Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Copil rrom


111 raspunsuri la acest subiect

#1
aniela23

aniela23

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 530 mesaje

Postat 05 aprilie 2012 - 13:30

Am o intrebare care ma macina de mult timp, imi cer scuze daca nu ar trebui sa întreb aici.

De ce nu vor familiile sa adopteze copii de rromi?? Chiar nu inteleg. E din cauza ca le e teama ca vor avea caracterul parintilor naturali (adica sa fie violenti, sa fure, mai stiu eu ce). Dar cu siguranta toata lumea stie ca caracterul este mostly dobandit si nu inascut. Deci atâta timp cand copilul infiat e micut or sa capete caracterul parintilor adoptivi, nu?

Sau e vorba de culoarea pielii? Dar un copil brunetel e chiar frumos,nu? Mie mi se par copiii rromi f frumosi. Sau poate sunt eu mai deschisa la minte pentru ca aici sunt o gramada de indieni/pachistanezi/ etc si m-am obisnuit sa ii vad peste tot.

Sau le e teama ca ii rade lumea??

Chiar va rog sa imi explicati pentru ca nu pot sa pricep!

#2
Marcella777

Marcella777

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 82 mesaje

Postat 05 aprilie 2012 - 19:14

Cred ca sunt prejudecati in legatura cu asa zisa mostenire genetica sau daca trec peste acest aspect le este teama de stigmatizarea copilului. Acum nu stiu cum mai stau lucrurile, dar pe vremea cand eu eram in scoala, copiii cu ten masliniu (fiind si cazul meu) se loveau de mai multe rautati decat ceilalti. Dar asta nu inseamna nimic. Pana la urma a contat educatia primita, felul in care am fost ajutata sa imi conturez personalitatea etc. Si nu, nu am avut niciodata apucaturi ne-ortodoxe, nu am furat/mintit sau cine stie ce alte actiuni de natura abjecta.

#3
giulia81

giulia81

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.610 mesaje

Postat 05 aprilie 2012 - 22:45

din pacate sunt marginalizati...caz concret: copil rrom luat in plasament de asistent maternal intampina dificultati/rautati la gradinita, doctor, oriunde se invart...e dureros! nici un copil nu ar trebui etichetat ca orfan, adoptat, rrom sau mai stiu eu cum...ce vina are bietul sufletel ca s-a nascut asa/acolo unde s-a nascut?





giulia si alex-raoul (22.09.2002)

"Un copil este o raza de soare ce iti va lumina viata. Un copil e o promisiune a lui Dumnezeu ca viata merge inainte. Un copil e atingerea raiului. Un copil e tandrete si dulceata. Un copil e mereu surprinzator, emotionant, fermecator si captivant. Un copil e o minunata binecuvantare. Dar in primul rand un copil e dragoste."



Lumina sfanta pentru copii



#4
marumiha

marumiha

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 817 mesaje

Postat 06 aprilie 2012 - 01:55

Din cite am inteles eu ,multe fam.de romani care doresc sa adopte copii ,exclud aceasta etnie.
Atunci cind am hotarit sa adoptam am auzit multi oameni spunind ai grija sa nu-ti dea tigan.
M-am gindit mult la acest lucru ,cit de simplu si de usor dau oamenii vina pe cei deboli ,saraci ,inchisi la culoare .
Oare educatia ,regulile ,scoala ,familia care ne sprijina ne da siguranta si ne iubeste nu au nici un rost in viata noastra?
De ce este atit de important sa alegem intre alb si negru cind exista atitea culori?

#5
gabi_99

gabi_99

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 269 mesaje

Postat 06 aprilie 2012 - 19:57

nu am mai prea intrat pe forum in ultimul timp, asha ca am citit shi eu ce s-a mai postat recent....btw: statistic vorbind, sincer, cred ca nu predomina copiii de etnie rroma pentru a ajunge in plasament sau in adoptzie.....poate , sa zicem de origine combinata....

gabi, mami fericita

#6
gabriela42

gabriela42

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 401 mesaje

Postat 06 aprilie 2012 - 20:51

[flo][flo][flo][flo][flo]puiul meu poate fi room dar nu ne intereseaza.este minunat asa cum este.aniela [flo][flo][flo][flo][flo]dorim si o fetia surioara[pup]mii

#7
liliana29s

liliana29s

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 501 mesaje

Postat 06 aprilie 2012 - 21:23

Am tot citit si sectiunea aceasta a forumului, sa va traiasca puii.

Acum legat de intrebarea ta Aniela, e destul de delicat, nimeni nu-ti va raspunde direct ce crede sau de ce nu vrea sa adopte un copil tigan din cauza ca imediat se sare cu gura se arata cu degetul si se striga acuzator rasism doar fiindca cineva are o opinie diferita de cea promovata sau nu musai diferita dar care nu suna exact pe tipare.

Eu personal nu as adopta nici fortata un copil tigan, parintii mei sunt asistenti maternali au crescut timp de 4 ani 3 frati ( 2 fete si un baiat) din aceasta etnie, cel mai mare o fetita avea 7 ani, baiatul 5 si cea mica o scumpete, un buflei rotund si cret la vremea aia aproape 3 ani. Pe masura ce au crescut au facut constant parintilor probleme si l-a scoala s-au remarcat pentru tupeul si minciunile constante. Deja dupa ce s-au marit devenise orice zi o problema.
Vorbind de-a lungul timpului cu doamne ce lucrau la centru pentru minori in mai multe randuri au auzit acelasi lucru constant, copii de etnie rroma ies in evidenta printr-un caracter extrem de dificil si un tupeu fara margini, sunt convinsa ca nu se aplica tuturor si poate acest gen de fire, de energie poate fi canalizat intr-o directie buna dar cred ca foarte multe persone nu vor sa riste (asta ca sa-ti raspund la intrebare)

Pot sa-ti spun ca parintii mei tin legatura cu fetele. Stiu ca s-a incercat reintegrarea lor in familie, mama lor se recasatorise, s-au integrat extraordinar de bine, atat de bine incat cea mare dupa un an s-a intors si a incercat sa le sparga casa parintilor. Din cate stiu pe la 14 ani s-a maritat si a facut rapid un copil. Cea mica inca este in centru a fugit si ea sa se marite dar s-a intors inapoi din cand in cand suna si cere bani.

In prezent parintii mei au de 3 ani de zile in plasament 2 fetite, dintre care una cu un usor handicap psihic. Cea mare are 11 ani cea mai mica 8 ani. Mereu realizeaza ce diferenta de situatie este si cat de placuta si usoara le e viata acum.

Asa ca o paranteza, cei 3 frati de care v-am povestit au fost retrimisi in orasul de origine si s-a incercat reintroducerea lor in familia mamei naturale de aceea au fost luati de langa parintii mei. Dupa 3 luni parintii mei au facut o cerere si au primit pentru o saptamana copii in vizita inapoi (deh ii apucase dorul ca investisera ceva sentimente), dupa asta nu le-a mai trebuit. Fetele venisera cu pretentii batut din picior si scandal efectiv tipau la ei ca sa primeasca diferite lucruri, putin lipsea sa sara si la bataie. Apoi au inceput sa se laude cat de bine au dus-o in familia naturalei, cum dormeau la gramda si ce palpitant era ca a doua zi se imprastiau la furat cu totii, iar seara isi aratau productia zilnica.

Teoretic da bine sa spui ca nu conteaza si ca vrei de orice origine dar in practica multi s-au lovit de probleme generate de aceasta etnie asa ca in mod natural au capatat o neincredere (inclusiv eu :D).

Liliana si Dani cel viteaz (killer de balauri).[vrajitor]







#8
marumiha

marumiha

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 817 mesaje

Postat 07 aprilie 2012 - 02:39

liliana29s-Am citit ceea ce ai scris tu ,in mare parte inteleg teama fam. ,fiecare gindeste cum vrea si fiecare e liber sa decida cum crede ,ceea ce nu inteleg eu este faptul ca mie personal imi este imposibil sa cred ca o rasa ,indiferent care, poate sa se diferentieze de altele prin comportament violent ,tupeu ,minciuna.
Comportamentul copiilor despre care povestesti tu ,probabil ca se datoreaza faptului ca nu au avut o familie ,o educatie de la nastere.
Din cite stiu eu este important sa vorbesti cu un copil atunci cind esti insarcinata ,primele clipe dupa nastere si primii ani sint f.importanti pt.un copil sa stea cu mama ,sa aiba o familie armonioasa care sa-i dea stabilitate afectiva si financiara.
Cred ca la 3 ani deja are caracterul format si obiceiurile sint f.greu de modelat ,nu imposibil ,insa cine are vreun interes sa se implice daca fam.nu o face.
As.maternali ,isi fac treaba lor ,e un serviciu pt.ei,pt.o perioada mai lunga sau mai scurta, chiar daca de cele mai multe ori se implica afectiv nu pot "acoperii"rolul unui parinte.
Alte institutii ,primarii,gradinite ,scoli ,nici atit.Crezi ca un copil cit de mic ar fii nu-si da seama ,nu simte ca e marginalizat ,exclus ?
Suferinta e un sentiment pe care il simtim de la nastere si pe care il avem cu totii indiferent de rasa ,etnie si fiecare dintre noi reactionam in felul nostru .

#9
cons

cons

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 348 mesaje

Postat 07 aprilie 2012 - 13:26

Liliana29s, mi se pare destul de deplasata discutia ta, generalizand cazul acela, la toti copii de etnie roma.

Este usor sa arunci un ochi critic asupra unui copil care nu a avut si nu are o familie adevarata, care sta prin casa unei maternale, apoi intr-un centru maternal.

Sa ne fie rusine pentru aceste discriminari!



Viseaza la tot ce iti doresti, iar daca exista persoane care te vor critica pentru ca visezi, o fac pentru ca ele au uitat sa viseze.

#10
liliana29s

liliana29s

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 501 mesaje

Postat 07 aprilie 2012 - 16:09

:) Nu inteleg, ar trebui sa-mi fie rusine pentru ce am scris? mie si celor care vor sa adopte dar nu vor sa adopte copii tigani?

Dragelor fiecare om are temerile lui, justificate sau nu, formate de societatea in care traim sau de felul in care am fost crescuti. Unii incearca si reusesc sa-si depaseasca temerile dar sa batem din picior si sa avem pretentia asta de la toti cei din jur mi se pare exagerat. Da se pot abtine sa scrie ce cred, de ce nu vor sa adopte un copil tigan exact din cauza reactiilor dar nu vor inceta sa gandeasca sau sa simta astfel.

Acum legat de raspunsurile voastre, poate nu mi-ati citit tot mesajul fiindca exact asta subliniam, diferenta din casa acum cand au in plasament 2 fetite, abandonate de la nastere si crescute EXACT in caeleasi conditii ca si cei 3 fratiori de care am pomenit. Ba mai mult una din ele are un usor handicap psihic si cere o atentie speciala. Diferenta de atitudine si de comportament e uriasa.

Fireste copii sunt diferiti si poate nu are nici o legatura cu faptul ca erau tigani dar eu nu pot sa nu constat diferenta, daca mai iau in calcul si ce spun niste persoane care au zilnic contact cu copii automat imi formez o opinie. Am vorbit serios si nu era o inventie, exact acesta a fost comentariu in mai multe randuri spun de diferite doamne de la centru care dupa cum stiti au obligatia de a verifica constant copii aflati in plasament. Conform a ceea ce vedeau zilnic in casele unde copii erau dati in plasament sau in centru. Ca sa citez cuvintele uneia dintre ele care s-a exprimat mai direct.
"Ies ca paduchele in fata se infing si au un tupeu extraordinar". Poate femeia era rasista poate si celelalte care au facut comentarii de gen dar mai voalate erau si ele rasiste. Nu e musai sa fie asa dar in mod evident multi cred asa si de asta evita sa adopte.

Nu incerc sa conving pe nimeni de nimic, doar raspund la intrebarea pusa la inceputul subiectului. La inceput s-a intrebat "de ce?" si am raspuns in masura in care m-am priceput, acum realizez ca intrebarea putea sa fie doar retorica si sa promoveze adoptiile de acest gen.


Liliana si Dani cel viteaz (killer de balauri).[vrajitor]








Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -