Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Topic - asigurari sociale,somaj, sanatate(2)


103 raspunsuri la acest subiect

#101
DianaGb

DianaGb
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 13 ianuarie 2015 - 00:13

Buna ziua,

 

Ma aflu in urmatoarea situatie.

Sunt insarcinata  in 27 saptamani, DPN este in 13 Apr 2015.

Incepand cu  28 Ian 2015 (7 luni si 11 zile) voi intra in concediu de sarcina si lauzie, pentru o perioada de 126 zile, impartite astfel: 75 zie prenatal si 51 zile postnatal.

Sunt angajata pe perioada nedeterminata, vechime la locul de munca actual de 14 luni.

Societatea la care lucrez se afla in insolventa sub observatie (perioada cuprinsa intre data deschiderii procedurii din 19.12.2014 si data confirmarii planului de reorganizare sau intrarii in faliment in Mai 2015).

Intentionez sa intreprind toate demersurile necesare pentru a-mi putea obtine banii aferenti concediului medical direct de la stat. 

Ca prim pas imi voi inceta contractul individual de munca sub incidenta art. 65 (1) din Codul Muncii – concediere ce nu tine de salariat, determinata de desfiintarea locului de munca ocupat, cu un preaviz obligatoriu de 20 zile.

Din legislatia citita inteleg ca am 2 variante: 1) sa intru in somaj si indemnizatia de sarcina si lauzie sa mi se plateasca de AJOFM sau 2) sa fiu liber profesionist, sa intru in prenatal si ulterior in CIC iar plata indemnizatiei se face direct de Casa de Sanatate.

In ambele situatii indemnizatia se calculeaza 85% din baza de calcul determinata ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni, minus CAS? Ar rezulta astfel o indemnizatie intre 3300-3600 lei in cazul meu.

Mentionez ca angajatorul nu a achitat contributiile la bugetele de stat in ultimele 12 luni, desi au fost retinute din salariu.

Ce ma sfatuiti sa aleg? Ce avantaje/dezavantaje sunt intre cele 2 variante? Care sunt pasii exacti si in ce date? (in ce data sa inceteze preavizul, cand imi depun dosarul, din ce data sa am calitatea de somer/liber profesionist, in ce data sa prezint prenatalul catre autoritate, cand incasez indemnizatia, etc).

 

Multumesc anticipat.



#102
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 13 ianuarie 2015 - 09:49

Ai o eroare din start. Tu nu poti sa soliciti inchiderea ctr. de munca in baza art. mentionat de tine. de aceea i se spune pe motive ce nu tin de vointa salariatului.

Daca angajatorul desfiinteaza locul de munca si ti se comunica acest fapt atunci ti se va desface ctr. de munca in baza acestui art. dar asta doar daca angajatorul (deci nu tu) va decide astfel.

Mai departe cu somajul cade implicit poti intra in somaj doar daca esti concediata din vointa angajatorului nu a ta.

Sa fi PFA si sa te angajezi la tine este o varianta insa trebuie sa mentionez ca trebuie sa iti faci statul de plata se depui toate declaratiile fiscale aferente si sa depui dosar la CASS cu toate actele necesare solicitate si dupa aceea  cam dupa 3 luni  ti se platesc banii.

Cat despre cat it vine calculat concediul medical depinde de veniturile realizate in ultimele 6 luni ponderate cu 85% (principial este cum ai scris) nu ma pot exprima ca si valoare.

Daca angajatorul nu a achitat nu vei avea acesti bani pentru ca CASS nu va plati nimic catre angajator in ceea ce priveste concediie medicale din simplul motiv ca angajatorul are datorii mai mari catre CASS decat CASS catre angajator. Pe scurt daca angajatorul o sa iti dea bani de la el Ok daca nu.... ai o problema mare.

Mai mult chiar nefiind achitate asigurarile catre CASS nu vei beneficia de concediu medical pentru ca tu figurezi cu datorii la CASS. Din punctul lor de vedere ei nu au primit nici un ban deci implicit nu vor plati nimic.



#103
DianaGb

DianaGb
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 14 ianuarie 2015 - 16:47

Intr-adevar, angajatorul este cel care decide desfiintarea locului de munca si concedierea angajatilor in baza art. 65(1) din CM. In cazul meu, angajatorul (impreuna cu adm judiciar) a optat pentru aceasta varianta.

 

Am primit urmatoarele informatii direct de la sursa:

  • Agentia pentru Plati si Inspectie Sociala a Mun Bucuresti-Departamentul Juridic mi-a confirmat faptul ca se poate beneficia de indemnizatia pentru cresterea copilului, chiar daca pentru aceasta persoana angajatorul nu a platit contributiile de asigurari sociale. Indemnizatia se acorda in raport cu efectuarea sau nu a unei activitati profesionale (trebuie sa existe semnate condica prezenta, pontaj, stat de plata). Daca angajatorul a depus declaratiile lunare pentru cele 12 luni anterioare nasterii, atunci nu vor exista probleme privind plata indemnizatiei pentru CIC sau pentru concediu medical de sarcina si lauzie. Ordin 1474/06.05.2011, instructiunea nr. C/10
  • CASMB, dep. Concedii Medicale, mi-a confirmat ca voi fi preluata la plata indemnizatiei de CM de sarcina si lauzie. Mi-au recomandat sa fiu cel putin 1 zi in CM inca salariata si am primit o lista de documente de prezentat la dosar.

Sper sa fie totul bine si sa nu intampin probleme pe parcurs.

 

Multumesc pentru raspunsurile oferite.



#104
mari_mohi

mari_mohi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 10 februarie 2015 - 20:08

Buna ziua,

 

Am si eu o intrebare legata de somaj.Situatia pe care o prezint nu este a mea,ci a sorei mele. A fost angajata la o firma oarecare pt perioada ff scurta si de aici a primit detasare la Ministerul de EXT pt a pleca afara cu contract , la ambasada dar pe perioada determinata 2009-20015 .Acum a revenit in tara si afla ca nu poate beneficia de somaj ,deoarece cei de la minister nu vor sa ii dea nimic la mana motivand ca a fost angajatul lor doar pt.perioada determinata ,acum ca au terminat misiunea ,ar trebui sa se adreseze la firma de la care a fost detasata. Dar sora mea nu mai stie situatia firmei respective,poate au dat faliment,insolventa nu stiu ....iar contributia la somaj si toate cele pe ultimii 6 ani au fost achitate de catre minister.

Credeti ca se poate face ceva pt a beneficia de somaj.Am inteles ca in 2011 au fost inchise cartile de munca, ( in per respectiva ea era plecata din tara si era angajata ministerului) cine ar  trebuia sa ii inchda si ei cartea de munca ministerul sau angajatorul care a detasat-o ???iar daca firma respectiva este in faliment ...ea ce poate sa faca ??

 

Multumesc anticipat,

Mariana Mohorea




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Astăzi, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Astăzi, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Astăzi, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -