Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Care este Dumnezeul tau?


183 raspunsuri la acest subiect

#171
My_Lady0091

My_Lady0091

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.630 mesaje

Postat 29 septembrie 2012 - 11:47

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa
[:D]stiu ca nimic nu-mi prejudiciaza drumul...e greu sa fi degajat pe forum mai ales la SC, ca daca se face o gluma mica, se intelege cu totul altceva...lumea se simte ofensata.imi place sa discut cu tine si sper ca nu te supara intrebarile mele.cum adica sperantza sta in noi? ce putere avem noi?mie mi se pare ca sutnem asa de fragili,incat nu prea imi pun sperantze mari in fortele propri.cat despre echilibru...greu de gasitunde vreau sa ajung este ca, fara Dumenzeu, fara ajutorul Lui suntem "un nimic", o veste rea ne da pe spate, o boala ne face sa nu ne mai sculam dimineatza, o vorba urita ne raneste inima...Doar Dumenzeu ne poate da speranta si putere sa trecem peste tot.michelle
[:)] Of, Michele...da, in fata divinitatii suntem fragili dar noi intre noi nu suntem asa fragili, dimpotriva daca am fi fost asa fragili poate am fi fost incapabili de a produce asemenea dezechilibre in natura si multe alte aspecte negative.Si da, speranta sta in noi!Crede-ma nu va veni Dumnezeu sa ne rezolve problemele, noi trebuie sa ne trezim din "betia puterii" si sa salvam ce se mai poate, sa reconstruim, sa ne regasim...sa reechilibram balanta.E haos, Michelle, peste tot, se vede lesne!Si Dumnezeu nu e femeia noastra de serviciu!Ori de autodisciplinam, ori pierim.Ceea ce dam universului, aia primim, mai devreme sau mai tarziu.Niciodata universului si in speta divinitatea nu va raspunde binelui cu rau ci, poate va repara raul prin bine si binele prin rau, lucru pe care mintea umana nu il poate intelege...gen "vaaaiii de ce eu fac numai bine si gasesc numai rau...de ce mi se intampla numai mie"...se numeste evolutie Michelle...in momentul cand omul vede dincolo de reguli, frici, toate acelea care ne fac mici si limitati...se apropie de divinitate tot mai mult...Nush daca m-am facut inteleasa, astfel de discutii au nevoie de timp...si spatiu si reglarea "antenelor" din interiorul nostru.[pup]"Scrie o poezie cu UNISOL in bucatarie"
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca


#172
gabidaniela

gabidaniela

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 659 mesaje

Postat 02 octombrie 2012 - 22:03

michelle-usa stiu ca religia si credinta sunt doua lucruri diferite. eu vorbeam de religie, de indoctrinare, de nepunere a mintii la contributie.
sincer, ma amuza de fiecare data argumentul "este adevarat pentru ca asa scrie in biblie". pai asa pot zice si ca dracula exista cu adevarat, ca scrie in carte. na, fiecare cu cartea lui.
in rest, ca sa raspund la intrebarea din titlu, dumnezeul meu este acelasi ca al lui My_Lady0091

#173
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 03 octombrie 2012 - 01:10

Citat:
citat din mesajul lui gabidaniela

michelle-usa stiu ca religia si credinta sunt doua lucruri diferite. eu vorbeam de religie, de indoctrinare, de nepunere a mintii la contributie.
sincer, ma amuza de fiecare data argumentul "este adevarat pentru ca asa scrie in biblie". pai asa pot zice si ca dracula exista cu adevarat, ca scrie in carte. na, fiecare cu cartea lui.
in rest, ca sa raspund la intrebarea din titlu, dumnezeul meu este acelasi ca al lui My_Lady0091


Citat:
eu vorbeam de religie, de indoctrinare, de nepunere a mintii la contributie.


de asta am tot vb si eu si am vazut ca predomina in BO( no,offense) si mai ales la cei care nu cunosc Biblia.

ca e amuzant sau nu argumentul cu Biblia, mi e mi se pare imp pt ca altfel de unde stii ce e bine si ce e rau, ce e adevarat ce nu e...
dupa ce te ghidezi?

Citat:
pai asa pot zice si ca dracula exista cu adevarat, ca scrie in carte. na, fiecare cu cartea lui.

depinde autorul cartii si cat de mult te ajuta in viata ce citesti si cat e de aplicabila.

este o mare...mare diferentza intre Biblie si alte carti.

Citat:
dumnezeul meu este acelasi ca al lui My_Lady0091


care Dumenzeu? care face ce? ce relatie putem avea cu El? cum comunicam cu El? cum stim ce vrea de la noi? cum arata acest Dumenzeu (caracterul)? ce vrem de la El? viata eterna...cum crezi ca va fi/daca va fi?
cand spui ca esti crestin, ce insemna asta?

etc...etc...sunt multe intrebari care eu mi le-as pune( de fapt mi le-am si pus cu multi ani in urma) nu doar as crede ca e acolo o Forta.

de asta eu am facut o scurta descriere a Dumenzeului in care cred.

michelle

#174
greieras

greieras

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 976 mesaje

Postat 04 octombrie 2012 - 09:21

Gabidaniela, My_Lady0091, voua va trebuie mult mai multa credinta decat noua. Dincolo de experienta noastra personala cu Dumnezeu, noi avem la baza on sumedenie de atestari istorice, care suporta in totalitate atat Noul cat si Vechiul Testament. Sunt mii de manuscrise care au fost puricate si comparate de-a lungul anilor, si de aceea mie personal imi este mult mai usor sa cred in Dumnezeul din Biblie decat in orice alt dumnezeu.



Voi pe ce va bazati. Pe "asa simt eu"? Pur si simplu sunt curioasa.



Biblia este o carte extrem de complexa. A fost scrisa pe perioada a cateva mii de ani de zeci de persoane. Toti, intr-o unitate perfecta descriind o relatie cu un Dumnezeu care s-a revelat concret. Stim care ii este numele, stim care ii este caracterul, stim ce doreste de la noi si stim cum sa ne raportam la el. Astea sunt lucruri extrem de importante. Profetiile care au fost facute in Biblie s-au implinit cu punct si virgula, asta este o dovada importanta a veridicitatii Bibliei.



Dumnezeul despre care vorbiti voi cine e? Are un nume, care sunt trasaturile lui de caracter. Ce spune despre viata, moarte...? Ce asteptari are de la voi? De unde stiti cum sa va raportati la el? Ce dovezi aveti?



Eu nu ma bazez pe sentimente cand cred in existenta lui Dumnezeu. Sunt prea cerebrala, am nevoie de dovezi.



Aud in jurul meu tot felul de lucruri extrem de interesante. Vecina din dreapta e convinsa ca bunica ii poarta de grija de undeva de acolo(bunica fiind decedata) daca o intrebi de unde stie, imi spune ca asa simte ea (ca a iubit-o mult bunica). Si ca ea intalnesc multi. Incerc sa am un argument logic, cu dovezi...nimic. Refuza sa gandeasca logic.



Gloria si Eva (22 dec. 2004)





Vara 2011





Evil thrives when good men do nothing











#175
My_Lady0091

My_Lady0091

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.630 mesaje

Postat 10 octombrie 2012 - 14:25

Citat:
citat din mesajul lui greieras
Gabidaniela, My_Lady0091, voua va trebuie mult mai multa credinta decat noua.
fara cuvinte...[8]"Scrie o poezie cu UNISOL in bucatarie"
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca


#176
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 10 octombrie 2012 - 18:49

Citat:
citat din mesajul lui greieras
Gabidaniela, My_Lady0091, voua va trebuie mult mai multa credinta decat noua. Dincolo de experienta noastra personala cu Dumnezeu, noi avem la baza on sumedenie de atestari istorice, care suporta in totalitate atat Noul cat si Vechiul Testament. Sunt mii de manuscrise care au fost puricate si comparate de-a lungul anilor, si de aceea mie personal imi este mult mai usor sa cred in Dumnezeul din Biblie decat in orice alt dumnezeu. Voi pe ce va bazati. Pe "asa simt eu"? Pur si simplu sunt curioasa.Biblia este o carte extrem de complexa. A fost scrisa pe perioada a cateva mii de ani de zeci de persoane. Toti, intr-o unitate perfecta descriind o relatie cu un Dumnezeu care s-a revelat concret. Stim care ii este numele, stim care ii este caracterul, stim ce doreste de la noi si stim cum sa ne raportam la el. Astea sunt lucruri extrem de importante. Profetiile care au fost facute in Biblie s-au implinit cu punct si virgula, asta este o dovada importanta a veridicitatii Bibliei. Dumnezeul despre care vorbiti voi cine e? Are un nume, care sunt trasaturile lui de caracter. Ce spune despre viata, moarte...? Ce asteptari are de la voi? De unde stiti cum sa va raportati la el? Ce dovezi aveti?Eu nu ma bazez pe sentimente cand cred in existenta lui Dumnezeu. Sunt prea cerebrala, am nevoie de dovezi. Aud in jurul meu tot felul de lucruri extrem de interesante. Vecina din dreapta e convinsa ca bunica ii poarta de grija de undeva de acolo(bunica fiind decedata) daca o intrebi de unde stie, imi spune ca asa simte ea (ca a iubit-o mult bunica). Si ca ea intalnesc multi. Incerc sa am un argument logic, cu dovezi...nimic. Refuza sa gandeasca logic.Gloria si Eva (22 dec. 2004)Vara 2011 Evil thrives when good men do nothing
Eu n-am inteles asta...de ce trebuie sa se argumenteze cineva in fata ta? Detii adevarul absolut? Asta cred unii oameni, problem??? La fel ca si "vecina din dreapta"...te afecteaza pe tine ca ea isi simte bunica alaturi??? pe bune ca nu inteleg problemele astea existentiale....ai credinta ta, foarte bine...poart-o, simte-o cum doresti tu si bucura-te de ea, totodata lasa-ma si pe mine , si pe altii, sa simtim in felul nostru fara sa argumentam...e vb de toleranta si de acceptare. Dumnezeul meu e doar al meu si chiar nu priveste pe nimeni cum arata si ce relatie am eu cu el, e ceva personal.Prea des noi ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii. John F. Kennedy

#177
portocalia

portocalia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.595 mesaje

Postat 13 octombrie 2012 - 03:19

eu oscilez intre un dumnezeu bun, pe modelul constiintei universale a lui jung, dar cumva moderata cu buna credinta (adica binele invinge, in final roata se intoarce, lectiile sunt servite celor ce au nevoie, etc) si un dumnezeu ce actioneaza pe principiul masei critice, un spatiu ce inmagazineaza absolut tot, fara discernamant si actioneaza in directia in care atarna balanta conjuncturala (nu stiu daca s-a patentat ideea asta, dar pentru mine makes sense).



#178
greieras

greieras

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 976 mesaje

Postat 13 octombrie 2012 - 22:24

Citat:
citat din mesajul lui emanouela
Citat:
citat din mesajul lui greieras
Gabidaniela, My_Lady0091, voua va trebuie mult mai multa credinta decat noua. Dincolo de experienta noastra personala cu Dumnezeu, noi avem la baza on sumedenie de atestari istorice, care suporta in totalitate atat Noul cat si Vechiul Testament. Sunt mii de manuscrise care au fost puricate si comparate de-a lungul anilor, si de aceea mie personal imi este mult mai usor sa cred in Dumnezeul din Biblie decat in orice alt dumnezeu. Voi pe ce va bazati. Pe "asa simt eu"? Pur si simplu sunt curioasa.Biblia este o carte extrem de complexa. A fost scrisa pe perioada a cateva mii de ani de zeci de persoane. Toti, intr-o unitate perfecta descriind o relatie cu un Dumnezeu care s-a revelat concret. Stim care ii este numele, stim care ii este caracterul, stim ce doreste de la noi si stim cum sa ne raportam la el. Astea sunt lucruri extrem de importante. Profetiile care au fost facute in Biblie s-au implinit cu punct si virgula, asta este o dovada importanta a veridicitatii Bibliei. Dumnezeul despre care vorbiti voi cine e? Are un nume, care sunt trasaturile lui de caracter. Ce spune despre viata, moarte...? Ce asteptari are de la voi? De unde stiti cum sa va raportati la el? Ce dovezi aveti?Eu nu ma bazez pe sentimente cand cred in existenta lui Dumnezeu. Sunt prea cerebrala, am nevoie de dovezi. Aud in jurul meu tot felul de lucruri extrem de interesante. Vecina din dreapta e convinsa ca bunica ii poarta de grija de undeva de acolo(bunica fiind decedata) daca o intrebi de unde stie, imi spune ca asa simte ea (ca a iubit-o mult bunica). Si ca ea intalnesc multi. Incerc sa am un argument logic, cu dovezi...nimic. Refuza sa gandeasca logic.Gloria si Eva (22 dec. 2004)Vara 2011 Evil thrives when good men do nothing
Eu n-am inteles asta...de ce trebuie sa se argumenteze cineva in fata ta? Detii adevarul absolut? Asta cred unii oameni, problem??? La fel ca si "vecina din dreapta"...te afecteaza pe tine ca ea isi simte bunica alaturi??? pe bune ca nu inteleg problemele astea existentiale....ai credinta ta, foarte bine...poart-o, simte-o cum doresti tu si bucura-te de ea, totodata lasa-ma si pe mine , si pe altii, sa simtim in felul nostru fara sa argumentam...e vb de toleranta si de acceptare. Dumnezeul meu e doar al meu si chiar nu priveste pe nimeni cum arata si ce relatie am eu cu el, e ceva personal.Prea des noi ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii. John F. Kennedy
Emanouela postarea mea chiar nu era intentionata ca atac la ce cred altii. Era ca o mare intrebare la care fiecare poate sa raspunda pentru el insusi. Nici vorba sa trebuiasca sa argumentezi in fata mea. Mie mi se pare interesant totusi ca dumnezeul multora este ceva fluid, gen e dar nu e, stiu dar nu stiu, sau mai mult ca o gelatina pe care incerci sa o apuci dar iti scapa printre degete, in timp ce Dumnezeul in care cred eu este ca o stanca. Mereu acolo si vesnic acelasi. Bineinteles ca fiecare are dreptul sa creada in cine vrea si cum vrea. Pentru mine totusi argumentarea este importanta, pentru ca ratiunea si inima conlucreaza cand este vorba de credinta, nu se exclud una pe alta.Din nou, nu am vrut sa ofensez pe nimeni, scuze daca asa a parut.Gloria si Eva (22 dec. 2004)Vara 2011 Evil thrives when good men do nothing

#179
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 13 octombrie 2012 - 22:53

Nu e vorba de a fi ofensat/a nu fi ofensat...cel putin la mine nici nu intra in discutie asa ceva. Ideea e ca perceptiile sunt diferite de la persoana la persoana, eu il percep pe Dumnezeu in felul meu, tu in felul tau, X in felul lui....niciunul dintre cei 3 nu detine definitia exacta, clara, "palpabila", demonstrabila...poate perceptia noastra e mai buna decat a ta, poate nu, sau poate sunt la fel de bune sau de rele ...Dumnezeul tau, chiar daca e "stanca" nu e mai bun decat al meu sau al lui X, Dumnezeul "gelatina", e acelasi Dumnezeu, e vb de perceptie, atat. Atata timp cat eu sunt sigura de mine, de credintele mele, sunt multumita de mine si de credintele mele...n-am sa argumentez nimanui nimic, bune/rele, sunt credintele mele, doar ale mele. Ma repet, e vb de toleranta si acceptare, tie ti se pare interesant "ca Dumnezeul unora e fluid", mie nu...mie mi se pare mai interesant cum il vad eu, doar eu acceptand credintele tuturor fara sa cer argumentari.

Prea des noi ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii. John F. Kennedy

#180
greieras

greieras

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 976 mesaje

Postat 14 octombrie 2012 - 04:48

Citat:
citat din mesajul lui emanouela
Nu e vorba de a fi ofensat/a nu fi ofensat...cel putin la mine nici nu intra in discutie asa ceva. Ideea e ca perceptiile sunt diferite de la persoana la persoana, eu il percep pe Dumnezeu in felul meu, tu in felul tau, X in felul lui....niciunul dintre cei 3 nu detine definitia exacta, clara, "palpabila", demonstrabila...poate perceptia noastra e mai buna decat a ta, poate nu, sau poate sunt la fel de bune sau de rele ...Dumnezeul tau, chiar daca e "stanca" nu e mai bun decat al meu sau al lui X, Dumnezeul "gelatina", e acelasi Dumnezeu, e vb de perceptie, atat. Atata timp cat eu sunt sigura de mine, de credintele mele, sunt multumita de mine si de credintele mele...n-am sa argumentez nimanui nimic, bune/rele, sunt credintele mele, doar ale mele. Ma repet, e vb de toleranta si acceptare, tie ti se pare interesant "ca Dumnezeul unora e fluid", mie nu...mie mi se pare mai interesant cum il vad eu, doar eu acceptand credintele tuturor fara sa cer argumentari.Prea des noi ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii. John F. Kennedy
Permitem sa te corectez. Eu nu il percep pe Dumnezeu in felul meu. El s-a revelat prin Cuvatul Lui, Biblia, si in istorie, de-a lungul veacurilor, iar eu Il iau asa cum e, nu cum mi-ar place mie sa fie. Deci El mi se prezinta asa cum e El de fapt, iar eu Il accept asa sau nu. Chestia asta cu tolerant este chiar exagerata. Nu a dat nimeni nimanui in cap pentru ce crede aici. Eu chiar cred ca Dumnezeul care s-a revelat prin Biblie este singurul Dumnezeu, iar pentru mine adevarul este absolut, pentru ca Adevarul este o persoana: Isus Hristos. Gloria si Eva (22 dec. 2004)Vara 2011 Evil thrives when good men do nothing


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -