Sari la conținut

Sari la conținut


* - - - - 2 voturi

Miserupismul copilului


395 raspunsuri la acest subiect

#1
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 03 iulie 2012 - 17:24

selene, e posibil ca Daria sa fi preluat cumva (prin imitatie) din obiceiurile socrului tau ?
la fel se comporta Daria si cu D. ?
in afara de time-out, ce pedepse ai incercat si au functionat ?
intr-o zi, cat timp petrece Daria cu adultii si cat timp cu copii de seama ei ? cum se joaca cu copii ? cat timp sta in casa si cat timp afara, la joaca/plimbare ?
ai readus in discutie inceperea gradinitei ? sa fie asta o cauza ?

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

#2
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.458 mesaje

Postat 03 iulie 2012 - 17:25

Eu intreb altceva: ce vroiai sa o determini sa faca de exemplu cand i-ai inchis tv-ul ?
Sau de ce nu o poti lasa atunci sa i se rupa si tu sa-ti vezi de ale tale ?
Eu cand intampin gherila o las eu balta si gata. Si nervii mei sunt pretiosi :-))) Si ma fac ca mi se rupe si mie si gata :D

_______________________________________________

Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.



#3
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 03 iulie 2012 - 17:33

poate ar trebui vazut de ce reactioneaza asa.
ca o solutie simpla (nu stiu cat e de benefica pt. copil, insa...) ar fi sa nu-i mai dai bani de cheltuiala, sau sa nu-i mai cumperi ce-si doreste. daca time-out nu merge, la chestia cu banii chiar nu are cum sa riposteze.

#4
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 03 iulie 2012 - 17:41

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika
poate ar trebui vazut de ce reactioneaza asa.ca o solutie simpla (nu stiu cat e de benefica pt. copil, insa...) ar fi sa nu-i mai dai bani de cheltuiala, sau sa nu-i mai cumperi ce-si doreste. daca time-out nu merge, la chestia cu banii chiar nu are cum sa riposteze.
Da, tot in ultima vreme, nu exista iesire din casa sa nu ceara ceva. Apa, suc, guma, inghetata, nush ce papusi, nush ce ponei... I-am spus de multe ori ca nu avem bani acum pentru asa ceva, ca mami si tati trebuie sa munceasca pentru a avea bani, ca si banii se termina si ca nu putem cumpara de fiecare data ce ne dorim.Din putin se face mult - ajutor umanitar!Lucrusoare de vanzare...In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.

#5
JuliaSM_2

JuliaSM_2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.354 mesaje

Postat 03 iulie 2012 - 17:45

Eu nu le dau voie copiilor sa ma loveasca ori sa se bata intre ei, nici de razbunare cu ciuda, nici la nervi, nici la suparare, nici cand sunt frustrati.Le opresc mainile si pumnii in mainile mele si, daca imi permit ei, ii iau in brate, daca nu, ii las sa planga sau sa urle, pana cred ei ca e gata dusa supararea.Daca vad ca are cine sa ma asculte pe moment,le si explic ca nu e o solutie buna, ca si pe mine ori pe ceilalti ii doare cand suntem loviti, ca imi pare rau ca se simte asa, insa nu trebuie sa loveasca, in niciun caz.
Nu cred ca descarcarea asta prin violenta fizica poate duce la ceva bun, ci din contra, se poate impamanteni pana la viata de adult si sigur nu e de dorit.

p.s. Sa nu se inteleaga gresit,nu e raiul pe pamant intre ei, se mai imbrancesc, se bat, se lovesc, insa totul decurge din joc si daca nu e vorba de crize mari, ii las pe ei intr-ale lor, sa se descalceasca singuri.

#6
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.458 mesaje

Postat 03 iulie 2012 - 17:46

Selene, asa dinafara nu sctiu ce sfat sa-ti dau, tu o stii pe Daria si trebuie sa stii cum sa o gestionezi.
La noi cand fu faza cu tv`ul am lasat-o asa cu el aprins si a dua zi dimineata ghici cine avea probleme :-) Nu eu :-)
Afara cu banii ... depinde daca cineva isi cumpara ceva in gashca, de obicei noi mamele ne punem de acord si atunci stem cu turma facem ca turma, de cele mai multe ori nu se cumpara nimic. Iesim zilnic si nu am avea cum scoate vesnic bani.


_______________________________________________

Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.



#7
JuliaSM_2

JuliaSM_2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.354 mesaje

Postat 03 iulie 2012 - 17:52

Selene, la faza cu inchisul tv-ului, propune-i altceva, sa va uitati intr-o carticica inainte de culcare, sa ii faci un dus rapid, cautati ceva care ii face placere mai mult decat tv-ul - daca nu e, eu as scoate tv-ul de tot pentru o periooada, ca la varsta asta copilul trebuie sa aiba multe-multe puncte de interes si fascinatie, nu numai desenele animate. Eu ii pun des la post negru de desene animate pe copii [:D], e drept ca e mai usor cu ei, daca sunt mai mult de unul, ca se joaca impreuna deseori.



#8
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 03 iulie 2012 - 18:04

pfui. destul de neplacut ce se intampla, chiar ingrijorator pe alocuri.

nu stiu ce sfat sa-ti dau. inclin sa cred ca Daria nu face legatura cauza-efect, comportament nepotrivit - "pedeapsa". si am pus special acele ghilimele, tocmai pentru a se intelege ca nu vorbim si nici nu se pune problema de pedeapsa fizica.

stiu ca voi aveati mari probleme din cauza caldurii din apartamentul in care locuiti. poate Daria nu se odihneste suficient si lipsa orelor de somn o face atat de irascibila ? cu analizele cum mai sta Daria (tinand cont de faptul ca voi aveti o anume dieta si e posibil sa existe carente de vitamine/minerale) ?

in ultima instanta, daca as fi in locul tau, m-as gandi foarte serios sa cer si sfatul unui psiholog pentru copii.

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

#9
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 03 iulie 2012 - 18:05

Cum am spus, eu am mers pe vorbit cu ea, pe explicatii. Uite, si pe mine ma doare daca ma lovesti, si pe altii ii doare, tie iti place sa arunce copiii cu lucruri in tine, ii poti rani, si eu ma supar cand tu tzipi asa si urli de nu ma mai auzi.



Si mereu, mereu ii spun ca o iubesc, dar ca felul in care se comporta ma deranjeaza. Si ii spun si de ce ma deranjeaza.



Dar as vrea sa constientizeze cumva legatura dintre interdictie (nu mergi in parc) si fapta care a determinat interdictia (ai lovit-o pe buni, de exemplu). Ceea ce nu vad sa se intample.



Sau sunt eu prea adult si iar am asteptari prea mari de la copil?



Uneori isi cere scuze, spune ca n-a vrut, alteori, deloc, refuza cu incapatanare. Nu spune "multumesc" decat cand are chef si cui are chef.



Se mai intampla, uneori, ca TV-ul sa incurce limbile si desenele sa nu fie difuzate in romana. Se enerveaza rau, spune ca sunt "pe limba proasta", dupa care ia o minge sau altceva si arunca in ecranul TV-ului: "ii dau in cap la televizorul asta, ca ma enerveaza, sa vina limba buna".



Si desenele la care se uita ea nu sunt violente. Acolo toti isi cer scuze daca gresesc cu ceva altora.











Din putin se face mult - ajutor umanitar!



Lucrusoare de vanzare...





In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.











#10
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 03 iulie 2012 - 18:10

Corina, Daria rezista excelent la caldura, spre deosebire de mine. Adica doarme si la amiaza, si noaptea. Acum doarme de vreo ora, de exemplu.



Carente nu stiu sa aiba, doar de la kinetoterapie ni s-a recomandat sa ii dau vitamina D3 (Vigantol - care nu stiu sa se dea peste 3 ani). Ea mananca si peshte, cam de 2 ori pe saptamana, poate chiar de 3 ori.



La kinetoterapie se comporta excelent, e plin de copii si acolo.







Din putin se face mult - ajutor umanitar!



Lucrusoare de vanzare...





In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.












Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -