Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (27)


206 raspunsuri la acest subiect

#11
iaura21

iaura21

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 753 mesaje

Postat 15 iulie 2012 - 13:32

bun gasit dragutelor
ne-am intors de la mare de cateva zile cu o surpriza neplacuta si noi...herpangina,pt care tragem si acum ,fata nu manaca mai nimik, adik 200-300 ml lapte si 4-5 l-te papica /zi..o doare rau gatul dar macar nu mai face febra,stiu ca mai avem de astepatt si rabdat vreo 2-3 ziel si apoi va incepe sa pape ...de dormit doarme bien in continuare si acum vroiam sa mergem la un camping dar a adormit si o sa mergem mai tarziu...mai doarme si dupa-masa vreo 3 ore si putin seara si toata noaptea ,dar acum cu mai multe treziri de papa (cate 20-30 ml )si suzeta

letitia ,am vazut si eu subiestul deschis de tine pe FB dar nu am intervenit ,sunt si eu putin nelamurita de unele raspunsuri de acolo dar tot cum stiu eu fac...dar eu la ora aceasta ( ma rog, cand manca pireurile ,nu acum ca e bolnava))nu-i mai dadeam lapte in completare ,asta dupa vreo 120 sau uneori 100 gr de pireu de fructe sau legume, no ,a mea nu mai vrea lapte in complatare ,nu ca nu i-as da eu ,dar ii dau dupa vreo 2 ore.

iar despre trasuls/jucatul cu putica baieteilor ,poate ca acum sunt mici si nu pricep ,dar am vazut un baietel de 5 ani ca si acum isi trage in continuu de ea cand se vede fara chilotei sau slip...io una nu i-as prea lasa ,dar doamne iti multumesc ca ai stiu sa-mi dai o fetita ,nu stiu daca m-as fi descurcat asa bine cu un baietel ,nu stiu de ce,dar totdeauna am avut o temere fata de un bebe baiat, iar acum cand aud si la voi atatea manevre de facut [alcool]...

bulinuta ,multa putere ( a nu stiu cata oara iti spun asta ,esti tare incercata mamicuta draga)sa gasest un job bun ,fara indoiala ca asa va fi dar te cred ca esti acum pe nicaieri ,la fel as fi si eu ,tocmai de-aia ma intorc la munca dupa un an...

geani ,of si maria e bolnavioara ,asta iti mai lipsea, multa sanatate ,ce greu e cu ei asa mici si bolnaviori...




mami de printesa ,Flavia Maria ( 27. 12 .2011)

"Intr-o zi un om a murmurat:Doamne vorbeste-mi, si un copac si-a framantat frunzele,dar el nu a auzit.Apoi a intrebat mai tare:Doamne de ce nu imi vorbesti? si un tunet a zguduit cerul,dar el din nou nu a auzit. Omul a privit in jurul lui si a spus:Doamne lasa-ma sa te vad,si o stea a luminat cerul, dar el nu a observat.Apoi a inceput sa strige,Doamne fa o minune ,si in clipa aceea s-a nascut un copil ,dar el nu a stiut. Disperat a strigat mai tare: atinge-ma Doamne si arata-mi ca esti langa mine! Acestea fiind spuse Dumnezeu a coborat si l-a atins dar acesta a alungat fluturele care zbura langa el si si-a continuat drumul.
Ai grija sa nu pierzi o binecuvantare doar pentru ca nu iti apare in felul in care tu te astepti sa se manifeste"



#12
lalitzuza

lalitzuza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 431 mesaje

Postat 15 iulie 2012 - 14:43

Buna ziua mamici si o duminica racoroasa!!
Alina-La multe lunite ptr Filip-pai normal sa nu doarma daca era sarbatorit,avea mititelul o gramada de treaba [:D]asa este din cauza caldurii toti bebeii sufera si noi pe langa ei.
Vorbeati zilele trecute decalotare,am vazut o gramada de comentarii pro si contra pe acest subiect.treaba trebuie individualizata ,Ideea este ca sunt baieti care nu au nevoie de nici un fel de manvra, sunt altii care au fimoza si at trebuie intervenit chirurgical si altii la care decalotarea nu se face natural, ramane acolo pipise inroseste apoi se inflameaza si gata infectia urinara.Acum fiecare mamica alege ce este mai bine ptr copilul ei.
Izish 83 si noi am inceput diversificarea de azi si tot cu citrice-la recomandarea dr.pediatru- la fel ca si tine am incredere in ce spune ptr ca are muuuulta experienta.Am inceput diversificarea la 5 luni si 3 sapt. ptr ca desi Andrei a crescut f bine (7780) fata de greutatea cu care am iesit din (2640) lapticul meu nu ii mai asigura necesarul de fier , calciu etc si ar creste precum cozonacul fara sa aiba sustinere.Aveam capul cat dovleacul cand am vazut cum e cu diversificarea dar acum m-am mai linistit[:D]
Sophia-Georgia - eu nu cred ca David are torticolis, cel putin atat cat l-am vazut in parc si era taaare cumintel. Poate verifici sa nu ai in partea respectiva o jucarie ceva viu colorat care sa ii atraga atentia, sau prefera un anumit san din care papa si atunci iar apare pozitiavicioasa ... nu strica un ctr oftalmologiceste adevarat....
Adc- ce faci cum te simti ce fac bebeii??
Suzi -cum ati calatorit? Vladut este un cumintel stiu eu asta [:D]
Dari- gata te-ai intors -imi pare rau ca nu ne-am vazut dar cine stie poate mai trag o fuga la Tm inainte sa plec .
Sophia-gata bagajul? stii cat este de bine la mare??? abia astept sa ajungi sa te convingi, Andrei doarme f bine, nu mai are nici un fel de bubite de transpiratie ... sunt super multumita ca sunt aici.-
Ghiuli-intr-o seara pe racoare poate ajungem si noi la Eforie sa vedem fetitele[:D]
Va pupam o duminica linistita si o saptamana racoroasa

mamica fericita a lui Andrei

#13
UcaBooboo

UcaBooboo

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 46 mesaje

Postat 15 iulie 2012 - 15:29

Legat de diversificare, eu stiu ca citricele provoaca aciditate la stomacel si implicit scaune acide si de aici eritem fesier. Stiu multe cazuri si asta de la suc de porto dat la 1an. Acum nah...fiecare cu schema lui de diversificare. Poate nu o sa fie nici o problema. Trend-ul acum e sa se inceapa cu legumele si apoi cu fructele, scazand astfel riscul sa nu accepte legumele, care sunt muult mai pline de vitamine decat fructele, care au si zahar mai multicel.
Nici David nu mai vrea lapte dupa piure, dar cand il adorm, la vreo ora dupa masa, ii dau sa suga...asa ca tot cu tzatzica in gura suntem mai toata ziua[bibe]. De ieri i-am introdus si eu branzica calcica in piureul de fructe....si il mananca bine si asa.
Cu somnul stam bine, 2 somnuri de 1h-1h 1/2 pe zi, iar noaptea de la 10 la 8-9 dimi, cu masa la 6 dimi. De la caldura s-a cam iritat si el pe ceafa....ii dau cu bioderma, sper sa ii treaca....si se tot scarpina cu mana acolo...se trage de urechi....cred ca il mananca.
Ieri a facut un caca cam tare....cel mai tare de pana acum....dar cd ca e normal de la diversificare! Ai vostrii diversificati fac mai tare? [:I]
Voi cand aveti iaurtul in schema de diversificare?

Cam asta am avut noi de raportat! Va pupacim[pup]!


Mamica fericita a lui David ( 19.12.2011)

#14
dari_nanau

dari_nanau

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 241 mesaje

Postat 15 iulie 2012 - 15:57

Buna fetele!

La multe lunite sarbatoritilor!![pup]

Lali, ne-am intors, da. A fost destul de lung drumul cu 2 copii, unul carr nu prea are stare si are rau de masina si un bb care a stat cam mult mufat din cauza agitatiei si eu destul de nemultumita ca nu l-am putut tine mai mult in scoica...nu sunt pentru bb tinut in brate in masina, dar a vrut f des la san[alcool]. Si acolo a fost destul de greu datorita situatiei, dar n-am avut incotro si am luat copiii cu mine...dar a trecut. Si mie imi pare rau ca nu v-am vazut dar sper ca mai vii in Tm. Unde pleci?

Amelia, cum sunteti?

Luiza, distractie placuta la bunici! Cand va intoarceti?

Bulinutza, multa putere si incredere ca va fi bine![pup]

Multa sanatate bebeilor bolnaviori!

Noi suntem ok, stam mufati aproape toata ziua, dormim in reprize scurte, 30min-1h max o data, in schimb noaptea dormim bine. Cu decalotarea sunt in dubii si eu, pediatra a insistat cam mult la control, aratandu-mi se pare cum sa procedez, dar parca nu ma lasa inima...dar nici nu as vrea sa ii fac rau daca nu insist mai mult [alcool]..ufff mai simplu e cu fetele...

Cam atat momentan ca s-a trezit bubu.

O duminica frumoasa sa aveti!



Dariana mamica fericita si implinita de Emma (11.10.2007) si Vlad (29.02.2012)

#15
adc

adc

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 565 mesaje

Postat 15 iulie 2012 - 16:45

Lali, Dari, suntem ok, cam obositi din cauza ca ieri am fost la un botez [alcool], cu amandoi copiii dupa noi. Si am reusit sa rezistam pana la miezul noptii, daca nu s-ar fi trezit Cristi din cauza pozitiei in scoica mai stateam. Cristi a dansat iar Meniaito [:D].

Legat de diversificare, eram hotarata sa incep cu legume, am incercat prima data sucul de morcov, a doua oara l-am amestecat cu suc de mar si a fost un succes total. Peste inca o saptamana am incercat amestecul semi-solid de morcov cu patrunjel fierte pe care mi l-a scuipat cu foc si cu grimase [bang].

Am ramas asadar la sucuri, parca cu mancarea semisolida da sa se inece, poate si pt ca nu are inca 6 luni. Nu mai pot amana mult diversificarea pt ca seara e dezastru, ma suge pana la ultima picatura si apoi plange, laptele praf nu il vrea defel, cateodata in timpul zilei reusesc sa mulg max 40 ml care seara ne sunt de un real ajutor. Paradoxal, cresterea in greutate e bunicica.

Stiu ca poate mi-o voi lua in freza, dar daca si alte tipuri de LP au aceeasi soarta nu o sa am ce sa fac decat sa incerc cu lapte de vaca, eventual cu usoare suplimente de fier prescrise de medic, pt ca suntem cam la limita de jos cu hemoglobina.

Dari, la noi drumurile cu masina sunt horror, Andra se plictiseste si Cristi nu mai vrea sa stea deloc lasat pe spate, totul e o mare chinuiala. Daca mergem la mare va fi ori cu avionul ori numai noaptea.

Letitia, tare faza cu decalotarea, am si eu ceva asemanator desi departe de ceea ce spui tu, dupa ce am inceput sa frecventez casa sotului meu pe vremea cand eram inca prieteni, am sesizat cu stupoare ca la baie intrau care peste care fara nici o retinere, inclusiv el cu ma-sa, nu conta care in ce ipostaza se afla.

____________________________________________
Where there is a will there is a way.

Mami de Andra (18.02.2006) si Cristian (4.02.2012)

#16
carina

carina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.339 mesaje

Postat 15 iulie 2012 - 19:17

Mie nu imi mai merge forumul pe laptop, numai pe telefon [bang]
Georgia: are casca pe cap, dar aia nu protejeaza urechile, mai ales ca face si scufundari. De ce intrebi? Legat de somn, nu te pot ajuta [pup]. Toma e asa de muuulta vreme.
Lexi: cat doarme Maria de zici ca e putin? Cari de pe la 5 luni jumate 6 avut un singur somn de 3 ore pe zi. Iar de la 2.5-3 ani nu a mai dormit la pranz decat rareori. Acum doarme de la 22 la 7 cand e scoala si de la 22 la 10 cand nu e scoala.
Ela: Pupam pitica bolnavioara[pup]


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Anda, Carina (deja domnisoara) si bebe Toma
http://andaoana.com/
http://www.flickr.com/photos/andaoana/

#17
lalitzuza

lalitzuza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 431 mesaje

Postat 15 iulie 2012 - 19:21

Uca-in primul rand bun venit(asa cu intarziere) ca nu am apucat sa iti spun pana acum[pup]ai dreptate la fel am citit si eu ca daca dai legume prima data diversificarea este mai usoara,,, cu fructe incepand este pozibil sa refuze masa de legume. Acum ce sa spun.. am incredere in dr.asta si merg pe mana ei. dupa 3 zile de suc de portocale(5ml/zi) introduc cate 1 cm de banana f bine coapta.sper sa ii placa [:D]
Adc-ma bucur ca sunteti ok- pai cred ca i se facuse dor de un dans lui Cristian ca a trecut ceva vreme de la botez.Mie pediatra mi-a spus ca ii pot da la masa de seara cereale dar care se fac cu apa (au lapte in continut)asta daca nu se satura...deocamdata vad ca se satura asa ca mai stam ..
va pup cred ca iesim la o plimbare ca-i tare frumos afara...

mamica fericita a lui Andrei

#18
iaura21

iaura21

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 753 mesaje

Postat 15 iulie 2012 - 20:24

anda, [pup] ,toma face scufundari? [olala] fain...noi doar cu picioarele ne-am balacit azi in piscinuca gonflabila,ii place la nebunie ,cred ca la scufundari e si mai si...
noi am inceput diversificarea cu fructe apoi cu legumele ,pt ca asa mi s-a parut ok la vremea aceea ,eram prima cred de aici si nu stiam atatea ca acum...asta e ,dar mananca cu placere si legumele nu avem probleme ,ma rog ,pana sa se viruseze ca acum nu papa decat cateva l-te...

iaurt eu ii dau deja ,facut in casa ,am citit ca dupa 7-8 luni se cam introduce ,dar de vreo 2 sapt. cred nu aveam ce sa-i dau intr-o dimineata, i-am dat iaurt cu cereale sau fructe ...plus de asta i-am dat si din cel de la nestle care e de la 6 luni ,deci...
si da, uca, facem scaun mai tare si mai legat de cand cu diversificarea...
flavia a inceput sa pape mai bine putin dar vomita de la nurofen asa ca nu-i mai dau mai ales ca nu face febra.



mami de printesa ,Flavia Maria ( 27. 12 .2011)

"Intr-o zi un om a murmurat:Doamne vorbeste-mi, si un copac si-a framantat frunzele,dar el nu a auzit.Apoi a intrebat mai tare:Doamne de ce nu imi vorbesti? si un tunet a zguduit cerul,dar el din nou nu a auzit. Omul a privit in jurul lui si a spus:Doamne lasa-ma sa te vad,si o stea a luminat cerul, dar el nu a observat.Apoi a inceput sa strige,Doamne fa o minune ,si in clipa aceea s-a nascut un copil ,dar el nu a stiut. Disperat a strigat mai tare: atinge-ma Doamne si arata-mi ca esti langa mine! Acestea fiind spuse Dumnezeu a coborat si l-a atins dar acesta a alungat fluturele care zbura langa el si si-a continuat drumul.
Ai grija sa nu pierzi o binecuvantare doar pentru ca nu iti apare in felul in care tu te astepti sa se manifeste"



#19
gianina1983

gianina1983

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 259 mesaje

Postat 16 iulie 2012 - 00:12

Buna seara mamicute.

La multe munite sanatoase si fericite pentru sarbatoritii de azi si de maine[pup][pup][s][s][s][s]

ANA BEATRICE, ILINCA,IRIS AMELI SI EVA GIORGIANA

STEFAN MATEI SI CRISTIAN

Cineva se intreba de ce afara e dif diversificarea[alcool],parerea mea e ca fiecare odopta diversificarea dupa obiceiurile lor(cum sa inceapa diversificarea cu mar si para finlandezii cand ei manca fructe de padure la greu,sau spaniolii,italienii unde portocalele cresc pe casa[olala]si tot asa mai departe).

Referitor la protectia urechiuselor la balaceala nici eu nu ii pun nimik piticii si o mai bag si cu capul sub apa nui bai[:D][:D]iar eu acas ii fac baita la dus unde curge apa bine mersi nu ca in baliuta unde se da usurel cu manuta[:D].

Fetelor eu iar is suparata [q][q][q]Maria mea refuza laptele[bang][bang]nu stiu ce sa ii mai fac,iam schimbat firma,i lam incalzit(pana acum il manca rece),un timp a papat in somn acum nici asa nu mai merge cum simte laptele incepe sa planga,din disperare iam pus lapte de vaca in bibi dar nici pe ala nu il vrea,[q][q][q],noaptea cu greu papa 40ml de lapte,seara la culcare max 70ml iar socotit si adunat de vreo 3 zile abia daca manca 150-200ml in 24 de ore[q][q]si astia printre plansete ii mai si curge din gurita[bang][bang].Nu stiu unde e beleaua dar e jale [q][q][q],sapoi cica laptele ar trebui sa fie baza[bang][bang].

O SAPTAMANA USOARA,RACOROASA SI LINISTITA VA DORESC TUTUROR[pup][pup][pup]



Mami de pisicuta MARIA-ELENA...17ian2012

#20
suzieq

suzieq

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.768 mesaje

Postat 16 iulie 2012 - 00:23

Salutare,

am ajuns si noi cu bine in Ardeal, Vladut a fost foarte cuminte pe drum, a dormit in a doua parte a drumului, eu care ma asteptam sa fie fix invers.

Noi nu am inceput diversificare si nici nu prea imi vine sa ma grabesc, am incercat ieri sa-i dau o masa de lapte praf si s-a strambat intr-un hal de nehal si a mancat foarte putin, Amelia ai avut dreptate ca nu va manca.[:D]

Letitia, mie de aia nici nu-mi plac formurile de pe facebook, ca acolo sunt numa fite.

Georgia, noi la fel de prost dormim ziua, reprizde de jumatate de ora si asta de vreo 2 luni, am observat ca punctul culminant e jumatatea de ora, se trezeste si daca reuseste sa readorma doarme chiar bine. Eu m-am obisnuit si sunt multumita ca imi doarme noapte si dimineata.

Fetele din TM, ne vedem saptamana viitoare? sunteti prin zona?




Mami de soricel Vlad, 01.02.2012
MTHFR C677T Homozigot



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -