Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Legislatie adoptie(2)


75 raspunsuri la acest subiect

#71
gabriela_tutuianu

gabriela_tutuianu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.151 mesaje

Postat 21 august 2012 - 10:07

pogonici1977 sigur poate lua copilul in plasament provizoriu , apoi sa intocmeasca dosarul de adoptie . daca familia renunta la el si in familia extinsa nu este nimeni care sa-l vrea - si de obicei nu este nimeni , caci s-ar fi anuntat deja - il va adopta .

ionela asa este cel mai simplu si asa fac toti cei care si-au gasit copil pt adoptie pentru a nu-l pierde . daca veti astepta sa va iasa intai atestarea , veti intra in registrul national de potrivire si veti "concura" cu toate celellate familii care au atestat valabil pentru adoptie .


mult succes .

"niciodata nu e prea tarziu"

#72
gabriela_tutuianu

gabriela_tutuianu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.151 mesaje

Postat 21 august 2012 - 10:09

pogonici1977 sa nu te superi cumva pe mine caci nu am pretentia sa le stiu eu pe toate , dar am deja aproape doua familii care asa au procedat si acum au copii adoptati . [flo]

"niciodata nu e prea tarziu"

#73
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 21 august 2012 - 11:28

Citat:
citat din mesajul lui DanaMi
Buna seara [flo]tot caut informatii pt o prietena care s-a hotarat sa adopte, insa vad ca la subiectele cu adoptia nu s-a mai scris de foarte mult timp, poate cineva sa ma jute cu un punct de plecare, de unde ar trebui sa inceapa? [zana]BIANCA MARIA 28.04.2009 [copil] RADU ANDREI 05.03.2011
In primul rand trebuie sa de duca la Directia pentru protectia copilului in raza careia domiciliaza, la biroul adoptii.Acolo va sta de vorba cu cineva care se ocupa (asistenta sociala, psiholog, etc). I se va explica procedura, legislatia pe scurt si i se va da o lista de acte care trebuie aduse si depuse in vederea obtinerii atestatului de familie adoptatoare (parinte adoptator, in cazul in care vrea sa adopte singura).Dupa obtinerea atestatulului (dureaza 120 de zile de la data depunerii dosarului, timp in care se va face ancheta sociala, vor avea loc un numar de discutii atat acasa, cat si la directie, atat numai ei si cu asistenta sociala care se ocupa de ei, cat si cu mai multe familii in grup) va intra in baza de date si va fi luata in considerare pentru potrivirea teoretica cu un copil. Dupa potrivirea teoretica urmeaza potrivirea practica, incredintarea in vederea adoptiei si adoptia.Sper ca nu am gresit pasii. Daca am omis ceva, va rog sa ma corectati.Asta in mare.In particular, fiecare cu norocul ei, asteptarile sunt mai lungi sau mai scurte.Dar, ca sa ajunga sa finalizeze o adoptie trebuie sa faca primul pas: sa se duca la directia in raza careia domiciliaza si sa depuna actele pentru atestat.Ii dorim mult succes si asteptare scurta si usoara. Si o asteptam aici printre noi.[flo]Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

#74
DanaMi

DanaMi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 998 mesaje

Postat 21 august 2012 - 11:54

Carmencat [flo] multumesc mult pt info. Mi-ai fost de mare ajutor. Prietena mea e total pe langa calculatoare, internet etc, asta e si motivul pt care ma intereseze eu, asa ca probabil o sa mai scriu eu ce si cum, despre stadiul in care vor fi si cu ajutorul lui DD si cu un coplias, mai ales ca ei nu au nici o preten#539;ie de sex, ochi, par poate doar de varsta dar cred ca si aici sunt dispusi sa faca concesii, ei isi doresc foarte mult un copilas. Dupa ultimul fiv, la care a pierdut sarcina, a renuntat si s-au hotarat sa adopte.



[zana]BIANCA MARIA 28.04.2009



[copil] RADU ANDREI 05.03.2011





#75
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 21 august 2012 - 12:59

Cu mare placere.
Atunci te asteptam pe tine sa ne tii la curent cu progresele. Noi suntem aici, daca ai intrebari, nelamuriri, nedumeriri... chiar daca ai nevoie de un loc unde sa te revolti de cat de mult dureaza si de hibele sistemului.
Important e sa trecem peste toate, caci la capatul drumului asteapta un copilas.
Pe cat de mult ne dorim noi un copilas, pe cat de mult dorim noi sa fim mame, pe cat de mult dorim noi sa oferim toata dragostea si grija unui copil, pe atat de mult isi doresc si copiii sa le primeasca. Si ei sunt acolo, undeva, blocati printre hartii.
Pentru noi sunt suflete, pentru altii dosare.
Au nevoie de ajutor si au nevoie disperata de iubire.
Pentru asta trebuie sa rezistam, oricat de greu ni se pare drumul.
Orice formular in plus de completat, orice coada la ghiseu, orice nepasare si amanare a cuiva din sistem ne afecteaza, ne doare, dar le trecem locuind intr-o casa frumoasa, avand suportul celor din jur, avand speranta.
Pentru multi dintre copiii din sistem speranta s-a stins de mult. Fiecare hartie in plus, fiecare zi in plus mai ridica un zid, le mai striveste o bucatica de suflet, le mai fura un zambet, le mai picura o lacrima.


Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -