Sari la conținut

Sari la conținut


* * - - - 3 voturi

Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (10)


205 raspunsuri la acest subiect

#21
Alice_Elena

Alice_Elena

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.390 mesaje

Postat 26 aprilie 2012 - 16:16

Alo, aalooo. Ce faceti aici? Ia hai impacare. Izish sa stii ca am nr tau de tel si daca nu mai scri te sun si te cert.

Inteleg revoltarea andei. O simt si eu, poate pt ca la primul copil nu am reusit sa alaptez decat 2 luni, in mare parte din cauza completarii cu lp. Dar inteleg si lipsa de somn si nevoia de a fi apt pt doi copii.

Eu am fost asa categorica atunci cand se discuta de cezariana la cerere, poate va amintiti.

Deci, propunerea mea este sa isi imparta fiecare parerile, experientele, iar noi sa tragem concluziile si sa luam ce ni se potriveste mai bine. Da?



Mami de [bibe] Mara Nicolle (20.08.2010) si [bb] Radu Stefan (27.12.2011)

#22
beatrix

beatrix

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 623 mesaje

Postat 26 aprilie 2012 - 16:25

Alice, am dat din greseala pe Radu si am vazut pozele! Pai tu arati bine de tot! Super tare, voi bruneti si copii blonzi cu ochii albastri! Deci Mara m-a imbolnavit cu rochita ei![olala].

cred ca de luni ma apuc si eu de ceva nu stiu de ce dar nu mai merge asa, ale mele 10 kg tot acolo is![q]



Roxana, [mamica] de Eric si Sven

Ei au nevoie de noi! Haideti sa-i ajutam! [ruga]

#23
CristinaGoji

CristinaGoji

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.836 mesaje

Postat 26 aprilie 2012 - 16:25

Eu stiu ca Anda a vrut sa spuna ca nu neaparat foamea trezeste un bebelus noaptea si in unele cazuri, biberonul cu LP nu ajuta copilul sa adoarma si sa doarma mai bine, dar poate sa scada lactatia daca acesta devine un obicei. Sunt copii si copii, unii asimileaza mai bine, altii mai putin bine, indiferent de ce fel de lapte beau. Doar ca atunci cand nu mai stim ce sa facem e normal si sa incercam tot ce am auzit ca functioneaza la altii. Izish nu cred ca trebuie sa te simti atacata, fiecare din noi da sfaturi si reationeaza in functie de propria experienta, e si normal. Si eu, daca n-o aveam pe Daria, m-as fi simtit poate vizata atunci cand unele mamici ziceau ca bebelusii lor sunt linistiti probabil pentru ca si ele au fost linistite in sarcina, iar baietii mei amandoi plang mai mult decat bebelusii din filmele americane si dorm mai putin decat scrie in carti. Dar nu m-am simtit pentru ca am avut experiente diferite - Daria a fost un bebe cum scrie in carti. Chiar si asa cateodata ma simt incompetenta cand nu stiu ce sa-i fac sa-l linistesc, ma gandesc ca poate nu fac eu ceva bine, desi ar fi trebuit sa-mi dau seama deja ca nu eu sunt problema. Am deviat. Ce vroiam sa spun e ca de multe ori ne simtim vizati fara motiv, doar pentru ca nu suntem suficient de siguri pe noi si deciziile luate. Sper sa revii la sentimente mai bune.



Mami de Mihai (08.01.2012)Daria (21.04.2008) si Vladic (17.10.2006)

Vladic

Daria

Mihai



Blog



"We do not stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."



Author unknown

#24
CristinaGoji

CristinaGoji

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.836 mesaje

Postat 26 aprilie 2012 - 16:34

Beatrix si eu sunt suparata pe tema kilogramelor mele [q] Si nu vad ce-as putea face, ca de gatit n-am vreme, mananc ce gasesc prin casa, si mai nou numa biscuiti gasesc [bang], Omu face de mancare ce-i place lui, nimic dietetic oricum. Oooooffffff! Is cat un tanc!



Mami de Mihai (08.01.2012)Daria (21.04.2008) si Vladic (17.10.2006)

Vladic

Daria

Mihai



Blog



"We do not stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."



Author unknown

#25
aerlilian

aerlilian

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.307 mesaje

Postat 26 aprilie 2012 - 16:38

Ce-i zarva asta aici? Izish, nu mi se pare ok sa procedezi asa. Spune-ti frumos parerea, fara sa jignesti. Anda (Carina) chiar este un om care merita tot respectul asa cum, cu siguranta esti si tu. Suntem aici impreuna de aproape un an si a fost armonie deplina...
Sunt din ce in ce mai convinsa ca botezul mi-a linistit copilul. De trei nopti se trezeste doar o data, in jurul orei 04, mananca si se culca la loc. In rest...mananca, rade, e un deliciu de copil. Cu ocazia celor trei luni implinite ieri, am constatat ca am implinit si 7 kg.
Denisa, se pare ca si tu locuiesti aproape de mine si de Alice...Cel putin restaurantul unde ai facut botezul e aproape de noi.
Ica, eu nu-mi dau cu parerea legat de diversificare, pt ca nu stiu. Dar voi va dati seama ca se apropie si etapa asta? Si dintisorii...Iar noi suntem impreuna de pe vremea testelor de sarcina pozitive...[pup]

Mamica lui Tudor
http://community.web...vhost=community

#26
CristinaGoji

CristinaGoji

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.836 mesaje

Postat 26 aprilie 2012 - 16:47

Ica - parerea mea si a OMS-ului (nu de alta, dar e mai competent decat pediatra ta pe problema nutritiei bebelusilor) e ca diversificarea incepe cel devreme la 6 luni, indiferent de ce fel de lapte primeste. Doar copiii care au reflux, dar nu toti cei cu reflux, ci doar cei care vomita mult si nu iau in greutate, incep diversificare mai repede, cu cereale care sa ingroase laptele si sa nu mai poata fi asa usor vomitat.



Mami de Mihai (08.01.2012)Daria (21.04.2008) si Vladic (17.10.2006)

Vladic

Daria

Mihai



Blog



"We do not stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."



Author unknown

#27
anca_cls

anca_cls

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 433 mesaje

Postat 26 aprilie 2012 - 16:48


La multe lunite, Matei Emanuel, Natalia Emanuela, Alexa Micaela Christine, Azra si Andreas Fabian! [s] [s] [s] [s] [s]mamica fericita foc de Eva Georgiana (16.02.2012)

#28
ane-maria

ane-maria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 506 mesaje

Postat 26 aprilie 2012 - 16:52

"Mihaela-si al meu bebe se trezea fff des noapte sa suga, dar de vreo saptamana i-am bagat numai lapte praf noaptea si doarme mult mai bine. Explicatia este logica: laptele praf se digera mai greu ca cel matern si deci ii tine de foame mai mult timp."

Eu am inteles din asta ca Izish asa procedeaza ea nu ca recomanda.Nu vreau sa pun paie pe foc , insa si cand mi-ai raspuns mie :"Nu exista lapte neconsistent!!!!!! Exista doar copii diferiti! Toma daca ar fi laptele meu neconsistent sau nu s-ar satura ar lua 2 kg intr-o luna? Si cu toate astea se trezeste de 2-3-4 ori pe noapte. " am simtit ca esti intr-adevar revoltata si nu inteleg de ce, fiecare are dreptul la o parere, poate ca a mea a fost gresita insa nu exista om sa le stie pe toate asa cum te-ai considerat tu cand mi-ai dat replica de mai sus; si in plus am specificat ca nu sunt experta in lactatie sau ceva de genu'.

Sa stii ca nici eu nu m-as fi simtit ok sa aleg sa NU alaptez pt ca e mai comod cu LP, pt ca nu mi se lasa sanii sau alte chestii de genul asta insa asta a fost alegerea mea si pe de alta parte am avut si noroc , am lapte , multumesc lui Dzeu ! insa cele care aleg LP din considerentele mentionate mai sus o fac pt ca asa considera ele ca le este mai bine si pt ele si poate si pt bebei, sau poate nu au suficient LM.Fiecare face cum crede ca e ok.
Carina nu te supara pe mine pt cele spuse mai sus, eu cred totusi ca ai avut o zi mai putin ok ,descarca-te dc simti nevoia dar nu la modul asta.Si nu imi lua in nume de rau cele spuse dar cred ca trebuie sa ne masuram mai mult cuvintele inainte de a le posta , chiar si eu gresesc si poate am facut-o de multe ori pana acum. Doar suntem oameni.[pup]


ANE-MARIA mamica fericita de Bianca  ( 08.02.2012)




#29
bulinuta27

bulinuta27

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.159 mesaje

Postat 26 aprilie 2012 - 16:59

i-a iesit iar klebsiela...deci e clar trebuie sa luam antibiotic...sunt cu nervii la pamant [q]...are doar 2 luni si luam antibiotic [q]



bulinuta mamica de bulinel dragutel Rares Ioan [auto] (19.07.2006 - 9:37) si de viforel [bebic] Filip Andrei (10.02.2012 - 11:55)



Poze noi





minune mica



Poze









#30
ane-maria

ane-maria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 506 mesaje

Postat 26 aprilie 2012 - 17:06

Citat:
citat din mesajul lui bulinuta27
i-a iesit iar klebsiela...deci e clar trebuie sa luam antibiotic...sunt cu nervii la pamant [q]...are doar 2 luni si luam antibiotic [q]bulinuta mamica de bulinel dragutel Rares Ioan [auto] (19.07.2006 - 9:37) si de viforel [bebic] Filip Andrei (10.02.2012 - 11:55)Poze noiminune micaPoze
ooof ... il pup pe bebe , sanatate !!!![pup]ANE-MARIA mamica fericita de Bianca  ( 08.02.2012)


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -