Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ati fi interesate de...


29 raspunsuri la acest subiect

#11
coracora

coracora

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 924 mesaje

Postat 11 mai 2012 - 21:54

Mie mi-au trecut cateva sute de CVuri prin mana si va pot asigura ca nimeni nu citeste 4 pagini, indiferent cat de mestesugit sunt scrise. Concizia si precizia sunt pasari rare, asadar foarte apreciate atunci cand se regasesc intr-un CV.
Capitolul "obiective" nu-si are rostul intr-un CV, pentru ca aceste aspecte le detaliezi in scrisoarea de intentie.
La fiecare job avut e bine a se preciza, pe scurt, atributiunile. Angajatorul trebuie sa-si doreasca sa afle mai multe despre activitatea ta profesionala (in cadrul unui interviu), deci nu trebuie sa-i livrezi povestea vietii tale profesionale full version in CV.
O trimitere la profilul de pe LinkedIn este, de-asemenea, binevenita.

#12
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 12 mai 2012 - 01:22

Citat:
citat din mesajul lui coracora
Mie mi-au trecut cateva sute de CVuri prin mana si va pot asigura ca nimeni nu citeste 4 pagini, indiferent cat de mestesugit sunt scrise. Concizia si precizia sunt pasari rare, asadar foarte apreciate atunci cand se regasesc intr-un CV.Capitolul "obiective" nu-si are rostul intr-un CV, pentru ca aceste aspecte le detaliezi in scrisoarea de intentie.La fiecare job avut e bine a se preciza, pe scurt, atributiunile. Angajatorul trebuie sa-si doreasca sa afle mai multe despre activitatea ta profesionala (in cadrul unui interviu), deci nu trebuie sa-i livrezi povestea vietii tale profesionale full version in CV.O trimitere la profilul de pe LinkedIn este, de-asemenea, binevenita.
Exact asta stiam si eu.Din putin se face mult - ajutor umanitar!Bazar general - fiecare implicare conteaza!Lucrusoare de vanzare...

#13
crisbar

crisbar

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 105 mesaje

Postat 13 mai 2012 - 15:35

Selene, eu sunt interesata de propunerea ta si chiar apreciez ini#539;iativa. CV-ul meu e destul de vechi si as vrea sa #537;tiu cum ar trebui sa arate acum unul.
A#537;a ca, te rog, nu te l#259;sa descurajata de nimeni!
Eu n-am avut timp sa citesc si alte subiecte, acum l-am descoperit pe asta.
Deci, exista interes!

#14
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 13 mai 2012 - 22:01

Citat:
citat din mesajul lui crisbar
Selene, eu sunt interesata de propunerea ta si chiar apreciez ini#539;iativa. CV-ul meu e destul de vechi si as vrea sa #537;tiu cum ar trebui sa arate acum unul.A#537;a ca, te rog, nu te l#259;sa descurajata de nimeni!Eu n-am avut timp sa citesc si alte subiecte, acum l-am descoperit pe asta. Deci, exista interes!
In regula, sub rezerva ca este opinia mea, asa cum am fost invatata in facultate (mult de atunci, dar informatiile au fost bune) si asa cum mi-am mai adaptat-o in timp, ajutandu-i pe altii in acest sens.Numai sa ma mai eliberez un pic!Din putin se face mult - ajutor umanitar!Bazar general - fiecare implicare conteaza!Lucrusoare de vanzare...

#15
crisbar

crisbar

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 105 mesaje

Postat 14 mai 2012 - 00:30

revin cu scuze pentru simbolurile din mesajul meu. l-am scris de pe telefon si mi-a luat diacritice.

referitor la cat de stufos ar trebui sa fie CV-ul, si eu sunt de parere ca 4 pagini ar fi cam mult. cred ca tine si de aranjarea in pagina a informatiilor.

selene, cand ai tu timp, e bine oricand.

oricum, am vazut cat de mult te implici si pe site-ul cu zeekler. si, cel mai de apreciat, n-ai tinut doar pentru tine[flo].

#16
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 14 mai 2012 - 00:42

Citat:
citat din mesajul lui crisbar
revin cu scuze pentru simbolurile din mesajul meu. l-am scris de pe telefon si mi-a luat diacritice.referitor la cat de stufos ar trebui sa fie CV-ul, si eu sunt de parere ca 4 pagini ar fi cam mult. cred ca tine si de aranjarea in pagina a informatiilor.selene, cand ai tu timp, e bine oricand.oricum, am vazut cat de mult te implici si pe site-ul cu zeekler. si, cel mai de apreciat, n-ai tinut doar pentru tine[flo].
Sigur ca tine si de aranjarea in pagina, de setarile paginii (Page Layout). Margini (sus, jos, stanga, dreapta), aranjare, dimensiune fonturi...Din putin se face mult - ajutor umanitar!Bazar general - fiecare implicare conteaza!Lucrusoare de vanzare...

#17
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 16 mai 2012 - 00:36

MODELUL DE CV FOLOSIT DE MINE



Mentiunea CURRICULUM VITAE, scrisa in mijlocul paginii, adica Centered (Centrat).



Prima sectiune este cea a datelor personale. Am inteles ca, in ultima vreme, nu se mai trece, ca titlu de sectiune, DATE PERSONALE, ci se trece direct la enumerarea acestora.



Eu folosesc aceasta ordine:



Prenume:

Nume:

Locul si data nasterii:

Adresa:

Telefon:

E-mail:

Nationalitate:

Stare civila:



Urmatoarea sectiune poate fi cea a obiectivelor, asa cum a spus lulu ca apreciaza.



Deci,



OBIECTIVE:



- aici puteti scrie, succint, ce urmariti sa obtineti. De exemplu: sa lucrez intr-un mediu antrenant, in care sa imi pot pune in valoare competentele si aptitudinile.



Urmeaza sectiunea EXPERIENTA PROFESIONALA, pentru cei care lucreaza de ceva vreme, sau sectiunea STUDII, pentru cei care tocmai au iesit de pe bancile scolii.



Oricare ar fi, se urmeaza o ordine cronologica inversa si se trece asa:



- perioada clara

- functia si angajatorul (de exemplu, economist in cadrul XXX), cu denumirea si adresa corecte si complete. Eu am trecut si numarul de telefon, daca doreste cineva sa verifice ca nu inventez. Am pus punct si am scris Responsabilitati:, insirand principalele responsabilitati avute.



Dupa aceasta rubrica, eu am introdus rubrica REALIZARI PRINCIPALE. Aici am trecut realizarile personale deosebite - in cazul meu, faptul ca am tradus 3 carti pentru editura X. Aici puteti trece succesele personale - de exemplu, ca ati fost sef de proiect (numiti proiectul, domeniul in care se incadreaza), ca ati coordonat o echipa de X oameni pentru a face Y, ca ati obtinut contractul X pentru firma Y. Nu uitati sa mentionati si perioada relevanta.



In cazul sectiunii STUDII, se trece asa:



- perioada clara

- studii la: Universitatea, Facultatea, Catedra/Departamentul, Specializarea, chiar si materiile relevante studiate, DACA acestea se potrivesc cu profilul jobului la care aplicati



Se trec studiile facute intre liceu si facultate/studii postuniversitare, incepand cu ultimul terminat - sa zicem, doctorat, masterat, licenta, liceu.



Dupa STUDII, urmeaza sectiunea DIPLOME. Se poate scrie si DIPLOME, CERTIFICATE, ATESTATE, pentru ca sunt persoane care au facut diverse cursuri postliceale/de recalificare. Se mentioneaza anul obtinerii diplomei, institutia emitenta si motivul emiterii - de exemplu, 2002 - certificat de absolvire a cursurilor de asistent medical, eliberat de XXX.



Urmatoarea mea rubrica este LIMBI STRAINE CUNOSCUTE.



Se trec limbile pe care chiar le stapaniti, nu ca ati invatat spaniola uitandu-va la telenovele. Se mentioneaza ariile scris, citit, vorbit, cu calificativul corespunzator pentru fiecare arie - incepator, intermediar, avansat.



Rubrica urmatoare este DIVERSE. Am ales asa pentru ca am scris aici ce cunostinte PC am, faptul ca sunt PFA de la data de..., faptul ca pot emite chitanta si factura, precum si ce fel de om sunt (exemplu: fire comunicativa, bun coordonator, rezistenta la stres).



INSA



Daca aveti cunostinte solide in domeniul PC/IT, recomandarea mea este sa le grupati intr-o sectiune separata.



Optional, puteti introduce sectiunea HOBBY.



Ultima sectiune este cea de REFERINTE.



Aici, atentie, daca nu puteti furniza datele complete a cel putin doua persoane care va pot recomanda, treceti "furnizate la cerere". Date complete inseamna:



Nume, prenume

Macar numarul de telefon, daca nu si adresa

Functia

Locul unde lucreaza (daca este vorba, de exemplu, despre un fost angajator).







Daca doreste sa adauge cineva observatii utile...







Din putin se face mult - ajutor umanitar!



Bazar general - fiecare implicare conteaza!



Lucrusoare de vanzare...













#18
crisbar

crisbar

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 105 mesaje

Postat 18 mai 2012 - 00:10

selene_Bunny, multumesc pentru informatii.

in scurt timp trebuie sa ma mobilizez si eu pentru a-mi reface CV-ul.

te asteptam si cu modelul de scrisoare de intentie, cand iti poti face tu timp.

o seara buna!


#19
eunice78

eunice78

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.355 mesaje

Postat 18 mai 2012 - 22:37

Eu mai am in cv o sectiune pentru activitatea publicistica si una cu participarea la conferinte internationale. La participarea la conferinte eu trec, de regula, doar acele participari la care am avut studii sau cele care au fost workshopuri, nu cele la care
doar am audiat ( desi am vazut ca unii isi trec si conferintele la care doar au..dormitat).
Eu am cv in format Europass, asa mi s-a cerut cand a trebuit sa il depun pentru
proiecte importante si nu am gresit pana acum. De asemenea, e bine sa aveti un cv si in lb engleza, just in case, sunt si angajatori care il cer in engleza.
Cv-ul meu are 4 pagini si zau ca nu bat campii in el. Al sotului are vreo 8, dar la el activitatea publicistica ii ocupa mult....pentru cei in domeniu, e important sa treci lucrarile, nu poti sa selectezi ..
A, si eu nu am obiective in cv, nu le vad sensul in cv, in scrisoarea de intentie eventual.
Parerea mea e ca un cv bine structurat, scris corect, eventual in format Europas, chiar daca e mai lung, va fi citit.
De asemenea, tb verificat daca angajatorul nu vrea un anumit format. Am avut un proiect in care mi s-a cerut expres sa completez un anumit format, doar cu anumite responsabilitati competente specifice de care era interesat finantatorul..

#20
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 19 mai 2012 - 02:19

Scrisoarea de intentie cuprinde 3-4 paragrafe.



Primul paragraf, de 2-3 randuri, este cel in care va prezentati si spuneti de unde ati aflat de jobul respectiv si de ce ati ales sa va depuneti candidatura.



Exemplu:



Buna ziua!



alternativ



Stimata doamna/Stimate domn,



Ma numesc ABC, am X ani si am gasit anuntul dvs. in ziarul X, editia din data de Y. Avand o experienta de X ani in domeniul Y, am decis sa imi depun candidatura pentru postul de...



Paragrafele 2-3 sunt cele in care reliefati competentele si aptitudinile care va fac persoana potrivita pentru postul respectiv. Puteti extrage niste puncte importante din CV si le puteti detalia, de exemplu:



Consider ca sunt persoana potrivita pentru acest post deoarece, in perioada... , m-am ocupat de coordonarea activitatilor de vanzari din cadrul companiei... , reusind, in termen de X luni, sa obtin Y contracte noi, profitul companiei atingand astfel cota de ... .



Sau:



Principala calitate care ma recomanda pentru postul de... este adaptabilitatea mea la noi situatii si provocari. Astfel, in perioada... , am participat la un schimb de experienta in localitatea..., tara..., activitate fructificata prin ... .



Si continuarea:



De asemenea, faptul ca stiu sa folosesc programele A, B, C si ca cunosc limbile straine X, Y, Z m-a ajutat sa fiu numit/a sef/a de proiect pentru... , proiect care a vizat... si care s-a finalizat prin...



Sau:



De asemenea, consider ca firea mea flexibila, capacitatea mea de a analiza rapid situatiile problematice si de a gasi o solutie, reprezinta reale atuuri pentru postul de... oferit de catre dvs.



Important este ca, in aceste doua paragrafe, sa exploatati intr-o maniera atragatoare acele competente personale care va pot "ridica" in ochii angajatorului.



Ultimul paragraf, cel de incheiere, poate suna asa:



In speranta unui raspuns favorabil din partea dvs., va multumesc pentru atentia acordata candidaturii mele. Pot fi contactat/a telefonic/prin e-mail intre orele:



Cu stima,



Prenume, Nume











Din putin se face mult - ajutor umanitar!



Bazar general - fiecare implicare conteaza!



Lucrusoare de vanzare...














Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -