Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (70)


409 raspunsuri la acest subiect

#21
anabel79

anabel79

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 416 mesaje

Postat 20 iunie 2012 - 19:57

Si eu am studiat problema asta cu injectiile e adev imi este teama dar nici studiile nu ma incurajeaza din fericire dr mea e de aceeasi parere.
asta e un extras http://www.aafp.org/.../0215/p659.html

The National Institutes of Health recommends administration of corticosteroids before 30 to 32 weeks’ gestation, assuming fetal viability and no evidence of intra-amniotic infection. Use of corticosteroids between 32 and 34 weeks is controversial. Administration of corticosteroids after 34 weeks’ gestation is not recommended unless there is evidence of fetal lung immaturity by amniocentesis. Multiple courses are not recommended because studies have shown that two or more courses can result in decreased infant birth weight, head circumference, and body length.23

http://www.ncbi.nlm....pubmed/19101390

sunt multe studii, fiecare face ce simte....desi am colul deschis de 3 sapt nu am facut nico doza si sper sa nu ma razgandesc.

32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni
[gravired] 32+[fetita] [baietel]

#22
Gutuiutza

Gutuiutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 844 mesaje

Postat 20 iunie 2012 - 20:06

Anabel, multumesc de info !
Ai grija de tine si da-i inainte inca 3 saptamani sau cat vrei tu, sa fie sanatosi prichindeii !!!
Nici eu nu sunt convinsa (desi nu am citit studii decat ce v-am citit pe voi) ca as face injectiile acestea, mai ales dupa 33sapt, dar sa dea Domnul sa fie bine si sa nu fie nevoie sa recomande dr.

--------------
MTHFR C677T homozigot, FXIII V34L heterozigot
[gravired] 15+
Multumesc Doamne !



#23
Brigit

Brigit

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.625 mesaje

Postat 20 iunie 2012 - 20:19

Pai dupa 33 sapt incolo nu isi mai au sensul. Problema se pune fix in intervalul 29 -33, cand administrarea lor face o diferenta uriasa. P

[gravired]
Multumesc, Doamne!

_____________________
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

#24
miruna1980

miruna1980

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 490 mesaje

Postat 20 iunie 2012 - 20:29

Stiu ca e cald afara...in schimb mie mi se pare ca aud in zare niste tunete,dar unul dupa altul...o ploua pe undeva?hmmmm....
am citit articolul,merci anabel.Daaaa,tunete se aud,aoleuuu parca mi-e si rica ce va veni dupa atata canicula...furtuni,tunete[:-@]
Balanta, cum ne incurajezi tu mereu pe noi![pup][flo]

[gravired] 35+[baietel][fetita][ruga] sa nasc cat mai aproape de termen si sa fie gemeneii sanatosi


#25
anabel79

anabel79

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 416 mesaje

Postat 20 iunie 2012 - 20:42

cu placere fetelor...si eu vreau ploi[pk][pk][pk]

32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni
[gravired] 32+[fetita] [baietel]

#26
miruna1980

miruna1980

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 490 mesaje

Postat 20 iunie 2012 - 20:45

Eu cred ca raman cu auzul tunetelor[:D]

[gravired] 35+[baietel][fetita][ruga] sa nasc cat mai aproape de termen si sa fie gemeneii sanatosi


#27
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.657 mesaje

Postat 21 iunie 2012 - 01:08

Citat:
citat din mesajul lui miruna1980
A luat bine in greutate dupa numai o zi.[gravired] 35+[baietel][fetita][ruga] sa nasc cat mai aproape de termen si sa fie gemeneii sanatosi
Daca la Bianca mea te referi, nu m-am exprimat eu prea bine probabil. A stat o zi in incubator, apoi intr=un patut normal la prematuri cam 8-9 zile, apoi in salon cu mine. Mai mult de 2 saptamani am stat in maternitate. A scazut pana pe la 1350-1400g, apoi a urcat usor, dar constant.
Am marfa la bazar umanitar DC Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi 'Cos what I feel is the only truth for me

#28
miruna1980

miruna1980

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 490 mesaje

Postat 21 iunie 2012 - 01:19

[bang][bang] scuze ,eu asa intelesem,chiar imi ziceam in gand...oauu,ce minune....intr-o zi si o noapte sa ia atat...cap sec,nu am gandit.....ma bucuram ca ai si iesit asa repede din spital,offfff.Mea culpa ca sunt repezita.

[gravired] 35+[baietel][fetita][ruga] sa nasc cat mai aproape de termen si sa fie gemeneii sanatosi


#29
anne`mary

anne`mary

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.357 mesaje

Postat 21 iunie 2012 - 11:46

Neatza gravidute. Cum va simtiti?
Miruna, esti scumpa tare [pup] Nu te mai scuza caci nu suntem in forma noastra cea mai buna [:D]
Eu sunt cam supi caci al meu sot m-a amanat cu Cta. Trebuia sa plecam azi dar pana la urma plecam maine dupa-amiaza. Abia astept sa-mi vad nepotica de 5 luni [olala]

[gravired] + 22 [baietel] Tudor si [baietel] Stefan

#30
Brigit

Brigit

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.625 mesaje

Postat 21 iunie 2012 - 12:51

Neatzaa!

Noroc ca am adormit o tura buna de la 5 dimi la 9 ca in rest nu prea s-a prins somnul de mine.
Deja e sufocant de cald...

Anne, deci mai stai cumintica o zi. Lasa ca si cand o sa te vezi plecata...ce bine va fi.


[gravired]
Multumesc, Doamne!

_____________________
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg


Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Vitaminele în sarcină 💊

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:38

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

  • Cum a fost testul de toleranță la glucoză?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 00:45

  • Pregatiri

    Julix94
    - Ieri, 22:25

  • Burtica rotunda

    Roxana3001
    - Ieri, 18:47

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -