Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Prima saptamana acasa a copilului adoptat


38 raspunsuri la acest subiect

#11
ivanuta

ivanuta

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 27 iunie 2012 - 12:11

Erato, ce varsta avea baietelul tau cand l-ai adus acasa? Exact la acest fel de lucruri ma refeream, lucruri la care nu te astepti si carora nu stii cum sa le faci fata. Du-l la mare:d, asta a fost primul meu gand; mama mea sustine ca nu exista bucurie mai mare pentru un copil si schimbi si mediul, ii distragi atentia... Ceilalti de ce reactioneaza negativ la negativ? Nu ei sunt adultii?

#12
marumiha

marumiha

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 817 mesaje

Postat 27 iunie 2012 - 12:33

Erato ,imi pare rau si nu stiu prea bine ce sfat sa-ti dau ,poate ceva il supara sau isi aduce aminte de ceva din trecut si-l face sa devina mai nervos.Incearca sa -l faci sa se deschida in fata ta sa-ti spuna absolut totul pt.a-l ajuta sa treaca aceasta perioada mai critica.Incurajaza-l cit de mult si ajuta-l sa fie sigur pe el si sa aiba incredere in ceea ce-i spuneti voi.

In rest cred ca cei apropiati voua, e bine sa stea fiecare la locul lui ,sa va lase sa stati mult numai voi cu el.

Cred ca cel mai important e sa afli motivul pt.care se comporta asa sau daca ceva il nemultumeste ,sa fie deschis pt.a rezolva orice problema care exista in orice fam.





Poze

#13
erato

erato

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 362 mesaje

Postat 27 iunie 2012 - 14:07

Baietelul meu avea 5 ani cand l-am adus acasa, stie povestea lui (la nivelul lui de varsta), stie cat de mult il iubim si cat de mult l-am dorit si asteptat. De ceea ce ma tem eu, e ca sunt multi "binevoitori" care sa-i rastalmaceasca povestea si care i-o spun in varianta lorinclusiv din familie, plus ca din familia noastra sunt membri care ponegresc familia AM in fata lui, ceea ce mi se pare total incorect fata de el. Nici mie nu mi-au convenit multe lucruri care i s-au intamplat la AM, dar niciodata nu i le voi spune lui, vreau sa creada ca acolo a fost iubit si l-au dat doar pt ca noi suntem parintii lui. Din pacate, nu-l pot izola de oameni. Cred ca de aici si pleaca furia asta a lui atat de brusca fata de tot si toate si ma rog sa fie doar o faza care sa treaca. Dar dupa ce ii trec accesele de furie ne pupa, ne spune ca ne iubeste, se joaca, rade, e un copil absolut normal. Totul a inceput dupa ce ne-am intors de la mare din concendiu unde a fost un concediu de vis.

Suntem ceea ce gandim. Tot ceea ce suntem ia nastere in gandurile noastre. Cu gandurile noastre construim lumea. -Buddha

#14
ilenutza

ilenutza

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.449 mesaje

Postat 27 iunie 2012 - 14:11

Cartea lui Francoise Dolto, Cand apare copilul are multe sfaturi pt astfel de situatii.

Plus ca eu ma gandesc ca orice copil are o zi buna, alta proasta, ca noi toti de altfel.
Nu trebuie sa fie mereu perfect...

Ile [gravi] [fetita] , mami de V[bicla] si A [cavaler] ,





#15
ivanuta

ivanuta

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 27 iunie 2012 - 15:25

Erato, cred ca ar trebui sa vorbesti serios cu adultii "binevoitori" din jurul vostru. Nici nu se pune problema sa va izolati, dar exista oameni si oameni. Nimeni nu are voie sa ii spuna copilului tau ceva care te deranjeaza pe tine, si apoi Erato tu le acorzi privilegiul de a face parte din viata voastra. Daca pot face fata sunt bine primiti, daca nu sa isi vada de treaba. Oamenii pot fi toxici, nu-i lasa in preajma copilului tau.
Acum sa stii ca si eu am temeri de acest gen, daca nu va fi acceptat de familie, daca vor pune fiecare "iesire" de-a lui pe seama genelor, daca va fi educatoarea ticaloasa si ma uit al gradinite particulare pe care sa mi le permit...
Eu cred ca el nu a vrut sa va supere pana acum, iar in acest moment a descoperit ca este in siguranta, asa ca isi permite sa fie suparat, agresiv si alte fete pe care instinctiv nu ti le arati cand iti doresti sa fii iubit si acceptat. Cred ca este doar o faza si in curand se va echilibra :) . Ca si paranteza, mie adaptarea perfecta mi-a ridicat semne de intrebare, copilul isi dorea cu disperare sa fiti parintii lui, acum probabil are nevoie de reconfirmari si reasigurari caindiferent cume ste si face voi nu-l veti parasi [flo]

#16
erato

erato

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 362 mesaje

Postat 27 iunie 2012 - 16:09

Citat:
citat din mesajul lui ivanuta

Erato, cred ca ar trebui sa vorbesti serios cu adultii "binevoitori" din jurul vostru. Nici nu se pune problema sa va izolati, dar exista oameni si oameni. Nimeni nu are voie sa ii spuna copilului tau ceva care te deranjeaza pe tine, si apoi Erato tu le acorzi privilegiul de a face parte din viata voastra. Daca pot face fata sunt bine primiti, daca nu sa isi vada de treaba. Oamenii pot fi toxici, nu-i lasa in preajma copilului tau.
Acum sa stii ca si eu am temeri de acest gen, daca nu va fi acceptat de familie, daca vor pune fiecare "iesire" de-a lui pe seama genelor, daca va fi educatoarea ticaloasa si ma uit al gradinite particulare pe care sa mi le permit...
Eu cred ca el nu a vrut sa va supere pana acum, iar in acest moment a descoperit ca este in siguranta, asa ca isi permite sa fie suparat, agresiv si alte fete pe care instinctiv nu ti le arati cand iti doresti sa fii iubit si acceptat. Cred ca este doar o faza si in curand se va echilibra :) . Ca si paranteza, mie adaptarea perfecta mi-a ridicat semne de intrebare, copilul isi dorea cu disperare sa fiti parintii lui, acum probabil are nevoie de reconfirmari si reasigurari caindiferent cume ste si face voi nu-l veti parasi [flo]

Ivanuta[pup]raspunsul tau confirma si parerea mea. Chiar mai devreme discutam cu sotul exact aceleasi lucruri. Si mie mi-a ridicat semne de intrebare aceasta adaptare perfecta si ca facea orice, indiferent ca-i placea sau nu, ca noi sa-l placem si sa-l iubim. Stie f. bine ca am finalizat adoptia si ca acum este al nostru, ca va imbatrani alaturi de noi si ca este cel mai frumos dar pe care ni l-a facut viata. Probabil a obosit de atata perfectiune si acum ne testeaza sa vada cum reactionam. Ma rog sa fie doar o faza, pt ca cei din jur oricum vor judeca si vor pune orice manifestare pe seama genelor si pe "v-am spus noi". Dar mergem mai departe impotriva tuturor asa cum am mers si cand ne-am hotarat sa adoptam. Nu stiu cate persoane care nu sunt implicate direct in acest proces al adoptiei, inteleg ca acest copil este al meu, mai al meu decat pot eu exprima, dincolo de toate barierele sangelui sau orice alte bariere. Stiu ca aceste manifestari le au si copii naturali, doar ca mi-a frica ca macar o secunda el sa nu gandeasca ca nu este iubit sau n-a fost iubit, ca este abandonat sau orice altceva mai spun binevoitorii. Nu am avut nici o educatoare care sa ne ajute, din contra, ii simteam de multe ori ura si dispretul fata de el, dar oricum anul viitor va merge la scoala. Din vorbele tale, se vede ca esti facuta sa adopti si vei fi o mama perfecta[flo][pup]

Suntem ceea ce gandim. Tot ceea ce suntem ia nastere in gandurile noastre. Cu gandurile noastre construim lumea. -Buddha

#17
marumiha

marumiha

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 817 mesaje

Postat 27 iunie 2012 - 17:36

Poate ca e bine ca acesti adulti sa inteleaga bine ca un copil de 5 ani are nevoie sa fie stimulat la joaca ,sa -i spuna povesti si orice fel de lucru care sa-l faca vesel ,are nevoie de liniste si veselie ,sa-si gaseasca pacea interioara,echilibru, nu sa raspunda la intrebarile curiosilor sau sa-i readuca in minte trecutul lui ,indiferent cum a fost ,nu sintem de multe ori dispusi nici cei maturi sa o facem ,cu atit mai mult un copil ,sint lucruri care nu-i privesc pe ei.

Copilul daca simte si doreste sa vorbeasca despre cineva care a facut parte din viata lui pina la venirea acasa ,o face numai cu parintii.

Ce pacat ca aceste educatoare nu inteleg ca un copil adoptat nu are nici o vina, si ca e la fel ca ceilalti , ca ele au obligatia daca si-au ales aceasta meserie sa fie de mare folos pt.o fam care a adoptat un copil.

Noi am avut un mare noroc ,educatoarea (principala)a copilului ,la rindul ei a adoptat o fetita si are tot timpul un ochi bun pt.Marco ,si asta ne-a spus-o alta doamna ,lucru care ne-a facut placere.

Erato ,poate ca copilul in aceste momente exteriorizeaza in felul asta suferinta ,despartire traumatica peste care trebuie sa treaca ,si apoi sa se linisteasca.





Poze

#18
simo2net

simo2net
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 27 iunie 2012 - 20:46

Prima saptamana acasa a fost "saptamana de miere". De fapt, au fost vreo trei saptamani de miere. Puiul (avea atunci aproape 2 ani) era cuminte si ascultator, atent la tot ce se intampla, nedezlipit de mine (dar nu era vorba de atasament, ci de dependenta - trecuse deja printr-o schimbare majora, trebuia sa fie atent sa vada ce mai urmeaza).
In prima noapte petrecuta la noi dupa ce l-am adus definitiv acasa (mai fusese pana atunci in calitate de musafir) si-a plans dorul dupa AM - era un plans asa cum nu-i mai auzisem nicicand, si nici nu l-am mai auzit de atunci.
I-am pastrat obiceiurie pe cat posibil, am redus la minimum stimulii din afara familiei, jucarii, rude, prieteni si le-am introdus pe toate treptat, atunci cand am simtit noi ca este pregatit sa mai faca inca un pas din marea schimbare.
Am vorbit incontinuu explicand ce i s-a intamplat, prin ce trece, ca a ajuns acasa la mami si tati, ii aratam albumul lui (care o continea si pe AM evident, si pe noi, la primele intalniri) si ii explicam cum am aparut noi in poveste, etc.
Dupa cele trei saptamani de miere, a inceput usor-usor revolutia, care inca mai continua (a trecut deja mai bine de un an de atunci). O perioada lunga am avut o relatie de love & hate. Noi invatam la fiecare pas sa fim parinti si sa il iubim asa cum ii trebuia lui, nu cum ne-am fi dorit noi, iar el se straduia sa ne arate ca "ok, am ajuns la voi, e fain aici, am multe de facut, dar trebuie sa fie cum vreau eu". Parea ca nu il intereseaza ca noi suntem parintii lui, putea fi oricine altcineva, daca mergeam in parc nu-i pasa ca nu ne mai vede, isi continua linistit treburile lui (si avea destule). In casa insa, fereaca sfantul sa plec in cealalta camera sau sa ma duc la baie fara el.
Nu vorbea deloc si intr-un timp destul de scurt lipsa limbajului l-a determinat sa aplice alte metode de comunicare - muscat, zgariat, ciupit, lovit, trantit pe jos, aruncat orice avea in mana etc. El a devenit violent si noi disperati. Nu a fost deloc o perioada usoara, reactiile noastre nu au fost mereu cele mai bune probabil, insa dragostea crestea pe zi ce trece si simteam din ce in ce mai multa incredere din partea lui.
Acum suntem intr-o relatie fireasca parinte-copil de 3 ani, a inceput sa vorbeasca un pic si lucrurile au devenit deodata mai simple, noi am invatat sa il cunoastem si nu ne mai agitam la primul tipat, manifestarile violente fata de noi s-au rarit considerabil. Este cand un inger care ne arata (ca de spus inca nu spune) cat de mult ne iubeste, cand un mic dracusor care trebuie sa faca numai ce vrea el.
Concluzia la acest mesaj lung este ca prima spatamana poate fi mai usoara (mai ales daca puiul a mai fost in vizita, cum a fost cazul nostru, si nu am luat-o chiar de la zero cu obiceiurile zilnice) dar ca perioada de adaptare (si modalitatea de adaptare) difera foarte mult de la caz la caz. Copiii reactioneaza diferit, uita foarte putine (in cazul puiului nostru raman mereu uimita ce memorie fantastica are) si nu stii niciodata cand scot la suprafata fapte/aminttiri pe care tu le credeai clasate.
Erato, nu-l cunosc pe baietelul tau, dar din ce am citit pana acum despre voi, reactia lui este fireasca. Inarmati-va cu rabdare, vorbiti eventual cu un psiholog care sa inteleaga exact despre ce e vorba si sa va invete cateva "trucuri" pentru momentele violente si va trece si perioada aceasta.



#19
Bellaiza

Bellaiza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 156 mesaje

Postat 28 iunie 2012 - 00:07

Erato, nu am scris de ceva vreme, dar acum, iata-ma asternand aceste randuri. Toti copiii au perioade si perioade. Unele mai bune, altele mai putin bune. Nu tine de modalitatea in care ai devenit copilul cuiva. Si puiul nostru aproximativ un an nu a dat semne de rasvratire. Cu noi era foarte o.k. La gradinita unde se stia ca e adoptat, nu a fost ajutat de educatoare, iar copiii, copii fitosi care stiau cate in luna si in stele, nu ca le-ar fi fost necesar, il izolasera...Puiul nostru crescuse la tara, ce frumos, zic eu care am crescut la oras, dar slava, Domnului, la curte, stia totul despre animale si...cam atat...A, mai stia cum se face bulionul pe pirostrii...doar ca in relatia cu copiii nu ii folosea. A fost o perioada in care ne-a ajutat foarte mult psiholoaga gradinitei care norocul nostru este si a scolii unde el invata acum. Cand copilul reactioneaza asa, el vrea sa transmita un mesaj. Puiul nostru ne-a zis ca la inceput a crezut ca noi l-am adus pe lume si...l-am abandonat si ca supararea i-a trecut cand a realizat ca noi doar am vrut sa fim parintii lui. Tot timpul i-am explicat ca tot ce facem e spre binele lui, iar acum suntem foarte bine si ca rezultate scolare si in relatia cu copiii. Mereu i-am vorbit ochi in ochi si am stabilit reguli inclusiv pt noi, parintii. Am stabilit intai o relatie bazata pe incredere, nu am incercat sa ii dam multe jucarii, nu am iesit nici pana acum din tara si desi spune ca are colegi care au fost la Paris sau in China, i-am spus sa ii intrebe ce au aflat despre obiceiurile oamenilor de acolo. A venit fericit acasa si ne-a spus ca nu au inteles nimic...Si uite asa, incet-incet lucrurile s-au rezolvat. Oricum, interzice categoric sa blameze asistenta sociala oricui, da-i incredere in el, asigura-l de iubirea voastra, dar fiti fermi. Va fi bine!

Poate l-ar ajuta sa faca un sport. Noi facem dansuri si inot. Au fost primele concursuri castigate si asta ii sedimenteaza increderea in el.

[flo]

#20
loriana74

loriana74

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 105 mesaje

Postat 28 iunie 2012 - 12:33

Erato , nu sunt , din nefericire pentru mine , in situatia voastra inca , dar din cate am inteles , ingrijorator ar fi fost daca nu ar fi aparut aceste reactii.Faptul ca ar fi dorit sa va intre in voie 100% nu ar fi fost deloc in regula . Acum , probabil , va testeaza limitele si puterea de acceptare, vrea sa se asigure ca , orice ar fi , voi sunteti langa el.Este normal sa fie asa . Mult curaj si multa rabdare![pup]


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -