Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ce ghiozdane recomandati?


99 raspunsuri la acest subiect

#1
Dory232002

Dory232002

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.238 mesaje

Postat 02 iulie 2012 - 11:16

Buna ziua tuturor.
Sunt mamica unei fetite care din septembrie va incepe clasa I.
Suntem in cautare de ghiozdan si va-s ruga sa-mi spuneti si mie ce fel de ghiozdane au copii vostri si sa-mi impartasiti din experientele voastre sa ma pot ghida pentru achizitionarea unui ghiozdan foarte bun pentru copil.
Va multumesc.

Dory & Alexa [zana]

#2
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 02 iulie 2012 - 11:46

Deocamdata nu cumpara. Dupa 15-20 august apar pe piata ghiozdanele. Pana atunci e bine cavrei sa stii cam ce ar fi potrivit.
In primul rand indiferent de ghiozdan, va trebui sa care multe asa ca ghiozdanul va fi greu de la continut. Intrebarea e: il va cara singura sau o duceti/aduceti de la scoala? Clasa va fi la etaj sau la parter? Dupa ce iti raspunzi la intrebarile astea vei vedea dac aii cumperi ghiozdan de spate sau troler. Fiecare are avantajele si dezavantajele lui. Orcum trebuie sa fie mare (il masori sa intre cateva caiete studentesti cu coperte cartonate pt ca vor avea carti de format mare si eventual portofolii, bloc de desen..)
In alta ordine de idei, ghiozdanul e bine sa fie compartimentat, sa poata pune caietele, cartile, penarul intr-o oarecare ordine. In plus, pentru noi a fost important sa aiba un buzunar separat pt partea alimentara. Pleaca cu sticla de apa si gustarea, se intorc cu laptele si cornul. Imagineaza-ti ca se varsa apa sau laptele peste caiete [bang].
Nu lua un ghiozdan "de piata" care sa se rupa dupa doua zile dar nici nu te gandi ca se va marita folosind acelasi ghiozdan. Eu am cumparat ghiozdane de calitate din hipermarcheturi, cu copilul langa mine (ca sa fie pe gustul lui). In clasa 1 a ales un ghiozdan de spate cu Wall-e iar in clasa a doua un troller. Desi amandoua sunt functionale si astazi, dintr-a 3-a a zis ca e baiat mare si si-a luat cartile in rucsac (genul de sport). Noroc ca inca nu l-au apucat fitzele sa ceara brand-uri (baietii sunt mai "inapoiati" din punctul asta de vedere, dar cu fetele nu te joci [:D]).
Din toamna voi reincepe clasa 1 cu copilul nr 2 si spre sfarsitul lui august ma duc cu el la magazin. Isi va alege singur ghiozdanul (intre niste limite impuse de mine din motive calitative sau de pret), vom cumpara un penar cu doua compartimente, camasi albe si pantaloni negri. Restul dupa ce incepe scoala. Uniforma deja o cunosc (veste/sacouri rosii) si va fi facuta de scoala iar restul rechizitelor le va cere invatatoarea conform ideilor ei.

Bafta multa scolaritei!

Anya

#3
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 02 iulie 2012 - 12:09

Noi am luat anul trecut Herlitz, cu intaritorul de spate.
Dupa un an scolar de uzura, arata ca`n prima zi. Nu a fost ieftin, dar si-a meritat banii.


_______________________________________________

Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.



#4
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 02 iulie 2012 - 12:25

eu am cumparat de pe schoolfrienly.ro - un ghiozdan foarte solid si usor: acest model

e bleu si l-am spalat cam la 2 saptamani - a rezistat fara probleme. are un pic mai putin de 1kg cand e gol, ceeace conteaza. sta bine pe spate si e destul de compact.

#5
manuelacrina

manuelacrina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 681 mesaje

Postat 02 iulie 2012 - 13:08

Citat:
citat din mesajul lui roxanaz

- un ghiozdan foarte solid si usor: acest model





Pe acesta il avem si noi, varianta roz cu Hello Kity :), foarte comod, bine compartimentat, partea de jos intarita, material rezistent la toate "socurile" ... dar am avut probleme cu el la fermoarul de la compartimentul principal :(, l-am "reparat" de doua ori ... ori am avut ghinion, ori a fost suprasolicitat.

Ma gandesc acum la un model fara fermoare, daca gasesc pentru la anu'...





#6
Dory232002

Dory232002

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.238 mesaje

Postat 02 iulie 2012 - 13:35

Va multumesc pentru raspunsuri, fetelor.
szivarvany, si eu tot pentru unul aceeasi marca as opta, de unde la-i achizitionat?

Dory & Alexa [zana]

#7
ingridnen

ingridnen

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.709 mesaje

Postat 02 iulie 2012 - 13:38

Herlitz am avut si noi, a tinut 2 ani.
L-am luat de la TCM, deci in 2010 a costat cca 160 RON

Ingrid si Cristi 9 ani

#8
Dory232002

Dory232002

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.238 mesaje

Postat 02 iulie 2012 - 13:41

Deci sa caut pe la magazinele TCM, merci, daca ati mai vazut si prin alte parti ghiozdane de la Herlitz, astept sa-mi spuneti.

Dory & Alexa [zana]

#9
J.D.

J.D.

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.575 mesaje

Postat 02 iulie 2012 - 13:42

cele mai bune sunt cele gen rucsac de la magazinele sport. tin o vesnicie, pot fi folosite si in excursii, etc.

Finn Constantine 15.10.2009 si Euan Tudor 04.05.2012

#10
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 02 iulie 2012 - 13:50

http://www.profioffi...viete/Ghiozdane
anul asta am gasit site-ul
noi avem modelul clasic care nu se mai fabrica, eu recomand doar sa luati o culoare mai anti-jeg, orice ati lua. avem cel de rezerva care e un model compact, pe roz. la penar tot asa, herlitz am luat, 1 fermoar si se deschide in 4. inafara ca e murdar, functioneaza perfect. idem pt stilouri, tot cu herlitz votez [flo]

_______________________________________________

Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -