Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (68)


354 raspunsuri la acest subiect

#21
irip

irip

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 684 mesaje

Postat 29 mai 2012 - 15:55

eu iau nifedipine de 10 mg. mi-a zis sa iau una la 8 ore. am luat asa o perioada insa pt ca m-am simtit mai ok am luat 1 la 12 ore. de vreo 2 sap iau una la 12 ore. dar sa nu crezi k nu vei mai avea deloc contractii. [:D]

32 [baietel] & [fetita]

#22
irip

irip

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 684 mesaje

Postat 29 mai 2012 - 18:30

balanta_tm, in ce stare de spirit mai esti?[flo]
amary, nu ne dai niciun semn?[pup]

32 [baietel] & [fetita]

#23
balanta_tm

balanta_tm

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.129 mesaje

Postat 29 mai 2012 - 18:52

fetelor, va multumesc pt gandurile bune [pup][flo]

irip, bb-le cel nazbatios cred ca mi-a apasat in doua randuri vezica fiindca am simtit ca si cum as face pe mine (la modul ca cineva ar fi apasat cu mana sa fac pp). senzatie din asta n-am mai avut pana acum. era prea frumos s-o ratez[:D].
in rest sunt bine, incerc cat de mult pot sa ma tin departe de gandurile negative.

alma, te prezinti f bine, bravo!

anabel, eu sunt tare nelamurita in privinta contractiilor tale. tu ai si cand stai in pat sau nu?
da, poti duce sarcina cu un col scurt, dar trebuie sa controlezi contractiile.
nu stiu cum ai rezistat sa mergi la dr si sa se uite doar la col. m-ar fi zgandarit ideea ca macar greutatile sa le masoare la bb-i, sa se uite si la lichid, etc.

#24
amary09

amary09

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 286 mesaje

Postat 29 mai 2012 - 18:55

Am revenit de la minunatul control care a fost doar o plimbare de 2 ore cu burtoiul prin minunatul trafic din Bucuresti[bang][bang][bang] Evident ca nu a aparut nimeni la eco, am batut drumul degeaba...Sper sa rezolv maine in alta parte, sincer ma termina atatea drumuri degeaba[alcool][alcool]

Alma, felicitari pt. 37s, este ideal pentru gemenei, greutatile mi se par f. bune pt. 36s, mai ales pt. gemeni...

Irip, cum mai stai cu somnul? M-a distrat mesajul tau din miez de noapte[nani][nani][nani]

Anabel, sa stapaniti mobila cea noua cu placere, alaturi de bebeii sanatosi...

Monas, multumim ca ti-ai adus aminte de noi si ne mai povestesti despre voi. Tu parca ai nascut la 34s, sau ma insel?

Yasmi, succes cu dexa, eu am fost cam panca de la ea, dar a trecut intr-o zi....

Anne Mary, pozitia copiilor o sa se tot modifice, acum nu cred ca sunt motive mari de ingrijorare, sunt micuti si se mai invart... Stai sa-i vezi la 36s cum calaresc colul si scot maini si picioare prin buric[pup]

Brigit, ce-ti mai face colul. Tu stai la pat sau esti plimbareata? Contractiile apar ele ca asa e normal, dar cu cat mai tarziu si mai putin dureroase, cu atat mai bine[olala]

Balanta, esti tare, ai schimbat prefixul[8D] Hai, inca putin sa ma ajungi din urma[olala]
Daca ai resurse, recomand o Medela electrica, mulge pana la ultima picatura (eu am folosit-o 3 saptamani dupa ce am nascut, nu am facut rani sau febra laptelui).

Eu mi-am mai revenit, am recuperat 1.5 kg din cele pierdute in urma indigestiei...Cat despre burta, imi pare rau sa va spun, dar nu stiti ce v-asteapta[:D]... Ma enerveaza ca a inceput sa crape ca un perete dupa cutremur si nu ma mai cuprinde nimic din ce ma cuprindea saptamana trecuta[bang][bang][bang]

Amary [gravi] 36+ de [baietel]+[fetita]
MTHR C677+A1298 - heterozigote, FV Leiden, deficit Proteina S

#25
amary09

amary09

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 286 mesaje

Postat 29 mai 2012 - 19:08

Ah, si mai o nemultumire...Primim cel putin 2 tel pe zi sau sms cu intrebarea: cand nasc????? Da ce-s Mafalda sa stiu asa curand[bang] Se pare ca toti vor sa stie inaintea mea, am o senzatie tampita, parca ma fac sa ma simt vinovata ca n-am nascut pana acum sa-i surprind pe ei[alcool][:D][alcool][:D]

Amary [gravi] 36+ de [baietel]+[fetita]
MTHR C677+A1298 - heterozigote, FV Leiden, deficit Proteina S

#26
anabel79

anabel79

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 416 mesaje

Postat 29 mai 2012 - 19:09

Amary multumesc ptr felicitari....cred ca e tare greu sa te misti acum dar important e ca ai ajuns aici...o sa fie bine.

Balanta da am contractii si in pat dar nu foarte multe cred ca am mai multe noaptea ptr ca nu mi schimb pozitia..m am trezit de cateva ori ptr ca ma durea burta.
In picioare e dezastru e beton burta mai ales ca beau 3-4 l apa si ma duc des la toaleta...cedeaza dar mai greu la asezare.Ma rog ptr 5 sapt si apoi cat se mai poate...spuneai si tu ca nu stii dc e avantajos sa bei apa raportat la drumurile dese la toaleta care aduc contractii.

am fost la 7 dim la spital si erau vreo 10 pers asa ca nu am indraznit sa i zic sa se uite si la bebei...imi fac o programare la privat si ma duc sa ii vad...

Irip multumesc ptr informatii cred ca o sa fac rost de nifedipine si incerc...

32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni
[gravired] 29+[fetita] [baietel]

#27
irip

irip

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 684 mesaje

Postat 29 mai 2012 - 19:18

amary, mi-ai dat emotii ca nu mai stiam nimic de tine. pai unde ai fost la eco de nu a aparut nimeni? parca vad ca nasti la 38 sapt[:D] asa, imi place ca ai recuperat kg pierdute!! eu ma obezesc pe zi ce trece[:D] mi-e din ce in ce mai greu sa ma ridic din pat. azi m-am trezit la 5 [bang] clar k nu mai dorm pana nasc si nici dupa. urasc noaptea. trece asa greu..
cum am scris si ieri, am renuntat sa cresc consumul de apa caci aveam multe contractii.. stateam numai la toaleta si burta era beton.
balanta, stai sa mai creasca si sa vezi atunci bumbaceli in col.. eu tip uneori k ma sperii

32 [baietel] & [fetita]

#28
balanta_tm

balanta_tm

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.129 mesaje

Postat 29 mai 2012 - 20:19

irip, loviturile in col le-am expérimentât deja, dar astea in vezica sunt altfel.

amary, sotul nu se enerveaza cand mergeti degeaba la dr? adica atunci cand nu e dr acolo. pe al meu il seaca faze de genul asta (sa nu fie dr acolo n-am patit, dar sa asteptam un pic fata de ora programata, da)
ti-a facut pedichiura? [8D]

#29
Brigit

Brigit

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.625 mesaje

Postat 29 mai 2012 - 21:00

balanta, ai hotarat ce faci cu atosibanul? ma bucur ca esti mai bine
amary, chiar ca nasoala faza cu drumul degeaba...acuma sa stii ca si noi suntem curioase de numa cand nasti
[:D]
eu cu colul nu mai stiu cum stau, ca acum 10 zile nu l-a mai verificat. stau in pat, ma ridic doar la pp si dau cate 2 ture scurte de 2-3 minute zilnic, lento lento. mie mi-au zis ca sa ma comport cat mai normal dar. ..as fi curioasa sa stiu de la alte mamici/ grevidute care au facut cerclaj profilactic cum arata o zi din viata lor. doar ca in afara de balanta care a facut cerclaj de nevoie nu mai stiu pe nimeni cu cerclaj tura asta de gravi

monas, mi-a placut asa tare cum ai povestit de pititci

[gravired]
Multumesc, Doamne!

_____________________
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

#30
amary09

amary09

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 286 mesaje

Postat 29 mai 2012 - 21:46

Irip, eu am o metoda f. interesanta sa dorm noaptea, chiar daca merg la baie des, nu ma trezesc de tot, nu aprind lumina nicaieri, beau putina apa si zdup la nani... Merge mai mereu, daca aprind lumina, adio somn...Asa am facut si cu copilul, aveam doar o vaga lampa de veghe sa-l vad....

Balanta, ma mir ca azi n-a izbucnit, mai ales ca nu-i prima oara cand nu apare dr [bang] M-a vazut asa lesinata de drum in spate probabil, oricum nu l-as fi bagat in seama...Ma intreb cum o mai arata Bucurestiul mai jos de etajul 4 (asta vad eu culcata[:D])
Cu pedichiura, poveste lunga, ieri au fost date unghiutele cu un strat bej oribil, pt. a acoperi dezastrul s-a adaugat un strat rosu... Daca ii mai ceream sa le stearga cu acetona, facea boom....

Brigit, eu am mai citit in spate despre mamici cu gemeni care au avut cerclaj profilactic si au mers chiar la serviciu pana in trim III

Amary [gravi] 36+ de [baietel]+[fetita]
MTHR C677+A1298 - heterozigote, FV Leiden, deficit Proteina S


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -