Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Calendarul gradinarului vesel (25)


197 raspunsuri la acest subiect

#181
lbelciug

lbelciug

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.033 mesaje

Postat 16 mai 2012 - 11:26

anamona, pozele erau din Barcelona - gradina botanica. Uite linkul la tot albumul

Poze din gradina mea actuale inca nu am pus. Si la noi cotofanele fac pagube, anul trecut cand au rodit prima oara pomii n-am gustat nimic din cauza lor. Anul asta cand se vor coace fructele voi pune o sperietoare de ciori - am inteles ca ajuta.

Foarte frumosi bujorii tai si interesant articolul scris. Mi-a placut si cel cu joaca in gradina; vopselurile acrilice nu se curata de pe pietre la ploaie/caldura?

Intr-adevar, Gabriela, mi-a placut foarte mult vacanta la BCN. Am vizitat cam tot ce se putea, fiecare zi a fost o incantare.

Si la noi a plouat ieri, a picat numa' bine caci pamantul era uscat in gradina.



Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)



#182
ioanaiub

ioanaiub

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.428 mesaje

Postat 16 mai 2012 - 13:58

buna dimineata!

Liviana, frumos la Barcelona!
la noi ploua de vreo trei zile, buna si apa [:)]. eu am reusit sambata sa curat toate straturile, sapate frumos, in week-end daca e vreme frumoasa o pot lua de la capat cu buruienile [:)]. de plantat am plantat cam de toate, mai avem ardeii si niste castraveti, am vrut sa facem asta intr-o dupa masa dar nu ne lasa ploile [:)]

Mamica de D&M
_______________________________________________________________________________________
"Sanatatea este o comoara pe care putini stiu sa o pretuiasca, desi aproape toti se nasc cu ea." - Hippocrate

#183
anamona

anamona

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.986 mesaje

Postat 16 mai 2012 - 14:28

Multumesc frumos Liviana! Ma bucur ca ai gasit ceva interesant pe blogul meu. Culorile acrilice sunt singurele care nu se iau cu apa, mai greu e sa le gasesti in recipiente mici adecvate activitatilor pentru copii, daca nu, recomand sa cumperi culorile de baza (rosu, galben, albastru, eventual alb) si sa obtii tu dupa aia restul prin combinatii.



Barcelona e de vis, mi-a facut placere sa revad locurile acelea minunate.



Eu pe post de sperietoare am pus o morisca colorata :) sa o vedem acum pe dna cotofana daca mai indrazneste [:D] Prietenele mele imi ziceau ca ele pun o plasa peste pomii fructiferi, dar sper sa mearga doar cu morisca.



Bonsai, ce site ai gasit? Ce ti-a placut la ei? Eu recent numai experiente naspa am avut cu online-ul. sunt dezamagita pt ca ar fi tare comod sa cumpar asa daca si-ar trata mai bine clientii...

Eu bujorii ii am de la soacra mea :)



-------------------------------------------

Blogul meu de gradinarit: Pastelurile Naturii

#184
bonsai

bonsai

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 512 mesaje

Postat 16 mai 2012 - 19:06

anamona,
ai pm.......nu am stiut daca e ok sa trec site-ul ,mai ales ca e cu magazin on-line[:D][:D]

#185
lbelciug

lbelciug

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.033 mesaje

Postat 17 mai 2012 - 11:08

anamona, sigur o sa incerc treaba cu pictatul pe pietre, poate chiar cu ocazia zilei lui Bogdanel. De cand cu Gaudi, am ramas fascinata de ideea de mozaic, ma bate gandul sa decorez niste ghivece cu bucati de faianta, netul e plin de modele. Ba chiar as incerca cu ajutorul sotului sa fac un ghiveci din beton/ciment pe care sa-l decorez. Hai ca am intrat pe off topic.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)


#186
georgipuia

georgipuia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.849 mesaje

Postat 17 mai 2012 - 11:28

Anamona, frumos blog... sper sa-mi fac timp sa rasfoiesc mai "adanc" [:D] Mi-ar dezvolta imaginatia si mi-ar da idei...[flo]

Eu bujori am de prin "vecini", am luat un rizom de Canna, dar din magazin si nu o vad deloc rasarind. In fapt, sa nu fiu rea, nici o canna plantata in gradina nu mi-a iesit inca... am si uitat pe unde le-am pus. Cele din ghiveci au cresut frumusel si-mi umplu sufletul.

Am vazut la noi in localitate un soi de liliac atat de mov si frumos si irisi movi la fel de intens si albi si tricolori...[olala] deja am stabilit ca scop in viitor sa obtin si eu radacini.

Vecinele mele au pus pe post de sperietoare, niste moristi facute din PET... ati vazut undeva asa? Sa va fac o foto (daca va intereseaza)?

M-ar interesa culori pt facepainting... ieftine si bune... unde as putea sa gasesc?

Daca as avea asa.. vreo 2 saptamani libere sa ma ocup si eu de lucruri de finete, as picta si eu pietre, as lacui niste Rapana... am si 3 buturugi la care as face un soi de sezut sa le trasform in scaunele... ehee... la cata munca mai este de facut prin casa, poate peste iarna, sau in vara ailalta...

Apropo de bulbii de frittilaria... cei pe care mi i-a dat mie vecina in primavara, cu planta crescuta, dar care s-au topit in 2 saptamani... oare se mai salveaza? Or mai da la anu?[:-@] Plang dupa ei, daca ii pierd.[q]

A plouat si la noi aseara din belsug.. era un nor negru ca ne-am temut de ploaie cu piatra... Oricum a plouat tare de tot si noi aveam rosiile protejate de umbrela de curte... norocul lor ca sunt inca fragede si le-ar fi rupt.[:-@]

Ingerasii mei: Mony (03.12.2003) si Teo (17.05.2007)

"Viata nu se masoara cu numarul de respiratii pe care le aveti, ci in momentele care iti taie rasuflarea."

#187
ioanaiub

ioanaiub

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.428 mesaje

Postat 17 mai 2012 - 12:08

Georgi, m-ar interesa si pe mine moristile din PET-uri [:)], anul trecut am invelit prunii in plasa si asa am scapat cu prunele nemancate, dar mi-au atacat perele si merele [:)]

frittilaria am avut candva in gradina, noi am plantat-o pe langa gard pentru ca nu-mi placea cum miroase, a buruiana puturoasa [:I], e foarte posibil sa alunge rozatoarele, c banuiesc ca nici lor nu le place mirosul. era ea decorativa dar nu m-am dat in vant dupa ea [:)]

Mamica de D&M
_______________________________________________________________________________________
"Sanatatea este o comoara pe care putini stiu sa o pretuiasca, desi aproape toti se nasc cu ea." - Hippocrate

#188
anamona

anamona

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.986 mesaje

Postat 17 mai 2012 - 13:34

ma bucur foarte mult ca v-am dat o teme de inspiratie cu pictatul pe pietre :) fetita noastra e super incantata de asta si pentru noi e o activitate super relaxanta care iti pune un pic imaginatia la incercare :)



eu am cumparat un rizom de canna de la hornbach pe care i-am plantat de vreo luna si nimic nici macar un firicel... cred ca era deteriorat...:(



si am descoperit ca nu dna cotofana era hoata ci un cocosar, l-am vazut dand torcoala azi de dimineata...



-------------------------------------------

Blogul meu de gradinarit: Pastelurile Naturii

#189
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 17 mai 2012 - 15:13

Anamona am intrat sa-ti spun si eu ca sunt fan blogul tau[pk],foarte clar si curat,plin de informatie.

Mie daca imi dormea fata pe terasa am iesit ieri in ploaie (era destul de blanda) si am curatat una dintre parcelele de ceapa care era cotropita de troscot (mai am una, muuult mai mare[bang]). Azi am in plan parcela de capsuni (la urmatorul somnic).

Anamona noi avem in curte cimbrisor, oregano si lamaita - si nu au nici o problema cu iarna (am vazut pe blogul tau ca le tii in ghivece) - merci pt ideea cu uleiul aromat.

Mi-au inflorit si mie trandafirii - e curios ca unul obtinut din altul, dar nu seamana intre ei - au culori diferite (adica unul e spre portocaliu si unul mai galben). Am si unul minirosa (din cei la ghivecel care nu au supravietuit niciodata in casa) si caruia ii merge excelent afara, are zeci de boboci.

Margaretele sunt in plina floare (trebuie sa am insa grija sa le tai pana fac samanta pt ca deja am curtea plina de ele) si la fel si macii californieni (sunt f decorativi si pe perioada lunga)

B.nica, Olimpia pe unde sunteti?



tablouri pentru copii

#190
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 17 mai 2012 - 17:23

Georgi - si la mine cannele plantate in pamint nu au rasarit inca - ma rog, ieri am vazut doar la doua din ele ceva rasarit deasupra pamintului, nu mai inalt de 1 cm...pe cand cele din ghiveci au peste 10 cm...nici daliile din pamint nu mi-au rasarit - cele din ghiveci au dat, dar sunt relativ mititele...ma gindesc ca o fi prea devreme, sau poate cele nerasarite sunt pierdute...

Cu fritillaria eu te sfatuiesc sa faci ca mine, respectiv sa dezgropi acum bulbii sa-i lasi sa se usuce si apoi sa-i depozitezi la racoare si feriti de umezeala...



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina 2012



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

  • Raceala...

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 19:51

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -