Sari la conținut

Sari la conținut


* - - - - 3 voturi

Barbatul si femeia sunt egali; ADEVARAT sau FALS?


31 raspunsuri la acest subiect

#11
MihaiTexas

MihaiTexas

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 259 mesaje

Postat 09 iunie 2012 - 07:01

@bird70

“Mihai,
tu scoti in fata biserica ortodoxa si justifici in felul asta faptul ca tu crezi in superioritatea barbatului.”

Nu cred in superioritatea barbatului, insa nici intr-o egalitate fortata si poate, neimportanta, intre barbat si femeie; ci cred asa:
Cele 2 persoane, barbatul si femeia, sunt egali in fata oricarui adevar si a oricarei minciuni.

“Alte biserici crestine au femei preoti si nu predica superioritatea barbatului.”

Asta inseamna ca acele biserici nu respecta lucrurile scrise in cartile lor "de capatâi". Dupa bibliile aflate in acele biserici, se pare ca femeia nu are voie sa participe nici macar la “adunari” (am aratat asta mai sus, in mod neintentionat). Iar "superioritatea barbatului" ati vazut-o predicata, unde? In Biserica Ortodoxa? Nu se poate, pt. ca noi avem si pe Dumnezeu si pe Maica Sa, si Sfinti si Sfinte, si prooroci si proorocite (sau persoane care au duhul marturisirii). Dimpotriva, spun eu, ca bisericile care se roaga numai la Domnul - nu si la Maica Domnului - sunt biserici misogine.

#12
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 09 iunie 2012 - 11:57

Biserici misogine?

Intelegand misoginismul ca lipsa de incredere fata de calitatile morale ale femeilor ar insemna ca toate bisericile sunt misogine.







--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

#13
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.643 mesaje

Postat 09 iunie 2012 - 12:58

Mihai, si daca femeia respecta ce scrie in biblie si in ce inseamna invataturi teologice, inreaba doar barbatul acasa, dar acest barbat e mai tampitel asa, nu stie, nu pricepe corect invataturile si ii spune femeii lucruri gresite care o duc pe cai gresite. Cum e? E mai bine ca femeia sa stea in nestiinta si in invataruiel gresite, sau sa intebe, sa cerceteze, sa afle adevarul?





Povestea cu caricatura era o gluma, dar na, nu toti aveam acelasi simt al umorului. Pe mine nu m-au distrat deloc celelalte texte, dar lui Marius i-ai spus ca ai ras copios, deci clar ca avem alte chestii ce ne fac sa radem. Cei pomeniti de tine au trait in societati si in vremuri total diferite de socitatatea in care traim noi. Eu nu as lua 'ad literam' astfel de 'percepte' morale si 'invaturi'. Ele trebuie privite in context, cine , cand, cum le-a spus.

Si biblia a fost scrisa tot intr=o vreme cand societatea era alta.






Am marfa la bazar umanitar DC



Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi



'Cos what I feel is the only truth for me



#14
nadaflorilor

nadaflorilor

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.132 mesaje

Postat 09 iunie 2012 - 16:12

Citat:
citat din mesajul lui MihaiTexas

@bird70

“Mihai,
tu scoti in fata biserica ortodoxa si justifici in felul asta faptul ca tu crezi in superioritatea barbatului.”

Nu cred in superioritatea barbatului, insa nici intr-o egalitate fortata si poate, neimportanta, intre barbat si femeie; ci cred asa:
Cele 2 persoane, barbatul si femeia, sunt egali in fata oricarui adevar si a oricarei minciuni.

“Alte biserici crestine au femei preoti si nu predica superioritatea barbatului.”

Asta inseamna ca acele biserici nu respecta lucrurile scrise in cartile lor "de capatâi". Dupa bibliile aflate in acele biserici, se pare ca femeia nu are voie sa participe nici macar la “adunari” (am aratat asta mai sus, in mod neintentionat). Iar "superioritatea barbatului" ati vazut-o predicata, unde? In Biserica Ortodoxa? Nu se poate, pt. ca noi avem si pe Dumnezeu si pe Maica Sa, si Sfinti si Sfinte, si prooroci si proorocite (sau persoane care au duhul marturisirii). Dimpotriva, spun eu, ca bisericile care se roaga numai la Domnul - nu si la Maica Domnului - sunt biserici misogine.


si totusi Mariei Magdalena i s-a permis sa participe in adunari si daca e sa dam crezare faptului ca la inceputul crestinismului diaconitele considerate urmasele Mariei Magdalena predicau am zice ca nu doar participau in adunari ci luau si cuvantul...



Nina,mami de, [fetita]




#15
patou

patou

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 943 mesaje

Postat 09 iunie 2012 - 16:33

Citat:
Cred ca intr-un final as vrea sa ma sfatuiti ce anume credeti ca ar trebui sa indeplineasca un barbat ca sa fie fericit cu o femeie si ce trebuie sa indeplineasca o femeie ca sa fie fericita impreuna cu un barbat, in caz ca credeti acest lucru posibil.




egalitatea bien sûr. Ca un barbat sa fie fericit cu o femeie si invers trebuie sa se considere egali.



“Nu mai este nici iudeu, nici grec; nu mai este nici rob, nici slobod; nu mai este nici parte b#259;rb#259;teasc#259;, nici parte femeiasc#259;, fiindc#259; to#355;i sunte#355;i una în Hristos Isus.“







pe cont propriu



#16
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 09 iunie 2012 - 19:03

Valeu,valeu valeleu....

Pai Mihai tu traiesti dupa ce au spus niste imbacsiti din Evul Mediu?

Suntem in alte timpuri de aia s-a numit atunci si epoca intunericului...unde scrie ca trebuie sange ca sa-l respecti pe Dumnezeu?
Daca iei de bune scrieri modificate si botezate de niste preoti sau calugari care se imbogateau in manastiri si al caror interes era sa domine masele ca sa-si umple ei beciurile si buzunarele....

Pai Dumnezeu e lumina,Dumnezeu fiul s-a sacrificat pentru noi....ce e aia ca-i omora si chinuia Inchizitia ,ii ardea de vii in numele lui Dumnezeu?Ce Dumnezeu e ala care cere sange ca sa fie respectat?

Nu cred, cred ca oamenii se foloseau si luau in desert numele lui ca sa-si apere interesele.
Femeia si barbatul sunt egali si trebuie sa fie respect reciproc.Si atat.Restul vine de la sine.

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."

#17
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.672 mesaje

Postat 09 iunie 2012 - 22:15

cred ca e mai important ce spune Paulin Efisieni:
Sotilor iubiti-va nevestele asa cum Christ a iubit Biserica si S-a dat pe Sine... Neveste supuneti-va sotilor..."

Eu nu vad nici o problema cu aceste versuri, daca Dumenzeu a spus asta, a stiut El de ce a spus-o...si asta il consider "secretul " casatoriei pe viatza.

cum as putea sa nu "ascult " de cineva care isi sacrifica viatza pt mine, care nu m-a dezamagit niciodata, care are o capacitate f. buna de decizie...care in tot ce face nu doreste decat binele meu si al copiilor nostrii si care in final el va fi raspunzator pt deciziile luate?
si de fapt aici vb de situatii extreme, importante cand doar unul treb sa ia ultima decizie...si cand nu se pot pune de comun acord.
nu e vorba de inteligenta, nici de cine are ultimul cuvint...e vb de ce e mai bine pt familie.

e ca intr-un cerc.el nu ia decizi prin care sa o faca pe ea sa sufere.

de aceea cand o fata/femeie se casatoreste, trebuie sa-si aleaga cu multa atentie conducatorul familiei, sa fie sigura ca cel ales o va duce pe drumuri bune.
iar o mama de baiat are o sarcina f. importanta de a educa un viitor conducator de familie.

si chiar daca sotul greseste in deciziile luate, prin rugaciune in familie,prin incredere in Dumnezeu, sunt sigura ca Domnul indreapta orice greseala si in final va fi totul bine.

Casatoria este ca o "corabie" care are nevoie de un singur capitan in charge, nu 2....ca altfel unde ar ajunge..
Dar chiar daca unul singur ia decizia finala asta nu inseamna ca nu tine cont de sfaturile celorlati si de siguranta tuturor de pe corabie.

Dar cea mai importanta porunca este sa-ti iubesti aproapele...asta insemnand desigur si sotul/sotia...deci cand este dragoste in familie...nimic nu o mai poate destrama.
cand e dragoste in familie nu ne mai puteam gindi la mandrie, violentza, infidelitate...

sa nu uitam si aspectul ca uneori e mai greu sa iei o decizie, si deci asta nu e o sarcina usoara pt soti, decat sa urmezi pe cel care ia decizia si e raspunzator.

cat priveste egalitatea in casnicie, cu totii suntem egali in fatza lui Dumenzeu indiferent de gender, faptul ca avem insa atributiuni,sarcini diferite nu ne face mai mari sau mai mici in fatza Lui.



michelle

#18
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 09 iunie 2012 - 22:33

Citat Mihai texas :
" 2. Când un barbat va fi admonestat public de catre o femeie, are dreptul sa o loveasca cu pumnul, cu piciorul si sa-i sparga nasul, pentru ca, astfel desfigurata, sa nu se mai arate în public, rusinata de propriu-i chip. si a meritat-o din plin, fiindca s-a adresat barbatului cu rautate, folosind cuvinte pline de îndrazneala."

Daca un barbat actioneaza in sensul asta, va face inchisoare. [:D]





allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.


#19
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.672 mesaje

Postat 10 iunie 2012 - 00:36

mihai, pana la urma tu ce crezi despre asta, care e opinia ta?


michelle

#20
MihaiTexas

MihaiTexas

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 259 mesaje

Postat 10 iunie 2012 - 10:46

@viviana

Dumnezeu a inaltat femeia din subjugarea in care era aflata inainte de venirea Sa (vezi cum se afla femeia inainte de Hristos, in viziunea lui Zarathustra, Aristotel, si chiar si prin prisma legilor lui Manu). Iisus Hristos a eliberat cu adevarat femeia, inaltând pe Femeia care L-a nascut - intru alaturarea Ei la contingentul dumnezeiesc, si sângele Ei este acelasi cu sângele lui Dumnezeu.

Cand am spus despre anume “biserici” ca sunt misogine”, pt. ca nu se inchina la Maica Domnului, am vrut sa zic ca acele biserici nu ofera femeilor ceea ce e cel mai important pentru punctul lor de vedere al realitatii, anume, Persoana Divina Femeiasca. Dupa parerea mea, aceste biserici care nu se inchina la Maica Domnului micsoreaza ceea ce inseamna cu adevarat femeia, de fapt ucid potentialul feminin divin prin nerecunoasterea specificului.


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -