Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Care este Dumnezeul tau?


183 raspunsuri la acest subiect

#161
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 29 septembrie 2012 - 00:09

Michelle eram sigura ca vei reactiona asa.
Daca contrazice ceva ce tu crezi gata sunt prostii.Nu vrei sa nu mai consideri adevarul tau drept absolut?Asa ca discutie,sunt atatea dovezi ca poate fiinte din alte lumi au fost percepute ca ceva venind din cer...aureole,aure de sfinti,vechi desene?Stii de fapt,daca Isus era doar o finta din alte lumi,care in perioada aia a aterizat pe aici,oamenii,speriati si ingroziti au interpretat in fel si chip si unii mai destepti au profitat?Iar apoi s-a dus in treaba lui si eventual a amenintat ca daca omenirea nu face...vine inapoi?Pai normal ca daca vine vreunul si da cu ceva bombe atomica/.....iaca sfarsitul ala cand va disparea si timpul.
Stiu,wow....ta na naaaaa..daca nu accept altceva decat ce spui tu sunt....ma rog,nu mai repet.Nu te intereseaza.Daca pe tine,mare credincioasa nu te intereseaza ce spun altii ed ce mai incerci sa ne convingi ca tu ai dreptate?Incerci sa t4 convingi pe tine,crede-ma...pe mine de exemplu nu m-ai convins.Deloc.Si gandeste-te ca nici macar nu ai vazut documentarele sa vezi ca denumirea e generica.

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."

#162
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.696 mesaje

Postat 29 septembrie 2012 - 00:26

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Michelle eram sigura ca vei reactiona asa.
Daca contrazice ceva ce tu crezi gata sunt prostii.Nu vrei sa nu mai consideri adevarul tau drept absolut?Asa ca discutie,sunt atatea dovezi ca poate fiinte din alte lumi au fost percepute ca ceva venind din cer...aureole,aure de sfinti,vechi desene?Stii de fapt,daca Isus era doar o finta din alte lumi,care in perioada aia a aterizat pe aici,oamenii,speriati si ingroziti au interpretat in fel si chip si unii mai destepti au profitat?Iar apoi s-a dus in treaba lui si eventual a amenintat ca daca omenirea nu face...vine inapoi?Pai normal ca daca vine vreunul si da cu ceva bombe atomica/.....iaca sfarsitul ala cand va disparea si timpul.
Stiu,wow....ta na naaaaa..daca nu accept altceva decat ce spui tu sunt....ma rog,nu mai repet.Nu te intereseaza.Daca pe tine,mare credincioasa nu te intereseaza ce spun altii ed ce mai incerci sa ne convingi ca tu ai dreptate?Incerci sa t4 convingi pe tine,crede-ma...pe mine de exemplu nu m-ai convins.Deloc.Si gandeste-te ca nici macar nu ai vazut documentarele sa vezi ca denumirea e generica.

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."


Madalina, nu am spus ca exista sau nu exista, am spus doar ca din punctul meu de vedere sunt lucruri mai importante in viatza decat asta.
deci, nu e vb ca te contrazic sau nu... nu stiu de ce te simti atacata... doar ca mesajul despre aliens mi s-a parut off topic.

ma intereseaza de ce spun altii de aceea si pun intrebari, despore credintza , despre marturi personale...etc.
dar, personal povestile cu "aliens"...ma lasa rece, sunt nesemnificative cand sunt alte subiecte mai importante si probleme mai mari de dezbatut.

michelle

#163
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.696 mesaje

Postat 29 septembrie 2012 - 00:29

Citat:
citat din mesajul lui My_Lady0091
Michelle, de ce trebuie sa argumentam?Uite eu nu ti-am argumentat relatia mea cu D-zeu...si ma simt ok, nu am nevoie de asa ceva.Simt ce simt si e suficient!Vezi tu...in Biblie sunt exemple, in Coran sunt exemple, in toate religiile sunt exemple.Si revenim la ceea ce spuneam...sunt niste carti.Nu e un adevar de necontestat.Ca practicantii fiecarei religii in parte se agata de buchiile unor carti si mor cu buchiile in gat, nu poate decat sa faca rau lor si celorlati cu care iau contact. Detaseaza-te de real, si priveste lumea per ansamblu, priveste-o logic, Michelle, observ-o si vei vedea ca ea nu sade intr-o carte ci e in jurul tau, peste tot, in aer, pamant, apa, animale, oameni, univers, acolo e ADEVARUL SUPERM, nu intr-o carte.Dumnezeu nu e scriitor de scenarii, el e spectator si arbitru, scenariul il scriem noi, il scriu eu in acest moment, il scrii tu...il scriem toti."Scrie o poezie cu UNISOL in bucatarie"
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca
traind intr-o lume plina de suferitnza, boli, saracie, natura cu calamitati, oamenii pacatosi...cum putem avea sperantza? cum putem gasi Adevarul, in lumea asta din jurul nostru?michelle

#164
My_Lady0091

My_Lady0091

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.630 mesaje

Postat 29 septembrie 2012 - 00:39

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa
Dar nu putem confunda natura cu Dumenzeu, creatia cu Creatorul.michelle
:)...hai sa "te bat cu propriile arme"...Dumnezeu-Tatal, Dumnezeu-fiul si totusi Dumnezeu...nu ii poti separa...Dumnezeu L-a creat pe Iisus...dar totusi Iisus e Dumnezeu...Dumnezeu e peste tot Michelle, nu poti separa creatia de creator...nu poti impune limite, acolo unde nu sunt, nu poti trasa linii eternului!Ceea ce e continuu si vesnic nu sufera modificari si clasificari. Nush, Michelle, ma opresc aici.Gandirea ta despre acest subiect e una, a mea e alta.Pot fi gresite amandoua, corecte amandoua sau doar una.Dar eu asa gandesc...asta sunt.Apartin universului si nu lumii."Scrie o poezie cu UNISOL in bucatarie"
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca


#165
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.696 mesaje

Postat 29 septembrie 2012 - 00:44

Citat:
citat din mesajul lui My_Lady0091
Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa
Dar nu putem confunda natura cu Dumenzeu, creatia cu Creatorul.michelle
:)...hai sa "te bat cu propriile arme"...Dumnezeu-Tatal, Dumnezeu-fiul si totusi Dumnezeu...nu ii poti separa...Dumnezeu L-a creat pe Iisus...dar totusi Iisus e Dumnezeu...Dumnezeu e peste tot Michelle, nu poti separa creatia de creator...nu poti impune limite, acolo unde nu sunt, nu poti trasa linii eternului!Ceea ce e continuu si vesnic nu sufera modificari si clasificari. Nush, Michelle, ma opresc aici.Gandirea ta despre acest subiect e una, a mea e alta.Pot fi gresite amandoua, corecte amandoua sau doar una.Dar eu asa gandesc...asta sunt.Apartin universului si nu lumii."Scrie o poezie cu UNISOL in bucatarie"
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca
my lady, aici discutam,nu judecam, nu ne luptam...daca ai timp si daca stii engleza am pus acel fim despre crestinism, poate vrei sa-l vezi.michelle

#166
My_Lady0091

My_Lady0091

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.630 mesaje

Postat 29 septembrie 2012 - 00:48

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa
Citat:
citat din mesajul lui My_Lady0091
Michelle, de ce trebuie sa argumentam?Uite eu nu ti-am argumentat relatia mea cu D-zeu...si ma simt ok, nu am nevoie de asa ceva.Simt ce simt si e suficient!Vezi tu...in Biblie sunt exemple, in Coran sunt exemple, in toate religiile sunt exemple.Si revenim la ceea ce spuneam...sunt niste carti.Nu e un adevar de necontestat.Ca practicantii fiecarei religii in parte se agata de buchiile unor carti si mor cu buchiile in gat, nu poate decat sa faca rau lor si celorlati cu care iau contact. Detaseaza-te de real, si priveste lumea per ansamblu, priveste-o logic, Michelle, observ-o si vei vedea ca ea nu sade intr-o carte ci e in jurul tau, peste tot, in aer, pamant, apa, animale, oameni, univers, acolo e ADEVARUL SUPERM, nu intr-o carte.Dumnezeu nu e scriitor de scenarii, el e spectator si arbitru, scenariul il scriem noi, il scriu eu in acest moment, il scrii tu...il scriem toti."Scrie o poezie cu UNISOL in bucatarie"
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca
traind intr-o lume plina de suferitnza, boli, saracie, natura cu calamitati, oamenii pacatosi...cum putem avea sperantza? cum putem gasi Adevarul, in lumea asta din jurul nostru?michelle
Speranta sta in noi, oamenii. Echilibru. Bine. Creatie. Cuvinte, mari, nu?! Adevarul este:suferinta, bolile, saracia, natura cu calamitati.Factorul cauzator/perturbator:"oamenii pacatosi" adica care distrug, creeaza dezechilibre.Bolile, majoritatea lor, apar tot datorita omului."Scrie o poezie cu UNISOL in bucatarie"
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca


#167
My_Lady0091

My_Lady0091

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.630 mesaje

Postat 29 septembrie 2012 - 00:50

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa
Citat:
citat din mesajul lui My_Lady0091
Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa
Dar nu putem confunda natura cu Dumenzeu, creatia cu Creatorul.michelle
:)...hai sa "te bat cu propriile arme"...Dumnezeu-Tatal, Dumnezeu-fiul si totusi Dumnezeu...nu ii poti separa...Dumnezeu L-a creat pe Iisus...dar totusi Iisus e Dumnezeu...Dumnezeu e peste tot Michelle, nu poti separa creatia de creator...nu poti impune limite, acolo unde nu sunt, nu poti trasa linii eternului!Ceea ce e continuu si vesnic nu sufera modificari si clasificari. Nush, Michelle, ma opresc aici.Gandirea ta despre acest subiect e una, a mea e alta.Pot fi gresite amandoua, corecte amandoua sau doar una.Dar eu asa gandesc...asta sunt.Apartin universului si nu lumii."Scrie o poezie cu UNISOL in bucatarie"
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca
my lady, aici discutam,nu judecam, nu ne luptam...daca ai timp si daca stii engleza am pus acel fim despre crestinism, poate vrei sa-l vezi.michelle
Michelle, ai observat ca am pus in ghinimele "bat".Desprinde-te un pic, fii mai degajata...o discutie cu mine, nu iti poate prejudicia drumul tau.Esti un om bun, atata timp cat faci bine si nu rau.[flo]"Scrie o poezie cu UNISOL in bucatarie"
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca


#168
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.696 mesaje

Postat 29 septembrie 2012 - 03:24

[:D]
stiu ca nimic nu-mi prejudiciaza drumul...
e greu sa fi degajat pe forum mai ales la SC, ca daca se face o gluma mica, se intelege cu totul altceva...lumea se simte ofensata.

imi place sa discut cu tine si sper ca nu te supara intrebarile mele.

cum adica sperantza sta in noi? ce putere avem noi?
mie mi se pare ca sutnem asa de fragili,incat nu prea imi pun sperantze mari in fortele propri.
cat despre echilibru...greu de gasit

unde vreau sa ajung este ca, fara Dumenzeu, fara ajutorul Lui suntem "un nimic", o veste rea ne da pe spate, o boala ne face sa nu ne mai sculam dimineatza, o vorba urita ne raneste inima...Doar Dumenzeu ne poate da speranta si putere sa trecem peste tot.

michelle

#169
nadaflorilor

nadaflorilor

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.132 mesaje

Postat 29 septembrie 2012 - 10:57

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa
Citat:
citat din mesajul lui My_Lady0091
Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa
Dar nu putem confunda natura cu Dumenzeu, creatia cu Creatorul.michelle
:)...hai sa "te bat cu propriile arme"...Dumnezeu-Tatal, Dumnezeu-fiul si totusi Dumnezeu...nu ii poti separa...Dumnezeu L-a creat pe Iisus...dar totusi Iisus e Dumnezeu...Dumnezeu e peste tot Michelle, nu poti separa creatia de creator...nu poti impune limite, acolo unde nu sunt, nu poti trasa linii eternului!Ceea ce e continuu si vesnic nu sufera modificari si clasificari. Nush, Michelle, ma opresc aici.Gandirea ta despre acest subiect e una, a mea e alta.Pot fi gresite amandoua, corecte amandoua sau doar una.Dar eu asa gandesc...asta sunt.Apartin universului si nu lumii."Scrie o poezie cu UNISOL in bucatarie"
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca
my lady, aici discutam,nu judecam, nu ne luptam...daca ai timp si daca stii engleza am pus acel fim despre crestinism, poate vrei sa-l vezi.michelle
si daca te lasi si convertita ar fi si mai bine...nu inteleg de ce te opui [flo]Nina,mami de, [fetita]

#170
My_Lady0091

My_Lady0091

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.630 mesaje

Postat 29 septembrie 2012 - 11:35

nadaflorilor, sunt crestinata!!![:)][pup][flo]



Dar gandesc pe cont propriu![;)]



"Scrie o poezie cu UNISOL in bucatarie"

Citat:


" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca



Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Prom Dress Dos And Don'ts to Steal The Spotlight

    Ozma123
    - Astăzi, 11:01

  • Vitaminele în sarcină 💊

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:38

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

  • Cum a fost testul de toleranță la glucoză?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 00:45

  • Pregatiri

    Julix94
    - Ieri, 22:25

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -