Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

SE POATE !!!


11 raspunsuri la acest subiect

#1
speranta72

speranta72

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 08 aprilie 2012 - 10:38

N-am mai scris de multa vreme, dar aproape zilnic am citit tot ce s-a scris referitor la subiectul : adoptie.
De cand am primit atestatul si pana acum aproximativ 3 saptamani am experimentat toate starile posibile: speranta, neincredere,durere, dezamagire,neputinta.
Am facut tot ce era omeneste posibil ca sa devin mamica.Inca de la primirea atestatului am trimis scrisori recomandate la Directiile de Protectie a Copilului din toata tara, faxuri, emailuri, am dat zeci de telefoane, mi-am intrebat toti prietenii, colegii, vecinii daca au cunoatinte din sistem care m-ar putea ajuta in aceasta privinta. M-am dus prin parcuri, sperand ca voi gasi asistenti maternali cu copii luati in plasament, cu alte cuvinte am alergat pe fiecare pista, incercand sa-mi gasesc copilul.
Si, exact in momentul cand am inceput sa strang acte pentru un nou atestat, am primit telefonul acela magic. Urmare a unei cereri trimise de mine din nou pe fax, de data aceasta doar la 5 Directii din tara (in judetele in care auzisem ca sunt mai multi copii adoptabili)a venit si acest telefon.
Asa mi-am cunoscut copilul, o fetita de 1 an jumate, scumpa foc,pe care o iubim enorm, desi am vazut-o pana acum doar de 3 ori(fetita locuieste la aprox. 450 km de noi).
La sfarsitul acestei luni o vom avea acasa.
Tot zbuciumul, toata suferinta, lacrimile, au fost sterse intr-o clipa din viata mea de zambetul ei.
Deci: fetelor, se poate. Aveti incredere ca la momentul potrivit Dumnezeu va va scoate in cale copilasul sortit sa fie al vostru.
Eu am ramas o singura data insarcinata, dar am pierdut sarcina, fara ca doctorii sa gaseasca o explicatie. Copilul pe care l-am pierdut ar fi trebuit sa se nasca exact in luna si anul cand s-a nascut fetita pe care o adoptam. Sa fie oare o simpla coincidenta? Nu cred.De altfel, fetita a fost declarata adoptabila doar cu 3 zile inainte de a trimite eu cererea pe fax.Si , uite-asa , am fost prima familie care-a vazut-o.
Sunt extrem de fericita acum, viata mea s-a schimbat total (si inca n-a ajuns nazdravana la noi acasa); e minunat sa fii parinte!!!
Sunt absolut sigura ca toate fetele de aici isi vor gasi copilasul mult dorit si ca veti fi mame minunate.
Nu uitati: SE POATE.
Eu n-am avut nici o pila, n-am dat plocoane, nu mi-am cumparat copilul si, cu toate acestea am reusit.
Vreau sa le multumesc inca o data tuturor celor care au scris pe acest forum .Pe mine m-au ajutat foarte mult toate informatiile, relatarile, suportul pe care le-am intalnit aici.
Va urez din tot sufletul sa deveniti cat mai repede mamici si sa fiti la fel de fericite !



Speranta

#2
alabina

alabina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 66 mesaje

Postat 08 aprilie 2012 - 10:59

Buna dimineata Speranta,

Ai putea sa ne spui, te rog, care sunt cele 5 judete in care ai trimis cereri. Nu ma intereseaza in ce judet ti-ai gasit copilul, doar daca judetele tale coincid cu ale mele. Sau macar din ce parte a tarii. Daca e confidential, te rog iarta-mi indiscretia si sa-ti dea Dumnezeu numai bucurii cu fetita.

MTHFR C677T Heterozigot, PAI - 675 Heterozigot 4G/5G, 4 sarcini oprite in evolutie,mutatiile descoperite dupa ultima sarcina

#3
simo_73

simo_73

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 348 mesaje

Postat 08 aprilie 2012 - 11:09

felicitari Speranta
eu nu cred ca este o simpla coincienta
sa fiti fericiti , sanatosi si sa va bucurati de fetita
[pup]

In viata nu e suficient ca ai ales drumul cel bun. Daca nu mergi repede inainte, te calca in picioare cei care vin din urma.

(Will Rogers)


#4
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 08 aprilie 2012 - 11:56

Felicitari!
Sa fiti fericiti si sa va bucurati unii de altii!
[flo]

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

#5
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 08 aprilie 2012 - 12:05

[:)] Sa cresteti mari!



In egala masura legislatia privind adoptia se va simplifica incepand cu aceasta luna.



Ce nu stiu romanii despre aurul lor!



Eu pur si simplu / Pagina legislativa

#6
LiliGuran

LiliGuran

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 126 mesaje

Postat 08 aprilie 2012 - 16:08


Felicitari,Speranta!
Citesc acest forum de foarte multa vreme, de multe ori am vrut sa scriu dar ceva m-a retinut ,povestea ta mi-a dat un imbold si vreau sa spun ca ma regasesc în fiecare dintre voi prin încercarile prin care treceti pentru a deveni mame.Eu am avut 3 sarcini oprite în evolutie si am obtinut atestatul în octombrie 2011 si sper ca drumul sa fie cât mai scurt pâna când bunul D-zeu sa ne ajute sa gasim un
copilas mult visat sau mai degraba sa ne gaseasca el pe noi !
Lumina sfânta a învierii sa va umple casele de bucurii!

#7
danaionela

danaionela

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 575 mesaje

Postat 08 aprilie 2012 - 16:34

Speranta, ma bucur mult pentru tine. Nu stiu daca sunt acest intamplari coincidente sau nu.. Eu una mi-am pus de multe ori aceasta intrebare... Eu cred ca este mana destinului si ca DUMNEZEU poarta mare parte din "vina".

#8
speranta72

speranta72

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 09 aprilie 2012 - 19:07

Va multumesc tuturor pentru urari!

In ceea ce priveste lista cu judetele ce au mai multi copii adoptabili, nu cred ca mai ajuta la ceva daca o aveti, intrucat a intrat in vigoare din 07 aprilie o noua lege a adoptiilor.
Conform acestei legi Directiile de Protectie a Copilului nu mai pot da curs solicitarilor primite pe fax de la familiile ce doresc sa adopte din alt judet, decat cel unde isi are domiciliul actual copilul.
Directiile de Protectie a Copilului vor astepta listele de la Oficiul Roman de Adoptii (singurul in masura sa faca potrivirea teoretica dintre copilasii adoptabili si familiile atestate ca fiind apte sa adopte)si, in baza acestor liste,Directia care a eliberat atestatul va face potrivirea practica dintre copiii declarati adoptabili si familiile atestate din acelasi judet,sector cu copilul.

Vestea buna e ca vor fi mai multi copii adoptabili si, implicit, mai multe sanse pentru familiile ce doresc sa adopte.

Celor care inca va asteptati copilasul, va urez ca asteptarea sa fie cat mai scurta si sa aveti incredere ca totul va fi bine.
Daca va doriti intr-adevar sa fiti parinti, veti fi!
Multe impliniri, sanatate si iubire !
Sa ne intalnim in viitor la o noua rubrica: PROASPETE MAMICI !

Speranta

#9
cons

cons

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 348 mesaje

Postat 11 aprilie 2012 - 20:49

Felicitari, Speranta72!

Viseaza la tot ce iti doresti, iar daca exista persoane care te vor critica pentru ca visezi, o fac pentru ca ele au uitat sa viseze.

#10
Anca Wish

Anca Wish

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.497 mesaje

Postat 12 aprilie 2012 - 12:46

Speranta (ti-ai ales si un nick predestinat[pup]), felicitari din suflet.

Cateodata nici nu-ti vine sa crezi cum le aranjeaza Doamne-Doamne pe toate.



Numai bine va doresc![flo]









[foto]



"Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele." - Rabindranath Tagore




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -