Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

FIV Gynatal Timisoara cap.2


49 raspunsuri la acest subiect

#1
lelu

lelu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 426 mesaje

Postat 03 iulie 2012 - 21:21

Doamne ajuta![ruga]



Cap.1



….Clinica Gynatal , Timisoara





Contact:




Adresa: Str. Protopop George Dragomir nr.1, Timisoara



Telefon: 0256 240 250



Mobil: 0722 253 098



E-mail: office@fertilizare-timisoara.ro



Web: http://www.fertilizare-timisoara.ro/



Program: Luni-Vineri: 09 – 20, Sambata: 10 – 19



Echipa Medicala:



Dr. Florin Adrian Dorneanu- medic primar obstetrica-ginecologie



Dr. Cezara Muresan- medic primar obstetrica-ginecologie



Dr. Elena Vladescu – medic primar obstetrica-ginecologie



Prof. Dr. Iacob Checiu – biolog



Dr. Delia Hutanu – biolog



Dr. Dorin Claici – medic primar urologie



Adina Berar – psiholog



Preturi servicii medicale – Fertilizare in Vitro:



Consultatie sterilitate-infertilitate – 100 RON

Ecografie ginecologica – 70 RON

Monitorizare ovulatie – 150 RON

Spermograma – 100 RON

Spermocultura – 51 RON

Test post-coital – 150 RON

Instilatie utero-tubara – 150 RON

Inseminare intrauterina – 650 RON

Fertilizare in vitro cu embriotransfer, cu sau fara ICSI – 6500 RON





Informatii utile:

Ce trebuie sa contina dosarul FIV?

Analize de trombofilie - laborator Synevo

#2
lelu

lelu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 426 mesaje

Postat 03 iulie 2012 - 21:29

Mi-am permis sa deschid un nou capitol, la capitolul 1 erau deja 29 pagini, ... de obicei se scriu 20 pagini [:)]

Sa fie un capitol cu vesti bune! Doamne ajuta!

Mami de Mariuca, fetita dulce!

#3
meda2011

meda2011

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 23 septembrie 2012 - 16:54

Sunt noua pe forum, sper peste 9 luni o viitoare mamica. Legat de Gynatal si FIV-urile realizate de echipa de acolo, va pot impartasi si eu o experienta avuta cu unul din membrii acestei echipe, si anume cu seful: am fost pacienta lui din vara anului 2011 pana in primavara lui 2012. Am ajuns la el doarece imi intarzia menstruatia. Mi-a rezolvat aceasta problema cu Duphaston Destinele noastre s-au reintalnit in toamna aceluias an cand datorita unei sangerari ce nu se ma oprea si a unui endometru gros am fost chiuretata de acelas medic la clinica President. Pana aici totul a decurs ok, neavand ce sa ii reprosez domnului doctor ( tarife decente, profesionalism , etc).
In primavara deoarece ne doream un bebe si acesta se lasa asteptat, am calcat din nou pragul cabinetului din Balcescu, domnul doctor recomandandu-mi sa imi fac analizele hormonale inclusiv AMH-ul.
Avand un fibrom, un chist un FSH de 11.62 , dar mai ales un AMH sub 0.1 domnul doctor mi-a zis verde in fata ca am intrat la menopauza, ca nu voi mai avea ovulatie, ca sansele de a avea copii sunt practic nule. Mi-a dat o vaga speranta spunadu-mi ca a auzit de un tratament cu hormoni de crestere pe care daca eu vreau sa il incerc, e dispus si dansul. Debusolata si demoralizata am incercat sa cer repede o a doua parere. Am apelat la serviciile doctoritei Stelea Lavinia, care inca de la telefon(eu aproape plangeam)a incercat sa ma linisteasca ca nu e totul pierdut, spunandu-mi ca situatia e grava, dar nu de speriat.
Povestea mea intreaga o voi descrie in topicul "FIV Athena".
In incheiere i-as sugera domnului doctor de la Gynatal ca avand in vedere ca lucreaza cu oamenii pe langa calitatile de bun medic (pe care nu se poate spune ca nu le are) mai trebuie sa aiba si calitati de psiholog.

#4
carla_cluj

carla_cluj

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.148 mesaje

Postat 11 octombrie 2013 - 11:21

Vreau neaparat sa scriu aici si povestea mea, poveste care incepe la Gine 1 Cluj, si se sfarseste cu succes la Gynatal Timisoara.

Suntem un cuplu infertil cu cauza necunoscuta a infertilitatii. Toate par sa functioneze si la mine si la sot, si totusi minunea nu se intampla. Am mers la Gine 1 Cluj unde am facut 7 inseminari artificiale (5 pe ciclu natural si 2 cu stimulare), fara nici un rezultat.

M-am indreptat spre FIV, nevazand alta solutie. 

Prima fertilizare am facut-o la Polisano Sibiu si a fost o mare dezamagire pentru mine. Comunicare foarte slaba cu clinica (nu avem nr de tel al medicului), preturi mari, inghesuiala, minciuni in legatura cu numarul embrionilor si multe altele. Rezultatul dupa un transfer si un FET a fost zero.

A doua fertilizare am ales sa o fac la Gynatal Timisoara cu domnul doctor Dorneanu din mai multe motive: cunosteam deja multe fete cu reusite acolo, pretul mic, comunicarea cu medicul a fost foarte usoara inca de la primele emailuri.

Domnul doctor Dorneanu mi-a raspuns tot timpul la telefon si mi-a dat toate lamuririle necesare.

Inainte de punctie am vorbit cu doamna embriolog Delia care ne-a explicat mie si sotului exact cum decurge munca de laborator la un FIV, ce se face in fiecare etapa si cu ce ne poate ajuta in plus de alti embriologi, pe ce isi bazeaza alegerile (ICSI sau fara, blasto sau z3). Am fost foarte placut impresionati, la Sibiu nici nu stiam cine e embriologul pana la transfer :(

Punctia a fost rapida si usoara si exact la ora programata, nu am asteptat pe hol dupa alte programari.

In fiecare zi am primit informati complete despre embrioni (nr de celule si calitate) si parerea doamnei embriolog Delia despre evolutia ulterioara...care s-au si adeverit.

In decizia despre ziua transferului s-a luat in calcul si experienta anterioara, unde embrionii au evoluat foarte prost din z3 in z5. Desi in mod normal s-ar fi mers pe blasto, s-a preferat transfer de z3.

S-au recoltat 6 ovocite (eu raspund destul de greu la stimulare) dintre care unul era dintr-un folicul mare si era deja imbatranit (nici nu s-a fecundat). S-au fecundat 5 ovocite, in z2 aveam 5 embrioni, iar in z3 aveam 4 embrioni foarte frumosi (3 cu 8 celule si unul cu 7 celule).

Inainte de transfer a fost o dezbatere cu mine, sot, medic si embriolog. Ni s-a prezentat situatia embrionilor si cateva optiuni de transfer/congelare. Aveam 4 embrioni si toti foarte buni. La fiecare optiune de transfer ni s-au prezentat avantaje si dezavantaje si ne-au sfatuit intr-o anumita directie, dar decizia a fost a noastra.

Am hotarat sa punem 3 embrioni si unul sa-l lasam pana in z5. Daca va fi un blastocist frumos, il vom congela, ceea ce s-a si intamplat.

Deci din 5 ovocite bune, am transferat 3 embrioni f buni in z3 si a ramas un blasto la congelat. Toata stima pentru un embriolog care obtine asemenea rezultate.

Dupa transfer am primit Medrol de 5mg, Magne B6, Acid Folic, Femibion, Clexane (dupa recomandarea hematologului) si Lutinus. Mi s-a recoltat pentru progesteron si am primit si o fiola de Progesteron pe care o faceam in caz ca valoarea era mica.

Pot spune fara urma de ezitare ca cazul nostru a fost tratat cu maxima seriozitate si ni s-au oferit cele mai bune sanse de reusita.

Spuneam acest lucru oricare ar fi fost rezultatul (de fapt am zis pe topicul de FIV Turcia si la babute).

In z12 dupa punctie beta a fost 42.7.

Sper sa fie bine pe mai departe.

Costurile procedurii:

-1500 eur (punctie+transfer)

- 500 eur vitrificarea blastocistului ramas

- doua drumuri pana la Timisoara, ca monitorizarea am facut-o la Cluj.



#5
nadali

nadali

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 128 mesaje

Postat 11 octombrie 2013 - 11:24

As avea o intrebare legat de fiv la Gynatal. Din cate am citit am inteles  clinica face fiv doar pentru persoanele care nu pot sa conceapa un copil din cauza femenine (daca se poate asa sa zic), pentru care au diferite servicii de ajustare a problemelor medicale . A facut cineva fiv la Gynatal la care problema sa fie de natura masculina?



#6
nadali

nadali

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 128 mesaje

Postat 11 octombrie 2013 - 11:42

Carla,sa stii ca reusita ta ma facut sa caut si eu informatii despre Gynatal. Chiar am si sunat la clinica...dar nu m-au lamurit feletele de acolo. am intrebat da punctie sau biopsie testiculara, mi-au spus ca costa 680 euro,si le-am spus ca spermograma noastra este 0, de aceia intreb cat costa si daca se face biopsie, si mi-au spus ca doar cu sperma donata..

 tu cumva stii de fete care au resit cu spermograma foarte proasta?



#7
miha86

miha86

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.120 mesaje

Postat 11 octombrie 2013 - 13:29

nadali e fff mult pt punctie sau biopsie testiculara, stiu ca sunt fete pro si contra polisano sibiu, dar poate sunt si alte clinici unde punctia se face pe bani mai putini cu tehnica tese sau mese adica cu adev de salariat si trimitere se mai obtine o reducere ceea ce pt noi inseamna mult

eu spre ex la punctia sotului, facand fiv pt ca sotul avea azoo, zero , am dat 1500 cu reducere de la 2500, e ceva!

carla felicitari te-a, "urmarit" si la fiv turcia

nu conteaza clinica unde se implineste marele vis, important este sa fie cu ochisori 

succes fetele



#8
carla_cluj

carla_cluj

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.148 mesaje

Postat 11 octombrie 2013 - 14:53

Nadali din pacate nu te pot ajuta cu informatii despre punctia testiculara, pe noi nu ne-a interesat subiectul. Poate una din fetele care citeste aici o sa stie sa ne spuna.

Eu am vrut sa scriu despre experienta mea la aceasta clinica pentru a afla cat mai multe fete ce alternative mai au in tara, la preturi bune.



#9
lelu

lelu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 426 mesaje

Postat 31 octombrie 2014 - 11:13

Merge cineva la aceasta clinica si este pe forum? Sunt reusite la Dr. Dorneanu?



#10
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 01 noiembrie 2014 - 11:21

da,eu am mers si voi mai merge,dar la primavara.sunt pacienta lui de 1an(clinic) si de 3virtual ca am corespondat prima oara pana sa-mi adun fortele financiare si morale.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -