Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Informatii...


5 raspunsuri la acest subiect

#1
Maribela

Maribela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 148 mesaje

Postat 10 aprilie 2012 - 16:51

Desi adoptia la noi s-a finalizat in sept 2009 si este definitiva,nu trebuia sa scrie si irevocabila???Baietelul are 3 ani si nu stiu cand ar trebui sa-i introduc in povesti cuvantul"adoptie"?Prefer sa stie de la mine si nu de la binevoitori!Soacra tot nu il agreeaza,l-a vazut doar de 3-4 ori.Ce sa fac caci ma doare sa vad ca exista si astfel de persoane.Iar el e un dulce si din mamaie nu o scotea...![q]OFFFFFFFFF!Nu credeam ca ma va durea atat![bicla][bicla][q]

Doar cei ce cred,inving!O mamica fericita!!!

#2
SoriLea

SoriLea

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.763 mesaje

Postat 10 aprilie 2012 - 16:54

Cum ai putut scoate certificatul de nastere daca nu scrie pe hotarare DEFINITIV SI IREVOCABIL??


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Sorina [mamica] Mamica fericita [9cer] a ingerasului RAZVAN - IONUT [bonjovi] (11 MAI 2009)

http://lb3f.lilypie.com/rxDAp3.png


Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois


#3
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 10 aprilie 2012 - 17:11

In primul rand trebuie sa scriu ca mi-a sarit inima citind titlul. Nu crezi ca ar fi mai potrivit un titlu de genul "cand devine definitiva si irevocabila hotararea de adoptie"?
Ar fi mult mai de folos, poate si altii isi pun aceasta intrebare si pot gasi raspunsul aici.
Titlul ajutooooooor in afara de a ne provoca palpitatii nu semnifica nimic.

In al doilea rand, in momentul in care ai primit hotararea de adoptie, pe ea trebuia sa scrie ca partile implicate au dreptul la recurs in termen de maxim 15 zile de la primirea respectivei hotarari. Daca nimeni nu a facut recurs in acest timp, procedura normala a continuat cu legalizarea hotararii de adoptie, ceea ce o face definitiva si irevocabila. In acel moment tu ai primit un original de la Directie, cu care te-ai dus la Primarie si ai schimbat certificatul de nastere al copilului.



Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

#4
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 10 aprilie 2012 - 17:24

Referitor la cealalta problema cand si cum sa ii spui ca este adoptat, iti pot spune cum procedam noi.
Fetita noastra a venit acasa pe 24 decembrie. Ii serbam in fiecare an si ziua ei de nastere si ziua in care a venit ea la noi acasa. Oricum, ii repetam mereu ca este o fetita minunata si o iubim foarte mult. Mami si tati au dorit-o foarte, foarte mult, iar mos Craciun le-a indeplinit dorinta si a adus-o pe ea. Nu stiu cat de multe intelegeea acum pentru ca este inca foarte mica, dar cu siguranta este o poveste draguta, o experienta pozitiva si un punct de plecare pentru explicatii din ce in ce mai detaliate pe masura ce creste.
Imi pare rau ca soacra ta nu are sentimente mai bune fata de el, dar nu te necaji. Este copilul vostru, voi il iubiti, iar el este fericit. Chiar daca nici macar in timp soacra ta nu isi va schimba parerea, va fi pierderea ei, nu a voastra.
Copilului eu i-as spune, daca m-ar intreba, ca mamaie il iubeste in felul ei special, dar ea asa stie sa se poarte, sa nu se necajeasca. Nu toti oamenii isi exprima sentimentele la fel.

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

#5
Maribela

Maribela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 148 mesaje

Postat 10 aprilie 2012 - 17:31

Scuze de sperietura(titlu)dar eu insami am fost speriata.Putin mai jos scria.Prin ce cosmar am trecut!Uffffffffffffff!Am prostit de tot!Rog moderatorii sa-l stearga sa nu mai sperii si altii!

Doar cei ce cred,inving!O mamica fericita!!!


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -