Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Prima oara la gradinita!


25 raspunsuri la acest subiect

#1
blackgirl0

blackgirl0

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.422 mesaje

Postat 04 aprilie 2012 - 17:58

Il inscriu in grupa mica. Prima oara pt el (si pt noi ca parinti). Deja am programate 3 intalniri cu doamnele directoare/educatoare (incepand chiar de maine) si am mari emotii. Unele au solicitat sa vin cu copilul (deja?), altele doar sa povestim/dam informatii/depunem dosarul. Toate 3 sunt private, cu predare in limba germana (caci asta a fost conditia principala). Mi-e sa nu ma duca de nas, caci este o piata si tb si asta acoperita.

La ce tb sa ma uit? De unde cer referinte?

Copilul va fi (la inceput) la program scurt, asa ca nu prea ma intereseaza (momentan) ce va manca la pranz sau conditiile de dormit.

p.S. Sotul ma bate la cap sa cautam inca printre gradinitele de stat (cu predare in limba germana), mai ales motivat de partea financiara. Este asa mare diferenta stat/privat? Tarifele auzite pana acum (in privat) sunt intre 300-600 ron lunar.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

#2
grigutza

grigutza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 195 mesaje

Postat 04 aprilie 2012 - 18:51

Citat:
citat din mesajul lui blackgirl0



p.S. Sotul ma bate la cap sa cautam inca printre gradinitele de stat (cu predare in limba germana), mai ales motivat de partea financiara. Este asa mare diferenta stat/privat? Tarifele auzite pana acum (in privat) sunt intre 300-600 ron lunar.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Mi se pare foarte putin la o gradinita paticulara cu predare intr-o limba straina 300-600 ron. O sa vezi la fata locului daca spui ca deja ai stabilit intalniri si ne poti confirma daca e asa ieftin.
Eu cand am ales gradinita am mers direct la particulara, era copilul prea mic sa mearga la gradinta de stat, m-a interesat atmosfera de acolo, copii sa vad ca sunt veseli, curatenia, mancarea sa se gateasca acolo si cam ce obisnuiesc sa le dea, curtea si cat ii tineau la joaca in curte, personalul cati sunt si ce calificare are fiecare, am cerut sa cunosc educatoare, ingrijitoare care se vor ocupa direct de copilul meu etc.
Este important sa vizitezi cel putin trei gradinite si comparativ iti vei da seama care este potrivita copilului tau.
Succes!

Edit: iti recomand sa citesti cate ceva la subiectul cu inscriere in clasa I Goethe, acolo o mama spune ca a costat cam 18000 euro cei 3-4 ani de gradinita in limba germana. Poate daca postezi un subiect acolo, mamici cu experienta in gradintele cu predare germana iti vor da sfaturi.


#3
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 01 august 2012 - 17:22

si noi intram anul asta la gradinita pt. prima oara. am emotii deja.
cand incepe anul scolar? pe 10 septembrie?
vom merge la program prelungit la o gradi de stat. prima sapt. mi-am luat concediu sa o iau mai repede, la pranz, pana se mai acomodeaza, apoi sper ca va sta si la somnul de pranz acolo.


#4
blackgirl0

blackgirl0

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.422 mesaje

Postat 02 august 2012 - 14:01

Suntem deja inscrisi la gradinita de stat, 8 ore, predare in limba germana. Am ma vb cu mamici cu copii "absolventi" de gradi privata in limba germana: pierdere de timp si de bani, copilul nu stia mai nimic, necesita oricum ore in particular cu cineva vorbitor de lb germana (ceea ce aveam oricum in plan).

Nu am nici un plan pt prima saptamana de gradinita; este exclus sa-mi iau concediu. Va veni insa socrela la noi (caci mama se excursioneaza fix atunci), asa ca dc va tb il va lua ea mai repede acasa. Povestim deja despre gradinita, are rechizitele cumparate, mai lipseste ghiozdanelul. [:D] Pana acum, pare foarte incantat, vedem atunci ce va fi! [flo]

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

#5
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 06 august 2012 - 13:27

bafta multa !

eu am emotii pt. ca fiica-mea n-a fost deloc la cresa. si din cate am auzit, copilasii sunt incantati de cresa/gradi primele 2-3 zile, apoi o luna plang dupa parinti [q] sper ca a noastra sa se acomodeze mai usor. eu am fost categoria plangacioasa, plangeam cel mai tare cand ma ducea mama la gradi, de a trebuit sa ma tina acasa cateva luni pana mi-a mai trecut of-ul.

#6
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.457 mesaje

Postat 06 august 2012 - 14:18

pe mine la vremea aia m a interesat educatoarea. sa fie ea calduroasa si sa iubeasca muuult de tot copiii. restul m au interesat mult mai putin. drept urmare, fie`mea care nu e prea sociabila, n a plans nicio zi, i a palcut educatoarea si restul intr-adevar au fost doar detalii [flo]

am fost la gradi de stat, aproape de casa, program scurt.



____________________________________________________



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,

inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra

obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,

botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.


_____________________________________________________



Au nevoie de noi: Iulia[floare3] Monica70[flo2] Alex[flo]

#7
blackgirl0

blackgirl0

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.422 mesaje

Postat 07 august 2012 - 11:43

Daria, la noi vor fi 2 educatoare: grupa este maricica (30-35 copii). Nu le cunosc, nici nu vreau sa ma agit de pe acum cu pile/interventii/cunostinte, am incredere ca totul va fi bine! [:D] Stiu ca Dragos este mai nazdravan, ca nu mananca singur si doar pasat, sunt pregatita sufleteste de pe acum pt astfel de probleme.

Ramonika, dc ma gandesc de pe acum ca va plange la gradinita... Probabil ca asa va fi si la noi, de-asta ma gandesc sa il tinem doar 4 ore, chit ca va fi la program lung, dar nu stiu dc ma pot baza in continuare pe mama.

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

#8
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.457 mesaje

Postat 07 august 2012 - 11:58

Eu nu am inteles faza cu pile/interventii/cunostinte adresata mie :-)

In rest - ai sa vezi ca totul va fi bine, eu mereu cred in spiritul de turma [bis] La noi mancarea era la pachet si sa stii ca s au descurcat si asa. La voi va fi mic dejun servit asa in grup si poate vei avea placuta surpriza sa vezi ca va papa cot las cot cu restul !



____________________________________________________



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,

inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra

obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,

botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.


_____________________________________________________



Au nevoie de noi: Iulia[floare3] Monica70[flo2] Alex[flo]

#9
blackgirl0

blackgirl0

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.422 mesaje

Postat 08 august 2012 - 00:47

Daria, absolut nicio legatura. [flo] Poate doar faptul ca eu nu le cunosc pe educatoare (gradinita nu este in cartier si pana acum nu cunosc niciun copil/parinte de acolo de la care sa cer referinte). Daca as incepe sa sap probabil ca imi voi face o idee preconceputa (in sens negativ, ca asa mi-e firea [bang]) si nu imi doresc asa ceva. Si sper si eu in surprize placute, de-astea mancacioase. [:D]

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

#10
allexxia_m

allexxia_m

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.767 mesaje

Postat 13 iunie 2013 - 12:48

Si eu imi dau fetita din toamna la gradi .... cu toate emotiile la pachet atat pentru ea cat si pentru noi.

Dupa lungi cautari si intrebat in stanga si in dreapta, la mamici cu copii mai mari.... ne-am hotarat la o gradinita de stat

Intr-adevar sunt 20 copii in grupa fata de 6 la particulara, nu este luxul de la o particulara: spatiu in clase mare, obiecte de lucru mai de calitate, activitati diverse dar....

Cei care au avut copii la particulara nu au fost in final multumiti pentru ca copii nu au invatat mare lucru. La un moment dat au trebuit sa-i mute la stat pentru ca nu erau pregatiti sa-i inscrie la scoala, sau pt ca au vazut diferenta intre ce stie un copil de la o gradi de stat si au fost multumiti de diferenta.

Da, gradi la particular arata mai bine, au personal mai tanar si mai rabdator cu copii dar din pacate fara experienta in predare, in a invatat ceva pe copii.

Iar diferenta de bani, cel putin la noi in oras nu este asa mica cum zice blackgirl .....

Ohoo, ar fi bine sa fie doar atat dar la noi nu este.

O gradi la stat te ajunge la 200 ron pe luna, program lung iar cea la particulara incepe de la 900 ron si .... nu stiu inca unde se poate opri, depinde de gradi si de activitati.


Editat de allexxia_m, 13 iunie 2013 - 12:51 .



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -