saint has a past. Every sinner has a future.


#2
Cricor

Cricor

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.464 mesaje

Postat 20 iulie 2012 - 11:50

Da, MCC sunt initialele mele.

Daca imi permiti un sfat..cred ca ar fi bine sa pui pe prima pagina cati bani s-au strans ... cei pe care ii gestionezi tu...am vazut ca asa s-a facut la alte campanii si cumva devine mobilizator cand vezi ca oamenii se coalizeaza pentru un scop atat de special, mai ales ca la un moment dat va exista o data limita cand vor avea nevoie de bani.

#3
Monnvas

Monnvas

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.585 mesaje

Postat 20 iulie 2012 - 14:22

CRICOR, aseara, uitandu-ma mai bine pe extrasele de cont, am vazut ca ai trecut si ID-ul.



Am facut modificarile sugerate, cu mentiunea ca asta e suma totala stransa de pe acum, si de la membrii DC, si de la alti donatori exteriori forumului, atat in contul de BRD, cat si in cel de Transilvania.



Mie mi se pare ca suntem... foarte aproape![flo] Multumim pentru ajutor tuturor!



CRISTIAN (7.03.2009)

--------------------------------------

IULIA va invinge CANCERUL

Where there's a will there's a way

Every saint has a past. Every sinner has a future.


#4
tomaca

tomaca

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.251 mesaje

Postat 20 iulie 2012 - 17:42

Am facut si eu plata pentru produsul acesta plus niste banuti in plus pentru Iulia. Din graba am uitat sa salvez OP-ul si nici n-am scris numele in OP. Am sa trimit detalii pe email vanzatorului.



http://bazar.desprec...il.asp?id=28238



Sanatate Iuliei



Povestea unui Dor

mami tomaca si bebe Tudor Ioan un [copil]







#5
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 20 iulie 2012 - 18:24

Citat:
citat din mesajul lui tomaca
Am facut si eu plata pentru produsul acesta plus niste banuti in plus pentru Iulia. Din graba am uitat sa salvez OP-ul si nici n-am scris numele in OP. Am sa trimit detalii pe email vanzatorului.http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=28238Sanatate Iuliei Povestea unui Dormami tomaca si bebe Tudor Ioan un [copil]
[:)] Am notat!
Am marfa la bazar umanitar DC Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi 'Cos what I feel is the only truth for me

#6
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.457 mesaje

Postat 20 iulie 2012 - 21:05

http://bazar.desprec...-Clasic-Herlitz
poate vrea cineva un ghiozdan Herlitz pentru clasa I-II [flo] cu dedicatie Iulia [flo]

_______________________________________________

Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.



#7
novus

novus

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.559 mesaje

Postat 21 iulie 2012 - 01:00

Monnvas, multumim si pt contabilitate, fara tine zau ca nu stiu ce ne faceam [asia][pup][pup][pup][pup][pup]

Esti speciala, stii tu asta dar ti-o mai spun [loveyou] !!





Cami, sper sa scapati de temperatura cat mai repede !!multi pupici Iuliei, abia astept sa desenam impreuna [olala] !!









Mami lui Alexandra (03.03.09)



___________________________



IULIA va invinge CANCERUL !!



[url="http://iulia-elena.blogspot.ro/"]







#8
Anaan

Anaan

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.342 mesaje

Postat 21 iulie 2012 - 13:45

Cami, cum mai sunteti? Sper sa fi trecut febra...[pup]



IULIA va invinge CANCERUL

#9
anca_nicolae

anca_nicolae

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.660 mesaje

Postat 21 iulie 2012 - 16:37

Buna Laura25,



Am vazut ca am "castigat" calcu. Eu o sa platesc luni, dar unde e mai bine, la monvas, la brd, sau la translivania, mi-e egal. Sa imi spui tu, te rog.





Si inca 1 chestie: calcu e la Piatra Neamt? Daca da, atunci skipam transportul, pt ca eu in august vin acolo intamplator la o prietena, asa ca il iau direct :)





Nr meu de telefon este 0723602381.

Tinem legatura si multumim de tot ajutorul tau!



monvas



ieri am pus 65 in contul tau de la brd, pt un produs de la bazar, de la natasa.



Asteptam vesti bune de la Cami si Iulia.



Poze cu noi



[zana]Veronica-Elena 14 ani, [bascket]Tudor-Iulian 11 ani, [auto]Robert-Adrian 3 anisori [pup]

#10
Monnvas

Monnvas

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.585 mesaje

Postat 21 iulie 2012 - 20:11

Confirm!



Citat:
citat din mesajul lui anca_nicolae

ieri am pus 65 in contul tau de la brd, pt un produs de la bazar, de la natasa.







Despre calcu, eu am facut contul BRD special pt DC si bazar; cupleaza plata asta cu alte plati de la bazar ca sa nu faci 2 drumuri - zic io. Banii tot la Iulia ajung. [pup]



CRISTIAN (7.03.2009)

--------------------------------------

IULIA va invinge CANCERUL

Where there's a will there's a way

Every saint has a past. Every sinner has a future.



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -