Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Concediere!!


18 raspunsuri la acest subiect

#11
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 04 aprilie 2012 - 12:20

Citat:
citat din mesajul lui danielatt
Ba eu spun ca trebuie sa te iei cu iei la tranta si anume: exista un regulament de ordine interioara unde se specifica statutul, drepturile si obligatiile precum si numarul acceptat de nevoi fiziologice per ore de munca ale angajatului ?Ai semnat asa ceva ?Ai semnat o fisa a postului aare trebuie sa existe musai conform noilor regulamente din Codul Muncii ?Ai semnata ceva care sa iti aduca la cunostinta de cate or ai voie sa faci pipi daca seful tau e suparat ?Problema asa se pune adica pe hartii semnate.Si nu, nu trebuie sa te lasi ! ok, poate lor li se pare cafaci pipi des, insa, e trebuiau sa iti aduca la cunostinta printr-o forma sau alta.Daca nu, ii poti da in judecata, nu este chiar asa cum cred ei.
O parte din ce spui tu este corect insa cred ca iti dai seama ca nu va fi concediata pt acest gen de motive. Sunt destule posibilitati perfect legale si aplicabile pentru a fi concediat un angajat.sa nu ne imbatam cu apa rece.Pe de alta pate daca un angajator nu vrea sa te mentina e clar ca nu vei sta oricat ai vrea tu. Sunt banii lui si daca nu vrea sa lucreze cu cineva nu lucreaza si gata. Restrictiile privind concedierea sunt foarte bine precizate de lege si nu este cazul de fata.Ce nu stiu romanii despre aurul lor!Eu pur si simplu / Pagina legislativa

#12
btz_ovi

btz_ovi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.256 mesaje

Postat 04 aprilie 2012 - 16:11

Cei de la ITM mi-au spus sa solicit toate actele,iar in caz ca nu le primesc in 15 zile de la solicitare pt face demersurile pt judecata.
Nu am primit nimic la mana in privinta concedierii mele,precum nici plata salariului.

#13
Lorikay

Lorikay

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.237 mesaje

Postat 04 aprilie 2012 - 17:37

Dar tu poti dovedi ca ai fost angajata de ei?
Inteleg ca nu ai un exemplar din contract semnat si stampilat de ei dar ai primit salariul pana acum? Ai vreun fluturas de salariu, l-ai primit pe card?
Sa nu intelegi ca mi se pare normal ce ti se intampla dar trebuie sa ai pe ce sa te bazezi daca vrei sa iei masuri pe cale legala.

#14
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 04 aprilie 2012 - 17:46

Citat:
citat din mesajul lui btz_ovi
Cei de la ITM mi-au spus sa solicit toate actele,iar in caz ca nu le primesc in 15 zile de la solicitare pt face demersurile pt judecata.Nu am primit nimic la mana in privinta concedierii mele,precum nici plata salariului.
Care ar fi aceste toate actele?Contractul de munca e clarPreavizul (daca exista)si cam atat.Salariul cum sa-l primesti suntem in data de 4 aprilie, mai este pana la salariu.Ce nu stiu romanii despre aurul lor!Eu pur si simplu / Pagina legislativa

#15
btz_ovi

btz_ovi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.256 mesaje

Postat 06 aprilie 2012 - 13:10

Ieri am fost la ITM si mi-au spus ca eu figurez ca si angajata,iar rezilierea s-a facut de comun acord.Doamna m-a intrebat daca am semnat ceva,am asigurat-o ca nici in blank nu am facut-o,ceea ce i-a dat de gandit la posibilitatea ca ei sa fi semnat in locul meu,lucru ilegal.ce pot face acum?

#16
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 06 aprilie 2012 - 14:19

Sunt si eu curios de decizia de desfacere pentru ca a survenit dupa cateva zile de cand a intrat in vigoare CM. Practic nu ai lucrat decat cateva zile.

Poate sa fie corect, poate sa nu fie. Atata vreme cat nu vad actele sunt doar supozitii.

Insa daca la ITM figurezi atat angajata cat si cu desfacerea CM e un lucru cert se lucreaza actele. Dar ce anume contin... nu stiu.



Ce nu stiu romanii despre aurul lor!



Eu pur si simplu / Pagina legislativa

#17
btz_ovi

btz_ovi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.256 mesaje

Postat 06 aprilie 2012 - 14:38

Citat:
citat din mesajul lui marius
Sunt si eu curios de decizia de desfacere pentru ca a survenit dupa cateva zile de cand a intrat in vigoare CM. Practic nu ai lucrat decat cateva zile.Poate sa fie corect, poate sa nu fie. Atata vreme cat nu vad actele sunt doar supozitii.Insa daca la ITM figurezi atat angajata cat si cu desfacerea CM e un lucru cert se lucreaza actele. Dar ce anume contin... nu stiu.Ce nu stiu romanii despre aurul lor!Eu pur si simplu / Pagina legislativa
Perioada de lucru a fost 21 martie-3 aprilie.La ITM apare inregistrata o decizie de incetare a activitatii de comun acord,semnata se pare si de mine.

#18
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 06 aprilie 2012 - 14:40

La ITM nu are cum sa apara asa ceva pentru ca nu se mai depune nimic la ITM. Ai mai precizat (chiar si tu) ca nu se mai depun la ITM. Se inregistreaza doar electronic.



Ce nu stiu romanii despre aurul lor!



Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -