Sari la conținut

Sari la conținut


* - - - - 2 voturi

Miserupismul copilului


395 raspunsuri la acest subiect

#391
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 10 iulie 2012 - 12:08

roxy, nu e vorba de nicio frica. Ii place f. mult de fata cu care face exercitiile, mai ales ca aceasta are si un Labrador Retriever, prietenos cu copiii, cu care Daria interactioneaza in curtea centrului, ii arunca jucarii, i le aduce inapoi...



Da, i se atrage atentia la anumite exercitii, pentru ca se mai uita si pe pereti sau cauta din ochi lada cu jucarii, cand acele exercitii presupun uitatul la varful picioarelor, care trebuie orientate spre exterior, deci trebuie coordonare ochi-picior. Daca nu e atenta la cum pune piciorul in pamant, de unde sa stie ce inseamna mersul corect?



Toata familia - mama, ea (d-ra) si fratele sunt kinetoterapeuti. Toti 3 iubesc copiii, si sunt acolo la copii, de toate varstele.



Dupa programul de exercitii are voie sa rastoane jucariile, sa se joace, sa lucreze si la alte aparate, daca doreste. Si sa se joace cu copiii care, la randul lor, au terminat exercitiile.



E Sagetator, Daria.







Din putin se face mult - ajutor umanitar!



Lucrusoare de vanzare...





In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.











#392
Lillo

Lillo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 675 mesaje

Postat 10 iulie 2012 - 14:13

Selene si eu am avut probleme cu integrarea in colectivitate dar nu cred ca Daria era prea mica pentru asta ci mai degraba ca nu i s-a potrivit gradinita aceea cu educatoarea aceea, deci e posibil ca situatia sa se repete si anul asta daca nu nimeriti la o gradinita si la o educatoare care sa i se potriveasca.
Eu as vorbi cu educatoarea inca de acum pentru a vedea cum procedeaza in diferite situatii. Piticul meu merge la gradinita de la 1 an si 10 luni. A miorlait vreo 2-3 zile si apoi nu am mai avut probleme. Dupa vreo 3-4 luni s-au schimbat educatoarele si au impus noi "reguli" daca un copil plangea nu il luau in brate sa il consoleze, foloseau un ton f. ridicat, nu ii supevegheau corespunzator (sau nu interveneau in conflictele dintre ei). Imediat s-a simtit asta in comportamentul copilului. Plangea de cum ieseam pe usa casei, se agata de mine si cu mainile si cu picioarele cand vedea ingrijitoarea, plangea si ma striga in somn desi doarme cu mine in pat, avea cosmaruri, nu se dezlipea de mine nici cand ma duceam la baie, refuza sa iasa din casa. Au plecat educatoarele problema, si-a revenit copilul, merge de bunavoie la gradi(inca nu cere el sa il duc), nu mai e lipit de mine, nu mai are cosmaruri, imi da pup si pleaca singurel in sala la copii, pandeste langa geam sa auda copiii cand ies in fata blocului sa iasa si el.
Gradinita e aceeasi, ingrijitoarele la fel, deci ceea ce a contat a fost educatoarea, modul in care interactioneaza cu copiii.
La gradinita asta ai voie sa ramai cu ea macar in prima zi?


#393
joklk

joklk

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 877 mesaje

Postat 10 iulie 2012 - 15:04

Si eu sunt de parere ca s-a gresit gradinita/educatoare si nu ca Daria nu a fost pregatita pentru gardinita. Dar ma repet din nou, subiectul de aici sunt crizele Dariei si nu neadaptarea ei la gradinita. Insa despre aceste crize, manifestari, frustrai Selene nu ne mai spune nimic. Astfel ajungi la concluzia ca s-au rezolvat.



In acelasi timp din tot ce a scris cred ca oboaseala ei (a Selenei) este de fapt punctul slab, pentru ca ajung incet la concluzia ca orice face copilul nu e bine. Daria are totusi nevoie de libertate, de spatiu de actiune. Daca la orice aude "nu e voie", "nu e frumos" nu ajungeti nicaieri. Cum s-au dat aici n exemple las-o sa fac ceea ce vrea explicandu-i ca apoi faceti impreun ordine, curatenie, etc.....



De exemplu eu ieri dupa-masa am facut un tort rapid cu fructe sa avem si ceva racoros. Eram doar eu si Karla acasa asa ca bineinteles ca a vrut si ea in bucatarie si am facut de fapt amandoua tortul. Cat eu am batut frisca ea a amestecat gelatica intr-un bol cu apa (a facut si apa pe masa dar asta se sterge). Eu am pus piscoturile si crema ea a insirat afinele. Deci fiecare a avut o activitate. E drept ca a durat poate cu 20 de minute nai mult decat in mod normal si eu a trebuit sa vorbesc non-stop dar a fost placut. Ea m-a avut langa ea si eu am avut-o pe ea langa mine.



[pup]



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)

pozele noastre

Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza

universul meu de copil - poze

Zambetul Karlei

#394
olympia

olympia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 10 iulie 2012 - 15:10

Cand un parinte e disponibil, isi intelege, isi accepta si isi indruma copilul, acesta va coopera. Cand parintele e in competitie mereu cu propriul copil rezultatele nu pot fi bune.

Inca ceva, la un moment dat, rasunzand unui user care-i tot atragea atentia, Selene a zis "mai bine nu ma nasteam". Asta arata ca ea percepe criticile ca atacuri la propria persoana mergand pana la anularea ei.

Sunt lucruri inradacinate din copilarie. Atitudinea corecta fata de greseala nu-i "decat sa faci gresit, mai bine nu existi", stiti voi era in uz si placa "cu mai bine nu te faceam", ci "ia sa vedem cum putem face mai bine". Nu stiu cum un parinte isi poate ajuta copilul sa se corecteze daca nu a integrat lectia asta.



Pene colorate... cate putin din toate!



album

gradina

#395
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 10 iulie 2012 - 15:51

olympia, reciteste, nu aia am spus. [:)]







Din putin se face mult - ajutor umanitar!



Lucrusoare de vanzare...





In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.











#396
olympia

olympia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 10 iulie 2012 - 15:57

Selene, nu mai stiu pe unde e exact postarea, cred ca ai scris "mai ramane sa spui ca mai bine nu ma nasteam", este?



Pene colorate... cate putin din toate!



album

gradina








>>>Continuare


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -