Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Alaptarea gemenilor, o misiune posibila


15 raspunsuri la acest subiect

#11
nusa20is

nusa20is
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 31 ianuarie 2013 - 17:31

buna fetelor....
sunt panicata de nu mai pot,iar faptul ca va vad pe voi asa de increzatoare,imi da si mie curaj. Daca saptamana trecuta am fost la ecografie si mi s-a confirmat ca am un bebe...dupa hcg-ul de acum doua zile am mers la eco si mi s-a adus la cunostinta ca voi avea sigur 2 bebei,poate chiar 3(al 3lea se presupune ca sta putin ascuns). problema e ca starea de sanatate confirmata de dr nu-mi permite 3...iar 2 e cu semnul de intrebare. mi s-a recomandat reductie embrionara in caz de cei 3 bebe apar clar si se confirma prezenta tuturor.
ideea este ca 2 bebe tot voi avea dar mi-e frica de mor....am si rh negativ...si o sinechie pe o treime din uter....sint terminata cu nervii,dar si entuziasmata peste masura de faptul ca voi avea 2 minuni, mai ales ca de 3 ani ne chinuim sa avem copii.
cine are vreun sfat sa mi-l dea sa trec mai usor peste perioada de acomodare cu gindul de sarcina multipla(cu riscuri si tot ce presupune asta) e oricind binevenit.

nicoleta

#12
cristinuk@

cristinuk@

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 642 mesaje

Postat 31 ianuarie 2013 - 18:48

un copil alaptat artificial se scoala la fel ca si cel alaptatat natural eu am doua bucati[:D] la un an diferenta[bibe] amandoi alaptati artificial din motive medicale poate ca nu au avut colici dar nu stiu daca pot sa pun asta pe seama laptelui praf ....
fata mea doar pt ca asa era stilulu ei nu se trezea ( [nani]copil usor de crescut) iar baiatul de cinci ori pe noapte pana pe la vro doi ani apoi din ce in ce mai rar dar nu -mi amintesc vro noapte sa o fii dormit legata fara nici o trezire iar acum mai cere un lapte pe la 5-6 dimineatza si apoi adoarme si are 3 ani juma'[:I] chestie de narav zic [:D][:D].... nu vroia decat lapte nu plimbat nu cantat manca si adormea la loc
alapteaza cu incredere [flo]nu te uita in gura lumii sunt doar copiii tai [flo]

https://picasaweb.go...79654/HikyBird# "...Poti descoperi inca in minunata viata a animalelor profunde semnificatii si nu de putine ori, adevarate valori etice si morale de comportament..." Constantin Mihailescu



#13
dsisoo

dsisoo
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 22 februarie 2013 - 02:13

Buna,
Eu sunt nou aparuta pe aici. Am nascut la inceputul lunii 2 minuni, baietel si fetita, si am mari probleme cu alaptarea. Pot sa zic ca inca dinainte de nastere auzisem tot felul de tampenii, si mi-au cam intrat in cap frici de genul "dar daca nu voi putea alapta?". Dupa un curs de puericultura& informare in ale alaptarii, am inceput sa fiu mai optimista, insa nasterea m-a dat peste cap.

Din motive de preeclampsie, am nascut prin cezariana de urgenta si din cauza traumelor suferite dupa nastere (bebeii la terapie intensiva, desi erau ok - personalul de acolo era infect): tras de sani din partea asistentelor, etc..... lapte venit abia dupa 5 zile de la operatie, am inceput cu stangul. Bebelusii mei au fost alaptati cu lapte praf, cu biberonul.

Laptele a aparut si el, insa tarziu si relativ putin. Bebeii nu vor sa suga, trag un pic si apoi asteapta sa le pice in gurita. Iar in plus, nici nu inghit si putinul lapte supt. Am incercat si metoda cu furtunasul, etc, si inca nici un semn de imbunatatire :((
Intre timp le dau cu biberonul lapte muls, iar cand e prea putin (urla de foame si eu am numai 60 ml de la ambii sani..) suplimentez, cu durere, si cu LP.

Si vreau cu disperare sa ii alaptez...

dsisoo

#14
Brigit

Brigit

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.625 mesaje

Postat 22 februarie 2013 - 12:00

Dsisoo, sa iti traiasca bebeii si sa fie sanatosi!!!!
Intra pe topicul Mamici si viitoare mamici, acolo se scrie si se citeste cu regularitate, vei primi multe sfaturi bune si suport.
Eu am patit la fel cu nasterea puilor mei : nastere prematura, cezariana de urgenta, copiii mici, la terapie, nu puteau sa suga, am trecut prin aceeasi nebunie cu mulsul in lactarium la 3 h.Am stat 7 sapt in spital cu ei, caci am nascut la 29 s.
Ei au acum 6 luni, din care 4 luni si mai bine alaptati exclusiv. F greu mi-a fost in spital, cand nu putem sa ii tin in brate si sa ii pun la san. Cand am ajuns acasa cu ei am constatat ca desi ei nu sugeau faptul ca ii tineam la san ma ajuta fff mult sa am lapte. Eu le dadeam laptele meu muls cu biberonul, dar inaintea oricarei mese ii puneam la san. Trageau, nu trageau stateam cu ei 5 minute. Apoi dupa ce ei mancau din biberon imi scoteam laptele. Ajunsesem sa scot peste 1 litru de lapte pe zi. Bineinteles ca am folosit si toate stimulentele de lactatie posibile, ceaiuri de chimen si anason. Incearca sa te hranesti bine, sa dormi atunci cand si ei dorm, ia vitamine ( eu am luat in continuare femibion 2) si rezultatele vor aparea.

Mult succes si te asteptam pe topicul de gemenasi!

Happy mom of twin miracles!!!!
Multumesc, Doamne!

_____________________
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

#15
dsisoo

dsisoo
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 04 martie 2013 - 15:36

Multumesc mult pentru sfaturi! Sunt extrem de utile si voi tine cont de ele.
Intre timp, Ilincuta mea a inceput sa suga cu spor (yeeeeeeyyyyyy) si mai am ceva de lucru cu Petru, care musca ingrozitor, dar sper sa reusesc.

O zi excelenta!

dsisoo


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -