Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

LMA!Ghiocei de Martie-Aprilie 2009***414***


369 raspunsuri la acest subiect

#361
anamariame

anamariame

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.474 mesaje

Postat 04 aprilie 2012 - 19:08

Cred ca merge si la pal, habar nu am. Dar tinand cont ca tocmai de aia am luat mobila pe comanda (muuult mai ieftina), ca sa o pot schimba in cativa ani fara regrete, nu prea ma intereseaza rezistenta a la longue.
Sunt sprayuri de toate culorile. Inclusiv fuchsia am vazut.





#362
inapreda

inapreda

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.474 mesaje

Postat 04 aprilie 2012 - 19:11

Citat:
citat din mesajul lui anamariame

Cred ca merge si la pal, habar nu am. Dar tinand cont ca tocmai de aia am luat mobila pe comanda (muuult mai ieftina), ca sa o pot schimba in cativa ani fara regrete, nu prea ma intereseaza rezistenta a la longue.
Sunt sprayuri de toate culorile. Inclusiv fuchsia am vazut.






nU POTI SA INTREBI, TE ROG? Ma intere' pe mine ca am 2 corpuri pe care le urasc de aproape 5 ani; eu le-am comnadat dar, din pacate, eu le-am si desenat [bang][bang] si mi le-a executat asa cum le-a vazut el [alcool][alcool] Si le-as vopsi, daca as putea INAINTE DE PASTHE! [:D]

"You don' t have a soul.
You ARE a Soul.
You have a body" - C. S. Lewis







#363
anamariame

anamariame

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.474 mesaje

Postat 04 aprilie 2012 - 19:14

Gina, cand ajung acasa, ma uit la instructiuni, caci acolo scrie sigur. Si intru sa iti spun! [pup]




#364
inapreda

inapreda

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.474 mesaje

Postat 04 aprilie 2012 - 19:21

Citat:
citat din mesajul lui anamariame

Gina, cand ajung acasa, ma uit la instructiuni, caci acolo scrie sigur. Si intru sa iti spun! [pup]





Multam.
Sa-mi spui -daca stii- cit costa un tub si ce suprafata poate fi acoperita cu un tub.

"You don' t have a soul.
You ARE a Soul.
You have a body" - C. S. Lewis







#365
Anaan

Anaan

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.342 mesaje

Postat 04 aprilie 2012 - 21:01

Salutare!

Mie mi-a cuprins conjuctivita amandoi ochii[bang], arat ca un vampir flamand si am senzatia aia neplacuta de nisip in ochi. Lui Andrei aproape i-a trecut, asa ca sper sa scapam si eu si H. cat mai repede, mai ales ca vineri merg in excursie si va fi destul de dificil sa ma fac cu unguent, fase sterile etc.

Sa va povestesc una de-a lui fiu-meu si fug la ucenici: azi se juca de-a magazinele: Cosmote, Orange, Germanos, Bodafon[:D] si...Dom,dom sa-naltam!...Dupa un moment de stupefactie, mi-am dat seama ca e vorba de Romtelecom[alcool][:D]

#366
andiaroro

andiaroro

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.741 mesaje

Postat 04 aprilie 2012 - 21:03

Ina- Vremea frumoasa...[:D]fuse. Acum e cam griulet.
Am fost prinsa sapt trecuta cu repetitiile lui Alex pentru spectacolul de dans contemporan (in fiecare[pk] zi) si la astea s-a mai adaugat un fel de secretariat [8D]personal pentru barbat (de la care chiulesc[:D] acum). Cu spectacolul terminaram http://community.web...mediaPosition=1 (l-a aclamat Anastasia pe Alex, de nu iegzista spectator, care sa nu fi auzit de marea [8D]vedeta cu acest nume). De complicatia nr 2 speram ca scap, dar vaz ca inca..nu.

ana

alexandre (17.02.2006) si anastasia (14.03.2009)

#367
anca_nicolae

anca_nicolae

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.660 mesaje

Postat 04 aprilie 2012 - 22:06

Buna fetele!



Zilele trecute am citit-o pe gaza, cu mare-mare placere, si, cum am mai scris, postarile ei le REcitesc de multe ori. Postarea ei a fost sora cu insasi Primavara!



Din acest motiv, nu ma simt f fericita sa "discut" pe grupul de pe FB, pt ca nu vad toate comentariile, trebuie sa merg "nested" din comment in comment, dar, mai ales, acolo nu pot fi scrise postari asa frumoase ca a gazei. Eu, ca si novus, raman aici. [pup]



Azi am citit intrebarea lui pisigri cu dezordinea, si acele 4 pagini.



Eu raspund aici, nu acolo, si SPER mult de tot sa nu supar pe nima.



Eu sunt destul de ordonata [probabil nu foarte], de prin clasa 4-5, dar nu sunt deloc adepta caselor muzeu [am mai vb noi despre asta aici].



Sunt ordonata NU pt ca fac ordine, nu, ci doar pt ca mama-mare de la Gorj avea o vorba: cand termini cu un lucru/obiect, NU PREGETA sa-l pui la locul lui CHIAR atunci, pentru ca, mai tarziu, te va costa cand nu-l vei gasi si vei fi grabita.



Asa ca, doar si doar pentru avantajul meu exclusiv, de mica aplic des [nu chiar mereu] chestia asta, si am constatat cat de mult m-a ajutat ca pun lucurile in aceleasi locuri. Deci nu atat ordinea privita ca frumusete, ci ordinea privita ca o constantza a locurilor.



Legat de acele 4 pagini, unde am vazut ca a postat si pisigri, eu, de ex, am gasit destul de REALA, VERIDICA si in acelasi timp in continua invatare a cresterii nivelului de armonie, pe Viviana. Restul fetelor nu le-am citit atent, nu ma intereseaza, doar Viviana. Sincer, eu am inteles tot ce a scris ea acolo, si etapele prin care a trecut/trece, si cand s-a enervat, si cand a acceptat mai relaxat.



Mie mi se pare ffffff ne-real, ne-veridic ca cineva [oricine dintre noi chiar] sa nu fi trecut cel putin 1 data prin situatie urgenta in care sa fi fost grav ca nu s-au gasit niste acte/bilete/sau alte obiecte. Din acest motiv unii parinti sunt exasperati de "dezordinea" din camerele copiilor, nu pt ca nu arata frumos/estetic, nuuuu, ci doar pt ca tot ei, acei copii, se ciocnesc de astfel de situatii naspha.



Si, din pacate, cand un elev/adolescent tre sa plece urgent la scoala/excurise/tabara/autocar/petrecere si nu gaseste ceva important [pt care poate ia 4, sau absenta] nu va recunoaste niciodata ca a fost strict vina lui, ci tot la parinte striga si tipa sa ii gaseacsa obiectul! AICI era de fapt problema din cele 4 pagini...



Cand copiii sunt mici, majoritatea lucrurilor nu sunt asa de urgente, nu-i nici un bai dc se pleaca la plimbare in parc cu 15 minute intarziere, dar la scoala e altceva.



Iar, la 14 ani, un "copil" STIE cat de cat ce ar trebui sa faca, pt intereseul lui, nu al altuia, asa ca daca nu face, inseamna ca ALEGE sa nu faca, nu e ca un ghiocel de 3 ani, care nu realizeaza exact o anume fapta/consecinta.



La mine s-a intamplat ca vero sa nu-si gaseacsa cheile, astfel incat nu putea pleca la scoala, pana la urma i-am zis la telefon sa plece asa, sa lase usa neincuiata... dar credeti ca e ok sa CONTINUE indiferenta, si sa nu faca un minim de efort sa-si puna cheile intr-un acelasi loc? Nu mai vorbesc de mancare lasata pe afara, cand vin eu seara credeti ca e ok sa vad vreo sunca deja palidata spre mov, lasata pe masa, doar pt ca v+t au refuzat sa bage la loc in frigider? Nu mai amintesc de dyana care nu-si gasea de curand, cheile de la masina... acum mutzu e mic, si in mod cert nu a amestecat cheile cu buna stiinta, dar cand va avea 14 ani, credeti ca e ok sa incurce toata familia sa plece undeva [poate urgent] doar asa, ca ii "place" [ipotetic vorbesc] sa fie dezordonat si vrea sa nu fie agasat de parinti?



Mie TONUL postarii lui pisigri mi s-a parut un picutz exagerat si foarte rece, neveridic, relativ la subiectul in sine. Eu chiar imi amintesc cat de nervoasa ne-a povestit ca sotul ei a UITAT de o licitatie pt loc de parcare. Nu e mare diferenta, un elev la 14 ani e un viitor sot...



Eu cred ca un parinte trebuie sa isi faca un fel de prioritati [am mai scris eu] astfel incat, pt ceea ce nu este mandatory, sa nu se MAI enerveze, iar pt ceea ce este mandatory, acolo... trebuie totusi facut ceva. Nu vom fi mereu in spatele copiilor nostri [cand vor fi adolecenti] si deci, ii ajutam mai mult aratandu-le cum sa se ajute singuri... Nu cu bataia sau umilinta, dar nici cu atitudinea de "lasa mama, poti sa arunci orice oriunde, ca si eu am fost dezordonat".



Eu am tot incercat cu v+t sa le inspir acest "egoism util", adica sa realizeze ca pentru usurarea vietii lor e util si FF SIMPLU de pus la locul lui un obiect [obiectele importante], imediat cum ai terminat cu el. Tudor mai aplica, vero mai putin, dar ceva ceva tot se vede din ce le-am explicat eu. Daca insa nu le-as fi zis niciodata ca "dezordinea" le va pune piedici in momente urgente, atunci sigur nu ar fi facut nici cat fac in prezent.



Eu ma dau exemplu pe mine, le zic, ee, asta las-o acolo, nu-i bai, dar astalalta acum, dar acum o pun la loc ca uite ce bine mi-a folosit ca am gasit-o imediat in momentul x...



Cumva.. ca novus, cum a zis ea: nu era [din ochii altuia] ordine, dar EA isi gasea lucrurile si, deci, cum zice americanul, she manages!



Insa, la copiii care "nu manage"... ce sa faci.. trebuie sa le mai si arati o cale. Ca de asta esti si parinte, nu doar "supraveghetor medical".



Inca 1 data scriu ca SPER sa nu se supere nima, si normal, fiecare parinte va accepta cat va dori el. Dar si daca un parinte se destainuie ca al sau copil are probleme din cutare motiv, nu e ok sa punem la zid pe parinte, ca vai, nu e suficient de AP, si nu intelege nevoile copilului... Strict la exemplul cu dezordinea = negasirea propriilor obiecte, nu cred ca este o "nevoie a copilului", ci este doar o lene. Si eu, anca, sunt de ff multe ori lenoasa, dar imi suport SINGURA consecintele, daca de rev nu am avut chef sa fac curatenia clasica de rev, ok, nu am facut-o, dar nici nu am tipat la altii ca de ce nu e luna in casa. De aceea parintii incearca sa explice copiilor: ai in camera ta cum vrei, e ok, DAR te descurci singur! Acum, cat se prinde de fiecare, tzine de gena... De cate ori, aproape zilnic, nu aud eu dimineata, unde e ghiozdanul, unde e referatul, unde e geaca, unde este .... fiinta mea? [:D] Si eu.. cu ochii pe ceas, raspund unde este. Cand inchid usa in urma copiilor, rasuflu usurata, ca dupa vreo ora de fitness, si zic lui bb3: hai ca SI azi au reusit sa plece la scoala!



[:D]



[:-)))]



[pup]



Poze cu noi



[zana]Veronica-Elena 14 ani, [bascket]Tudor-Iulian 11 ani, [auto]Robert-Adrian 2 anisori [pup]

#368
pisigri

pisigri

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.432 mesaje

Postat 04 aprilie 2012 - 22:40

Hihi Anca uitasem de faza cu licitatia...pe care insa din pacate nu prea reusesc sa o corelez cu peisajul hainelor aruncate aiurea prin camera. Dar nu spun ca nu ai dreptate; e vorba tot de un fel de ordine.

Cea mai buna prietena a mea a facut si face cercetare la un nivel inalt prin strainataturi. A terminat politehnica, a facut doctorat in tari straine, este o persoana f organizata si calculata, deh, formare pur stiintifica, precisa, nici nu stiu cum sa ii spun. Camera ei arata vesnic de parca trecuse taifunul, iar la imprastiat haine de toate felurile peste tot a renuntat adolescenta fiind, cind a aparut ciinele in sufragerie cu lenjeria intima in dinti....

Sa pui cheile de la intrare la locul lor cred ca poate deveni un reflex care sa nu aiba legatura cu dezastrul din camera. E adevarat, exista multe chestii necesare care se pot pierde intr-o camera vraiste, dar multe dintre ele vor genera doar nervi, nu si consecinte reale si serioase.

Si mie mi-a placut mult de viviana si de seninatatea cu care s-a obisnuit cu situatia si a renuntat la represalii. La ACEL GEN de represalii.
Insa exemplele date acolo sunt "lectii" de umilinta oferite cu cruzime. Mie asa mi s-au parut. Sa iti trimiti copilul la ghena sa isi recupereze ghiozdanul..? Sa ii pui chilotii pe lustra special pt ca stii ca asteapta niste colegi? Ce altceva decit dorinta de razbunare (na, drac impielitat, daca ma faci sa vorbesc degeaba, iaca pot sa-ti dau si eu o lectie, ia vezi, iti convine??), de umilire, de impunere ca "sef de haita", poate fi acest gen de reactii?
Pe mine m-a intrebat mama la un moment dat ce pedeapsa ar putea sa imi dea ea cind mai gaseste juma de sifonier pe scaunele din camera. M-am gindit si m-am razgindit mult si apoi i-am spus ca "ii dau voie" sa imi scoata toate lucrurile din dulap si sa le arunce in camera, si eu o sa le pun la loc pe toate. Bine, imi si placea sa le aranjez, si scosul asta si repusul a fost mereu stilul meu de a face ordine in cam orice.
Plus ca...nu mai sunt consecinte/repercusiuni pe lumea asta?? Dar interzis la tv, jocuri la computer, cinema, sueta cu amicii, "consemnare la domiciliu" pt o saptamina...? Toate astea la modul :ne-am inteles: DACA e dezastru in camera, CONSECINTA este ca...., stiuta dinainte....

Deci inca o data: pe mine nu ma incurca faptul ca unii oameni nu pot functiona in dezordine; cred ca sunt oameni carora le "sta pe creier" si dezordinea care stiu ca exista intr-o camera cu usa permanent inchisa. M-a iritat categoria din care fac parte pedepsele si masurile luate ca sa "combata" o stare de lucruri...

______________________________

http://scrisoaredelamosul.blogspot.com/

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

#369
mart.apr09

mart.apr09

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.117 mesaje

Postat 04 aprilie 2012 - 22:43

capitol nou



[bis][bis][bis]Mamici de ghiocei[bis][bis][bis]



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Astăzi, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -