Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Calendarul gradinarului vesel (27)


204 raspunsuri la acest subiect

#191
georgipuia

georgipuia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.849 mesaje

Postat 02 octombrie 2012 - 17:03

Ce idee super... am la cutii de incaltaminte de aruncat... uite cum le refolosesc eu...[olala]Multam! [flo][flo][flo][flo]



Fetele, va rog sa-mi identificati si mie acilea, langa trandafir rozeta aceea de frunze care a aparut recent... ce floare poate fi, ca buruiana nu pare? Ma mira ca iesii atat de tarziu in vara si nu stiu daca sa o mangai sau sa bag cazmaua sa o scot...[:D]



Ingerasii mei: Mony (03.12.2003) si Teo (17.05.2007)



"Viata nu se masoara cu numarul de respiratii pe care le aveti, ci in momentele care iti taie rasuflarea."

#192
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 02 octombrie 2012 - 19:56

eu tin rizomii si bulbii in ladite descoperite in beci astfel incat sa nu fie prea inghesuiti

Gabi chiar, ce preturi! super! multumim de share

mie acum imi infloreste o canna [alcool], cosmosul [alcool] si incep sa infloreasca si crizantemele[olala]



tablouri pentru copii

#193
georgipuia

georgipuia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.849 mesaje

Postat 04 octombrie 2012 - 12:24

Neata... eu am decis sa pun si eu bulbii in cutii de incaltari, pe sortimente...[:D]

Matusa mea spune ca ei i-a degerat canna in pamant si iar sunt in dubii daca sa le las...[alcool]

Mie imi infloresc trandafirii in prostie, cannele amandoua sunt in floare, garofitele si primulele... urmeaza sa infloreasca si Mana Maicii Domnului [pk][pk][pk] Ce sa mai... o placere sa le vezi zi de zi...[:D]

Rozeta mea din mesajul anterior nu o poate identifica nimeni?[pup]

Ingerasii mei: Mony (03.12.2003) si Teo (17.05.2007)

"Viata nu se masoara cu numarul de respiratii pe care le aveti, ci in momentele care iti taie rasuflarea."

#194
bonsai

bonsai

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 512 mesaje

Postat 04 octombrie 2012 - 18:29

am vazut deja la piata ca au aparut acele crizanteme cu floare imensa,bulgare alb sau galben.....anul trecut am luat,florile le-am dus la cimitir,iar radacinile le-am plantat in gradina............din pacate ,nu au supravietuit...[q][q].....au ele vreun secret,sa mai incerc si anul acesta sau nu are rost?

si trandafirii mei parca au "innebunit":flori dupa flori,ramurele tinere.......ca sa nu spun ca trandafirii pe care i-am pus in pamant sapt trecuta au cate 2-3 frunzulite.......

#195
martie

martie

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.138 mesaje

Postat 04 octombrie 2012 - 21:15

Citat:
citat din mesajul lui georgipuia
Ce idee super... am la cutii de incaltaminte de aruncat... uite cum le refolosesc eu...[olala]Multam! [flo][flo][flo][flo]Fetele, va rog sa-mi identificati si mie acilea, langa trandafir rozeta aceea de frunze care a aparut recent... ce floare poate fi, ca buruiana nu pare? Ma mira ca iesii atat de tarziu in vara si nu stiu daca sa o mangai sau sa bag cazmaua sa o scot...[:D]Ingerasii mei: Mony (03.12.2003) si Teo (17.05.2007)"Viata nu se masoara cu numarul de respiratii pe care le aveti, ci in momentele care iti taie rasuflarea."
Este crin. Vara, cand e foarte cald, dispar cu totul, spre toamna incep sa creasca, ai mei sunt acum la fel, aceeasi dimensiune, sunt verzi si iarna. Spre primavara, dupa gerurile mai puternice sunt putin afectati, insa doar vara pe cadura dispar complet.Martie & Bebica [bb] & maimuta Sara[zana]

#196
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 04 octombrie 2012 - 23:11

Bonsai la ce piata?

Martie dar crinii astia cand fac flori? ..btw, glad to see you

Au inceput sa se coaca gojiutele[olala]



tablouri pentru copii

#197
Carmi

Carmi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 784 mesaje

Postat 05 octombrie 2012 - 01:15

Multumesc de idee, incerc in cutii de pantofi si nu le mai las in garaj, cred ca e prea umed acolo si d-aia au putrezit.



Carmi si Fabiano-scolarel



GRADINA





#198
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 05 octombrie 2012 - 11:51

Si eu m-am gindit ca sunt crini din aia romanesti, de gradina (aia mirositori) - asa arata cel putin. Dar ar fi trebuit sa-i infloreasca peste vara - adica in iulie trebuiau sa aiba flori, ca doar nu apa ei spontan...[:D] de aia i-am exclus...



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina 2012



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#199
georgipuia

georgipuia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.849 mesaje

Postat 05 octombrie 2012 - 14:10

Or fi crini, dar eu am tot pus flori aiurea, cand primeam si poate deranjandu-i in primavara, s-or fi acomodat pana acum... vad eu la anul, dar suna bine crini...[pup] Abia astept sa-i vad infloriti [olala]

Va multumesc pentru identificare, fetelor! [flo]

Ingerasii mei: Mony (03.12.2003) si Teo (17.05.2007)

"Viata nu se masoara cu numarul de respiratii pe care le aveti, ci in momentele care iti taie rasuflarea."

#200
bonsai

bonsai

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 512 mesaje

Postat 05 octombrie 2012 - 23:40

tala,
la noi,la piata de fructe si flori.....din zona ungureasca se vine primavara cu muscate de toate felurile iar toamna cu crizanteme de multe,multe feluri....[olala][olala]!

deci,ma repet.....dupa ce tai florile sa tin planta in ghiveci pana la primavara sau sa o pun in pamant?


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -