Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Concediere!!


18 raspunsuri la acest subiect

#1
btz_ovi

btz_ovi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.256 mesaje

Postat 03 aprilie 2012 - 16:42

Pe data de 19 martie am fost anuntata ca fusesem angajata,iar pe data de 21 am inceput lucrul.Tot in aceeasi zi mi s-a adus contractul de munca,in 2 copii,pe care l-am semnat bineinteles,dar pe parcurs nu am primit nici o copie la el stampilata de ITM.Din ce am inteles azi se pare ca toate contractele mai nou se inregistreaza in Revisal,si nu se mai stampileaza de ei.
In contract nu este prevazuta perioada de proba deloc,numai cea de preaviz,fiind de 20 de zile.
De pe data de 21 pana pe 1 aprilie am fost in perioada de "ucenicie" cu 2 colege,iar de ieri,2 aprilie,la noul sediu cu un nou coleg.
Dupa 5h de munca m-a anuntat un sub-sef ca nu mai am ce cauta acolo pe motiv ca nr nevoilor mele fiziologice a fost de 3,cam prea multe.
Va intreb acum:nu era normal sa primesc si o instiintare ca sunt concediata precum si preavizul?Am fost azi pe la ITM dar doamna de acolo pe langa faptul ca era mult prea sictirita nici nu m-a lamurit ce trebuie sa fac.

#2
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.662 mesaje

Postat 03 aprilie 2012 - 17:03

Citat:
citat din mesajul lui btz_ovi



Dupa 5h de munca m-a anuntat un sub-sef ca nu mai am ce cauta acolo pe motiv ca nr nevoilor mele fiziologice a fost de 3,cam prea multe.







haa?!?!?! Poftim? asta e motiv de concediere?!?!? [alcool]






Am marfa la bazar umanitar DC



Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi



'Cos what I feel is the only truth for me



#3
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 03 aprilie 2012 - 17:11

ba da.



Ce nu stiu romanii despre aurul lor!



Eu pur si simplu / Pagina legislativa

#4
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 03 aprilie 2012 - 18:21

Am revenit in epoca sclavagista ?!
Daca omul are o problema de sanatate, care dupa tratament se vindeca ? Il concediaza inainte de a se vedea rezultatele tratamentului ?

Halal societate democratica. [xx(]





allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.


#5
b_1403

b_1403

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 290 mesaje

Postat 03 aprilie 2012 - 18:28

Acum pentru ca se face inregistrarea contractului in Revisal contractele de munca nu mai au viza de la ITM, dar se poate elibera (banuiesc ca la cerere, sau cel putin noi eliberam doar la cerere) un extras din revisalul transmis la ITM online in care apare starea curenta a angajatului (respectiv activ sau inactiv). Dupa noua cod al muncii pe perioada de proba adica 90 de zile si spune ca pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba CIM poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricarei dintre parti fara a fi necesara motivarea acesteia.
O zi buna



Beatrice [gravi] 22 + cu [fetita] Maya Elizabeta

#6
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 03 aprilie 2012 - 18:34

Stiam ca legea asta urma sa apara, dar am sperat ca nu se va vota.
Angajatii nu mai au drepturi, decat acelea de a fi slugi supuse angajatorilor ? Pai de ce mai platim atatea dari catre cei care, chipurile, ne reprezinta ? Sa voteze legi care sa ne afecteze fara drept de apel ? [bang]




allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.


#7
giulia81

giulia81

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.610 mesaje

Postat 03 aprilie 2012 - 19:03

ce mi-a fost dat sa citesc...incredibil!!!![alcool]



giulia si alex-raoul (22.09.2002)

"Un copil este o raza de soare ce iti va lumina viata. Un copil e o promisiune a lui Dumnezeu ca viata merge inainte. Un copil e atingerea raiului. Un copil e tandrete si dulceata. Un copil e mereu surprinzator, emotionant, fermecator si captivant. Un copil e o minunata binecuvantare. Dar in primul rand un copil e dragoste."



Lumina sfanta pentru copii



#8
btz_ovi

btz_ovi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.256 mesaje

Postat 04 aprilie 2012 - 11:26

Multumesc tuturor.
Sa inteleg ca noi angajatii nu suntem deloc protejati de lege??Imi vine greu sa cred ca un om poate fi concediat rapid,fara nici un drept,cand are chef seful.

Da LAURA,se pare ca nu sunt singura din firma care a fost concediata pe motiv stupid,este o moda la ei ca un angajat sa fie dat afara cand sefu pateste ceva personal.
Dar nu voi lasa lucrurile asa,azi le voi trimite o scrisoare prin care le cer dovada incetarii activitatii,plata salariului,dovada ca mi s-au platit contributiile la stat precum si o copie a contractului inregistrat in Revisal.Daca in termen de 15 zile nu primesc nimic ii pot da in judecata la Tribunalul Muncii,sa le fac o plangere la finante.
Rau daca vreau sa le fac,pot,caci stiu ce lucrurile necurate se fac in firma,garda financiara ar fi bucuroasa sa mearga in vizita dar nu sunt genul.


#9
danielatt

danielatt

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 145 mesaje

Postat 04 aprilie 2012 - 11:52

Ba eu spun ca trebuie sa te iei cu iei la tranta si anume: exista un regulament de ordine interioara unde se specifica statutul, drepturile si obligatiile precum si numarul acceptat de nevoi fiziologice per ore de munca ale angajatului ?
Ai semnat asa ceva ?
Ai semnat o fisa a postului aare trebuie sa existe musai conform noilor regulamente din Codul Muncii ?
Ai semnata ceva care sa iti aduca la cunostinta de cate or ai voie sa faci pipi daca seful tau e suparat ?
Problema asa se pune adica pe hartii semnate.
Si nu, nu trebuie sa te lasi !
ok, poate lor li se pare cafaci pipi des, insa, e trebuiau sa iti aduca la cunostinta printr-o forma sau alta.
Daca nu, ii poti da in judecata, nu este chiar asa cum cred ei.

#10
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 04 aprilie 2012 - 12:15

Citat:
citat din mesajul lui btz_ovi
Multumesc tuturor.1.Sa inteleg ca noi angajatii nu suntem deloc protejati de lege??2.Imi vine greu sa cred ca un om poate fi concediat rapid,fara nici un drept,cand are chef seful. Dar nu voi lasa lucrurile asa,azi le voi trimite o scrisoare prin care le cer:3 dovada incetarii activitatii,4.plata salariului,5.dovada ca mi s-au platit contributiile la stat precum si 6.o copie a contractului inregistrat in Revisal.7.Daca in termen de 15 zile nu primesc nimic ii pot da in judecata la Tribunalul Muncii,8.sa le fac o plangere la finante.Rau daca vreau sa le fac,pot,caci stiu ce lucrurile necurate se fac in firma,9.garda financiara ar fi bucuroasa sa mearga in vizita dar nu sunt genul.
1 Ba da in cnformitate cu legea 532 Ba da poate fi concediat nici un angajator nu este obligat sa angajeze sau sa mentina un angajat daca nu doreste de aceea e firma lui ca sa ia deciziile pe care le considera.3. Ei nu trebuie sa-ti dovedeasca nimic tie. Tu trebuie sa ai o decizie de incetare a activitatii si un preaviz.4 Ai semnat pentru bani? Semnatura ta este dovada sau plata on line daca se face pe card.5 Nu au aceasta obligatie6 Trebuie sa ai un exemplar original al CM semnat si stampilat. Atat.7. Poti sa-i dai in judecata si a doua zi de unde ai luat cele 15 zile? Asta cu tribunalul muncii de unde ai mai scos-o? Actionarea in judecata se face la Tribunalul de care apartii(teritorial) pt acest gen de litigii sunt scutiri de taxa si cam atat. Ia legatura cu un avocat te lamureste el ce si cum.8 Finantele nu se ocupa de asa ceva. 9 Nici GF nu se ocupa de asa ceva.Ce nu stiu romanii despre aurul lor!Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -