Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (66)


321 raspunsuri la acest subiect

#11
amary09

amary09

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 286 mesaje

Postat 27 aprilie 2012 - 15:22

Alma, eu zic ca o sa te mai gandesti.... Poate dupa ani buni... Asa ziceam si eu inainte sa am copil, vreau trei[:D][:D][:D]. Na, ca mi i-a dat...Poate ca ma judecati, am plans cand am aflat ca-s doi, mi se pare sinucidere curata cu trei copii mici fara ajutor[alcool][alcool][alcool]. Din multe puncte de vedere: financiar, psihic, fizic....Dar mi-am facut curaj singura, unde creste unul, creste si celalalt, o stii el Doamne Doamne de ce mi-a pus doi in burtica....Sanatosi sa fim....

Referitor la FIV, admir fetele care pot sa treca prin experienta asta si de multe ori, procedura asta vine dupa ani de investigatii, stimulari si multe alte lucruri costisitoare, obositoare si dureroase. Nu inteleg de ce multa lume ascunde asta, nu e o rusine, din contra, mie imi dovedeste cat de mult se sacrifica cineva pentru a aduce pe lume un copilas (sau mai multi, ca tot suntem pe forumul asta)....

Amary [gravi] 31+ de [baietel]+[fetita]
MTHR C677+A1298 - heterozigote, FV Leiden, deficit Proteina S

#12
balanta_tm

balanta_tm

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.129 mesaje

Postat 27 aprilie 2012 - 15:44

brigit, intepaturile in col la mine au tinut post cerclaj vreo luna parca. nu cedau nici la mine la nospa, scobutil. cred ca e vorba de perioada de acomodare a organismului cu noul "prieten". la control post cerclaj ai mers?

#13
anne`mary

anne`mary

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.357 mesaje

Postat 27 aprilie 2012 - 15:44

eu nu ma mir ca nu recunosc vedetele ca au apelat la FIV atata timp cat am auzit o diva autohtona care a negat implantul cu silicon pe motiv ca "m-am maturizat mai tarziu" (pe la vreo 25 de ani, asa tarziu [alcool])

Balanta, 25 de saptamani! Ce frumos. Abia astept sa va prind si eu din urma.[pup]

[gravired] + 16 [baietel] Tudor si [baietel] Stefan

#14
anabel79

anabel79

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 416 mesaje

Postat 27 aprilie 2012 - 16:04

Balanta am revenit pe acest forum...referitor la intrebarea ta..colul meu a fost verificat endovaginal acum 2 sapt si era 32,99 mm iar acum la morfologie era de 36.... mai mereu am vazut o diferenta intre cele 2 in sensul ca cel masurat endovaginal e mai sigur ca valoare....e si mai logic zic eu....

32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni
[gravired] 24+[fetita] [baietel]

#15
Brigit

Brigit

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.625 mesaje

Postat 27 aprilie 2012 - 16:09

Balanta, da,ne-am controlat.
I-am spus de intepaturi drtei mele, cica sunt absolut normale o vreme.
Cat e vremea asta...
Ideea e ca azi dimi m-am trezit perfect, dupa care au revenit, sacaitoare, enervante . Am sunat si la dr, ca zic decat sa ma apuce disperarea în weekendul asta prelungit mai bine întreb acu . Sa încerc si cu paracetamol, poate cedeaza. Incerc
[:D]. Si ca sigur sunt intepaturile care nu s-au vindecat inca.

Încerc sa stau linistita, de fapt eu stau super linistita, numai în pat.

Si eu am un reflux groaznic de cand mananc/beau la orizontala.


[gravired]
Multumesc, Doamne!

_____________________
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

#16
salexa

salexa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 128 mesaje

Postat 27 aprilie 2012 - 18:39

Alma acum 30 de minute a venit dna dr la mine. A spus ca a fost la un curs si ca a fost un mare balamuc azi. Sa speram ca de luni va fi mai relaxata.

FIV 1 dr Albu Dragos reusit
mutatia 1691 in factorul v nu a fost identificata
mutatia 20210 in factorul II nu a fost identificata
mutatia 677 heterozigota
mutatia 1298 heterozigota
mutatia 675 4G PAI homozigota
mutatia 844G PAi nu a fost identificata
32 saptamani[gravired]+2


#17
amary09

amary09

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 286 mesaje

Postat 27 aprilie 2012 - 22:56

Cu durerile de burta de rigoare (mi-au iesit ochii de durere de la gropile din Bucuresti, chiar si culcata, parca era mai bine cand conduceam eu[:D][:D][:D]) am ajuns de la eco...
Dupa cum va spuneam, iar s-au inversat...baiatul a crescut 50gr (intr-o sapt jumate[bang][bang][bang]), fetita 330gr. Chiar daca au crescut mai putin inca sunt peste medie, asta-i important (1920si 2026, cu +, - 250gr).Placentele sunt de gr.3, dar a zis ca pe scara lui exista si grad 4 si ca deocamdata pt. varsta asta a sarcinii e bine(??!!!). Arterele bunicele, dar duminica fac 32s si trebuie sa renunt la aspenter, vedem cum reactionez, ca deocamdata o sapt nu cresc Clexane...

Acum ce sa zic, sa ma bucur sau sa plang[:D][:D][:D] Zau ca mai bine ma rog sa fie bine pana la capat, ecografiile astea m-au zapacit[alcool][alcool]

Va [pup], sa aveti weekend linistit, fara dureri, contractii sau alte neplaceri....

Amary [gravi] 31+ de [baietel]+[fetita]
MTHR C677+A1298 - heterozigote, FV Leiden, deficit Proteina S

#18
irip

irip

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 684 mesaje

Postat 27 aprilie 2012 - 23:07

amary, la cine ai facut eco? au greutati bune copilasii tai! si pt mine e un chin mersul cu masina...ma ia cu transpiratii...tu acum stai la pat sau faci activitatile obisnuite? urmatoarea eco cand va mai fi? curaj!!!,[pup]

28[gravired] [baietel] & [fetita]

#19
balanta_tm

balanta_tm

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.129 mesaje

Postat 28 aprilie 2012 - 14:18

amary, eu zic ça ecografia ta a decurs bine. nu vad motive sa te ingrijorezi. greutatile lor mi se par super. nu pot sa imi imaginez cat ai burta [:D]. dexa mai faci?
cred ca ma intrebasei in capitolul anterior in ce pozitie stau bb-ii mei. ambii stau in pozitie craniana. evident ca bb1 iar era langa col [bang]

oare salexa doarme [:D]?

fetelor, va invidiez ca vi se pare greu de mers cu masina, chiar si intinse fiind. pt mine cel mai mare chin este sa merg sau sa stau in picioare. in masina mi se pare boierie dpdv presiune pe col.
de azi sunt mai rasturnata cu patul inca 5 cm (am ajuns la 20). mi se pare f grea trecerea de la 15 la 20. daca pana diseara nu ma acomodez cu cei 5 cm in plus, revenim la 15. totusi, cred ca pt sarcina/col cu cat sunt mai inclinata, cu atat e mai bine. imi amintesc ca am citit mai demult un articol despre o tipa din uk care a stat 10 sapt in pozitie trendelenburg la 45 grade...doar asa avea sanse sa duca sarcina la un termen cat de cat ok.

#20
anne`mary

anne`mary

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.357 mesaje

Postat 28 aprilie 2012 - 14:37

Citat:
citat din mesajul lui balanta_tm
fetelor, va invidiez ca vi se pare greu de mers cu masina, chiar si intinse fiind. pt mine cel mai mare chin este sa merg sau sa stau in picioare. in masina mi se pare boierie dpdv presiune pe col.
de azi sunt mai rasturnata cu patul inca 5 cm (am ajuns la 20). mi se pare f grea trecerea de la 15 la 20. daca pana diseara nu ma acomodez cu cei 5 cm in plus, revenim la 15. totusi, cred ca pt sarcina/col cu cat sunt mai inclinata, cu atat e mai bine. imi amintesc ca am citit mai demult un articol despre o tipa din uk care a stat 5 luni in pozitie trendelenburg la 45 grade...doar asa avea sanse sa duca sarcina la un termen cat de cat ok.


M-ai bagat in ceata! Stai cu perne sub picioare sau sub cap? Imi explici si mie te rog?

[gravired] + 16 [baietel] Tudor si [baietel] Stefan


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -