Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Calendarul gradinarului vesel (26)


232 raspunsuri la acest subiect

#21
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 23 mai 2012 - 13:40

Georgi - aia sunt irisii hollandica, cu siguranta! S-ar putea sa-ti si infloreasca, probabil ca i-ai pus tirziu si din aceasta cauza nu au inflorit inca. Si la mine s-au trecut deja, dar eu ii am deja de 2 veri. O sa vezi ca dupa ce trec florile, noile frunze apar de toamna tarziu, ierneaza asa si apoi la inceput de mai o sa ai din nou flori!

Liviana - m-ai facut curioasa, ce petrecere tematica faci? Adica ce tema ai ales?

Eu am fost azi sa comand tortul pentru sambata, i-am ales unul sub forma de Fulger McQueen...[pk] Doar vremea ma ingrijoreaza - daca ploua, voi avea vreo 12 copii nauci prin casa + parintii...[bang]



Ieri, dupa ce a dat o ploaie cu bulbuci, am apucat si am mai pus niste rasaduri de rosii - mi-au mai ramas citeva si imi e mila sa le arunc - si azi mai am vreo 5-6 sa pun, trebuie doar sa vad unde le mai fac loc si lor...[:D] Si tot ieri am cules si primele pastai de mazare [bis]!





Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina 2012



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#22
olympia

olympia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 23 mai 2012 - 14:09

La multi ani si de la mine, Gabi!

N-am mai intrat demult pe-aici, sunt prinsa cu tot felul de treburi. Am pozat dar n-am incarcat pozele, in gradina s-a trecut liliacul si aproape de tot bujorii... Irisii mai sunt infloriti la mine si asteptam trandafirii! A plouat rau de tot, din pacate furtuna a scuturat jumate din fructele pomilor si pamantul e si acum imbibat ca un burete. Si iar s-a umplut beciul de apa [q], o scoatem de trei zile si vine intr-una!



Pene colorate... cate putin din toate!



album

gradina

#23
georgipuia

georgipuia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.849 mesaje

Postat 23 mai 2012 - 14:28

Multumesc de identificare fetelor...[flo] mi-ati dat o veste buna... stiti ca prima data cand au iesit m-am gandit ca mi-a iesit ceapa...[bang] nu stiu daca nu am si jumulit una...[:D] daca ma uit la irisul normal, nu seamana deloc frunzele... asta mare e mult mai turtita tulpina, frunza mai lata si mai verde... lipsa de experienta era sa ma pacaleasca... acum cand or inflori or inflori... eu m-am linistit...[alcool]

Olympia... urata treaba la voi...[:-@] Capu' sus...[pup]

Ingerasii mei: Mony (03.12.2003) si Teo (17.05.2007)

"Viata nu se masoara cu numarul de respiratii pe care le aveti, ci in momentele care iti taie rasuflarea."

#24
lbelciug

lbelciug

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.033 mesaje

Postat 23 mai 2012 - 15:33

Gabriela, vom petrece cu PeterPan si prietenii lui. [:I]
Olympia, la mine sunt infloriti trandafirii, am roz si rosii, tare frumosi sunt. Si pe aici pamantul e mocirlos, stau de vineri cu niste rasaduri de varza nepuse pt ca nu pot intra in gradina. Dar si cand va veni calduraaaaa.... o sa ne dorim iar ploaie.[:D]

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)


#25
georgipuia

georgipuia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.849 mesaje

Postat 23 mai 2012 - 16:11

Noi nu am avut nici o tema... i-a pictat prietena fratelui meu, s-au jucat cu jucarele imprumutate, dar pt ei a fost suficient...[pk][pk][pk] din fericire pentru noi parintii...[:D]

V-am zis ca lalelele mele mov sunt inca inflorite? nu-mi vine sa cred... au mai bine de 2 saptamani...[pk][pk][pk][pk]

Ingerasii mei: Mony (03.12.2003) si Teo (17.05.2007)

"Viata nu se masoara cu numarul de respiratii pe care le aveti, ci in momentele care iti taie rasuflarea."

#26
lbelciug

lbelciug

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.033 mesaje

Postat 23 mai 2012 - 16:49

Citat:
citat din mesajul lui georgipuia

Noi nu am avut nici o tema... i-a pictat prietena fratelui meu,


Am remarcat-o pe d-ra, are gusturi fratele tau. [:I]

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)


#27
georgipuia

georgipuia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.849 mesaje

Postat 23 mai 2012 - 17:00

Daaaa... toata lumea i-a admirat pe amandoi... prietena mea imi spunea ca daca au nevoie de nasi se ofera ea...[alcool] nu a indraznit sa le spuna chiar lor, ca sa nu sune a "nu va casatoriti odata?"[:D]

Ingerasii mei: Mony (03.12.2003) si Teo (17.05.2007)

"Viata nu se masoara cu numarul de respiratii pe care le aveti, ci in momentele care iti taie rasuflarea."

#28
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 23 mai 2012 - 17:13

Peter Pan deci - se vor distra cu siguranta!

Eu am chemat o tipa care se va ocupa timp de 1.5 ore de "antrenarea" copiilor, oricum nu as vrea sa ne lungim foarte mult pentru ca totusi va fi obositor pentru ei...

Olympia - of, asa rau este? Dar cum de se inflitreaza in beci, nu face fata hidroizolatia?

georgi - irisii hollandica sunt diferiti de cei germanica (adica cei pe care-i intilnesti destul de frecvent prin curtile noastre - eu nu prea am vazut din astia decat prin florarii si ma enervam ca se trec foarte repede...dar ma bucur ca sunt rezistenti la gerurile noastre si sunt foarte frumosi cand sunt infloriti! [pk]



Eu ma enervez cu niste irisi germanica luati anul trecut de la bakker - au crescut frunzele, dar sunt inca mici si nici urma de floare...habar nu am daca or fi soi mai tarziu (exista oare asa ceva??) sau nu am noroc sa-mi infloreasca anul asta...

Intre timp pandesc yucca - tija florala s-a lungit muuult, acum astpt sa si infloreasca - in fiecare dimineata cind trec prin otopeni, vad cele 5 sau 6 yucca din curtea de la cris style, inflorite - sunt o splendoare!! [olala]



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina 2012



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#29
georgipuia

georgipuia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.849 mesaje

Postat 23 mai 2012 - 17:32

Eu am vazut o tija florala de yuca pe marginea drumului, in fata curtii unor oameni...[flo] Sunt asa ingrijite petecutele de pamant de pe marginea drumului la noi... e o splendoare sa mergi cu masina si sa vezi... era o vreme cand erau buluc irisii de toate culorile, apoi liliacul, acum sunt trandafiri de toate culorile...[alcool] o adevarata inspiratie pt mine...

Ingerasii mei: Mony (03.12.2003) si Teo (17.05.2007)

"Viata nu se masoara cu numarul de respiratii pe care le aveti, ci in momentele care iti taie rasuflarea."

#30
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 23 mai 2012 - 17:43

Buna fetelor!

LMA cu intarziere sarbatoritilor![flo]



N-am mai scris de ceva vreme, evenimente diverse, s-au dus si bujorii mei, au inflorit trandafirii, capsunii se coc mai multi pe zi ce trece.

Mi-au invadat gandacii de colorado cartofii, bineinteles ca nu-i stropesc, am tot adunat de pe ei, sa vedem sambata cum se prezinta!

La capitolul rosii stau cam prost in sensul ca nici macar n-au inflorit pana acum, mazarea abia acum are boboci, fasolea e tare frumoasa!

de iarba nu mai zic cat a crescut, trebuia taiata acum 2 saptamani dar daca a tot plouat n-am avut cum, ziceam ca sambata, dar sambata ploua iarasi![bang]M-am saturat de ploaia astaaaa, vreau soare si frumos!



Mi-a cerut cineva pui de gutui japonez, nu mai stiu cine, scuze, trage-ma de manecuta, daca vrei sa ti-l aduc duminica spune-mi, dar eu zic mai bine s-o lasam pe toamna, mi-e nu cumva sa nu se prinda si e pacat de el!

Spor sa aveti!



"La vita e bella"

Explore Romania





De mancare

Dulciuri

Din gradina mea


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -