Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Hipertensiune intracraniana la bebelusi


15 raspunsuri la acest subiect

#11
Andrea_S

Andrea_S

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 270 mesaje

Postat 29 iulie 2012 - 10:29

Citat:
citat din mesajul lui Olecika

Andrea si tomografia se face sub sedare ? caci am sunat la un cabinet privat si mi/au spus ca fac fara sedare, cu conditia ca bebele va dormi. Adica va trebui sa/l adorm inainte de tomografie.


Depinde si de copil, tu il cunosti si poti sa-ti dai seama daca ar sta. Tomografia se face repede, in cateva minute, nu in 30 min ca la RMN unde e zgomot puternic. Eu stateam cu baietelul in camera si ii tineam atentia focalizata la mainile mele ca sa nu se miste si gata. Toate tomografiile le-am facut fara sedare, a fost linistit.

http://crestem-impreuna.blogspot.com/

#12
Olecika

Olecika

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 31 iulie 2012 - 14:52

Iti multumesc Andreea ! multa sanatate

#13
Olecika

Olecika

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 31 iulie 2012 - 14:56

Tatiana nu vreau sa/i se faca anestezie bebelusului, e prea mic. Am mers la 4 neurologi, unul mi/a spus ca are inceput de rahitism, altul ca are plagiocefalie. Diferite opinii. Acum ii fac brinzica calcica si ii dau 2 pic de vitamina D3. Sper sa fie ok. Si facem gimnastica, iar in luna august kineto.

#14
Andrea_S

Andrea_S

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 270 mesaje

Postat 01 august 2012 - 10:21

Citat:
citat din mesajul lui Olecika

Tatiana nu vreau sa/i se faca anestezie bebelusului, e prea mic. Am mers la 4 neurologi, unul mi/a spus ca are inceput de rahitism, altul ca are plagiocefalie. Diferite opinii. Acum ii fac brinzica calcica si ii dau 2 pic de vitamina D3. Sper sa fie ok. Si facem gimnastica, iar in luna august kineto.



Olea, nu ca e prea mic e problema. Problema e ce e necesar. Am vazut copii nou-nascuti care au facut bine fata la anesteziile pt operatii... si alea sunt mai puternice, ca tre sa doarma mai mult ca la RMN.

Mie mi e pare ca nu strica sa ai si parerea unui neurochirurg. Poate va da un diagnostic clar, nu stiu, dar eu as incerca. Gaseste unul bun, vezi daca iti recomanda CT sau RMN, fa-l, si afli care e situatia. E o idee.

Andrea

http://crestem-impreuna.blogspot.com/

#15
Andrea_S

Andrea_S

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 270 mesaje

Postat 04 august 2012 - 19:16

Luni vom incerca la noi in Galati o alta forma de sedare, una usoara, folosind Romergan (http://medicamente.r.../romergan-sirop), un sirop care se da fara restrictii cum e la anestezia generala. Adica copilul mananca normal, nu trebuie sa se abtina ore in sir sa manance.

Am aflat de tipul acesta de sedare de la un medic cu specializare in neuropsihiatrie pediatrica/infantila. Ne-a explicat ca la un organism la care si-asa creierul a suferit nu recomanda anestezii generale decat in cazuri extreme (interventii chirurgicale) fiindca desi sunt substante care se elimina ulterior din corp, totusi fazele in care se trece dintr-o stare in alta (aici nu am inteles prea bine, va rog sa imi luati explicatiile ca atare, ca ale unui om nepriceput) adica din somnul acela la starea de trezie se fac cu mici hipoxii (momente in care creierul nu mai este oxigenat prea bine).
Prin urmare, avand in vedere ca la baietelul nostru a vazut ca are nevoie de mai multa oxigenare, nu recomanda o sedare prin care risca sa ramana, chiar si foarte putin, fara cantitatea maxima de oxigen... Cel putin asa am inteles eu.

Va voi povesti cum a fost experienta pe subiectul "RMN pt copii - informatii utile."

Andrea

http://crestem-impreuna.blogspot.com/

#16
AnaTeodora17

AnaTeodora17
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 30 iunie 2016 - 12:01

Fetitei mele la 6 luni i s-a bombat fontanela. Am fost la pediatrie unde i s-a facut un ecograf dar nu se vedea a fi vreo problema. de acolo am ajuns la infectioase unde iarasi in urma analizelor nu aparea vreo boala virala. A trecut de la sine dupa 3 zile. Mentionez ca o data cu umflarea fontanelei i-au aparut si niste pete ca de rubeola. Au trecut 3 luni, a racit si i-am dat nurofen. I-au aparut din nou aceleasi pete dar de data asta fara bombarea fontanelei. Mi-am adus aminte ca atunci cand i s-a bombat fontanela ii dadusem inainte ibalgin. Deci concluzia e ca bombarea fontanelei impreuna cu eruptia pe trunchi si ceafa a aparut ca o reactie alergica la ibuprofen !




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -