Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Cat de des ii faceti baita bebelusului Dvs?


58 raspunsuri la acest subiect

#51
luciana1984

luciana1984

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 22 mesaje

Postat 05 iunie 2013 - 16:44

bebe al meu  are 2 saptamani si inca din maternitate ne-a invatat sa-l spalam zilnic iar dimineata sa ii facem toaleta intregului corp(il sterg cu ceai de musetel apoi il usuc si il dau cu crema sau ulei), cat despr folosirea sapunului nu trebuie facut exces  dar nici sa nu-l folosim deloc.



#52
angiuta

angiuta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 895 mesaje

Postat 17 iunie 2013 - 09:32

Luciana o regula de baza este aceea ca bebelusul se uleiaza pe pielea umeda. Doar asa uleiul hidrateaza. Pe pielea uscata uleiul usuca. Crema sau lotiunea se aplica doar pe pielea uscata.

#53
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 17 iunie 2013 - 17:57

Asa e cu uleiul, se aplica pe pielea umeda.

 

Am invatat in spital, imediat dupa nastere, cum se face baitza (am filmat prima baita, facuta de o asistenta bebelusului meu). In ultima apa de clatire turna un pic de ulei si asa facem si acum, clatirea si hidratarea odata.

 

Noi facem baie cu balacire in cada si spalat pe cap de 2-3 ori pe saptamana in general, sau ori de cate ori e necesar. Cand e foarte cald si transpira mai mult in cursul zilei, un dus scurt cu apa calduta in fiecare seara, in weekend si de 2 ori pe zi. Cu sapun la fundulet, manute, gat, pliuri, subsuori.



#54
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 17 iunie 2013 - 18:15

al meu nu mai e de mult bebel, dar cat a fost mic dr pediatru (din US) mi-a spus sa nu ii fac baiata in fiecare zi, la 2 zile e suficient (desigur spalat la fundulet, fata si maini de cite ori e nevoie)

m-a sfatuit sa NU folosesc creme, uleiuri, pudra, fiind pline si astea de chimicale,iar samponul, sapunul sa fie fara mirosuri.



#55
corinuka_g

corinuka_g

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 953 mesaje

Postat 14 iulie 2013 - 23:26

Mare-i gradina ta, Doamne!
Cum adica sa-ti speli vaginul???? Intradevar se curata singur...Daca ai minime cunostinte medicale stii ca spalaturile vaginale se fac cel mult o data pe saptamana si la recomandarea dr, mai des daca e ceva patologic...altfel distrugi si flora si Ph si mai rau faci...
Cum compari spalarea vaginului cu a bebelusului? Bebelusul se spala, vaginul nu ( prea). Stii ce-i vaginul, apropos? Nu trebuie cumva spalat si copilul in vagin??? Ca tot nu se curata singur..
Uneori cred ca vorbim doar sa ne aflam in treaba..

#56
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 15 iulie 2013 - 17:44

Corinuka, poate se referea la aparatul genital exterior, la igiena intima care, normal, trebuie facuta zilnic. Este o confuzie sau un termen impropriu folosit, dar f. raspandit, cel putin aici in America de nord, sa se numeasca "vagin' toata zona aia...

 

Noi am ajuns la stadiul de mai multe dusuri zilnic, pt. ca misuna toata ziua in 4 labute peste tot si a descoperit si nisipul. Deci nu prea mai e loc de dezbateri, il bagam la dus una doua ca se face precum un purcelus.



#57
EdyPaty

EdyPaty

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 26 iulie 2013 - 09:18

eu ii fac baie la fetita seara de seara fiind foarte cald transpira si cu uleiul nu stiu acum de vreo cateva zile nu am mai dato pentru ca e foarte cald si transpira nu stiu daca am facut bine sau nu 



#58
monic@

monic@

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.641 mesaje

Postat 30 iulie 2014 - 14:30

Vara o spal de cate ori e nevoie.Dar ii place apa la nebunie si o relaxeaza plus ca stimuleaza cel mai mare organ al corpului.Raspunsul este ZILNIC.Iarna poate mai rar. Dar depinde de mai multi factori daca avem timp,daca nu adoarme mai devreme si nu o mai trezesc.Scum avem 4 luni.Baiatului ii faceam zilnic.Fara exceptie si are o piele super si e destept foc.Acum baiatul are 3ani.

#59
CristinaMac

CristinaMac
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 12 august 2014 - 17:00

Si noi tot zilnic facem baita( avem 3 luni). In timpul zilei il spal pe fata si manute dupa fiecare plimbare, la fundulet la fiecare schimbare de scutec. In maternitate ne-a spus medicul neonato sa nu ne bazam pe servetelele umede, decat in situatii in care nu avem apa si sapun la dispozitie.
Baia o facem seara, inainte de ultima masa, in jur de 8-8.30. Apoi doarme intins pans pe la 4 dimineata.
Voi mai iesiti cu bebeii afara dupa baita? (Pe caldurile astea abia dupa ora 9 iti vine sa iesi afara...)


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -