Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Calendarul gradinarului vesel (27)


204 raspunsuri la acest subiect

#181
georgipuia

georgipuia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.849 mesaje

Postat 26 septembrie 2012 - 12:44

Am inteles... eu am doar muscate curgatoare... deci o sa le pun la geam in camerele in care nu avem incalzire si la primavara banuiesc ca voi proceda si eu la scurtarea celor adulte si lungi. Multe din ele sunt puiuti si unele abia le-am pus sa se prinda, desi jumatate par compromise... Oi vedea...

Eu as vrea sa mut margaretele intr-o alta zona a curtii si o garofita in locul margaretelor... ce ziceti? Le mut acum toamna sau mai bine in primavara?

Aseara am mai pus 2 fire de trandafir urcator luat de prin vecini si urmeaza sa-mi mai dea si vecina un trandafiras alb. Am zis ca e ultimul an cand ma mai chinui cu bucati de trandafir... vad ce se prind din astea multe anu asta si la anu nu mai pun decat mini roza de cumparat la 8-9 lei ca vad ca tare bine le merge...

Inca nu-s convinsa daca trandafirul catarator galben pus in primavara s-a prins ori a iesit portaltoiul... am tuns atunci la el mult, am lasat 2 fire mai lungi, intre timp s-a ramificat din nou, dar flori deloc... il mai urmaresc si anul urmator si daca nu infloreste deloc... ii vin de hac...[alcool]

Ingerasii mei: Mony (03.12.2003) si Teo (17.05.2007)

"Viata nu se masoara cu numarul de respiratii pe care le aveti, ci in momentele care iti taie rasuflarea."

#182
Carmi

Carmi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 784 mesaje

Postat 27 septembrie 2012 - 02:42

Buna, fetelor !

La noi a venit toamna cea adevarata, noaptea avem 4-5 grade, am bagat multe flori in casa, ne tot ameninta astia cu inghetul pe la radio...

Georgi, muscatele curgatoare le poti salva in iarna daca le tii la lumina multa si nu in frig, eu asa le-am avut anul trecut si crescusera ca disperatele, lastari lungi si cam fara frunze, insa au supravietuit. Eu o sa incerc anul asta metoda cu ziarul, sa vedem daca functioneaza.

La mine in gradina mai exista dalii mov, rosii, roz si albe, astea ce ma mai bucura, ca trandafirii m-au dezamagit anul asta.

Mi-a crescut o tufa de Mirabilis (sau frumoasa diminetii, barba imparatului), uitasem ca am pus seminte in primavara, e asa de frumoasa si face fori din iunie. Am cules la seminte, in fiecare zi cam un pumn, cred ca imi fac crescatorie de mirabilis la anul, e usor de ingrijit si traieste mult. Pt. cine nu o stie, asa arata: http://decostyle.may...lis-jalapa/631/



Carmi si Fabiano-scolarel



GRADINA





#183
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 27 septembrie 2012 - 11:05

Carmi - deci pe la voi a venit deja frigul? Noi am avut un septembrie extraordinar (ziua sunt 30 de grade!) - dar am inteles ca de simbata vremea isi revine la normalul pentru perioada asta. Nu stiam ca asa se numeste planta asta - si mie imi place - am vazut multe pe marginea drumului in sat - roz, galbene, albe, mai rosiatice, cu flori patate...

Georgipuia - dar nu e cam tirziu pentru butasii de trandafir? Eu stiam ca se pun in august...Oricum - bafta sa ti se prinda!



Eu nu am mai avut timp de gradina - dar cred ca in weekend, cit sotul o sa tunda gazonul, am sa fac curat in gradina de legume - sa scot firele de rosii, sa sap si eventual, daca mai am timp, sa pun si ceva arpagic - mi-a adus mama un soi mai ciudat (arata cumva ca usturoiul, adica un "manunchi" de cepe de arpagic adunate la un loc...) - sunt curioasa sa vad ce iese la primavara...[:)]



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina 2012



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#184
georgipuia

georgipuia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.849 mesaje

Postat 27 septembrie 2012 - 14:44

Carmi, daca ai succes anul asta la metoda cu ziarul, la anu imi explici si mie cum se aplica,ok? Anul asta o sa le tin peste iarna in cea mai insorita camera si in casa oricum e rece, dar sper sa nu fie chiar ger...[:-@]

leeloo, eu stiam ca trandafiri se pun in august septembrie, si cum septembrie anul asta e mai cald decat un august... sper sa le pacalesc...[:D]

[pup]

Ingerasii mei: Mony (03.12.2003) si Teo (17.05.2007)

"Viata nu se masoara cu numarul de respiratii pe care le aveti, ci in momentele care iti taie rasuflarea."

#185
bonsai

bonsai

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 512 mesaje

Postat 28 septembrie 2012 - 10:44

vreau sa ma laud....am gasit trandafiri la OBI,la pretul de 5.99...cum era sa-i las pe raft????am luat rosu-bordo,portocaliu,albastru(cel de anul trecut nu a supravietuit!!),acestia fiind cei teahibrid(pt buchete si vaze)

intrebare :de pus in fata casei am luat unul galben,tip tufa(polyanta)...acestia cat de mari cresc? ,ca nu as vrea sa semene cu o jungla in fata ferestrei???

#186
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 28 septembrie 2012 - 10:59

Citat:
citat din mesajul lui bonsai
vreau sa ma laud....am gasit trandafiri la OBI,la pretul de 5.99...cum era sa-i las pe raft????am luat rosu-bordo,portocaliu,albastru(cel de anul trecut nu a supravietuit!!),acestia fiind cei teahibrid(pt buchete si vaze)intrebare :de pus in fata casei am luat unul galben,tip tufa(polyanta)...acestia cat de mari cresc? ,ca nu as vrea sa semene cu o jungla in fata ferestrei???
Bonsai - trandafirii tufa nu cresc inalti in general, dar cred ca depinde si de soi - poti sa-i controlezi insa prin taieri. Stiu ca Ioana parca se pricepea la trandafiri - poate iti raspunde ea la intrebare!Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)PozePovestea nasterii lui TudorelGradina 2012Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understandingJohn D. Rockefeller, Jr.

#187
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 28 septembrie 2012 - 12:44

Gabriela, este foarte buna ceapa aia, am avut si eu!E mai dulce, nu are iuteala in ea!

Bonsai, am vazut si eu reclama, poate in weekend ajung sa-mi iau si eu cativa!



Eu am fost in concediu 2 saptamani, mi le-am petrecut in majoritate facand bulioane, muraturi, cules via, porumbul, d'astea!

Inca mai am rosii se coc acum de la caldura asta, fasolea verde de unde toata vara mi-a facut 5 teci, acum este pliiina, ce inseamna o ploaie zdravana si un pic mai racoare!

Mi-am semanat salata ca sa incep sa plantez, e deja mare, saptamana viitoare ma apuc de plantat.

Am 3 dovleci turcesti, sunt in copac urcati, vreau sa le pun niste plasa, ca mi-e frica sa nu cada si sa se sparga!Eu ce mai mananc copt por'ma[:)]





"La vita e bella"

Explore Romania





De mancare

Dulciuri

Din gradina mea

#188
bonsai

bonsai

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 512 mesaje

Postat 01 octombrie 2012 - 23:12

oare ce tratamente fito-sanitare trebuie facute pomilor in aceasta perioada?

#189
Carmi

Carmi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 784 mesaje

Postat 01 octombrie 2012 - 23:28

Citat:
citat din mesajul lui leeloo2004
Carmi - deci pe la voi a venit deja frigul? Noi am avut un septembrie extraordinar (ziua sunt 30 de grade!) - dar am inteles ca de simbata vremea isi revine la normalul pentru perioada asta. Nu stiam ca asa se numeste planta asta - si mie imi place - am vazut multe pe marginea drumului in sat - roz, galbene, albe, mai rosiatice, cu flori patate...Georgipuia - dar nu e cam tirziu pentru butasii de trandafir? Eu stiam ca se pun in august...Oricum - bafta sa ti se prinda!Eu nu am mai avut timp de gradina - dar cred ca in weekend, cit sotul o sa tunda gazonul, am sa fac curat in gradina de legume - sa scot firele de rosii, sa sap si eventual, daca mai am timp, sa pun si ceva arpagic - mi-a adus mama un soi mai ciudat (arata cumva ca usturoiul, adica un "manunchi" de cepe de arpagic adunate la un loc...) - sunt curioasa sa vad ce iese la primavara...[:)]Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)PozePovestea nasterii lui TudorelGradina 2012Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understandingJohn D. Rockefeller, Jr.
Gabriela, noi am dat drumul la caldura deja....nu se mai putea altfel. Stiu ca voi aveti noroc de vreme minunata, vb zilnic cu mama la Bucuresti. Din pacate la mine mor zilnic floricelele, e deja prea frig.Fetelor, cum pastrati voi bulbii de dalii & co? Anul trecut i-am lasat la uscat, i-am bagat in ziare, ziarele intr-o cutie de carton si cutia in garaj...cand sa-i plantez anul asta erau mucegaiti de n-am mai avut ce sa mai aleg. Unde sa-i tin?Georgi, incerc cu ziarul si iti spun.Azi m-a mancat mana si am digitat o comanda online de lalele, numai alb, mov si albastre franjurate, 120 de bulbi de branduse, niste ciudatenii pe care nu le-am mai vazut pana acum si gentiana de toamna, rezistenta la iarna[:D]. Sa vedem ce-o iesi din astea...Carmi si Fabiano-scolarelGRADINA

#190
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 02 octombrie 2012 - 11:21

Carmi - eu tin bulbii de gladiole si dalii in cutii de pantofi (gaurite), intr-o camera neincalzita, pe nord, care face parte din garaj. Eu nu am beci si alta camera racoroasa si intunecoasa in care sa-i tin nu am. De rezistat au rezistat ok pana acum...

Am gasit un site la care poti face comenzi on-line - cu preturi chiar foarte rezonabile! Am pus o comanda - sa vedem daca ajunge si daca e ok...va tin la curent! Daca va intereseaza, ii gasiti aici...



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina 2012



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -