Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

adoptia unui copil cand exista si ai tai naturali


31 raspunsuri la acest subiect

#1
cos_umg

cos_umg

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 16 aprilie 2012 - 03:31

Buna seara. urmaresc de mult timp acest forum, cu informatiile despre adoptii. va admir pe toate cele care ati decis ca adoptia este ceea ce le va implini viata.
acum, problema mea, de fapt nu este o problema in sine, dar va cer sfaturi. sunt casatorita, mama a doi copii: fetita de 4 ani si baiatul de 1,7 ani. totusi, de muuuult timp, imi doresc sa si adopt un copil-doi, daca sunt frati/surori. am citit pe forumul acesta ca mai sunt parinti care, avand deja proprii copii, au si adoptat.
acum primele intrebari:
-cum s-au adaptat copiii vostri cu noii/noul veniti/venit?
-ce reactie a avut copilul adoptat vis-a-vis de faptul ca mai existatu deja alti copii in familie?
-ce diferenta de varsta este intre copiii dvs si cel adoptat?
-ce varsta a avut copilul adoptat?
-a contat in desfasurarea si obtinerea actelor pentru adoptie faptul ca deja aveti copii? mai trebuie acele acte referitoare la calitatea de parinte(atestatul, sau cum se mai numeste el?)
-v-au dat vreodata de inteles copiii dvs sau cei adoptati ca regreta alegerea de a se crea aceasta situatie (sa traiasca laolalta atat copiii dvs cat si cei adoptati, sa simta, poate, diferente de atasament, chiar daca acestea exista, de fapt, doar in imaginatia lor)?
multumesc anticipat pentru raspunsuri si scuze daca aceste intrebari par prostesti. incerc sa ma docmuentez cat mai bine pentru ca toata lumea ma ia de fraiera si ma "incurajeaza" sa-mi vad de viata, familie, eventual sa mai fac eu n copii,de parca cei adoptati au ciuma....pe de alta parte, fetita mea isi mai doreste frati/surori si noi, chiar daca mai putem face, suntem decisi sa nu mai avem alti copii ai nostri naturali.eu una ma gandesc ca mai mare bine pe lume decat sa ai grija si de un copil abandonat nu se poate inchipui. asta este parerea mea si cred ca binele este reciproc-si pentru noi ca parinti, si pentru acel copil. ma gandesc ca pentru noi ar fi minunat sa adoptam un copil de 4-5 anisori pentru ca sincera sa fiu efectiv nu ma vad rezistand din nou la noptile de chin cu colicile, dintii etc, etc....
alte ganduri in alte mesaje. sper sa-mi raspundeti, astept cu nerabdare, chiar daca reusesc sa pun mana pe calculator mai rarut datorita celor mici care au nevoie de mine FIZIC.....stiti voi cum e....
ganduri bune de la trupa vesela!

#2
LauraNicole

LauraNicole

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.880 mesaje

Postat 16 aprilie 2012 - 05:00

Fiica nascuta de mine nu a considerat-o pe cea adoptiva cu nimic deosebita ci a acceptat-o ca sora fara nici o problema. Chiar mi-era drag sa le vad impreuna si multi imi ziceau ca se vede cat de mult se iubesc.
Am cautat intotdeauna sa nu fac nici eu diferente si daca-i cumparam ceva uneia, ii cumparam si celeilalte conform diferentei de varsta.

----------------------------------------------
mama de Alexa,mandria ochilor si sufletului meu, 23mai1997, si Sandra ingeras frumos 4septembrie2004/august2007 si mama adoptiva de nepoata minunata Ada 18august1995

O palma sau urlat la copil nu inseamna educatie!Inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC ! NU EXISTA MOTIVATIE SI NICI SCUZA! Aceeasi intoleranta pentru abuzul de orice fel.

PUTETI AJUTA CU O JUCARIE,O HAINUTA,UN BANUT PE CEI CARE AU ATATA NEVOIE AICI:
http://forum.desprec...88&whichpage=11

#3
My_Lady0091

My_Lady0091

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.630 mesaje

Postat 16 aprilie 2012 - 05:23

ma scuzi, poate nu-si are locul intrebarea, dar de ce vorbesti la trecut?nu s-a realizat adoptia?








mami pentru un [*] ochios:Marie Rebecca Ayanna(29.11.2009) & un bulgaras pufos:Alexa Micaela Christine (26.01.2012)

Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca


#4
bird70

bird70

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.631 mesaje

Postat 16 aprilie 2012 - 06:24

Citat:
citat din mesajul lui My_Lady0091

ma scuzi, poate nu-si are locul intrebarea, dar de ce vorbesti la trecut?nu s-a realizat adoptia?

Cred ca fetita a murit [q][q] dupa ce a fost inapoiata parintilor naturali.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper



#5
My_Lady0091

My_Lady0091

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.630 mesaje

Postat 16 aprilie 2012 - 06:37

Citat:
citat din mesajul lui bird70
Citat:
citat din mesajul lui My_Lady0091
ma scuzi, poate nu-si are locul intrebarea, dar de ce vorbesti la trecut?nu s-a realizat adoptia?
Cred ca fetita a murit [q][q] dupa ce a fost inapoiata parintilor naturali.Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health OrganisationI'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper
[wow]imi pare rau...trist[ups]
mami pentru un [*] ochios:Marie Rebecca Ayanna(29.11.2009) & un bulgaras pufos:Alexa Micaela Christine (26.01.2012)
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca


#6
LauraNicole

LauraNicole

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.880 mesaje

Postat 16 aprilie 2012 - 12:58

Citat:
citat din mesajul lui bird70

Citat:
citat din mesajul lui My_Lady0091

ma scuzi, poate nu-si are locul intrebarea, dar de ce vorbesti la trecut?nu s-a realizat adoptia?

Cred ca fetita a murit [q][q] dupa ce a fost inapoiata parintilor naturali.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper




Da. In timpul procesului de adoptie a fost inapoiata "naturalei" si in 2 luni murea de pmneumonie dubla.

----------------------------------------------
mama de Alexa,mandria ochilor si sufletului meu, 23mai1997, si Sandra ingeras frumos 4septembrie2004/august2007 si mama adoptiva de nepoata minunata Ada 18august1995

O palma sau urlat la copil nu inseamna educatie!Inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC ! NU EXISTA MOTIVATIE SI NICI SCUZA! Aceeasi intoleranta pentru abuzul de orice fel.

PUTETI AJUTA CU O JUCARIE,O HAINUTA,UN BANUT PE CEI CARE AU ATATA NEVOIE AICI:
http://forum.desprec...88&whichpage=11

#7
LittleAngel

LittleAngel

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 194 mesaje

Postat 16 aprilie 2012 - 14:27

Citat:
Da. In timpul procesului de adoptie a fost inapoiata "naturalei" si in 2 luni murea de pmneumonie dubla.


Uite de ce imi iubesc eu tara atat de mult...si nu vad cum altii nu pot sa inteleaga sentimentele mele...
Laura,e tardiv,dar condoleante!Nu ai strans pe nimeni de gat?ma refer la cei de la DPC nu la naturali...

#8
My_Lady0091

My_Lady0091

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.630 mesaje

Postat 16 aprilie 2012 - 14:52

avea aproape trei ani, reiese din semnatura ta(acum am citit tot cu atentie[:I]).cum e posibil, la 3 ani sa mori de pneumonie, in vremurile noastre???[alcool]



Daca te deranjeaza sa discutam despre.spune.ma voi opri.



Condoleante![grup]








mami pentru un [*] ochios:Marie Rebecca Ayanna(29.11.2009) & un bulgaras pufos:Alexa Micaela Christine (26.01.2012)

Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca


#9
cos_umg

cos_umg

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 16 aprilie 2012 - 20:27

da, multumesc pentru raspuns. imi pare rau pentru tristetea mesajului. si da, se poate muri de pneumonie si la varste mai mari, daca nu se iau masuri la timp....probabil a fost cazul aici. cine mai stie.
mai astept si alte experiente. citisem de o mamica din cluj, daca nu ma insel. poate ma aude si pe mine si ma sfatuieste. vreau sa fiu cat mai bine informata, desi sunt constienta ca aceste experiente, pana la urma, sunt unice.
inca o intrebare pe aceasta tema: desi sunt casatorita, sotul meu nu doreste inca un copil-de oriunde ar veni el, nici altul al lui,nici adoptat. problema, sunt convinsa, se va rezolva in timp( asa spunea si cand am avut cel de-al doilea copil, ca ce ne trebuie etc..., iar acum baiatul este lumina ochilor lui). in aceste conditii pot adopta numai eu? stiu ca ezista mame singure care au adoptat, dar eu as putea sa adopt fara participarea sotului?
multumiri si sanatate tuturor.

#10
Mariaa

Mariaa

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.726 mesaje

Postat 16 aprilie 2012 - 22:58

Tehnic ai putea insa emotional te-ai baga ?!
Acceptarea unui copil cu istoric nu e acelasi lucru cu acceptarea copilului natural si asta ar putea fi prea mult pentru sotul tau, pentru voi si mai ales pentru copilul care intra deja in familie dupa anumite experiente de viata.



[flo]



Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -