Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Legislatie adoptie(2)


75 raspunsuri la acest subiect

#1
fecian

fecian

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.777 mesaje

Postat 11 martie 2011 - 11:59

<<<Topic precedent








Din pererindarile mele prin presa romaneasca am dat peste acest articol. Stiu ca libertatea nu e cel mai de incredere jurnal, insa

E adevarat?

Daca da, m-ar bucura enorm caci multi copii ar putea beneficia in sfarsit de o familie iar cei ce vor sa adopte un copil sa nu mai astepte cu anii...nici pentru unii nici pentru altii trecerea timpului nu foloseste la nimic.



________________________



Felicia,[mamica]de pui Gabriel (23 Mai 2008) si [gravi] 18+ cu bulina [am]

Nasterea lui[bonjovi] Gabriel

_________________________



Simply happy!

#2
amy2007

amy2007

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.062 mesaje

Postat 14 martie 2011 - 10:14

Am gasit un Proiect de modificare a Legii 273/2004 aici http://www.adoptiiro... a Legii nr.pdf

Din cate am citit eu am dedus ca ceea ce ne intereseaza pe noi o sa mai dureze, conform Art.V, unde scrie ca Legea intra in vigoare la 3 luni de la publicare.
In acelasi context, mai am o problema. La sectiunea ,,Potrivirea dintre copil si familia adoptatoare" la Art.33 alin.(4) scrie: In cazul in care parintii se prezinta personal in fata instantei si isi exprima refuzul de a consimiti la adoptie instanta suspenda solutionarea cererii de incuviintare a adoptiei".
Sa inteleg ca dupa ce treci de toate etapele, ajungi in sfarsit sa ti se incredinteze copilul si apare doamna mama eroina si zice nu???


___________________________________________________________________________________
Nu judeca niciodata pe nimeni, nu se stie cand viata te pune in postura celui pe care acum il judeci.
ASPIRANTA FOREVER
http://handmadeamy.blogspot.com/

#3
amy2007

amy2007

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.062 mesaje

Postat 28 martie 2011 - 10:46

Buna dimineata. Iata stadiul Proiectului https://www.senat.ro...amendamente.pdf
termenul pentru depunerea raportul in Senat 28.04.2011... pana trece si de Camera deputatilor mai trec 3-4 luni si pana la intrarea in vigoare inca 3 de la publicare in Monitorul Oficial. Deci anul viitor pe vremea asta s-ar putea sa se modifice ceva.
Bafta !

___________________________________________________________________________________
Nu judeca niciodata pe nimeni, nu se stie cand viata te pune in postura celui pe care acum il judeci.
ASPIRANTA FOREVER
http://handmadeamy.blogspot.com/

#4
erato

erato

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 362 mesaje

Postat 29 martie 2011 - 15:31

As mi-a spus si mie de la DPC[bang]

#5
iepumic

iepumic

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.843 mesaje

Postat 07 aprilie 2011 - 14:43

Asta e. Noi ne atestam acum si, daca va fi nevoie, ne reatestam anul viitor. Dupa cum se stie, lucrurile bune se misca greu, numai alea rele se aplica imediat.



Iepumic [iepu]

Noi pozici cu Iepi-Mici

PROTEST IMPOTRIVA REDUCERII AJUTORULUI PT MAME IN CIC

MyOpinion.ro - Site de reviewuri

Mareea Albastra Blog



All's Well That Ends Well.

#6
erato

erato

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 362 mesaje

Postat 09 mai 2011 - 12:51

Am gasit articolul asta:
Membrii Comisiei pentru Drepturile Omului, Culte si Minoritati a Senatului au dat aviz favorabil cu amendamente, marti, 5 aprilie 2011, proiectului de lege privind modificarile si completarile Legii 273/2004, referitoare la regimul juridic al adoptiei, potrivit unui comunicat…

http://avocatul-onli...ului-din-senat/
Oare ce mai urmeaza?
Vreau sa fiu mama

#7
raffi

raffi
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 09 mai 2011 - 20:45

Daca a trecut de comisie, inseamna ca urmeaza se se prezinte raportul in plenul Senatului, dupa ce se adopta de senat se trimite legea la Camera Deputatilor, apoi trebuie promulgata de Presedinte si dupa aceea se publica in Momitorul Oficial.
Asa ca din pacate mai este mult pana la intrarea in vigoare.

#8
david_lucian

david_lucian

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 16 mai 2011 - 13:58

Buna ziua!
Va rog mult sa ma indrumati catre o institutie abilitata. Eu doresc sa infiez copilul sotului meu. Sotia lui a decedat dupa nastere si bebe sta cu noi. Daca stiti cumva unde sa merg pt formalitati si din ce stiti daca se schimba ceva la certificatul lui de nastere dupa adoptie. As prefera sa nu fie asa.......dorinta mea este sa fie si legal copilul meu.
Multumesc!!!

#9
erato

erato

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 362 mesaje

Postat 16 mai 2011 - 15:04

Citat:
citat din mesajul lui david_lucian

Buna ziua!
Va rog mult sa ma indrumati catre o institutie abilitata. Eu doresc sa infiez copilul sotului meu. Sotia lui a decedat dupa nastere si bebe sta cu noi. Daca stiti cumva unde sa merg pt formalitati si din ce stiti daca se schimba ceva la certificatul lui de nastere dupa adoptie. As prefera sa nu fie asa.......dorinta mea este sa fie si legal copilul meu.
Multumesc!!!

Trebuie sa mergeti la DPC-ul de care apartineti si tu si sotul. Si cred ca se schimba certificatul, odata ce-l adopti. Dar nu sunt sigura, poate cele care au trecut prin asa ceva.

Vreau sa fiu mama

#10
innesutz

innesutz
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 01 iunie 2011 - 02:23

am si eu o intrebare/curiozitate adresata persoanelor care au trecut prin proceedeul de adoptare .... din cate stiu este destul de dificil...am citit una alta si pe alte sit'uri si dupa cum arata legislatia cred ca sansele pentru o mama singura sunt si mai mici ....am un baietel de 5 ani sunt singura si mereu mi.am dorit cel putin inca un copil...nu spun ca nu e posibil ca in viitor sa mai am unul ..inca nu stiu ce imi rezerva viitorul ..dar mi.as dori foarte mult sa pot adopta unul ....mi se pare ca sunt atat de multi copii care au nevoie de dragoste si de o familie iubitoare ....si totusi nu inteleg de ce e asa complicat cu adoptia la noi ...nu cred ca le e mai bine in centre decat intr.o familie chiar si formata numai dintr.un parinte....sincer credeti ca am sanse?


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -