Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Desfierea??(2)


205 raspunsuri la acest subiect

#191
linasobolina

linasobolina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 444 mesaje

Postat 08 octombrie 2016 - 11:24

Cred ca sunt datoare cu o explicație. Anul trecut in vara, Ioana a primis  ca vine la mare cu noi, ea fugind de la cel cu care era la Tulcea cu un n altul ce o iubea și care vroia sa o ia de nevasta 

Statea la Costinești la mătușa si era împreună cu frații ei si familiile lor. Ok,eu fericită ca in sfârșit ii merge bine.  Când am plecat spre mare m- am oprit sa o iau. Surpriza a fost pentru toată lumea.  Mătușa știa ca eu sunt in comă!!!  Și ea a plecat sa aibă grijă de copil, eu nu știam nimic de ea, fratii fuseseră manipulați după ce furase diverse nimicuri de la ei aruncând vina pe alții.  Iubitul bun cu serviciu ce o vroia de nevasta plângea pe la colturi abandonat...  EA?? S- a întors la fostul, cel care o bătea fără serviciu si care trăia din banii mamei din Spania.  Copil mintit,familie mințiți, singura pe lume din nou. Alegerea ei, eu sunt vaccinata deja. Născută sa fie victima spre a fi salvată.  Când ii este bine nu mai are cine si pentru ce sa o salveze 

.. Asta e 



#192
anil

anil

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 70 mesaje

Postat 10 octombrie 2016 - 07:49

Nu stiu daca m-am exprimat bine in mesajul anterior. Voi, bunicii, sunteti cei care l-au salvat pe Alexandru, voi sunteti cei de care s-a atasat, pe voi va recunoaste ca parinti ai lui. Ioana si restul sunt doar niste piese in acest puzzle care o sa-l afecteze in mai mare sau mai mica masura. Insa el a inteles ca pe voi se poate baza, cu voi se simte in siguranta, voi sunteti cei la care vine cand ii este greu si cel mai important a dezvoltat de mic un atasament sanatos, chiar daca nu de mama biologica.

 

Ioana "a pierdut trenul" demult, pentru ea este prea tarziu. Nu ii stiu povestea inainte de adoptie, dar probabil nu a fost una prea fericita. 

 

In cazul adoptiilor copiilor mai mari unul din riscurile majore este dat de tulburarile de atasament, cat au fost mici neprimind afectiunea necesara (sunt si cazuri fericite in care asistentii maternali si-au facut datoria exemplar), iar urmarile sunt pe toata viata.



#193
Caroline

Caroline

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 201 mesaje

Postat 12 octombrie 2016 - 05:28

Offf ce rau imi pare de Ioana. Chiar ca nu mai e nici o speranta cu ea. Dar Alexandru este o bijuterie, si daca s-a maturizat precoce este o sansa pentru el sa fie mai putin afectat in viitor de destinul mamei, destin pe care singura si-l deseneaza.

Am avut si eu pe cineva in familie asa. Un var. Era copil biologic din parinti bine educati. Terminase dreptul prin anii '70. Nu era putin lucru. Nu lucra. Ii gasise taica'su un post de jurist pe la o intreprindere. Nu se ducea. Vorbeai cu el - ti se parea absolut normal. Si a doua zi fura butelia bunicului si o vindea ca sa mai aiba parte de o saptamana de distractie, nemarcat de faptul ca-si lasa bunicul in frig si desnadejde. Avea toate viciile. Parca destinul a adunat tot raul familiei si l-a aruncat acolo, in curtea lui. A sfarsit pe la vreo 45 de ani pe strada, intr-un atac de cord.

Fiul lui nu l-a mostenit. Tot asa ca Alexandru, era maturizat de mic si a reusit sa isi urmeze drumul drept in viata cu o mama responsabila alaturi. 



#194
Mada

Mada

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 865 mesaje

Postat 21 februarie 2018 - 15:14

Lina, cum sunteti?



#195
linasobolina

linasobolina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 444 mesaje

Postat 18 noiembrie 2018 - 20:31

Bună, celor care ne stiu povestea si celor care o vor descoperi.  Am noutăți! Ioana e din nou mămică.  Deși i am schimbat steriletul,  a decis iubitul actual ca dorește un copil, asa ca a făcut un copil,  pe comandă.  E in spania cu un iubi rromi de clan, care o iubește,  nu bea si nu o bate, asa ca ce contează dacă e țigan, nu are casa, job, e manelist și agramat?? Ea e fericită, sau era... Povestea se repeta,  ea a rămas cu bb si soacra care muncește la camp, el a plecat în irlanda sa lucreze in fabrica de chipsuri.  Alexandru a aflat că are o soră insa e îngrijorat că e cam urâtă di n7 o va lua nimeni, pentru ca el știe că ioana nu poate avea grija de copii si ce va face bebelușa?? In rest suntem ok. Alexandru a crescut,  e in club de excelență la literatura si matematică.  Ne plimbam prin lume, învățăm, descoperim.  Sănătoși sa fim sa putem fi împreună.  Din pacate nu putem conta pe nimeni nici pe mamă nici pe tată.  Noi si atât.  Dumnezeu sa ne ajute!



#196
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 21 noiembrie 2018 - 11:32

Mult success Lina! Sanatate si putere de munca va doresc!  [flo2]



#197
pogonici1977

pogonici1977

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.039 mesaje

Postat 09 iulie 2019 - 14:08

linasobolina..ti-am urmarit povestea de cand ai postat multii anii urma...poate ne mai spui ce face Ioana si bebelusa ei..si Alexandru



#198
linasobolina

linasobolina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 444 mesaje

Postat 23 septembrie 2019 - 05:40

Buna dragele mele!

Suntem bine. Alexandru e mare, are 9 ani și este cu noi. Incercam sa trăim frumos si sa completăm bagajul cu de toate.  Religie, sport, educație, turism, luni diferite, culturi diferite.

E un copil deștept, intuitiv si foarte realist.

Pentru ca nu stim ce aduce ziua de maine ne bucurăm maxim de cea de azi.

Din pacate,  suntem singura lui opțiune 

 

Ioana, ca de obicei.  Deocamdată e în spania,  fetița are un an. Face parte dintr-o familie de rromi. Ea e mulțumită, apreciată și iubita. Dar atât.  O duce greu, de azi pe mâine si ar vrea sa se întoarcă.  Bate apropouri...

Complicat

I-am explicat, ca din punctul meu de vedere, sa nu amesteci lumile, ca să fie bine.  Apă curata, cu pământ roditor,  amesteci iese noroi..

Ăsta e

Alexandru știe, o iubește dar o judecă 

În rest, muncă,  școală, idei noi. 

Am un site al meu, așa, de curiozitate www.antoaneta-istrate.ro

Incerc sa ajut părinții ce vor sa adopte cu sfaturi.  Sunt necesare pe termen scurt si lung



#199
linasobolina

linasobolina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 444 mesaje

Postat 23 mai 2021 - 23:23

Povestea noastră la tv

#200
linasobolina

linasobolina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 444 mesaje

Postat 23 mai 2021 - 23:24

Pentru cine mai ne știe, suntem ok. Creștem, îmbătrânim, intinerim


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -