Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

intamplarile din sanatoriul techirghiol


3 raspunsuri la acest subiect

#1
4440

4440
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 01 iulie 2012 - 15:35

Buna diminata,eu am fosy internata in acest sanatoriutimp de 14 ani de zile,sanatoriul din punct de vedere este bun,sun asta pentru ca am reusit sa ma pun pe picioare,dar presonalul lasa de dorit o sa va dau cateva exemple:Duminica infirmierele ne puneau sa ne schimbam lenjeria de pat,unele fete nu puteau face asta singure avea unevoie de ajutor, si aceea infirmiera stia acest lucru foarte bine,cunostea problemele copil in parte dar nu il ajuta ii dadea cearceaful si trebuia sa se descurce de unul singur,noi eram unite si ii schimbam noi lenjeria de pat.Cand venea seara noi urmaream un serial si unele doamne nu ne permitea acest lucru pentru ca in acelasi timp incepea si filmele lor turcesti si trimitea tot etajul 2 la etajul 3 de baieti,o singura fata urmarea acest serial turcesc,doamnele ne sunea sao lasam si pe ea sa vada filmul ei turcesc dar prin asta doamnele foloseau acest pretext ca sa se uite ele nidecum sa ii faca un bine acestei fete si ne certam pe tema asta:spuneau doamnele"nu esteeducativ ce invatati voi din acest serial"inima de tigan se numea serialul doar atat vroiamsi noi,dimineata eram la tratament si dupaamiaza eram la scoala cand veneam de la scoala trebuiasa nefac temele sause ne spalam rufele aveam program invarcat.Doamnele puneau mana sane ajute doarcand venea o inspectiee valabil doar pentru unele infirmiere,aceste distinse doamnepuneau mana,nu stiu de toatedoar devreo trei:1 Venise vremea sa ne dea stingerea,inaintede a face acest lucru a luat din dulapsticla de sampon fara sa cearavoie desigur 2 Eramlamasade data asta aveamin meniu carnecy piure sivinedeodata o asistenta siimi zice:"nu mai manca atata carne ca te ingrasi"tot in acest timp mi=a luat carneadin farfuie 3 in altazi tot la masade ora 12 eram si o educatoare a fost prinsa lund o farfurie cu mancare,a bagat-o sub masa si a fost prinsa de dna inspector,elenu aveau voiesa ia mancarela etaj doar dacs mai ramanea 4 diminetile din weekend uni dintre copii nu vroia sa se trezeasca vroiau si ei sa doarma mai mult macar atunci renuntand tot o data la micul dejun, infirmiera il lasa dar dece credeti?ii cerea bucatarului mancarea pt acel copil ca sa i-o duca sus,facea lucrul asta dar de fapt nu i-o ducea o mancau ele 5 Asta le intrece pe toate,la o fata venea parinti din cand in cand pentru ao aduce de mancare si strictul necesar,mancarea pentrua nu se strica era nevoita sa o bagela frigider,frigiderul se aflain cabinetul asistentelor,o asistenta cand era in tura de noapte ii manca aproape toata mancarea ii mai lasa si eu putin ca sa nu bata la ochi,parinti muncise aparactic ca aceasta asistenta sa ii manance aproape toata mancarea,pacar nuse gandea laaceasta fata caparinti munceaudin greu seimprumuta de bani ca saii cumpere tot ce trebuia.p mama a unuicopil spune canu e adevarat comportamentul lor fata de noi,darcu mamelese comportau bineinsacu noi nu era acelasi lucru si la gimnastica se ocupau numai de copii cu insotitor de la gimnastica se ocupacel mai bine dna Dana Gheorghe Dna OanasiDna Roseta Din infirmiere se comportau bine Dna Olfie Dna Danuta.Pacat ca sau comportat asa,dupa urmanoastraisi lua usalariile destul de mari,erau mancate,odihnite,faceau dus,aveau cate 2 zile libere munceau 12 cu 24 concediu de odihna.sa seduca la spitalujudetean caiti cine sa o iei la fuga trebuie sastaidupa fiecare pacient in parte si nu stai deloc jos,acolo munca nu ce fac ele,ce fac ele e fleac/vA sfatuiescsa nu valasati copilul acolo nimeni nu poate sa ingriseasca mai bine caun parinte

#2
4440

4440
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 19 iulie 2012 - 04:36

Citat:
citat din mesajul lui 4440

Buna diminata,eu am fost internata in acest sanatoriu timp de 14 ani de zile,sanatoriul din punct de vedere recuperatoriu este bun,spun asta pentru ca am reusit sa ma pun pe picioare,dar presonalul lasa de dorit o sa va dau cateva exemple:Duminica infirmierele ne puneau sa ne schimbam lenjeria de pat,unele fete nu puteau face asta singure aveau nevoie de ajutor acea infirmiera cunostea problemele fiecarui copil in parte dar nu il ajuta ii dadea cearceaful si trebuia sa se descurce de unul singur,noi eram unite si ii schimbam noi lenjeria de pat.Cand venea seara noi urmaream un serial si unele doamne nu ne permitea acest lucru pentru ca in acelasi timp incepea si filmele lor turcesti si trimitea tot etajul 2 de fete la etajul 3 de baieti,o singura fata urmarea acest serial turcesc,doamnele ne sunea sa o lasam si pe ea sa vada filmul ei turcesc dar prin asta doamnele foloseau acest pretext ca sa se uite ele nidecum sa ii faca un bine acestei fete si ne certam pe tema asta.Spuneau doamnele"nu este educativ ce invatati voi din acest serial"inima de tigan se numea serialul. doar atat vroiam si noi, dimineata eram la tratament si dupa amiaza eram la scoala, cand veneam de la scoala trebuia sa ne facem temele sau sa ne spalam rufele aveam, program invarcat.Doamnele puneau mana sa ne ajute doar cand venea o inspectie valabil doar pentru unele infirmiere.Aceste distinse doamne puneau mana,nu stiu de toate doar de vreo trei:1 Venise vremea sa ne dea stingerea,inainte de a face acest lucru infirmiera care era in tura in acea noapte a luat din dulap sticla de sampon fara sa ceara voie desigur 2 Eram la masa de 12:00. aveam in meniu carne cu piure si vine deodata o asistenta si imi zice:"nu mai manca atata carne ca te ingrasi"tot in acest timp mi-a luat carnea din farfuie 3 in alta zi tot la masa de ora 12:00 eram si o educatoare a fost prinsa lund o farfurie cu mancare,a bagat-o sub masa si a fost prinsa de dna inspector,ele nu aveau voie sa ia mancare la etaj doar daca mai ramanea 4 diminetile din weekend uni dintre copii nu vroia sa se trezeasca vroiau si ei sa doarma mai mult macar atunci renuntand tot o data la micul dejun, infirmiera il lasa dar de ce credeti?ii cerea bucatarului mancarea pt acel copil ca sa i-o duca sus,facea lucrul asta dar de fapt nu i-o ducea o mancau ele dupa ce termina de debarasat mesele 5 Asta le intrece pe toate,la o fata venea parinti din cand in cand pentru ai aduce de mancare si strictul necesar,mancarea pentru a nu se strica era nevoita sa o bage la frigider.Frigiderul se afla in cabinetul asistentelor,o asistenta cand era in tura de noapte ii manca aproape toata mancarea ii mai lasa si ei putin ca sa nu bata la ochi,parinti muncise paractic ca aceasta asistenta sa ii manance aproape toata mancarea,pacat nu se gandea la aceasta fata ca parinti munceau din greu se imprumuta de bani ca sa ii cumpere tot ce trebuia. mama a unui copil spune ca nu e adevarat comportamentul lor fata de noi,dar cu mamele se comportau bine insa cu noi nu era acelasi lucru, si la gimnastica se ocupau numai de copii cu insotitor de la gimnastica se ocupa cel mai bine dna Dana Gheorghe Dna Oana si Dna Roseta Din infirmiere se comportau bine Dna Olfie Dna Danuta.Pacat ca sau comportat asa,dupa urma noastra isi lua salariile destul de mari,erau mancate,odihnite,faceau dus,aveau cate 2 zile libere munceau 12 cu 24 concediu de odihna.sa se duca la spitalul judetean ca iti vine sa o iei la fuga trebuie sa stai dupa fiecare pacient in parte si nu stai deloc jos,acolo munca nu ce fac ele,ce fac ele e fleac.Va sfatuiesc sa nu va lasati copilul singur acolo, nimeni nu poate sa ingriseasca un copil mai bine ca un parinte


#3
My_Lady0091

My_Lady0091

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.630 mesaje

Postat 19 iulie 2012 - 16:26

imi pare rau de ce povestesti tu acolo.a incercat cineva sa instiinteze directorul acelui sanatoriu?

eu ti-as sugera sa sesizezi Ministerul Sanatatii printr-un email:
dirrp@ms.ro

multa sanatate iti doresc![flo]

Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca


#4
HelenaB

HelenaB
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 06 august 2013 - 14:16

Buna,

Si eu am fost acolo acum 30 de ani. Si atunci era la fel: ne spalam lucrurile singuri, ne ingrijeam cam singuri. Iar educatorii erau "regii" sanatoriului. Si acum imi mai amintesc de dl. Simion care, din cate stiu, acum vreo 10 ani mai era acolo. Probabil ca mai e si acum. Stiu ca era si acum 10 ani pt ca am fost acolo in vizita si l-am vazut cum l-a chemat pe un baietel si i-a luat din mana 2 caiete pe care acesta le primise nu mai stiu cu ce ocazie. Ma scarbisem cand am vazut asta. Omul asta este un ... n-am cuvinte.   

Si, intradevar, daca esti singur, nu e prea bine. Oamenii astia nu se gandesc la ce program incarcat ai: scoala (daca mergi in timpul scolii), tratament, spalat haine, s.a.m.d. Daca esti un copil de 12-14 ani poate te mai descurci. Eu am fost cand aveam 6 pana la 10 ani. A fost f f f f greu. Acum, o privesc pe fiica mea de 10 ani care abia daca-si strange hainele si mi se pare ca ceea ce faceam noi acolo era incredibil. 

Am urat viata din acest sanatoriu si am sperat mereu sa o uit.

Ceea ce imi amintesc cu drag din acesti ani sunt zambetele liftierilor dl. Tomita si dl. Gica (Dzeu sa-l odihneasca pt ca am inteles ca s-a prapadit) care iti umpleau inima de bucurie.

Acum sunt f fericita si multumita de viata mea insa mi se ingreuneaza sufletul stiind ca mai sunt copii care trec prin ceea ce am trecut noi.    

Fetita mea are acum o cifoscolioza si ma gandeam sa o duc la tratament acolo dar ambulator. Bunicii ei sunt in Cta si sper sa pot face asta. Ca tratament e ok.

Asa ca daca puteti sa mergeti cu copiii, mai bine nu-i lasati singuri. 

Multa sanatate!




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -