Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

FIV Gynatal Timisoara cap.2


49 raspunsuri la acest subiect

#11
otilia86

otilia86

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 195 mesaje

Postat 02 februarie 2015 - 16:54

Buna, mai merge cineva la aceasta clinica??



#12
otilia86

otilia86

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 195 mesaje

Postat 02 februarie 2015 - 16:55

Noi urmeaza sa facem FIV+ICSI in martie cu dna doctor Cezara Muresan, a mai facut cineva cu dansa?



#13
otilia86

otilia86

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 195 mesaje

Postat 02 februarie 2015 - 16:55

Se pare ca toata lumea e la odisee  [bib]



#14
otilia86

otilia86

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 195 mesaje

Postat 02 februarie 2015 - 16:56

Cat v-a costat toata procedura? Noi urmeaza sa facem cu ovocite congelate, a mai facut cineva?



#15
otilia86

otilia86

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 195 mesaje

Postat 02 februarie 2015 - 16:58

Stie cineva care este procentul de reusita la Gynatal? As vrea tare mult sa vorbesc cu cineva care a reusit acolo, daca nu vom reusi nici de aceasta data ne vom indrepta spre Austria.



#16
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 02 februarie 2015 - 17:47

Buna otilia86,eu am fost pacienta lor si voi ramane in continuare.Fiv3 si fiv4 le-am facut cu Dorneanu si urmatorul tot cu el il voi face.N-am inteles cu ce ovocite congelate vei face fiv,ale tale sau donate?Detalii despre preturi iti pot da dar daca e vorba de donate sincer nu stiu.Putem vorbi si pe PM ca aici nu mai scrie nimeni de mai bine de 2ani:((



#17
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 02 februarie 2015 - 18:06

Rata de reusita nu stiu daca o poate confirma cineva dar in ambele perioade cand am fost eram cam 5pers in acelasi timp la stimulare si 3din ele in ambele dati le-am revazut la controale,daca au reusit pana la final nu-ti pot raspunde.Asta cu rata de reusita mi se pare egala cu 0,deoarece depinde f mult de varsta pacientelor,de cauza de infertilitate,de multe care ar trebui luate in calcul si sincer nu stiu daca cineva face aceasta socoteala.Succes


Editat de dea78, 02 februarie 2015 - 18:09 .


#18
Swanheart

Swanheart

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 374 mesaje

Postat 03 februarie 2015 - 11:52

Otilia, m-am gandit daca e cazul sau nu sa iti raspund, si totusi cred ca e mai corect sa stii la ce te inhami facand un FIV cu Cezara Muresan, as fi vrut sa stiu si eu dinainte...

 

Povestea e destul de lunga... Noi am ajuns la ea prin cumnata mea, care o cunostea bine. Regretul meu e ca nu am mers de la inceput la dr. Dorneanu... Initial, am fost multumiti de Cezara Muresan, parea profi, rabdatoare, clar peste medicii cu care eram obisnuita. Pacat insa ca habar nu are cu ce se mananca FIV-urile... 

 

Initial a zis ca facem IA, si am mers pe mana ei. Din sept. 2011 m-a chemat la monitorizarea ovulatiei, in Z18 a CM. Am mers, plini de sperante, dar ovulasem... Am zis asta e, incercam luna viitoare (stii cat de greu trec zilele). M-a chemat in Z17 - ovulasem... Culmea, tot de 2-3 ore ovulasem... Ne-a chemat asa in fiecare luna aiurea, pana in Februarie, cand a decis sa mergem in Z10. Si pana in Z19 ne-a chemat aproape zilnic. Precizez ca facem peste 200 km dus-intors pana la Timisoara, deci iti imaginezi cate invoiri de la job si cati bani cheltuiti, pentru o amarata de IA. Nici macar nu mi-a verificat trompele, sa vada daca sunt sau nu permeabile... Am intrebat-o daca face histeroscopie, si a zis ca nu, dar sa merg la dr. X. din Arad. Dupa aceea, am aflat ca de fapt face histeroscopii inclusiv seful clinicii Gynatal, colegul si seful ei, dr. Dorneanu. Dar ea ne-a trimis la altcineva...

 

Am facut IA, fara succes, si atunci am decis sa facem FIV. Atunci, singura problema descoperita era nr. mic de spermatozoizi ai sotului mei. 

 

Am mers plini de speranta la FIV1, si distinsa d-na dr. a considerat ca o stimulare cu 75 UI Menopur e suficienta pentru a obtine destui foliculi... Vazand ca desi am avut o "cohortă" (sa o citez) de foliculi pe ambele ovare si au crescut doar 3 (cum sa creasca mai multi cu doza aia?!), s-a decis sa-mi mareasca doza, pana la 4 fiole de Menopur / zi (de la una, initial). Ce folos, cand deja foliculii mei erau pierduti? I-a umflat cu menopur pe cei 3... Costuri uriase, rezultat 0. Cred ca si-a dat seama ce a facut, ca tot incerca sa ne explice de ce a procedat asa, sa nu imi produca o hiperstimulare (ce hiperstimulare cu doza pe care o dai pentru IA?), ca atunci trebuia intrerupta procedura. Degeaba imi spuneau fetele pe un alt forum ca am un medic incompetent, eu aveam incredere in ea, chiar parea ca stie ce face... Ea a fost plecata in ziua transferului si a incoluit-o dr. Dorneanu. Deci, am facut transferul celor  3 embrioni, am avuto beta mica, care apoi a scazut, deci s-a oprit sarcina in evolutie. 

 

Am hotarat sa facem si FIV 2 tot cu ea, chipurile imi stia istoricul. Intre timp, auzeam ca in strainatate nu se face FIV daca ai TSH-ul peste 1, eu il aveam 3,4. In strainatate se dadea Medrol sa scada imuninatea, ea nu mi-a dat (Dorneanu da). Am intrebat-o de trombofilie, daca e cazul sa-mi fac analizele, a zis ca nici vorba, nu se pune problema... Si asa, am trecut la FIV 2... De data asta nu s-a mai temut de hiperstimulare, si mi-a dat din start 225 Gonal. Am avut 14 foliculi, 14 ovocite, 6 embrioni buni... Am transferat 3, rezultat 0. Mi-a venit CM in 7 zile de la transfer... 

Am hotarat peste cateva luni sa facem FET, cu embrionii congelati. Intre timp, mi-am facut analizele de trombofilie, si culmea, am 4 mutatii!! D-na dr. nu a parut ingrijorata, si am mers mai departe tot asa, fara tratament. Imi spunea ca da, sigur, daca merg la hematolog, ma pune automat pe Clexane, dar nu e cazul sa merg! Am ascultat-o.

Mi-a monitorizat ovulatia, urma ca a 2-a zi (Luni) sa fac Pregnyl-ul pentru a controla ovulatia. Totusi, eu a 2-a zi am mers si am recoltat progesteronul si era deja 2. Mi-am dat seama ca am ovulat deja. Stabilisem la cabinet sa fac Pregnyl Luni seara, Miercuri ovulez, deci Sambata transferam embrionii congelati. Ovuland deja Luni, nu se mai potriveau calculele, pentru ca ovulasem practic cu 2 zile inainte... O anunt, si imi raspunde deranjata ca ramane cum am stabilit, ma cearta ca tot citesc aberatii pe internet. Nu era aberatie, era ceva logic...

 

Isi da seama ca a gresit, si totusi imi trimite mesaj ca facem trasnferul Joi... Merg la transfer, si la 2 min. dupa ce s-a terminat procedura, mi-a spus ca aici se opreste colaborarea noastra, ca eu mereu am fost neincrezatoare, ca mereu ma documentez si fac comparatii intre procedurile din strainatate si cele facute de ea (intre timp am fost la o consultatie la Budapesta, la PK, si ei nu i-am ascuns acest lucru), etc , etc. Mi-a reprosat tot ea o gramada de chestii, dupa care a plecat triumfand, iar eu am ramas plangand pe masa de transfer... Dupa ce ca le platisem pana atunci o gramada de bani, dupa ce ca din cauza ei am esuat toate procedurile, tot eu eram cea umilita, care primise un sut in fund. Halal profesionalism, sa nu mai vorbesc de deontologie.. Rezulaltul a fost negativ...

 

Eu sunt convinsa ca mi-a gresit zilele de transfer, din moment ce la FIV 2 mi-a venit CM la 7 zile de la ET. Endometrul meu probabil era deja compromis, cand mi-a transferat ea embrionii... Plus ca, avand aceste mutatii de trombofilie, embrionii nu au avut sanse de implantare, oricum. Totusi, singura tentativa a fost cea in care mi-a facut transferul dr. Dorneanu. 

 

Am fost mai multe fete care am facut FIV cu ea, si am pastrat legatura. Nu a reusit NIMENI, nu am citit nici pe forumuri despre nimeni care sa fi reusit. O fata care facuse cu ea 2 FIV-uri, a reusit la Budapesta la FIV 3, are gemeni. O alta fata care facuse cu ea 1 FIV, a reusit in Austria, tot gemeni.... Deci undeva la ea e problema... Tratamentul de sustinere difera de cel pe care il prescrie dr. Dorneanu. Am 3 prietene care au facut FIV cu ele, toate 3 au reusit. 

 

Din fericire, am un bebe acum in burtica, dar tot regret cei 2 ani pierduti pe la usile ei, banii aruncati, si stresul pe care ni l-a produs. Am ramas cu o mare amaraciune in suflet, mai ales dupa ultima intrevedere, cand eu aveam nevoie de incurajari, si de o stare sufleteasca buna, nu de plasete si de reprosuri din partea ei. Aveam in burta 3 embrionasi, si ea se comporta total neprofesionist....

 

M-am lungit foarte mult, dar vroiam sa stii exact cu cine ai de-a face. Nu as recomanda nimanui sa mai mearga la ea. Daca poti, te sfatuiesc sa te muti la dr. Dorneanu, ca sa ai sanse reale de reusita.

 

Inca mai cochetez cu ideea de a-l informa pe Dorneanu despre profesionalismul distinsei d-na dr. Muresan. Imediat dupa proceduri nu m-a lasat sotul meu, pentru ca deja eram cu psihicul la pamant...  

 

In legatura cu costurile, procedura in sine a fost 1.500 euro, tratamentul se achita separat (noi ama ajuns cam la 1.000 euro), plus 500 Euro vitrificarea embrionilor. Deci in jur de 3.000 euro e o procedura completa, la noi s-au adaugat costuri cu deplasarile + analizele necesare.

 

A, inainte de punctie imi cere sa fac o gramada de analize, ma trezesc la 5 dimineata, la 7 sunt la Bioclinica, ii rog sa imi faca analizele de urgenta, am nevoie de ele la punctie, ei imi trimit rezultatele pe e-mail, si cand ajung la clinica nu mi le mai cere nimeni, se face punctia fara. :)

 

Din cate stiu, ecografiile din timpul procedurilor nu se platesc, ea insa ma chema la monitorizari la cabinetul privat, si i le plateam. Cred ca o singura data, max. de 2 ori nu a incasat nimic, dar am fost de nenumarate ori... 

 

Ar mai fi unele lucruri de spus, dar ma opresc aici, pentru ca deja simt ca-mi creste tensiunea.

Daca totusi mergi cu ea mai departe,  iti doresc mult succes, si sa fii tu cea care sparge gheata. Sunt convinsa ca o mai fi avut si ea cate o reusita, dar eu nu am auzit de niciuna, si am vorbit cu multe fete care au facut cu ea... 

 

Edit: Am avut surpriza unei sarcini obtinute in mod natural (dupa ce singura am decis sa iau Thrombo Ass zilnic, cu 6 luni inainte), si am fugit rapid la hematolog. Fac Clexane de 0.6 si iau si un Aspenter pe zi, deci e aproape doza maxima, care se pare ca e insuficienta, intrucat am D-Dimerii mariti, si bebe e cu o saptaman in urma, dupa masuratori. Iar dr. Muresan imi sustinea cu tarie ca nu am nevoie de tratament, ca e deja isterie cu trombofiliile, in Romania. Datorita tratamentului, am dus sarcina pana acum, si sper sa fie bine pana la capat. 


Editat de Swanheart, 03 februarie 2015 - 11:58 .


#19
otilia86

otilia86

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 195 mesaje

Postat 03 februarie 2015 - 15:51

Buna, va multumesc mult ca v-ati facut timp pentru mine..Sa va povestesc de fapt cum e la noi..sotul are oligospermie severa adica cam 900mii/ml..si din aceasta cauza am facut un FIV+ICSI cu doar un embrion, binenteles ca rezultatul a fost negativ..si am ramas cu 5 ovule congelate deoarece nu am avut mai multi spermatozoizi, acum urmeaza sa facem ceva (imi cer scuze nu stiu exact termenii), de fapt cred ca e un FIV pe ciclu natural doar ca eu nu mai fac tratamentul de stimulare pentru ca deja am ovulele, voi face doar Ovitrell si apoi transferul.. oricum daca nu se intampla nici de data asta cu siguranta luna urmatoare voi incepe in Austria.

 dea78 mi-ar placea sa vorbim in privat dar nu stiu exact ce trebuie sa fac

Swanheart acum ca mi-ai povestit experienta ta incep sa se lege multe chestii la care ma tot gandeam dar pe care nu le luam in seama..ma rog din suflet sa reusesc acum dar cred ca mai mult de 70% nu se va intampla asta..Daca vreti sa ma mai intrebati va raspund cu placere!! O zi frumoasa



#20
otilia86

otilia86

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 195 mesaje

Postat 03 februarie 2015 - 15:54

Swanheart cu ce embriolog ati facut voi? Si sotul tau cum era? Era doar la tine problema? Eu sunt sanatoasa doar sotul are probleme..am luat tot felul de naturiste si am vazut ceva rezultat pozitiv la spermograma dar se pare ca nu suficient




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -