Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

FIV cu Dr. ALBU Dragos 62


207 raspunsuri la acest subiect

#201
aristica

aristica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.130 mesaje

Postat 13 iulie 2012 - 11:52

ali vad un pui la avatar...sa va traiasca, iar voi sa fiti sanatosi sa-l puteti creste cum se cuvine!
annikadistractie placuta la mare! Iar despre FIV normal vs. FIV cu ICSI, lasa-l pe doctor+embriolog sa decida. Tratamentul de stimulare/inhibare nu e influentat de ICSI. Spermatozoizii sunt pregatiti in aceeasi maniera: sunt spalati, introdusi in acid hialuronic, centrifugati, alesi. Oricum, sti ca un singur spermatozoid fecundeaza un singur folicul. La ICSI, spermatozoidului i se taie coada si este introdus in folicul. Daca ai putini foliculi, daca proba sotului nu-i grozava, se va face ICSI. Nu te mai gandi la asta, distreaza-te, fi optimista[flo]

Eram aievea, printre ingeri, cand I-am cerut Bunului iubirea parentala. Mi-a oferit viata in bratele parintilor. Eram pierduta printre oameni, cand am ridicat privirea si I-am cerut Bunului dragostea arzatoarea. Mi-a oferit sotul. Sunt aidoma voua, ratacind printre doctori. Ridic privirea si-I cer Bunului daruirea completa neasemuita.

#202
cri_cri_cri

cri_cri_cri

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 140 mesaje

Postat 13 iulie 2012 - 12:21

Neata fetele!
Voi cum ati procedat dupa ET? Ati stat mai mult in pat sau v-ati reluat activitatile zilnice mai putin cele care presupun efort. Mi-a spus Dr A ca nu ajuta cu nimic daca stai in varful patului...dar atata timp cat nu face rau eu as sta.
ET a fost ieri, am la purtator 3 bucati, 2 de 5 celule si 1 de 4 celule, toti cu minima fragmentare. E normala fragmentarea asta? Mi-a dat si clexane sa iau dar nu prea inteleg de ce?!
Vreo poveste cu final fericit hidrosalpinx+FIV reusit aveti si pentru mine?
Pup! O zi cat mai buna!


Cum fac sa imi editez semnatura?[:I]


---------------------------------------------------------------------------
2 ani de incercari trompe infundate hidrosalpinx bilateral
12/2011 laparoscopie
03/2012 IUI #1 ESUAT!!!!!

#203
angelica28

angelica28

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.176 mesaje

Postat 13 iulie 2012 - 13:08

Liza ,felicitari din tot sufletul ...........eu ieri nu am intrat pe forum dar vestea cea mare am aflat-o de la dr Albu[flo]
Am vb mult aseara cu dr Albu ,si ne-a expus 3 variante:
1-MIRENE 2DIHERELIN 3-OPERATIA(in Austria este cel mai bun medic din Europa-dar asta ar fi ca o ultima optiune pt ca exista multe riscuri aici)
Asadar mi-a zis sa astept sa imi vina ciclu ,bagam steriletul ,ma monitorizeaza ecografic si daca nu imi innhiba aceasta adenomioza ,adaugam si diherelinul.........in tot acest timp daca tot suntem constrinsi sa asteptam luni pina la fiv -ul urmator mi-a recomandat sa imi bag si dosarul pt fiv subventionat de stat ,poate mi-l aproba .


Mutatia677-in stare homozigota
Mutatia844g -in stare heterozigota
4 INSEMINARI ,O SARCINA OBTINUTA NATURAL IN IUNIE 2010,OPRITA DIN EVOLUTIE LA 13 SAPTAMINI,O INSEMINARE REUSITA IN IUNIE 2011,OPRITA SI ACEASTA SARCINA DIN EVOLUTIE LA 9 SAPTAMINI
Tratament actual inainte de sarcina:femibion1 1/zi,acid folic1/zi ;magmeB61/zi;vit E3/zi;cetebe1/zi,
Fiv facut in februarie-martie nereusit!
Mult timp am avut impresia ca viata mea va incepe in curand, adevarata mea viata !...
In final, am inteles insa ca obstacolele reprezinta de fapt viata ." Alfred Souza

#204
liza79

liza79

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 883 mesaje

Postat 13 iulie 2012 - 13:12

Cri, iti tin pumnii sa fie cu ochi. Dupa ET nu ti se impune sa stai in pat, dar efortul trebuie sa fie minim. Eu una am stat 2 zile mai mult in pat, Lucia mi-a zis atunci ca ar fi fost bine sa am vreo saptamana de concediu... n-am avut decat vreo 3 zile. Odihneste-te cat mai mult, oricum, si evita sa umbli pe-afara in caldura. Clexane se da celor cu risc de trombofilie, insa am vazut ca il da si preventiv. Nu ai facut analizele de trombo?
Iar pt semnatura intri la profil personal - Editeaza profil - Optiuni profil (ultimul de jos), apesi pe minusul de langa Optiuni profil si ai acolo Semnatura.


ambele MTHFR heterozigote, ambele PAI-1 heterozigote, trompe infundate, Graves-Basedow, FIV1 in iunie, beta ziua 12 - 46

#205
aristica

aristica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.130 mesaje

Postat 13 iulie 2012 - 13:14

angy sti ca samira are sterilet, recomandat de Tayfun, dar montat de Albu, da?[pup]
cri x3 din experienta celor 4 FIV-uri si un FET iti spun cu mana pe inima ca am stat odata 12 zile in pat, am baut apa plata in sticlute de 0,5(sa nu ridic "greutati"), am mancat diverse fierturi fara sare, fara gust, am purtat chiloti mai mari cu vreo 3 numere, fierti in prealabil. N-a avut efect. Poti sa-ti reiei programul normal, dar nu face excese, nu ridica greutati, nu depune efort. Succes maxim la beta!

Eram aievea, printre ingeri, cand I-am cerut Bunului iubirea parentala. Mi-a oferit viata in bratele parintilor. Eram pierduta printre oameni, cand am ridicat privirea si I-am cerut Bunului dragostea arzatoarea. Mi-a oferit sotul. Sunt aidoma voua, ratacind printre doctori. Ridic privirea si-I cer Bunului daruirea completa neasemuita.

#206
liza79

liza79

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 883 mesaje

Postat 13 iulie 2012 - 13:20

Angi, multumesc [flo] Deocamdata astept sa vad evolutia, sa ma conving ca decurge totul cum trebuie.

ambele MTHFR heterozigote, ambele PAI-1 heterozigote, trompe infundate, Graves-Basedow, FIV1 in iunie, beta ziua 12 - 46

#207
o-baba

o-baba

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 500 mesaje

Postat 13 iulie 2012 - 13:24

capitol nou


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -