Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Vrem sa adoptam


92 raspunsuri la acest subiect

#1
lili72

lili72
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 02 mai 2012 - 23:34

Buna ziua,
Nu am scris niciodata pe forum, nu stiu daca ma voi descurca. Nu am reusit sa avem copii si ne-am hotarat sa adoptam. Am reusit sa facem primul pas, am mers la Protectia copilului si am facut cererea pentru eliberarea atestatului si am primit lista de documente. Vrem sa depunem repede dosarul,dar intampinam ceva greutati.
Cumnatul meu care este coproprietar la casa este in Spania si am nevoie de acordul lui. Stie cineva daca acest acordpoate fi dat in fata unui notar spaniol si apoi documentul sa fie tradus aici in romana? A mai trecut cineva prin asa ceva? Si inca ceva,ni s-a spus sa ducem certificat medical nu adeverinta. Care este diferenta intre cele doua?

#2
LittleAngel

LittleAngel

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 194 mesaje

Postat 03 mai 2012 - 12:53

Este un certificat special,tip A5,care se stampileaza de la mai multe cabinete.Trebuia sa-ti explice un asistent social exact ce aveti de facut.
Cred ca poate face si la notar in Spania si apoi voi le traduceti aici.Nu e o problema.
Actele pt atestat sant mai mult o formalitate,nu ar trebui sa sperie pe nimeni.
Cea mai grea parte as adoptiei este asteptarea copilului,si potrivirea cu familia,unii au avut norocul sa gasesca copilasul din prima,altii au vazut multi copii...dar in zadar.
Nu orice copil vi se potriveste,nu la orice copil o sa simtiti ca e al vostru,e complicat.

#3
marumiha

marumiha

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 817 mesaje

Postat 03 mai 2012 - 13:18

Bine ai venit printre noi si asteptare usoara !
Pe acest forum sint sigura ca o sa gasesti multe raspunsuri la intrebarile pe care ti le pui.
Despre problema cu notarul ,cu casa ,cred ca e bine totusi sa-i intrebi pe cei de la directia de unde apartineti ,unde faceti dosarul pt.adoptie,daca pt.ei este valabil un act in care cumnatul tau isi da acordul .Pt. ca nu toate actele din strainatate sint recunoscute sau luate in considerare de anumite institutii...spun asta pt.ca eu am avut anumite probleme.
Sper sa nu fie cazul in situatia voastra.
Succes!

#4
lili72

lili72
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 03 mai 2012 - 14:32

multumesc pentru raspunsuri, maine suntem programati la medicul de familie pentru aceste certificate.

lili72

#5
lili72

lili72
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 03 mai 2012 - 17:23

Poate ma puteti ajuta si cu informatia - unde am putea face o evaluare psihiatrica in Ploiesti. Daca a facut cineva aceasta evaluare la Ploiesti si ne da macar un numar de telefon al cabinetului, ii sunt recunoscatoare.

multumesc

lili72

#6
violetai

violetai

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 05 mai 2012 - 16:09

eu nu sunt din ploiesti dar evaluare psihiatrica se poate face la orice cabinet psihiatric(privat), la orice clinica privata unde ofera consultatii si un psihiatru, sau , in ultima instanta, in policlinica spitalului:)

#7
malex

malex

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 264 mesaje

Postat 05 mai 2012 - 21:57

ATENTIE!Certificatul psihiatric nu este valabil de la orice cabinet privat.
Va sfatuiesc sa intrebati asistentul de caz ca altfel dati banii aiurea .....costa in jur de 80 lei
Si inca o data intrebati AS care se ocupa de voi.....difera de la directie la directie si momentul cand se preda dosarul si anumite acte(de ex caracterizarile la noi nu le accepta de la prieteni!), la alte directii am auzit ca accepta.

#8
simo_73

simo_73

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 348 mesaje

Postat 05 mai 2012 - 23:35

fetelor are dreptate malex, intrebati AS care se ocupa de cazul vostru, la mine de expl a fost in felul urmator, la o policlinica din oras am facut totul, nu a fost nevoie sa ma duc la alte cabinete, si acolo am fost indrumata de AS, (duoa ce am intrebat binenteles, ca nu mi s-a spus de la inceput}

In viata nu e suficient ca ai ales drumul cel bun. Daca nu mergi repede inainte, te calca in picioare cei care vin din urma.

(Will Rogers)


#9
amy2007

amy2007

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.062 mesaje

Postat 06 mai 2012 - 16:38

Lili, si eu sunt din Ploiesti si a trebuit sa-mi reinnoiesc atestatul. Sfatul meu e sa te duci la o policlinica, eu vorbisem la Policlinica cu plata si mi-au zis ca elibereaza certificat si ca au si medic psihiatru. Costa 50 sau 80 lei. Noi ne-am dus la Policlinica MI si mi s-a eliberat un certificat de catre psihiatru, pe care a fost nevoie sa scrie si un alt medic, gata-gata sa nu fie buna hartia. Asa ca nu te complica. Suna si fa-ti programare la Policlinica cu plata. :)
Cate familii ti-au zis ca sunt pe lista, asa de curiozitate ... :D


___________________________________________________________________________________
Copiii nu le datoreaza parintilor viata, ci cresterea (Nicolae Iorga) [http://handmadeamy.blogspot.com/]

#10
lili72

lili72
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 06 mai 2012 - 23:50

din pacate nu mi-au dat o astfel de informatie, doar mi-au spus ca sunt foarte multe familii care deja au atestatul.Impresia mea este ca, in loc sa te incurajeze, te cam sperie, ca dupa noua lege e mai greu, ca sunt foarte multe familii care asteapta. Dar eu nu ma descurajez, merg cu Dumnezeu inainte.

lili72


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -