Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Calendarul gradinarului vesel (25)


197 raspunsuri la acest subiect

#171
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 14 mai 2012 - 15:20

Anamona, yucca am plantat-o in aprilie 2010 - si cred ca avea vreo 5 cm inaltime...a crescut foarte frumos in fiecare an, dar acum e prima vara cand infloreste - intre timp a facut "pui" si acum sunt de fapt 3 sau 4 plante...nu i-am facut nimic special - e udata constant si o mai plivesc de buruieni, altceva nici nu stiu sa-i fac...[:D]



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina 2012



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#172
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 14 mai 2012 - 16:47

Btw Tala, si eu am observat pe multe plante din curte chestia aia ca o spuma alba...ma gindeam ca sunt ceva oua de ginganii sau melci, cert este ca am vazut ca ataca virful plantelor...daca ai succes cu vreo solutie contra lor, sau daca descoperi ce sunt, te rog sa-mi spui si mie!

Acum am vazut - ti s-au copt deja capsunile? [pofta] La mine sunt pline de fructe - evident ca nu m-am indurat sa le raresc prea mult, asa ca au facut multe flori (si acum multe fructe) - o sa am probabil recolta bogata de capsuni mititele - dar parfumate!! [olala]



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina 2012



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#173
anamona

anamona

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.986 mesaje

Postat 14 mai 2012 - 18:00

Citat:
citat din mesajul lui leeloo2004
Btw Tala, si eu am observat pe multe plante din curte chestia aia ca o spuma alba...ma gindeam ca sunt ceva oua de ginganii sau melci, cert este ca am vazut ca ataca virful plantelor...daca ai succes cu vreo solutie contra lor, sau daca descoperi ce sunt, te rog sa-mi spui si mie!
eu chestia asta ca o spuma alba am vazut-o pe trandafiri insotita de niste pureci mici albi. am dat cu un spray de la Perfect Plant - Protectie tripla: insecticid, fungicid si acaricid. trebuie repetata sprayerea la 8 zile pana esti sigura ca ai scapat de probleme-------------------------------------------Blogul meu de gradinarit: Pastelurile Naturii

#174
lbelciug

lbelciug

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.033 mesaje

Postat 15 mai 2012 - 17:51

Buna ziua la gradinaresele harnicute,



am lipsit motivat, dar vin cu

POZE care sper sa va incante.



In gradina mea am muncit mult in w-e, in afara de iarba netunsa ma declar multumita de actuala ei stare.

Capsunii si fragii de la Elisa sunt copti si parfumati.



Leeloo, cred ca miros grozav bujorii tai roz. Eu am unii in vaza si au imparfumat toata camera!





Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)



#175
georgipuia

georgipuia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.849 mesaje

Postat 15 mai 2012 - 18:15

Ce liniste e acilea...

Eu am pus rosiile si castravetii, busuioc... au inflorit doar trandafirii cataratori a lu vecina, care au migrat prin gard si la noi... trebuie sa ne ocupam de stirul iesit in gazon si sa mai aruncam seminte de gazin in zonele in care e rar... in rest ne-am ocupat de niste lemne, dar se vede ca se mai elibereaza curtea... cam atat de la noi... voi ce mai ziceti, ce mai faceti?

Leelooo ce frumoasa yuca...
Cirese coapte... hmmm... mai dureaza la noi...[:D]

Ingerasii mei: Mony (03.12.2003) si Teo (17.05.2007)

"Viata nu se masoara cu numarul de respiratii pe care le aveti, ci in momentele care iti taie rasuflarea."

#176
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 15 mai 2012 - 18:25

Uau, Liviana, ai fost la Barcelona, ce frumos - e unul din orasele mele preferate! [pk] Sunt convinsa ca ai fost si tu cucerita!



La mine in nord ploua, sper din suflet sa ploua si la mine acasa...!



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina 2012



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#177
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 15 mai 2012 - 19:09

Nu ca ploua...ploua cu galeata...[inec][pic][pic][pic]



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina 2012



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#178
anamona

anamona

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.986 mesaje

Postat 15 mai 2012 - 20:52

Sa ma laud si eu cu bujorii mei :) anul asta chiar am apucat sa ma bucur de ei :)



se pare ca m-am bucurat prea mult de primul rod al micutului meu cires, mai ramasesera cateva sa coaca mai bine si mi le-a mancat o cotofana :(

Fetita mea a fost asa dezamagita....



LBelciug, eu nu reusesc sa iti vad pozele din gradina





Si eu ma bucur ca ploua, barem daca tot e frig afara si nu prea ne vine sa iesim, sa se bucure si pamantul de putina apa







-------------------------------------------

Blogul meu de gradinarit: Pastelurile Naturii

#179
bonsai

bonsai

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 512 mesaje

Postat 16 mai 2012 - 10:51

hello gradinareselor!

avand in vedere vremea,m-am apucat de gradinarit pe net,sa vad ce plan de atac si bineinteles ce buget sa am in vedere pt bulbii de toamna......si evident ca am gasit un site foarte bun,la care am facut o simulare de umplut cosul de cumparaturi,iar suma e ...importanta......[:D][:D][:D]

intrebarea mea e urmatoarea:am gasit Frittilaria extrem de laudata-frumoasa si practica,deoarece alunga animalele rozatoare si cartitele,bla,bla......ati observat sa aiba aceasta proprietate sau o cultivati pur si simplu pt aspectul ei?

si inca ceva..... de unde ati achizitionat rizomi de bujori??? de pe site de profil???s-au dezvoltat?...sau aveti cate o vecina binevoitoare care a fost darnica??[flo][flo]

#180
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 16 mai 2012 - 11:11

Bonsai, da, eu mi-am luat bujorii (la stadiul de rizomi) de pe net - nici nu mai stiu site-ul, nu era unul cunoscut, am dat pur si simplu serach pe google....si s-au dezvoltat foarte frumos!

De fritillaria nu stiu ce sa-ti spun, nu am auzit pana acum sa aiba aceste proprietati...

Eu chiar am scos bulbul de fritillaria si l-am pus la uscat - stiu din experienta cumnatului meu ca e mai bine sa-l scot si sa-l plantez la toamna - el a pierdut multi bulbi nescotandu-i - ori au putrezit, ori au migrat, nu stiu ce s-a intimplat cu ei...[alcool]



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina 2012



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -