Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Hai Rocsy! Bravo mamici! Iul-aug 2012 (46)


208 raspunsuri la acest subiect

#201
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.938 mesaje

Postat 26 iunie 2012 - 07:41

Fetelor, sunt necajita. Eric a facut icter acasa, de aia este asa de somnolent. Azi ne-a vizitat acasa infirmiera locala, l-a cantarit, a pierdut 11% din greutate [q]. Avem regim strict de papa din 2 in 2 ore cu supliment (din biberon...)dupa fiecare masa 15-30ml muls sau formula. Eu ma mulg toata ziua sa ii dau, obtin deocamdata vreo 20 ml odata, f putin, si asta explica de ce scade, nu se satura. Ma rog la D-zeu sa se redrezeze, maine il cantaresc din nou sa vedem cum continuam alimentatia. Pana la urma conteaza sa fie bine hranit si sa creasca. Sunt tare suparata, am si plans, mi se pare ca si-a pierdut culaorea frumoasa din primele zile si e ba galbior, ba rosu inchis. Somnolenta ma exaspereaza, cum sa fac sa se duca mai repde icterul asta. Daca trebuie, ma intorc cu el in spital. Cand eram acolo nu mi-au zis ca trebuie pus la lampa sau ceva, doar ca gradul de iter era in limite normale, insa poate sa creasca. Preferam sa s e intample in spital, sa il trateze.

Biribu, ma bucur pt voi, Zachary sunt sigura ca e un dulce cum ii spune numele. As vrea sa aud parerea ta despre icter si luarea in greutate, ce ar trebui sa mai fac? Alte probleme nu are. Sa ii dau oare formula sa stiu o treaba? Nu va spun ce usurata am fost sa il vad ca bea biberonul cu putin lapte muls, macar vedeam concret cat papa.

Delia, ma bucur enorm ca Laila evolueaza bine, prematurii sunt niste luptatori si deloc lenesi (aluzie- Eric).

L-am vazut si pe gingasul Nectarel cum ne saluta din casuta lui.

Frumoasa si emotionanta odisee avem, si partea ei cea mai interesanta de abia a inceput.

Rocsy,Ali, sunt alaturi de voi cu gandul.

Va pup, ma duc sa ma mulg ca vine masa de seara.

Mami de Eric Ioan (21.06.2012)

"Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri pe care nu le vom vedea" (John W. Whitehead)

#202
Biribu

Biribu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.081 mesaje

Postat 26 iunie 2012 - 08:03

intru repede sa ii pun motzate lui Rocsy

[majoreta][majoreta][majoreta][majoreta]
[majoreta][majoreta][majoreta][majoreta]
Nastere usoara si pui sanatos!!!

Ali tu urmezi [:)] [pup] Baga repede inghetata sa te dregi!

Fleur
icterul e normal si nu trebuie sa te ingrijoreze. se rezolva la lumina zilei, practic lampa cu ultraviolete in spital asta face. il poti lasa in pampers pe balcon sau la fereastra la lumina multa, nu direct in soare insa. daca e prea somnolent merita sa-i faca o bilirubina, se vede cit de mare e si se decide daca il lasa in pace sau e nevoie sa-l puna la lampa. al meu avea parca vreo 9 si nu a avut nevoie de nimic, i-au repetat-o inainte de plecare, era tot pe acolo, nu crescuse, asta era important.
cu masa: nu cred ca nu ai lapte, insa cu pompa nu va iesi niciodata cit iese cind suge bebe. nu te panica, stai calma si nu e repezi in LP. pune-l la sin si la o ora, stimuleaza-l, cit de putin suge tot e ceva. ti-am mai zis, dezbraca-l, pune-l direct pe pielea ta, sa fie racoare in casa - sa ii fie putin frig ca sa vrea sa suga. copiii mai mari la nastere iau mai incet in greutate oricum. si detensioneaza sinii inainte de supt, sa fie sfircul mai moale sa-l poata agata usor, plus ca e greu de supt daca sunt f congestionati. hai nu te necaji si o sa fie bine [pup], o sa recupereze el, si ai grija de lapticul tau ca e f pretios [flo]



Mami de A 5.02.07, T 27.06.08 si BB 3

#203
michelle1981

michelle1981

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.437 mesaje

Postat 26 iunie 2012 - 10:01

Neata haideti la [cafea]



Ada - e un scump Nectarel, l-am vazut si eu

Si Laila - e o dulcica!

De Eric nu mai zic nimic ca e tare frmusel

Asteptam poze si cu celelalte piersicute





Fleur - eu as zice sa nu te mulgi, lasa-l pe el sa suga singurel. Referitor la icter Bianca si la o luna avea inca, icterul copilului alaptat la san si a trecut de la sine, nu am facut nimic (avea 5 bilirubina la o luna). La 2 luni nu mai avea icetr.

Tin minte ca dr imi daduse sa ii dau fenobarbital si sa ii fac radiografie la ficat[alcool][bang]





*************************

Mami [mamica] de Bianca Maria (04.08.2010) si [gravi]34+ cu [fetita]

AMR 5+

#204
freedelia

freedelia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.684 mesaje

Postat 26 iunie 2012 - 10:02

Fleur -- la fel ca Biri iti spun si eu, NU TE GRABI LA FORMULA!!! O scadere in greutate e 11% nu e grav deloc, abia dupa 15% trebuie sa te ingrijorezi. Cauta numarul La Leche League, suna-i, ei te ajuta mai mult decat doctorii in primele zile, asta iti spun din experienta. Doctorii imediat iti spun sa bagi supliment si te panicheaza, nu e cazul.



Tine copilul la san cat de mult poti. Cand adoarme, dezveleste-l, gadila-l. Daca nu se trezeste, pune-l jos si inceara din nou intr-o ora. In cateva zile se stabileste lactatia bine si el prinde putere sa traga mai bine din san, dar daca ii dai bibe, nu mai exista incentive sa traga de la san. Mare grija cu bibe in primele saptamani, daca e musai supliment si ti-e frica sa nu scada prea mult, da-i cu siringa, laptic muls de la tine.



Nu plange si nu te stresa, ca afecteaza si laptele (let down-ul) si copilul, are simte starea ta si e agitat. 20 de ml e mai mult decat suficient!!! Doar ai grija sa nu treaca mai mult de 2 ore fara sa manance, ca se creaza un cerc vicios, de la lipsa mancarii devine somnoros si de la somnolenta nu are putere sa manance.



Bafta!



Rocsy -- bafta multa azi, sa fie totul bine, operatia usoara si bebe papacios!



Eu de 3 zile ma simt rau, nu pot sa mananc, am o durere de cap si o stare de greata continue si o slabiciune de nu pot sta in picioare. Azi am avut controlul la doctor si mi-a zis sa raman in spital saimi faca analize complete si sa vada daca e cazul sa nastem mai repede. Asa ca sunt in spital, i-am zis lui Coleman ca daca tot m-au internat, sa o terminam o data ca urasc spitalele... Va tin la curent, daca va fi, probabil va fi maine oricum, nu azi, decat daca gasesc ceva grav (suspecteaza ca ar putea fi pancreatita).



Michelle -- trimite-mi pe pm adresa ta de email sa iti trimit poza wrapului.



Va pup!







Delia, [gravi] 37+ cu [baietel] si mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)



POZE



#205
iul_aug_2012

iul_aug_2012

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 236 mesaje

Postat 26 iunie 2012 - 10:08





[flo][flo][flo]Capitol nou[flo][flo][flo]






#206
Pusi

Pusi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 210 mesaje

Postat 26 iunie 2012 - 10:18

Neta buna mamici si burtici,
Michelle, multumim de coffe...foarte bunaaa.

Ada, Nectarel e un scump...a mai crescut si e un frumusel. Il salutam si noi.

Fleur, imi pare rau de Eric. Asa cum zice Biri, Delia, nu te arunca pe LP, mai insista cu laptele matern.

Freedelia, tinem pumnii si la tine...sa ne tii la curent daca cumva nasti azi-maine.

R_ocsy, nastere usoara sa ai. Suntem alaturi de tine.
[majoreta][majoreta][majoreta][majoreta][majoreta]


35+ [fetita]


"E bine ca timpul care se scurge sa nu ne macine si sa ne piarda, ci sa ne implineasca". A.de S. Exupery

#207
maria0408

maria0408

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 820 mesaje

Postat 26 iunie 2012 - 10:46

Buna dimineata, vin si eu cu un fresh.

Michelle multumim de capitol, sa fie cu vesti bune.

Fleur incearca sa bei mai multe lichide, ceaiuri, is vitamine sau altele de gen pt.stimularea lactatiei.Ai inchiriat o pompa, cei 20 ml ii obtii dupa ce suge Eric? Ca sa fie concludent rezultatul cantarii ar treb.ca si cond.sa fie sensibil egale- ac.ora a zilei, dupa sau inainte de mada etc. Altfel e f.usor sa. inregistrezi variatii mai ales de ordinul gramelor sau zecilor de grame.

Freedelia multa sanatate sa ne tii la curent.

Ali de ce nu ai bagaj? Nici macar hainele.cu care il scoti pe bebe?

#208
nycosia

nycosia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 128 mesaje

Postat 26 iunie 2012 - 11:26

Neata!

Sunt o graviduta care va citeste de la inceput...am invatat multe de la voi eu fiind la prima sarcina!
Felicitari proaspetelor mamici si viiitoarelor mamici, multa sanatate copiilor vostri!
Am gasit o informatie utila pentru cele care au nevoie de ajutorul sotului in prima luna cu copilul :

http://carareflorin....nut-sub-tacere/

36+[baietel]

O zi minunata tuturor!


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -