Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ati fi interesate de...


29 raspunsuri la acest subiect

#1
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 09 mai 2012 - 01:27

... doua mici tutoriale pentru scrierea corecta a unui CV si a unei scrisori de intentie?



Stiu ca acum se "poarta" CV-ul model Europass. INSA: in facultate, in timpul cursului special de redactare CV-uri/scrisori de intentie, ni s-a spus asa: decat sa va complicati cu modele "stufoase", care vor fi puse deoparte tocmai fiindca e prea multa informatie (o prietena m-a rugat, mai demult, sa ii traduc un CV in model Europass, avea, cred, cel putin 4 pagini!!!), mai bine un CV "curat", aerat, frumos ordonat, care va impresiona prin structura si, nu in ultimul rand, corectitudinea gramaticala.



Ca idee generala, ideal, un CV nu trebuie sa depaseasca 2 pagini, iar o scrisoare de intentie, 1 pagina.



Daca exista doritoare, pot face aceste tutoriale, numai sa imi spuneti.



Blogul meu - de la noi, pentru ei!



Bazar general - fiecare implicare conteaza!



Lucrusoare de vanzare...













#2
lulu77

lulu77

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.144 mesaje

Postat 11 mai 2012 - 15:57

eu zic asa:

nu poti generaliza, nu toata lumea poate avea un CV doar de 2 pagini...o pagina este completata deja cu Detali personale, Obiective, Educatie, Activitati Extra Curriculare, Limbile Straine, etc., iar o pagina este putin, f putin ptr a putea oferi informatii angajatorilor, informatii cat mai clare, corecte, concise si detaliate.

Eu nu selectez CV-uri cand nu pot vedea macar cateva detalii la fiecare job pe care l-a avut persoana respectiva.

Este fff important, ca la prima faza de Selectie sa pot citi in CV cat mai multe detalii despre (mai ales) EDUCATIA si EXPERIENTA candidatului.Este primul impact cu angajatorul, prima impresie.



Si ca sa fiu cat mai clara, dau un exemplu...simplu, un job destul de des intalnit, ECONOMIST.



Cum pot eu, angajator/recrutor sa imi dau seama ce fel de Economist este candidatul daca scrie in CV pur si simplu perioada angajarii/firma angajatoare/si postul ?

Ma intereseaza sa stiu domeniul in care a lucrat: financiar, bancar, trezorerie, achizitii, procurement, salarizare, etc.

Si asta este valabila la aproape orice functie.



Ce faci ca angajator atunci cand primesti sute de CV-uri ptr un anumit post, si nu gasesti detalii? cati angajatori crezi ca au timp sa cheme zeci/sute de persoane la interviu in speranta ca poate au noroc sa gaseasca persoana pe care o cauta, nestiind de fapt daca totusi candidatii selectati in urma unor CV-uri simple au profilul cautat?



Sansele, ca si candidat, sunt mari, mult mai mari, sa obti un interviu, in prima faza, atunci cand ai un CV f bine detaliat si structurat.

Evident ca nu te apuci sa treci in CV absolut toate responsabilitatile postului tau, dar macar cele de baza, cheie, care consideri ca te reprezinta, te definesc ca si candidat, este musai sa le treci si sa le detaliezi.



Si niciodata nu trimite un CV fara o Scrisoare de Intentie si aceasta nu standard, copiata de pe net. O personalizam, adaptam de cate ori este nevoie.[:)]



SOACRA MARE

Doua maini stangi





#3
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 11 mai 2012 - 16:23

Si in domeniul meu (constructii) e recomandat un CV mai detaliat, pentru ca poti fi / face atat de multe lucruri, incat e nevoie sa precizezi clar ce atributii ai avut la fiecare lucrare, si asta cam consuma spatiu, nu gluma!

In love with life.

#4
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 11 mai 2012 - 17:05

Ma bucur sa aud ca sunt angajatori care chiar CITESC CV-urile care depasesc 2 pagini. [:)]



Referitor la scrisoarea de intentie, unii o confunda cu scrisoarea de recomandare - adica altcineva te recomanda.



Nu este o scrisoare de recomandare, ci o scrisoare in care:



- paragraful 1 - te prezinti si spui de unde ai aflat de postul respectiv



- paragraful 2, eventual paragrafele 2-3 - corpul propriu-zis al scrisorii - explici de ce crezi tu ca esti potrivit pentru postul respectiv, care sunt calitatile care te recomanda - profesionale, personale, scoti in evidenta tangenta ta cu postul respectiv



- paragraful 3, eventual paragraful 4 - formula de incheiere, neaparat politicoasa



Pentru proaspetii absolventi, ni s-a recomandat ca, in CV, sa fie trecute studiile (in ordine cronologica inversa, cel mai recent primul) si apoi eventualele joburi. Pentru cei care au deja ceva experienta in campul muncii, ordinea poate fi inversa, munca si apoi studiile, tot in ordine cronologica inversa.



NICI INTR-UN CAZ nu am spus ca e suficient sa trantesti perioada si angajatorul.



Se trec si postul ocupat, precum si atributiile postului.



Din putin se face mult - ajutor umanitar!



Bazar general - fiecare implicare conteaza!



Lucrusoare de vanzare...













#5
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 11 mai 2012 - 17:07

lulu, campul "Obiective" nu este absolut necesar intr-un CV.



Activitatile curriculare, iar, atentie, nu orice poate fi relevant.



Edit: "concise si detaliate" in acelasi timp nu se poate. [:D] Sunt antonime.



Din putin se face mult - ajutor umanitar!



Bazar general - fiecare implicare conteaza!



Lucrusoare de vanzare...













#6
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 11 mai 2012 - 17:12

Edit: pe vremea cand eram studenta, am redactat multe CV-uri si scrisori de intentie, adaptate la diferite posturi. Si pentru mine, si pentru altii. Si in ro, si in en, si in fr.



Am vazut si CV-uri postate pe Net, "la liber". Unele sunt... horror.



Personal, recunosc ca, sa vad un CV cu greseli gramaticale, DIN START persoana respectiva pierde puncte.



Din putin se face mult - ajutor umanitar!



Bazar general - fiecare implicare conteaza!



Lucrusoare de vanzare...













#7
lulu77

lulu77

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.144 mesaje

Postat 11 mai 2012 - 17:21

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny
lulu, campul "Obiective" nu este absolut necesar intr-un CV.Activitatile curriculare, iar, atentie, nu orice poate fi relevant.Edit: "concise si detaliate" in acelasi timp nu se poate. [:D] Sunt antonime.Din putin se face mult - ajutor umanitar!Bazar general - fiecare implicare conteaza!Lucrusoare de vanzare...
nu sunt absolut necesere din punctul tau de vedere, poate, sau in teoria de la scoala, in practica lucrurile stau altfel.din punctul meu de vedere, ca recrutor sunt necesare. Din ceea ce citesc in CV vis-a-vis de obiectivele si activitatile extra ale candidatului, si daca se conmfirma acelasi lucru si la interviu, imi spun f multe lucruri despre acel candidat.importanta este si prezentarea. modul in care te prezinti la Interviu(atitudine, comunicare, punctualitate, si nu in ultimul rand cum te imbraci!!!)SOACRA MAREDoua maini stangi

#8
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 11 mai 2012 - 18:15

Bine, angajatorule lulu, am inteles parerea ta.



Ce intelegi prin activitati extracurriculare? Hobby-uri? Ca sunt doua lucruri diferite.



La sectiunea Hobby poti scrie ca iti place sa calatoresti.

La sectiunea Activitati extracurriculare (n-am intalnit in niciun CV acest titlu de sectiune, dar ma rog) treci, de exemplu, un voluntariat facut in cadrul organizatiei X.



Din putin se face mult - ajutor umanitar!



Bazar general - fiecare implicare conteaza!



Lucrusoare de vanzare...













#9
lulu77

lulu77

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.144 mesaje

Postat 11 mai 2012 - 18:34

Selene, acest subiect este despre si numai pentru tine?



am raspuns celor care citesc aici, si au nevoie de sfaturi...ale mele mai mici pe langa ale tale.

Succes la tutoriale consultant HR Selene!





SOACRA MARE

Doua maini stangi





#10
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 11 mai 2012 - 18:44

Citat:
citat din mesajul lui lulu77
Selene, acest subiect este despre si numai pentru tine?am raspuns celor care citesc aici, si au nevoie de sfaturi...ale mele mai mici pe langa ale tale.Succes la tutoriale consultant HR Selene!SOACRA MAREDoua maini stangi
lulu, nu este nici despre mine, nici pentru mine.M-am oferit sa ajut, daca doreste cineva, vad ca nu a dorit nimeni, inseamna ca lumea se descurca. Cand am deschis subiectul, m-am gandit la ce am vazut eu in acest domeniu pana acum. Si am vazut inclusiv CV-uri scrise de mana, desi "nu se mai poarta". Am vazut si CV-uri alandala, rubricile aruncate acolo, sa fie, am vazut si CV-uri pline de greseli.M-am intalnit si cu oameni obisnuiti cu munca bruta, pe care, daca ii intrebam ce obiective sa scriu in CV, imi spuneau "nu stiu, sa muncesc".Parerea ta de angajator este binevenita.Din putin se face mult - ajutor umanitar!Bazar general - fiecare implicare conteaza!Lucrusoare de vanzare...


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -