Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (71)


422 raspunsuri la acest subiect

#21
anne`mary

anne`mary

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.357 mesaje

Postat 03 iulie 2012 - 18:58

aaaa am uitat sa va spun la piece du resistance. O proasta imi spune ca sunt patetica doar pt ca ma gandeam de unde m-am capatat cu infectia ca eu sunt atenta pe unde umblu, sa beau apa, nu ma asez pe toalete si am grija ca pe toti musafirii sa-i indrum spre baia mica la noi acasa caci nu vreau sa foloseasca baia noastra. Si eu sunt patetica. Bine ca nu era in fata mea ca va jur la ce stare de agitatie aveam eu, o luam de par si maturam cu ea .... toaleta

[gravired] + 24 [baietel] Tudor si [baietel] Stefan

#22
adrianaady

adrianaady

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.546 mesaje

Postat 03 iulie 2012 - 18:59

Buna dragelor [pup]
Vad ca fetele noastre cu burtici mari lipsesc de la apel. Si eu sper sa fie bine toate trei [pup]
Jaguar bine ai venit draga mea aici, sa fie asa cum iti doresti tu. Eu am avut beta in z13 de la punctie 60 parca, la 4 zile era 430.
Fetelor mai aveti vesti despre Adijo? sper din suflet ca e bine [flo]
Brigit,Ralu [pup]

Mutatia protrombinica (factor II)- genotip heterozigot si MTHFR A1298C heterozigot Sarcina pierduta la 5-6s in ian 2009

#23
Brigit

Brigit

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.625 mesaje

Postat 03 iulie 2012 - 19:59

Yasmi, stii cum se zice, urma scapa turma. Speram sa apara si fetele din capatul plutonului de marti, sa ne spuna ca sunt bine. F rele starile ce le descrii, sper sa dai de dr tau si sa gasiti leac.

Anne, uf! Deci acum incepi tratamentul, si dupa trebuie sa repeti urocultura iar, nu?E f bine ca ai descoperit-o la timp, aveai vreun simptom? Cica asta e partea cea mai nasoala, ca in sarcina multe infectari sunt asimptomatice. Nu te mai agita, ca faci rau la baieti. Gandeste-te ca ai facut f bine ca ai descoperit, se trateaza si gata.
Cu herghe cand te mai vezi?

[gravired]
Multumesc, Doamne!

_____________________
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

#24
Brigit

Brigit

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.625 mesaje

Postat 03 iulie 2012 - 20:05

Ah, legat de asistenta dr-ului.
F urat din partea ei, pai mai bine nu raspunzi la telefon decar sa faci asa.
Si eu sunt genu de ma agit si ma enervez daca ma repede cineva. Pai nu ai lamurit-o ca e o urgenta? La noi nici nu se pune pb sa imi dea dr de familie vreun tratament, doar dr mea gineco, tot ea ma trimite la analize, pt ca oricum ea stie mai bine ce se face in sarcina si cand trebuie verificate, e si f atenta. Dr de familie o sa imi dea doar concediul prenatal si acum imi da retete pt anticoagulant

[gravired]
Multumesc, Doamne!

_____________________
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

#25
catalinaexl

catalinaexl

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 03 iulie 2012 - 20:53

Toti bebeii au casuta lor separata, dar intradevar de la al doilea pana la al cincilea beta a grescut foarte mult ( eu am facut mai multe ca eram stresata de la primele doua fiv in care beta imi iesea pozitiv dar mic si dupa scadea).
Anne eu daca as fi in locul tau mi-as gasi inca un ginecolog bun aproape si care ar avea timp pt orice problema si as merge cu 2 in paralel. Si legat de infectie nu cred ca ai luat-o de undeva, ginecologul meu imi zice de cand am ramas gravida ca pot sa Fac infectie sa fiu atenta la simtome, cred ca e precum starile de voma din primele 3 luni. Incearca sa gasesti un Ginecolog sa te vada si nu te mai stresa ca sa nu faci rau la bebei.
Cand am aflat ca sunt insarcinata a fost cam asa: mergeam foarte des la eco pt ca aveam hiperstimulare. La una dintre eco l-am rugat pe doctor sa se uite sa vada daca e ceva in uter, dupa ce ne-a zis ca e prea devreme s-a uitat si se vedea o steluta. Eu cu sotul acasa fff fericiti cu poza de steluta aproape siguri ca vom avea un bebe. Dupa 2 sapt mergem iar la eco sa ne vedem steluta. Si cum se uita dr si se tot uita eu ma gandeam gata nu mai e nimic, zice aveti s gemeni , mai aveam un pic si saream si eu de pe masa sotul a sarit de pe scaun si ne gandeam ce frum va fi, insa doctorul a. continuat sa se uite si dupa 2 min zice imi retrag afirmatia sunt tripleti. Ne-au picat fetele nu ne asteptam. Sotul zice singura problema va fi cand vor creste 3 karturi, 3 masini......
Asa a fost cand am aflat ca vom avea tripleti :)

#26
Brigit

Brigit

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.625 mesaje

Postat 03 iulie 2012 - 20:58

Cata, ce frumos! !!!
Sa creasca mari stelutele voastre si sa va aduca doar bucurii.

Fetelor, in afara de urocultura mai faceti si analize din col?
Eu am cerclaj si dr mea mi-a zis ca deocamdata nu umblam acolo, voiam sa stiu daca voi ati recoltat si cand

[gravired]
Multumesc, Doamne!

_____________________
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

#27
anne`mary

anne`mary

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.357 mesaje

Postat 03 iulie 2012 - 21:21

asa sunt si eu brigite. La fel vad si eu lucrurile. Aveam un dubiu cui sa cer reteta pt infectie si am considerat ca gineco este cel mai in masura. Eu nu am avut nevoie pana acum de tratament pe timpul sarcinii si de aceea eram in dilema. nici nu am apucat sa-i spun daca am sau nu o urgenta. Daca era ceva intr-adevar grav? In fine! Asta am patit eu.
Bineinteles ca trebuie sa refac analizele ca sa vad daca am combatut cu efect infectia. SImptome eu nu am de fel. Pur si simplu ma iau prin surprindere. Acu` 3 sapt nu aveam infectie dar acum...

Somnic pufos fetelor[pup]

[gravired] + 24 [baietel] Tudor si [baietel] Stefan

#28
anne`mary

anne`mary

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.357 mesaje

Postat 03 iulie 2012 - 21:27

Catalina, ce frumos ai povestit [olala]. Sa va traiasca si sa fiti sanatosi.

Am mers in paralel cu 2 dr o perioada. Unul in Buzau (ma gandeam sa nu am probleme acasa si sa nu am timp sa ajung la bucuresti) si unul in capitala. Dar de cand am hotarat ca in ultimul trimestru vom cauta sa stam la bucuresti ca sa-mi fie mai usor drumul pana la spital, am renuntat la dr din buzau. Mai este varianta herghelegiu pe eco/ dascalu pentru consulatii, informatii, nastere. Amandoi sunt la Sanador.

Reiau "somnicul pofos" [:D]

[gravired] + 24 [baietel] Tudor si [baietel] Stefan

#29
Brigit

Brigit

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.625 mesaje

Postat 04 iulie 2012 - 10:11

Neatzaaa!!!!

Azi noapte am visat ca ne scrisese balanta ca a nascut. bineinteles ca primul lucru a fost sa intind mana dupa telefon sa verific daca a scris. Sper sa fie bine totul bine la ea, la Anabel, si Tamys e la 36 s deja.


Dupa ce a povestit ieri Anne cu infectia urinara azi dimineata am facut pp la borcanel, ca nu am mai reoetat urocultura de mai bine de o luna. Doamne, ce greu mi s-a parut sa nimeresc borcanelul. Nu se mai vede absolut nimi k de burtica. [:I] sa vedem ce o sa iasa acum.



[gravired]
Multumesc, Doamne!

_____________________
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

#30
anabel79

anabel79

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 416 mesaje

Postat 04 iulie 2012 - 10:47

Fetelor m am intors suntem tot 3 in 1....am avut contractii si am ajuns la spital unde am stat 5 zile cu perfuzii si injectii...colul e sters si deschis dar tot mai sper sa o duc 1 2 sapt doar la pat.
bebeii sunt bine au 2 kg fata si 2,200 kg baiatul nu e prea bine cred ca trec pe clexane de 0,6.

am facut de urgenta dexa ca le era teama sa nu nasc ...o sa fie bine.

oare balanta ce face?sper sa fie bine ca mine....

va pup dulce si va tin la curent....

32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni
[gravired] 33+[fetita] [baietel]


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -