Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Exista sarcina fara simptome??


18 raspunsuri la acest subiect

#1
aliceionescu

aliceionescu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 772 mesaje

Postat 26 iulie 2007 - 15:53

Azi tocmai am facut un test de sarcina (Barza) si acesta a iesit pozitiv. Nu aveam "programat" un bb, dar daca e sa fie, e bine-venit. Problema mea este alta: nu am absolut niciun simptom de sarcina: greturi, pofta de mancare, somnolenta, dureri de cap, miros dezvoltat!!!!! Nimic!!! Nici sanii nu sunt mai umflati ca de obicei, in preajma ciclului. Am oarecare crampe abdominale pe care le-am asociat cu starile de discomfort de dinaintea ciclului. In rest, nimic. Intrebarea mea, de fapt, intrebarile: se poate ca testul sa fie eronat (desi am respectat indicatiile de pe cutie), exista o alta situatie care ar putea determina aparitia celor 2 liniute si, in final, de ce lispsesc cu desavarsire simptomele sarcinii? (Precizez ca sunt in a 45-a zi a ciclului - in contextul in care am un ciclu neregulat care apare intre 29-32 de zile - evident, fara menstruatie.) Multumesc mult pentru eventualele raspunsuri!

#2
mexxa

mexxa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 975 mesaje

Postat 26 iulie 2007 - 16:07

Felicitari



Da este foarte posibil sa fie sarcina..nici eu nu am avut simptomele specifice decat dupa 2luni.

Tot test Barza mi-am facut...si nu a dar gres.

Insa poti merge sa iti faci si un test la sange sau un control...acestea cu siguranta nu vor da gres.

Sarcina usoara!




^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

Andreea, mamica de [copil] Sebastian-Mihai ( 10.09.2006 )

#3
RGE

RGE

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.206 mesaje

Postat 26 iulie 2007 - 16:33

FELICITARI!!! ..SA-TI DEA DUMNEZEU SARCINA USOARA PANA LA TERMEN SI UN BEBE SANATOS!!!...nici eu nu am avut absolut nici un simptom tot timpul intrebam dr daca este bine..pur si simplu imi era frica pt ca eram la fel ca inainte..si acum sunt la fel numai ca au inceput durerile de spate, carceii, arsurile..asa ca bucura-te ca este totul ok si nu ai simptome pt ca o data si o data tot o sa simti ca esti insarcinata[:D]

ROXANA [gravi] 27+ "ursuletz"[baietel] GEORGE IONUT
"Doamne ajuta-ne sa ajungem sanatosi la termen!!"

#4
aliceionescu

aliceionescu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 772 mesaje

Postat 26 iulie 2007 - 17:22

Multumesc mult pt. incurajari! Maine dimineata o sa mai fac un test si, daca iese pozitiv si acesta, fuga la control! In continuare lipsa siptomelor ma duce cu gandul la un "test fals pozitiv"...am citit o sumedenie de grozavii pe net. In rest, simt ca am febra, dar cred ca este doar o senzatie. Oricum, oricat de neregulat as fi avut eu ciclul vreodata, nu cred sa-mi fi intarziat ca acum, 2 saptamani- singurul lucru "palpabil" (pe langa test) care ma face sa cred ca e de bine. Am inceput sa am emotii dar nu vreau sa ma bucur pana nu sunt sigura. Daca e [copil], uraaaa! Va tin la curent!



#5
Olgutzika

Olgutzika

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.975 mesaje

Postat 26 iulie 2007 - 17:34

Alice, iti tinem pumnii stransi!!!! Si te asteptam la mamici de martie-aprilie 2008 [cheers]!

Si stai linistita, nici eu nu am avut absolut nici un simptom pana in ziua in care am "aniversat" 6 saptamani ( maine fac 8s ). De atunci, insa, recuperez in forta [:)]

Olga [gravi] 7+

#6
irinouka

irinouka

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.808 mesaje

Postat 26 iulie 2007 - 18:07

alice, felicitari, sa fie intr-un ceas bun si sa ai o sarcina lipsita de probleme, finalizata cu un bebe frumos si sanatos! [pup]

nu ai motive sa te ingrijorezi, pentru multe fete asa-zisele simptome de sarcina, in primele saptamani, par mai degraba simptome de ciclu, cu tot cu sani umflati, crampe abdominale sau dureri de cap. partea cu greturile, cu sensibilitatea la mirosuri etc apare ceva mai tarzior. e posibil ca in curand sa ai unele stari de sfarseala, de oboseala, de somnolenta. eu asa am patit si ma pregateam sa ma duc la doctor sa imi faca analize pt calciu, magneziu, fier etc. daca nu insista al meu barbat cred ca mai dura mult pana imi faceam primul test, nu imi imaginam sub nicio forma ca as putea fi insarcinata. cred ca o sarcina care te ia pe nepregatite are, si ea, mult farmec, iti doresc sa te bucuri din plin de tot ce va urma si sa te duci in curand si la medic ca sa confirme rezultatul berzei.

te imbratisez.
irina 15+

#7
aliceionescu

aliceionescu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 772 mesaje

Postat 26 iulie 2007 - 18:43

Multumesc! Sa dea Dumnezeu sa fie totul bine! Eu n-am mai avut rabdare, am iesit si mi-am cumparat inca un test, pozitiv si asta. Sotul meu ajunge acasa abia maine, sper ca pana atunci sa nu aliniez in baie o "armata" de teste...M-am abtinut totusi, nu mi-am cumparat decat unul, desi imi venea sa iau 10...

Multumesc, inca o data, pt. urari si pentru incurajari! Va doresc si voua toate cele bune, in special sanatate! Si...sarcina usoara!
[grup]

#8
MADYN

MADYN

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 404 mesaje

Postat 26 iulie 2007 - 18:51

Exista! Eu am avut o sarcina fara simptome de la cap la coada, adica 9 luni [;)] - doar burtika ma dadea de gol. Iar bebele e supr-sanatos (multumesc lui Dumnezeu!).



Felicitari!







Mady [mamica] si Mihai Nicolae [copil] - My little treasure (01 august 2006)

#9
witchy_witch

witchy_witch

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 88 mesaje

Postat 26 iulie 2007 - 19:45

Alice, felicitari, viitoare mamica! Daca spui ca esti deja in a 45-a zi, sa stii ca daca te duci la un ecograf cu doppler o sa si vezi, si o sa si auzi inimioara lui bebe...este un sentiment impresionant, mie mi-a venit sa plang. De abia aflasem ca sunt gravida, tot asa.. fara simptome si fara sa fie programat copilul (dar tot bine venit era, ca si in cazul tau). Si cand am auzit inimoioara si am si vazut cum pulsa pe ecran, mi-au dat lacrimile, crede-ma! Atunci constientizezi ca de fapt se intampla mult mai simplu decat 2 linii pe un test!

Si inca ceva: de regula rezultatele false sunt cele fals negative. Mai rar fals pozitiv. Pentru ca a doua linie se activeaza la prezenta unor hormoni in urina, iar hormonii nu au ce cauta in urina daca nu esti gravida... deci de regula e invers, nu ai destui hormoni sa activezi a doua liniuta desi esti gravida (adica fals negativ), dar fals pozitiv nu prea am auzit pe nimeni sa fi avut. Nu pun pariu, dar eu asa stiu!


[gravi] sapt. 35 cu [baietel] maricel in burtica

#10
kitzy

kitzy

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.649 mesaje

Postat 26 iulie 2007 - 20:24

Alice felicitari! Sa ai sarcina usoara si sa ai grija de bb. Si eu am fost gravi in 5 saptamani si n-am avut absolut nici un simptom pana atunci, doar sanii erau mai durerosi. Asa ca nu e regula sa-ti fie rau. Doar 50% din femeile insarcinata experimenteaza greturile si alea alea, restul de 50 n-au nimic. Poate te numeri printre norocoase, sa dea DD!


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -