Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (69)


341 raspunsuri la acest subiect

#21
Brigit

Brigit

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.625 mesaje

Postat 11 iunie 2012 - 13:30

Ceva- ceva au scazut totusi. Cu kilogramele eu pun capul in pamant ca am 80. guilty as charged, cred ca intru in categoria Luciu, care punea cate 25 de kile pe sarcina.

Bine, la mine a fost ghinion de nesansa cu kilele, la inceput de fiv-uri aveam 62, ceea ce la 175 nu era mult, iar la inceputul sarcinii aveam 74. Acum si astia doar nu se asteapta sa nu iei nimik. Eu mai faceam si sport, acuma stand numa la pat din s 8 am tot adunat. Stiu ca impacteaza si doza de anticoagulant kilele astwa, dar ce poti sa faci...

[gravired]
Multumesc, Doamne!

_____________________
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

#22
balanta_tm

balanta_tm

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.129 mesaje

Postat 11 iunie 2012 - 13:40

nici mie nu mi se par multe 75 de kg. dar deh, unii au idei fixe [:D].
si mai zicea ca oricum la gemelare e mai prudent sa cresti un pic doza de clexane daca ti se pare ceva suspect cu rezistenta pe artere.

cred ca ati vazut ca a scris miruna la odisee ca este ok, doar ca nu ii merge netul.

#23
balanta_tm

balanta_tm

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.129 mesaje

Postat 11 iunie 2012 - 13:43

a propos de kg luate in sarcina: mama a luat de fiecare data cate 30. si le-a dat jos cam in trei sfert de an de fiecare data.

#24
Brigit

Brigit

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.625 mesaje

Postat 11 iunie 2012 - 13:45

Balanta, asa e, si eu sunt pt o atitudine mau prudenta. Faci 0.8 deodata sau 0.4 la 12 ore?
Ma bucur ca miruna si bbii sunt ok.

[gravired]
Multumesc, Doamne!

_____________________
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

#25
balanta_tm

balanta_tm

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.129 mesaje

Postat 11 iunie 2012 - 13:48

0.4 la 12 ore o sa fac.
noroc ca am ceva stoc de clexane de 0.6 si am de unde sa scot 2x0.4, ca numai dupa scrisori medicale pt clexane nu il trimisesem pe sot...

#26
anne`mary

anne`mary

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.357 mesaje

Postat 11 iunie 2012 - 13:52

neatza fetelor. Miruna am tras o sperietura cu tine....am mancat 2 pagini gandindu-ma cu groaza ca la final ne spui ca ai inceput sa pierzi din dop. Dupa ce balanta ti-a zis ca nu pare a fi dogul gelatinos si mi-am reveni observ ca nu ne-ai salutat de dimineata. Nu te mai juca cu sufletul meu ca eu va am pe voi ca exemplu. Daca voi rezistati, rezist si eu.

Balanta, dr te "cearta" pt cele 75 de kg din cauza dozajului cu X sau pur si simplu are o problema cu greutatea ta? Caci tu ai pus doar 12 kg si nu te poate acuza ca ai luat exagerat de mult. Sau ar trebui sa ramana insarcinate doar femeile care au 40 de kile? Ca ma infurii acum. Eu in urma tratamentelor hormonale urmate, am luat 10 kg. La inceputul sarcinii aveam 81,5 kg cu 173 inaltime. Acum am 90 kg. Pana la final nici nu vreau sa ma gandesc cat voi mai lua dar de 4 ani ma chinui sa am un copil si il iau de gat pe dr care ar face insinuari la adresa greutatii mele.
Eu acum am o alta problema. Stau in pat de 2 zile caci m-am certat cu contractiile saptamana trecuta. Mi=am inclinat patul, stau mai mult la orizontala, m-am linistit sufleteste iar contractiile au disparut. Observ insa ca am ramas cu dureri in partea de jos....in zona pubiana [:I] mai evidente in partea stanga. Nu ma tin de pereti de durere dar eu o sesizez. Ma doare cand stau in pat si cand ma ridic. Am luat un nospa dar nu cedeaza. Aveti cumva idee ce ar putea fi? Sa o sun pe asistenta dr? Miercuri ma vad cu el... sa astept pana atunci? Sunt linistita pt ca am scapat de contractii iar durerile astea nu sunt mari. Nu am totusi pace pt ca nu stiu ce sunt, daca sunt normale sau daca scrie "probleme" in dreptul lor. Voi ce ziceti?

[gravired] + 22 [baietel] Tudor si [baietel] Stefan

#27
anabel79

anabel79

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 416 mesaje

Postat 11 iunie 2012 - 13:54

Si eu am primit raspus de la dr Uscatescu si raportat la kgmele dar si la faptul ca arterele sunt bune am ramas la 0,4.am reuntat de 1 sapt la aspenter si sunt curioasa cum ies la echo de vineri, apoi decid dc modific doza.

Balanta cand stai pe stanga nu se intareste deloc burta ...de fapt nu se face mai stramba ca si cand e un bebe acolo, la mine fetita e pe stanga si se duce cu totul intr o parte?

32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni
[gravired] 30+[fetita] [baietel]

#28
Brigit

Brigit

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.625 mesaje

Postat 11 iunie 2012 - 13:56

Sa fiu sincera eu chiar ma asteptam sa pun kg. Eu aveam ramase dupa prima sarcina, cea care s-a oprit in ev vreo 4-5 kg. Si apoi ma pregateam pt alte fiv-uri, nu am tinut regim ca intelesesem ca dauneaza calitatii ovocitelor sa faci cura de slabire si fiv. Asa ca eram ceva mai implinita cand am ramas, greturi am avut dar nu sa imi vars sufletul, asa ca nu am dat jos deloc.
Acum eu am cunoscut si tipe care nu s-au ingrasat deloc in sarcina si au pus kg cat au alaptat. Eu sper sa le dau jos atunci fie chiar si numai datorita faptului ca o sa fac miscare.

Din seria neuronul gravid, ii scriu sotului mesaj: am programarea confirmarii la morfo. Nu pricepeam deloc ce nu intelege omul, ca mi se parea ca am spus f clar.

[gravired]
Multumesc, Doamne!

_____________________
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

#29
Brigit

Brigit

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.625 mesaje

Postat 11 iunie 2012 - 14:02

Anne, pe mine observ uneori ca ma tine -nu e chiar o durere- cand ma ridic din pat cam repede. Cred ca se mai intind pe acolo lucrurile. Cand faci morfo?
Edit: hai ca am citit acusi ca miercuri. Au luat vacanta toti neuronii, clar

Balanta 0.4 *2 e ff ok, fractionarea dozei e buna si in vederea cezarienei.

[gravired]
Multumesc, Doamne!

_____________________
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

#30
balanta_tm

balanta_tm

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.129 mesaje

Postat 11 iunie 2012 - 14:19

anabel, iar ai contractii cand stai pe stanga? eu nu am - e singura parte pe care mai pot sta. bb1 mereu ma inghionteste din cauza ca stau pe stanga, dar nu am ce face.
burta se boteste doar cand isi pune el funduletul sau piciorusele in anumite unghiuri, dar nu se intareste.
tu faci clexane de 0.4?

anne, in afara de rezistenta nesatifacatoare pe artere, dr ma cearta de kg si pt ca am varice iar sarcinile mi le-au agravat. kg in plus la o persoana cu varice, le agraveaza si apare riscul de a face tromboze (deci eu am risc dublu de tromboze: si de la trombofilie, si de la varice).
dar n-am ce face, nu pot trai cu aer in sarcina, trebuie sa mananc...

brigit, cand ai morfo?


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -